Jakość wody do ogrodu !!!

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
fabio.gel
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 282
Rejestracja: 06/03/08, 13:33
Lokalizacja: 14 - Calvados
x 6

Jakość wody do ogrodu !!!




przez fabio.gel » 20/11/17, 12:56

Halo

Obecnie mam w domu ogródek warzywny.

Obraz

Zbieram wodę deszczową z dachu w 7 beczkach 1000-litrowych.

Wczoraj surfując, znalazłem artykuł na temat ANSES:

Agencja zaleca zatem, aby do prania prania należącego do następujących populacji nie używano wody deszczowej:
....
ludzie mieszkający w pobliżu terenów przemysłowych i rolniczych, gdzie woda deszczowa może zawierać więcej zanieczyszczeń chemicznych.

FYI
https://www.anses.fr/fr/content/utilisation-de-l%E2%80%99eau-de-pluie-pour-le-lavage-du-linge-chez-les-particuliers-les

Moje pytanie: Czy mieszkając obok czteropasmowej autostrady i niedaleko terenów przemysłowych, nie powinienem badać wody, której używam do ogrodu warzywnego?

Warzywa bez obróbki + zanieczyszczona woda = :zmarszczyć brwi:

Fabio
0 x
Zrobię wszystko, aby nie pozostawiać śmieci świat moich dzieci ....
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez Lolounette » 20/11/17, 13:17

to ta sama woda deszczowa, która spada bezpośrednio na warzywa, więc zawarte w niej zanieczyszczenia i tak trafią na nie. Płuczesz je przed jedzeniem, więc to nie jest wielka sprawa... : Wink:

później gleba i same rośliny mają zdolność usuwania zanieczyszczeń i jest mało prawdopodobne, że w warzywach znajdą się toksyczne produkty. Możliwe, oczywiście, ale mało prawdopodobne...
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez olivier75 » 20/11/17, 14:08

Fabio.żel,

Inaczej kładziesz siano i nie podlewasz już, albo prawie... jest całkiem niezły wątek na ten temat prowadzony przez did67!

Myślę, że podobnie jak Lolounette, problem będzie taki sam w przypadku warzyw, które można kupić ekologicznie, i zawsze jest to lepsze niż podlewanie pestycydów bezpośrednio na rośliny....
Twoje oprócz tego, że nie zanieczyszczają gleby, mają minimalny wpływ na emisję dwutlenku węgla, co również zmniejsza ogólne zanieczyszczenie.

A osad zanieczyszczeń na dachu jest taki sam jak na ziemi obok...

Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez Did67 » 20/11/17, 14:11

Dodałbym po prostu, że nie wszystko, co jest szkodliwe dla ludzi w sensie ANSES, jest koniecznie szkodliwe dla warzyw. Nawet mogą być przydatne: idealnym przykładem są azotany. Ale możemy wymienić także pochodne siarki, substancję zanieczyszczającą ludzi i przydatny pierwiastek śladowy dla roślin (zwłaszcza warzyw kapustnych). S jest często zaniedbywanym czynnikiem ograniczającym...

Potem nie możemy generalizować. Inne produkty szkodliwe dla ludzi mogą być szkodliwe dla warzyw lub ogrodu warzywnego. Dioksyny, czyli najprawdopodobniej tam, gdzie mieszkasz: ołów, który nagromadził się w ciągu pięćdziesięciu lat po wojnie, kiedy rozwijał się ruch drogowy i używano ołowiu w paliwach... Na terenach położonych w pobliżu obecnie bardzo uczęszczanych miejsc występuje czasami bardzo wysoka zawartość ołowiu. Ołów, podobnie jak miedź, jest pierwiastkiem metalicznym, który nie ulega rozkładowi i który gleba bardzo, bardzo dobrze zatrzymuje (niestety).

W przypadku miedzi zostało to wykazane: bardzo intensywna aktywność biologiczna i wysoki poziom substancji humusowych pozwalają w pewnym stopniu „neutralizować” negatywne działanie miedzi. Następuje swego rodzaju „sekwestracja” tego pierwiastka. Może także dla Pb???
0 x
Avatar de l'utilisateur
fabio.gel
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 282
Rejestracja: 06/03/08, 13:33
Lokalizacja: 14 - Calvados
x 6

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez fabio.gel » 20/11/17, 21:13

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, więc jeśli chodzi o deszcz, nie ma się czym martwić 8) .
Może uda nam się zbadać glebę (zapytam mojego ogrodnika organicznego, przed przejściem na certyfikowaną żywność ekologiczną był konwencjonalny, z pewnością zna się na muzyce).

W każdym razie dynie nie miały w tym roku żadnych przeszkód w uprawie (dzięki. Czy zastosowałem Twoją metodę z liśćmi zebranymi jesienią, bo nie mogłem znaleźć słomy w pobliżu domu)

Obraz

Mały link informacyjny http://www.jardinages.com/analyse-terre-mesurer-pollution-sol/

Kolejna naprawdę ciekawa http://fablabo.net/wiki/Analyse_du_sol_%C3%A0_faire_soi_m%C3%AAme
w którym cytuję:

Metody dekontaminacji

Według badania Greenloop istnieją cztery główne sposoby reagowania na zanieczyszczoną glebę:

Biologiczne oczyszczanie gleby poprzez stymulację życia mikrobiologicznego w glebie (skuteczne wobec zanieczyszczeń organicznych, tutaj prosty protokół), przez rośliny gromadzące metale (proces powolny) lub przez grzyby (obecnie w fazie rozwoju technicznego, w szczególności przeciwko zanieczyszczeniom organicznym). Inne odniesienia: Rozdział 4 książki Bio Grow Book autorstwa

Karel Schelfhout i Michiel Panhuysen, między innymi strona 129 poświęcona Bokashiemu. Ta ostatnia metoda jest czasami krytykowana za przenoszenie obcych zarazków na duże odległości.

