Zasilacz do jurty

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Elledé
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 24/02/14, 08:22

Zasilacz do jurty




przez Elledé » 26/02/14, 12:30

Witam, jestem zupełnie nowy w budownictwie i skonsultuj się z Tobą forum na jakiś czas.
Przygotowuję się do zamieszkania w aktualnie budowanej jurcie i zastanawiam się nad prądem.
Mam możliwość poprowadzenia linii z "najbliższego" domu ale kosztem długiego (?) rowu.
Z tego i innych powodów przyglądam się energii słonecznej, czy są jakieś opinie na temat tego typu instalacji? Jeszcze nie wiem jak wstawić link...:
http://www.enernat.net/enernat/detail_kits.php?id=5&PHPSESSID=0d8a09ecfec2568b617e1ba1a2348209
Z góry dziękuję za nadchodzące odpowiedzi!
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189




przez dede2002 » 26/02/14, 13:40

Witam,

Wszystko zależy od urządzeń jakie planujesz obsługiwać, falownik o mocy 300W może mieć trudności np. z uruchomieniem lodówki.

W przeciwnym razie szkoda byłoby używać falownika do oświetlenia lamp, diody LED 12V działają bardzo dobrze.

A+
0 x
Elledé
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 24/02/14, 08:22




przez Elledé » 26/02/14, 13:47

Dziękuję dede2002. Faktycznie nic nie określiłem, błąd! Myślę, że znajdzie się tam lodówka, telewizor (na pewno 4 godziny dziennie), lampy LED, radio, laptop, hydrofor.
Znalazłem informacje, które podkreślają potrzebę stosowania akumulatorów, aby mieć rezerwę w mniej słonecznych porach roku, a inwestycja byłaby wtedy bardzo ciężka.
Jaka jest twoja opinia

Bardzo dziękuję :-)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 26/02/14, 14:28

Fotowoltaika autonomiczna nie jest (obecnie) absolutnie bezkonkurencyjna w porównaniu z przyłączem do sieci (nawet przy długim wykopie).

Można zrobić projekty DIY (to nie jest pejoratywne) za rozsądną cenę, ale trzeba zaakceptować ryzyko obejścia się bez prądu czasami 3, 4 dni z rzędu.

To powiedziawszy, aby podać pewne liczby, tym, co określa cenę instalacji autonomicznej, jest magazynowanie (akumulatory), które musi być w stanie zapewnić działanie przez najdłuższy oczekiwany okres braku światła słonecznego.

W skrócie dzienne zużycie energii w Twojej instalacji będzie wynosić w przybliżeniu:
  • 1 kWh na lodówkę
  • 500Wh na oświetlenie, radio i lodówkę
  • 1 kWh na booster (jest to bardzo zmienne, ale latem zużywamy więcej wody... kiedy fotowoltaika produkuje więcej).


To w sumie około 3 kWh dziennie.

Jeśli chcesz, aby Twoja instalacja nadal działała po 3 kolejnych dniach bez słońca, potrzebujesz magazynowania około 10 kWh pomocny.
0 x
Elledé
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 24/02/14, 08:22




przez Elledé » 26/02/14, 20:24

Dziękuję Gaston.
Co by się stało, gdybym naładował akumulator(y) za pośrednictwem źródła zasilania sieciowego?
Czy to jest możliwe
0 x
stefano
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 68
Rejestracja: 15/04/13, 10:34
x 1




przez stefano » 26/02/14, 22:09

Gaston, czy masz już doświadczenie w samodzielnym życiu?

Przepraszam, mam pewne wątpliwości... wydaje mi się, że całkowicie odbiegasz od normy, jeśli chodzi o dzienne zużycie energii. Nie odbierz tego źle, ale lepiej nie wprowadzać kandydata do autonomii w (ogromny!) błąd. Cóż… moim zdaniem. Jestem samodzielny i zajmuję się montażami od dłuższego czasu, więc trochę wiem o czym mówię…

3 kWh to zużycie domu o powierzchni 100 m2 z 2 osobami, lodówką, zamrażarką, pralką (wykorzystującą ciepłą wodę słoneczną), pompą wspomagającą, narzędziami, zarządzaniem produkcją ciepłej wody słonecznej i drewnianym bojlerem itp.

Obecnie zużywam mniej niż 1000 Wh/d przy równowartości 2 laptopów pracujących 10 h/d i 3 lampach o niskim zużyciu energii (cały wieczór w zimie) plus narzędzia, elektryczna piła łańcuchowa 2000 W przez kilka min/j, a nawet 1100 W odkurzaczu też na kilka minut... Wszystko jest na 230 V poprzez falownik sinusoidalny o mocy 2300 VA. Oczywiście dostosowuję spożycie do pogody.

Elledé, aby określić ilościowo jak najbliżej rzeczywistości, musisz dokładnie zidentyfikować wszystkich swoich konsumentów pod względem mocy i czasu użytkowania.

Jeśli masz już wszystkich swoich odbiorców, szczerze mówiąc, kup sobie licznik energii (przykład:https://www.econologie.com/shop/wattmetre-energiemetre-brennenstuhl-pm-231-e-p-20.html) i przeprowadziła kampanię pomiarową. To zdecydowanie najlepsza metoda!!!

