Wskazówki i porady hodowlane od naszych przodków

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Wskazówki i porady hodowlane od naszych przodków




przez Grelinette » 07/10/16, 11:52

Witam,

Otwieram ten nowy temat, aby podzielić się z Wami wrażeniami z moich wędrówek po ogrodach.
Regularnie spotykam się z zawodowymi lub prywatnymi ogrodnikami, którzy swoje porady, nawozy naturalne i fitośrodki mają często odziedziczone po przodkach lub z lokalnej tradycji.

Ostatnio w ogrodzie ze zdziwieniem zobaczyłem, że jego właściciel używa nietypowych produktów, takich jak „krew wołowa” i „zmiażdżony róg” i przysięga na nie.

A co z rzeczywistością i ich skutecznością?...

Oto niewyczerpująca lista tego, co już słyszałem:

- Suszona krew wołowa : sprzedawany w szkółkach i sklepach specjalistycznych w postaci proszku do zdeponowania u podnóża plantacji. Ten nawóz jest prezentowany jako „Naturalne i spektakularne wzmocnienie” nawet organiczne. Wydaje mi się to wątpliwe, bo musi pochodzić od wołów (a raczej krów) z ferm przemysłowych, a więc na pewno karmionych śmieciowym jedzeniem i leczonych antybiotykami.

- The zmiażdżony róg : jak również do stosowania jako spektakularny nawóz. Co więcej, mając konie, kowal, gdy przychodzi, zostawia na ziemi wiele ścinków kopyt (kopyta rosną jak nasze paznokcie i są regularnie obcinane), a te ścinki, jak mi powiedziano, byłyby bardzo skuteczne, zwłaszcza u stóp róż ...

- siarka : jako wszechstronny środek na wiele chorób, insektów i innych pasożytów roślin... Ten fitośrodek byłby niemal "aspiryną" ogrodu, tak szerokie i skuteczne jest jego działanie!

- Les Fundusz Czajniczek et Ziarna kawy : resztki zaparzonych roślin i kawa byłyby bardzo dobrym nawozem

- Les Fundusze na wodę do gotowania, Ale również Zupy, zupy, buliony i inne płyny do gotowania (ryż, makaron) :???...

- Les Dna butelek mleka :???...

- Les Skorupki jaj : zostawić na dnie konewki jako nawóz...

- The Woda deszczowa : do stosowania w szczególności w przypadku niektórych wywarów roślinnych.

- Ocet i Czosnek : i wiele więcej... (pióra, popiół, kości, ości ryb, ...)

- Les Obornik roślinny : są bardzo liczne, ale to jest obornik z pokrzywy, szeroko nagłośniona przez sprawę Kokopelli kilka lat temu, która wydaje się mieć najbardziej uznaną skuteczność i wszechstronność... Więcej ogrodowa "Aspiryna"!
Ale co z tymi wszystkimi ściekami z tych różnych zakładów: Pokrzywa, żywokost, rabarbar, skrzyp polny, babka lancetowata, wrotycz pospolity, itp?...

Uważaj, przypominam, że produkcja, stosowanie lub sprzedaż niezatwierdzonego nawozu roślinnego grozi karą 2 lat więzienia i grzywny w wysokości 75000 XNUMX euro!... To jest spektakularne i ryzykowne działanie tego nawozu! : Chichot:


Wszystkie te wskazówki i sztuczki są dość osobliwe!...

Znacie jakieś inne i co o nich myślicie?


PS: jest inny, nieco podobny temat, są to odchody zwierzęce, które według zwierzęcia miałyby właściwości do takiego a takiego zastosowania. (Kury, gołębie, owce, konie, ...)
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14142
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 841

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Flytox » 07/10/16, 21:13

Jako fusy z kawy moja babcia używała jej również jako nawozu do swoich skrzynek na kwiaty. Podlewanie (całkowite/częściowe?) również odbywało się z rozcieńczaniem moczu z nocnika nocnego. : Mrgreen:
Te boxy na kwiaty były ładne, ale nie mam pojęcia, czy były skuteczne, czy nie. : Mrgreen:
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez izentrop » 07/10/16, 23:22

0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Grelinette » 08/10/16, 11:27

W przypadku nawozów z odchodów zwierzęcych mam taką tabelę:
Obornik zwierzęcy.jpg

(brakuje detalu dna nocnika wczesnym rankiem, ale dzięki linkom Izentop wiemy więcej o jego właściwościach nawozowych : Chichot: )
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
papyrazzi
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 58
Rejestracja: 14/10/16, 20:12
x 33

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez papyrazzi » 18/11/16, 10:09

W tabeli opublikowanej przez Grelinette powyżej przeczytałem w kolumnie „Uwagi”, że w przypadku obornika zwierzęcego nie zaleca się dodawania wapna.

Czy ktoś wie dlaczego?
To pytanie, ponieważ dodaję wapno do odchodów gołębi, aby zmniejszyć kwasowość.



