Nierentowna fotowoltaika

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
laurent_caen
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 113
Rejestracja: 07/05/06, 12:41

Nierentowna fotowoltaika




przez laurent_caen » 04/06/08, 13:39

Halo

Właśnie przeprowadziłem małe badanie dotyczące fotowoltaicznych osłon przeciwsłonecznych w szkole i wynik jest dość wymowny:

południowo-wschodnia fasada fotowoltaiczna

Całkowita dostępna powierzchnia 50 m2
ekspozycja południowo-wschodnia 45°
nachylenie 25°
moc całkowita 8 kWp


koszt z podatkiem 73000 XNUMX EUR
pomoc samorządu regionalnego 18311 XNUMX euro
Zakup miernika EDF za 300 €
Podłączenie do sieci 550 €
ostateczny koszt 55539 €

średnia taryfa gwarantowana 0,63 €/kWh
roczne napromieniowanie 50000 XNUMX kWh
całkowita wydajność 0,11
roczna produkcja 5500 kWh
roczny zysk 3465 EUR

Wymiana falownika co 10 lat 14600 XNUMX EUR
--> Konserwacja / rok 1460 € / rok

TRI 27,7 lat!!!!

czas trwania obowiązku zakupu 20 lat
bilans za 20 lat -15439 XNUMX €

Zasadniczo fotowoltaika pod względem finansowym wcale nie jest interesująca.

Należy pamiętać, że pomoc dla gmin nie jest taka sama jak dla osób fizycznych, wynosi 30% kosztów bez podatku od instalacji (to powinno się wkrótce zmienić, ciąg dalszy...).

Co o tym wszystkim myślisz? Czy mają Państwo jakieś uwagi dotyczące tego badania lub jego wniosków?

Uwaga: przepraszam za prezentację, ale zaimportowałem ją z tabeli programu Excel i naprawdę nie wiem, jak umieścić ją z powrotem w tabeli...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79367
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 04/06/08, 13:45

Ach, dziękuję Laurentowi za potwierdzenie tego, o czym myśleliśmy od jakiegoś czasu, za pomocą bardzo praktycznego przykładu.

Dlatego uważam, że Twoje rozumowanie jest dobre i powiedzieliśmy to już kilka miesięcy temu tutaj...Należy zakazać fotowoltaiki w przypadku masowej produkcji energii elektrycznej. Obecnie jest to opłacalne TYLKO z dotacjami (a więc podatkami sąsiadów lub podatkami od ropy naftowej) jest to działalność wyłącznie sprzedawców PV, w szczególności niektórych grup naftowych (BP, Total itp.) : Evil:

System dotacji może więc działać tylko do pewnego momentu, po czym się załamie…chyba że konsument zgodzi się zapłacić około 10 razy więcej za energię elektryczną, ponieważ pochodzi ona z fotowoltaiki... Nie śnij...

Le termodynamiczny słoneczny ma znacznie lepszą wydajność i zwrot finansowy.

Dlatego instalację fotowoltaiczną w domu należy stosować w ostateczności, kiedy jesteśmy już niezależni od ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Przede wszystkim nie instaluj fotowoltaiki przed instalacją fotowoltaiczną.

W tym samym temacie: https://www.econologie.com/belgique-solw ... -3617.html

ps: Twój początkowy koszt nadal wydaje mi się dość wysoki (20 000 euro za dużo). Pewnie to efekt dotacji...natłuszczamy się, zawyżamy opłaty... : Evil:
0 x
Obelix
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 535
Rejestracja: 10/11/04, 09:22
Lokalizacja: Tulon




przez Obelix » 04/06/08, 14:03

Witam,

Tak, podobnie jak Christophe, uważam, że sprzęt był w dużej mierze „zawyżony”.
Obecnie panele słoneczne kosztują około 6 euro za zainstalowany wat/szczyt, szczególnie w przypadku ilości takich jak 8 KWp.
Uważam, że projekt musi przyjąć formę rynku publicznego, który „motywuje” osoby, z którymi się konsultuje, do przyjęcia wygodnego marginesu...
Ze swojej strony mam W/ca 5.74 euro z podatkiem za pośrednictwem grupy zakupowej (panel 70 W/c) i z dodatkowym rabatem przy zamówieniu > 5000 euro