Aby dać ci kilka podobnych pomysłów:
— lodówka stołowa typu supermarket z oceną A++ zużywa około 500 Wh/d. Zrobiłem jeden z łatwością i obniżyłem go do mniej niż 200 Ah/d. A czy potrzebujesz 230 V na zimno, czy możesz pracować na 24 V? Bez licznika energii będziesz musiał mierzyć dostarczoną intensywność i uzbroić się w timer... mierzysz średni czas pracy w danym okresie (pomiar należy wykonać w kilku cyklach) i będziesz w stanie wywnioskować dzienne zużycie od tego.
— wzmacniacz, jaki typ? 230 V czy 12/24 V? Ile litrów wody spożywasz dziennie? i tak, to oczywiście wpływa na czas pracy…
— oświetlenie, przy diodach LED to prawie nic
— komputer, jeśli jest to laptop, ma około 30 do 40 W w przypadku komputera PC, 25 w przypadku Macbooka i 10 do 15 w przypadku netbooka 10-calowego.

Jeśli chodzi o link, który podałeś... zapomnij o nim natychmiast, to totalne oszustwo!!! Nigdy nie widziałem panelu o mocy 100 W, który byłby w stanie zapewnić 600 Wh (chyba, bo jest napisane 600 W, co nic nie znaczy i pokazuje szarlotkową stronę tego punktu sprzedaży) w ciągu jednego dnia – nawet latem – zwłaszcza przy słabej regulator PWM…

W jakim regionie masz siedzibę?
Ostatnio edytowane przez stefano 26 / 02 / 14, 22: 28, 1 edytowany raz.
0 x
stefano
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 68
Rejestracja: 15/04/13, 10:34
x 1




przez stefano » 26/02/14, 22:16

Ellede napisała:Dziękuję Gaston.
Co by się stało, gdybym naładował akumulator(y) za pośrednictwem źródła zasilania sieciowego?
Czy to jest możliwe


Zapomniałem odpowiedzieć na to pytanie: technicznie jest to możliwe, ale całkowicie absurdalne! Ze względu na wydajność ładowania akumulatora Pb (inaczej jest w przypadku LiFePO4). Jeśli więc masz sektor, bezpośrednio zużywaj obecną energię jądrową, ale jej nie przechowuj.

Przechowywanie ma swój powód, aby być autonomicznym i tylko tam.
0 x
Elledé
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 24/02/14, 08:22




przez Elledé » 27/02/14, 07:31

Dziękuję bardzo Stefano za poświęcenie czasu na udzielenie tak szczegółowych odpowiedzi.
Nie mam jeszcze urządzeń, które staną w mojej jurcie, jest ona w trakcie produkcji. Nie ma też nic, co wiązałoby się z pomiarami, o których mi mówisz.

Z drugiej strony nie rozumiałem, dlaczego absurdem byłoby ładowanie akumulatorów sektorem. Czy nie można przenieść akumulatorów do gniazdka elektrycznego?
Żeby było jaśniej, moja sytuacja jest następująca: jurta położona około 150 m (na pierwszy rzut oka) od domu mieszkalnego, skąd mógłbym poprowadzić linię, ale kosztem drugiego rowu, wiedząc, że potrzebny jest wyżej, na wodę.
Czy pomysł na energię słoneczną nie jest ciekawy, pomijając aspekt „autonomii”…?

Do przeczytania, dziękuję :-)
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189




przez dede2002 » 27/02/14, 08:40

Witam,

Zastanawiasz się nad transportem akumulatorów na taczce?

Podczas ładowania nie będziesz miał prądu w jurcie...

Myślę, że w przypadku prostego oświetlenia i ewentualnie odrobiny muzyki rozwiązanie solarne jest wykonalne przy mniejszej instalacji.

W przeciwnym razie zgadzam się z innymi odpowiedziami :D
0 x
stefano
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 68
Rejestracja: 15/04/13, 10:34
x 1




przez stefano » 27/02/14, 09:13

Ellede napisała:Czy pomysł na energię słoneczną nie jest ciekawy, pomijając aspekt „autonomii”…?

Ale nawet BARDZO interesujące! Autonomia to nieocenione źródło satysfakcji, którego ci, którzy są uzależnieni od sieci, nie są w stanie zrozumieć... Zatem nie będę Cię zniechęcać do bycia autonomicznym, wręcz przeciwnie :-)

Mówisz o rowie, po wodę. Czy dotrze pod ciśnieniem, czy też będzie trzeba go pompować, przechowywać i rozprowadzać pod ciśnieniem?

Nie przyjmuj „podejrzanego” podejścia do swojej konsumpcji. Ryzykujesz wielkie rozczarowanie i szybkie wypalenie baterii. Nawet mała, autonomiczna instalacja jest skalkulowana i musi być dostosowana do TWOICH potrzeb, których nie ma nikogo innego. Zapomnij więc o „zestawach fotowoltaicznych”, które są WSZYSTKIMI komercyjnymi oszustwami.

Mówiłem już wcześniej, zrób dokładną listę swoich konsumentów, podając moc i czas trwania. Porozmawiamy o tym później... ;-)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 171