Kolejna mała sztuczka znaleziona w XVIII-wiecznej książce: mieć doskonałą glebę, ułożyć koński nawóz i pozwolić mu się całkowicie rozłożyć. Sprawdzone i zatwierdzone!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Did67 » 18/11/16, 11:16

papyrazzi napisał:
Czy ktoś wie dlaczego?
To pytanie, ponieważ dodaję wapno do odchodów gołębi, aby zmniejszyć kwasowość.



Nie mogę być formalny, ale myślę, że to "wapno palone".

Wapno palone (CaO - tlenek wapnia) jest silnym środkiem antybakteryjnym. Jest to produkt bardzo wodochłonny. Pamiętajcie, że używa się go na masowych grobach, podczas epidemii, aby ograniczyć jakiekolwiek rozpowszechnianie.

Obornik jest materią organiczną, która pod działaniem organizmów glebowych musi ulec rozkładowi i/lub humusowi (przekształceniu w substancje humusowe). W ten sposób, jak to jest, jest materią organiczną jak każda inna...

Wapno palone jest bardzo brutalne. Nie jest dopuszczony do upraw ekologicznych.

Wapno gaszone (Ca(0H)² - wodorotlenek wapnia) jest znacznie „łagodniejsze” w swoim działaniu.

Uwaga: zastosowanie wapna jest interesujące tylko w glebach trop kwasy. Lekka kwaskowatość jest korzystna.

Będąc również bardzo ostrożnym w ochronie organizmów glebowych, takich jak BA BA, przed rozsądnym rolnictwem (lub ogrodnictwem towarowym), jest rzeczą oczywistą, że nie polecam wapna palonego, nawet w przypadku gleb kwaśnych. Lepiej podwyższać pH bardzo stopniowo, dochodząc do 6,5, poprzez kolejne umiarkowane wapnowanie, bez „tłuczenia” organizmów glebowych i bez „chemicznego” wywracania wszystkiego do góry nogami w bardzo krótkim czasie (jest to chemiczny „kataklizm” organizmów glebowych). W przypadku gleb kwaśnych jest to uzasadnione (na „starych podłożach granitowych”, w torfowiskach piaszczystych, w strefach łupków itp. ... które są glebami naturalnie odwapnionymi ze względu na swoje pochodzenie geologiczne)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez izentrop » 18/11/16, 14:12

Witam,
Tytuł tematu powinien brzmieć "Nawozy organiczne do ogrodu"
Ludzki mocz to doskonały nawóz
Mocz osoby przez rok wystarcza do zapłodnienia
300-400 m² upraw przy około 50-100 kg N/ha.
Mocz jest szybko działającym płynnym nawozem
zrównoważony, bogaty w azot. Zawartość elementu
zawartość składników odżywczych w moczu zależy od diety. Czy
zawartość azotu w moczu nie jest znana
następnie, co do zasady, należy przewidzieć
stężenie 3-7 gramów azotu na litr
mocz. Fosfor w moczu jest poniżej A
formie dostępnej dla roślin, dzięki czemu
moczu jako nawozu fosforowego.

Bardzo ciekawy dokument podsumowujący światowe badania nad wykorzystaniem moczu w rolnictwie http://www.ecosanres.org/pdf_files/EcoR ... 111026.pdf
mocz nawozu.gif
nawóz uryna.gif (11.92 KiB) Wyświetlono 4831 razy
P&K-urine.gif
P&K-urine.gif (11.09 KiB) Wyświetlono 4831 razy


Od jakiegoś czasu jestem wyposażony w separację TS. kupiłem http://www.separett.fr/Torrdass-500-fr , plastikowe wiadro 15l. Reszta to regeneracja. Cenny płyn przechowuję w puszkach. Zrobiłem zamknięty kompostownik z plastikową podłogą i paletami. Pokój to dawna chlewnia : Mrgreen: .
Używam trocin z lokalnego tartaku.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Grelinette » 18/11/16, 20:05

Znajomy pasjonat permakultury radzi mi regularnie sikać do mojego kompostownika, aby poprawić jakość produkowanego kompostu!...
Jeszcze tego nie próbowałem z obawy, aby nie przeszkadzać wielu bardzo aktywnym dżdżownicom, które się tam rozmnażają (słynne „epigi” które Did67 nazywa „palantami” :) ).
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Did67 » 19/11/16, 18:04

Grelinette napisał:(słynne „epigi” które Did67 nazywa „palantami” :) ).


Podtrzymuję i udowadniam: jeśli są w twoim kompoście, to znaczy, że nic nie robią w twoim ogrodzie, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Farmerskie porady i sztuczki od naszych przodków




przez Grelinette » 20/11/16, 10:46

Did67 napisał:
Grelinette napisał:(słynne „epigi” które Did67 nazywa „palantami” :) ).


Podtrzymuję i udowadniam: jeśli są w twoim kompoście, to znaczy, że nic nie robią w twoim ogrodzie, prawda?

Oczywiście... ale każdemu jego rola i miejsce w łańcuchu życia i recyklingu! :)
W tym przypadku epigea, poprzez swoją proliferację i żywotność, rozkładają z dużą prędkością materię organiczną wrzuconą do kompostu, co tylko poprawi glebę w ogrodzie...
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste i goście 91