Obelix
0 x
In medio stat virtus !!
laurent_caen
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 113
Rejestracja: 07/05/06, 12:41




przez laurent_caen » 04/06/08, 14:52

Tak, to prawda, koszt jest dość wysoki, początkowo liczyłem na 55000 XNUMX euro; potem zadzwoniłem do znanego producenta i podał mi tę cenę. Ja też byłem dość zaskoczony...

Faktycznie, mam wrażenie (i to mi wielokrotnie powtarzano), że producenci robią szaloną marżę i dostosowują się do podwyżek dotacji przyznawanych przez państwo. Na ten temat natknąłem się w Internecie na dokument z 2003 roku (nie mam jak go znaleźć, przepraszam) przewidujący, że w 2008 roku cena fotowoltaiki spadnie o połowę w porównaniu z 2 rokiem ze względu na „boom” na tym rynku. Widać, że choć rynek faktycznie rośnie, to ceny tak naprawdę nie zostały podzielone przez 2003!!! Osobiście uważam te ceny za dość skandaliczne, przypominają mi trochę ceny operatorów telefonii komórkowej, którzy mimo eksplodującego rynku nie obniżali, a podnosili ceny... Czy doszłoby też do porozumienia w sprawie cen fotowoltaiki producenci...? :zmarszczyć brwi:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79367
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 04/06/08, 14:55

laurent_caen napisał:Tak, to prawda, koszt jest dość wysoki, początkowo liczyłem na 55000 XNUMX euro; potem zadzwoniłem do znanego producenta i podał mi tę cenę. Ja też byłem dość zaskoczony...


W takim przypadku trzeba zagrać uczciwie, zapytać go, ile oleju jest w jego panelach i dlaczego jest to trzykrotność cen ogłaszanych przez Obélix?

Innymi słowy: zapytaj go, czy łączą ceny z baryłkami ropy naftowej, czy z subsydiami... : Evil: : Evil:

To mądrzy goście, którzy smarują się w kontekście ekologii..tym właśnie są obecnie sprzedawcy PV... Eskrologia...okres.

Państwo i Edf (oraz koncerny naftowe) są oczywiście współwinne…

ps: czy nadal masz dokument z 2003 roku? Zasługuje na nieco bardziej szczegółową analizę :)
Ostatnio edytowane przez Christophe 04 / 06 / 08, 16: 00, 1 edytowany raz.
0 x
georges100
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 338
Rejestracja: 25/05/08, 16:51
x 1




przez georges100 » 04/06/08, 15:16

zabawne, wracamy do tego, co już powiedziałem : Chichot:
dotacje podnoszą cenę a nie tworzą rozwoju... : Chichot:
0 x
laurent_caen
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 113
Rejestracja: 07/05/06, 12:41




przez laurent_caen » 04/06/08, 15:48

Christophe napisał:W takim przypadku trzeba zagrać uczciwie, zapytać go, ile oleju jest w jego panelach i dlaczego jest to trzykrotność cen ogłaszanych przez Obélix?

Innymi słowy: zapytaj go, czy łączą ceny z baryłkami ropy naftowej, czy z subsydiami... : Evil: : Evil:


Uh... przedstawieni w ten sposób, już znam ich odpowiedź! Nie będą mi pisać, że są złodziejami! Moim zdaniem będą twierdzić, że wzrosły koszty surowców itd., itd.

Christophe napisał:To mądrzy goście, którzy smarują się w kontekście ekologii..tym właśnie są obecnie sprzedawcy PV... Eskrologia...okres.