Zastosowanie preparatów biodynamicznych 500 na glebach skażonych radioaktywnością umożliwi szybką redukcję poziomu radionuklidów w glebie. źródło: wywiad ustny z Simonem Nicolonem, absolwentem centrum biodynamicznego Obernai.
0 x
Zrobię wszystko, aby nie pozostawiać śmieci świat moich dzieci ....
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez sicetaitsimple » 20/11/17, 22:01

fabio.gel napisał:Halo

Obecnie mam w domu ogródek warzywny.

Zbieram wodę deszczową z dachu w 7 beczkach 1000-litrowych.

Wczoraj surfując, znalazłem artykuł na temat ANSES:

Agencja zaleca zatem, aby do prania prania należącego do następujących populacji nie używano wody deszczowej:
....
ludzie mieszkający w pobliżu terenów przemysłowych i rolniczych, gdzie woda deszczowa może zawierać więcej zanieczyszczeń chemicznych.

FYI
https://www.anses.fr/fr/content/utilisation-de-l%E2%80%99eau-de-pluie-pour-le-lavage-du-linge-chez-les-particuliers-les

Moje pytanie: Czy mieszkając obok czteropasmowej autostrady i niedaleko terenów przemysłowych, nie powinienem badać wody, której używam do ogrodu warzywnego?

Warzywa bez obróbki + zanieczyszczona woda = :zmarszczyć brwi:

Fabio


Osobiście (nawet jeśli tego nie zrobię, w moim przypadku jest to zbyt skomplikowane) zalecałbym wykorzystywanie wody deszczowej jedynie do użytku domowego (w sytuacji, gdy jesteśmy podłączeni do publicznej sieci wodociągowej) wyłącznie do spłukiwania toalet. Plus ewentualnie inne zastosowania do mycia zewnętrznego i oczywiście podlewania.

W przypadku ogrodu liczy się dach, to, z czego jest wykonany i jego stan, co prawdopodobnie ma znaczenie w przypadku wody spadającej z nieba.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez Did67 » 20/11/17, 22:47

fabio.gel napisał:
(dziękuję. Zrobiłem, zastosowałem Twoją metodę z liśćmi zebranymi jesienią, ponieważ nie mogłem znaleźć słomy w pobliżu domu)



Nie ma problemu: nie potrzebujesz słomy (jest co najmniej tak samo niezbilansowana pod względem azotu jak martwe liście), ale siano!

Mieszanka martwych liści i skoszonej trawy jest dobrym substytutem siana!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez Did67 » 20/11/17, 22:48

fabio.gel napisał:
Może uda nam się zbadać glebę (zapytam mojego ogrodnika organicznego, przed przejściem na certyfikowaną żywność ekologiczną był konwencjonalny, z pewnością zna się na muzyce).



W analizie gleby znajdziesz tylko to, czego szukasz. „Dozowanie” poszczególnych pierwiastków (np. pozostałości metali) jest jak najbardziej możliwe, ale rachunek wzrasta!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez Did67 » 20/11/17, 22:51

fabio.gel napisał: Zastosowanie preparatów biodynamicznych 500 na glebach skażonych radioaktywnością umożliwi szybką redukcję poziomu radionuklidów w glebie. źródło: wywiad ustny z Simonem Nicolonem, absolwentem centrum biodynamicznego Obernai.


A więc magia! A dlaczego nie wysłaliśmy biodynamistów do Czarnobyla lub Fukushimy????

[Aby radionuklidy zniknęły, potrzebny jest przynajmniej cyklotron typu CERN, w którym możemy „eksplodować” atomy – radionuklid to po prostu atom, który z natury jest trochę niestabilny. Dla mnie to czyste delirium palaczy z Hawany. Potem każdy, kto chce tego, czego chce, może wierzyć]
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: Jakość wody w ogrodzie warzywnym!!!




przez sicetaitsimple » 20/11/17, 23:03

Did67 napisał:
fabio.gel napisał: Zastosowanie preparatów biodynamicznych 500 na glebach skażonych radioaktywnością umożliwi szybką redukcję poziomu radionuklidów w glebie. źródło: wywiad ustny z Simonem Nicolonem, absolwentem centrum biodynamicznego Obernai.


A więc magia! A dlaczego nie wysłaliśmy biodynamistów do Czarnobyla lub Fukushimy????

[Aby radionuklidy zniknęły, potrzebny jest przynajmniej cyklotron typu CERN, w którym możemy „eksplodować” atomy – radionuklid to po prostu atom, który z natury jest trochę niestabilny. Dla mnie to czyste delirium palaczy z Hawany. Potem każdy, kto chce tego, czego chce, może wierzyć]


Dla mnie będzie to Havana i koniak XXO.....
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 189