Bez wątpienia...

Christophe napisał:Państwo i Edf (oraz koncerny naftowe) są oczywiście współwinne…


Nie, i tutaj nie można popaść w paranoję: państwo nie ma nic do zyskania udzielając coraz większych dotacji, a EDF nie kupuje prądu od osób fizycznych, które na filantropii ponoszą straty.

Christophe napisał:ps: czy nadal masz dokument z 2003 roku? Zasługuje na nieco bardziej szczegółową analizę :)


Właśnie wpadło mi to w ręce!
Voici le zastawu: https://intranet.insa-toulouse.fr/view/ ... taique.ppt
a jeśli chodzi o ewolucję kosztów, znajduje się ona na stronach 34 i 35.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79367
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 04/06/08, 15:59

georges100 napisał:dotacje podnoszą cenę a nie tworzą rozwoju... : Chichot:


Dlatego traktuję państwo (i Edf) jak wspólników…

laurent_caen napisał:Nie, nie można też popaść w paranoję: państwo nie ma nic do zyskania udzielając coraz większych dotacji


Jeżeli Państwo zyskało w polityce dotacyjnej:

1) kontrolować rozwój rynku (dotacje zawsze podlegają kwotom budżetowym, dotowany jest tylko najdroższy sprzęt… itd.)

2) pchać ceny w górę, aby precyzyjnie kontrolować rynek

Dlaczego nie jest dotowana samobudowa? Ważne jest to, co oszczędzamy w postaci surowej energii, prawda? Państwo mało się tym przejmuje (lub wręcz przeciwnie, zależy mu na utrzymaniu na powierzchni wraku, jakim jest państwo francuskie, przynajmniej według mediów…)

laurent_caen napisał:oraz EDF nie kupuje energii elektrycznej od osób ponoszących straty w ramach działalności filantropijnej.


Nie, ale ze względu na swój wizerunek jest dobry.

A Francuzów, którzy mają kontrakt z Edfem, trzeba policzyć na palcach jednej ręki (dodajmy palce u nóg)....

W przeciwnym razie wymówka kosztami energii i surowców jest zbyt dobra i łatwa, a następna osoba, która mi mówi, odpowiadam: przestań brać mnie za idiotę. Odparłbym, że fotowoltaiki wyprodukowane w Azji są warte o 30% mniej w ciągu ostatnich 2 lat wraz ze spadkiem dolara… ponieważ są płacone w dolarach…

I wyraźnie widzieliśmy, że był to błąd w odniesieniu do żywności (ceny chleba rosną wraz z pszenicą, ale nie spadają, gdy cena pszenicy spada… oczywiście).

ps: dzięki za dokument, umieszczę go w DL.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/06/08, 18:28

: Arrow: Lubię porównywać, cena za kilogram, za m3...
ale także do zawartości technologicznej:
Na przykład złożoność kotła gazowego w porównaniu z kotłem fotowoltaicznym...

Dotyczy to również stolarki:
porównaj aluminiowe drzwi wejściowe za 8 lub 10000 10 €, masę, surowce, zawartość technologiczną, reklamę, płace za ich produkcję... z samochodem (na przykład loganem) porównywalnym w najniższej cenie i XNUMX razy cięższym. : Evil:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Były Oceano
moderator
moderator
Wiadomości: 1571
Rejestracja: 04/06/05, 23:10
Lokalizacja: Lorraine - Francja
x 1




przez Były Oceano » 04/06/08, 19:02

W każdym razie państwo z jednej strony odzyskuje to, co daje, poprzez pomoc, z drugiej strony w postaci podatku VAT. Jeśli więc ceny są wysokie, kwota odzyskana z podatku VAT jest jeszcze większa...
0 x
[Tryb MODO = ON]
Zieuter ale nie sądzę, mniej ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, jeszcze nie ma motocykla elektrycznego...

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 83