Technika jazdy na drodze hamowania w mieście

Wskazówki, porady i wskazówki, aby obniżyć zużycie, procesów lub wynalazki jak niekonwencjonalnych silników: Silnik Stirlinga, na przykład. Patenty poprawiające spalanie: traktowanie plazmą z wtryskiem wody, jonizację paliwo lub utleniacz.
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 11/06/08, 22:00

Downsizing+ turbo, super długie skrzynie biegów, EGR, masa samochodu.
0 x
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15




przez Matt113 » 11/06/08, 22:32

dobre pytanie, mam astrę 1.7 cdti (tak z najnowszego silnika) gdy zjeżdżam z autostrady lub nawet zjeżdżam w dół (niedaleko mojego domu jest zjazd prowadzący na czerwone światło, więc ludzie generalnie puszczają hamowanie silnikiem) muszę hamuję prawie cały czas bo przy hamowaniu silnikiem dogonię samochód z przodu (podaję, że auto nie hamuje : Mrgreen: , pozwala sobie na hamowanie silnikiem).
i jest sporo dróg z lekkim wzniesieniem, które przy hamowaniu silnikiem pokonuję bez problemu więc spalanie 0.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 12/06/08, 19:42

Christophe napisał:A skoro mowa o hamowaniu silnikiem, jak wytłumaczyć, mimo całkowitego braku wtrysku, znaczne ograniczenie hamowania silnikiem w najnowszych silnikach wysokoprężnych?


Nie jestem ekspertem, ale myślę, że są dwie rzeczy:

1) Hamulec silnikowy wykorzystuje silnik jako „sprężarkę”. Nastąpił ogromny wzrost mocy dla danej pojemności skokowej dzięki bezpośredniemu wtryskowi paliwa pod wysokim ciśnieniem, turbosprężarce, 4 zaworom na cylinder itp. Jednak pojemność skokowa i stopień sprężania są takie same. Mamy zatem silniki, które są znacznie mocniejsze niż te, które widzieliśmy 30 lat temu, ale nadal mają mniej więcej takie samo hamowanie silnikiem (podczas gdy oczekiwalibyśmy, że będą hamować tak samo mocno, jak przyspieszają). W dużych limuzynach silniki mają średnio znacznie mniejszą pojemność skokową niż dotychczas! Tyle mniej hamowania silnikiem - nawet jeśli przyspieszenie jest dużo lepsze!!!

Poza tym samochody stały się cięższe: bardziej złożone silniki, katalizatory, poduszki powietrzne, wyposażenie, klimatyzacja...

2) Myślę, że występuje efekt „opóźnienia” komputerów: jeśli w systemach mechanicznych dopływ gazu został odcięty, gdy tylko ktoś podniósł nogę, myślę, że komputery się spóźniają (nie wiem jeśli jest to zamierzone - czas, jaki zajmują dane z sondy lambda i komputer je "uśrednia", aby uniknąć wpisów w oscylacjach?????). W każdym razie to właśnie obserwuję na komputerze mojego C5. Nigdy nie gaśnie nagle, tylko etapami.... Z drugiej strony, po odcięciu wtrysku, nie wiem, jak silnik miałby zwalniać mniej niż może, nie otrzymując więcej paliwa... Potem jest to, że auto jest bardzo ciężkie, a silnik bardzo mały (w tym przypadku 2.0 l w każdym razie - ale większość silników to 1.5!!! Była to z czasem pojemność skokowa R4 GT).
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 17/06/08, 18:30

Did67 napisał:[...] Ale przemieszczenie i stopień sprężania są takie same. [...]
Niezupełnie, stopień sprężania ma tendencję do zmniejszania się w większości nowoczesnych silników.


Did67 napisał:[...]2) Myślę, że w komputerach występuje efekt „opóźnienia”: jeśli w systemach mechanicznych dopływ gazów był przerywany, gdy tylko podniesiono nogę, […]
Nie ma "wlot gazu„w Dieselu...


Did67 napisał:[...] Było to przesunięcie w czasie R4 GT). [...]
:zaszokować: to co?
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 17/06/08, 19:55

Drwal napisał:Niezupełnie, stopień sprężania ma tendencję do zmniejszania się w większości nowoczesnych silników.


Nie ma "wlot gazu„w Dieselu...



Spadek stopnia sprężania, nie wiedziałem. Ale nadal musimy pozostać w tym samym rzędzie wielkości, prawda? Inaczej stracilibyśmy wydajność... Od jakiegoś czasu nie czytałem żadnych kart technicznych.

Na dotarcie gazów oczywiście jest to poślizg, miałem na myśli wtrysk paliwa...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 17/06/08, 20:11

Did67 napisał:[...] Spadek stopnia sprężania, nie wiedziałem. Ale nadal musimy pozostać w tym samym rzędzie wielkości, prawda? Inaczej stracilibyśmy wydajność... Od jakiegoś czasu nie czytam żadnych kart technicznych...
Bardzo się zdziwiłem widząc, że np. silniki D4D (w wersji 2.2l) w Toyotach miały na przykład stosunek 16:1...
Efekt zwiększonego ciśnienia turbo?
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 17/06/08, 20:17

Drwal napisał:Efekt zwiększonego ciśnienia turbo?


Wydaje mi się, że to dobry przypuszczenie. Stopień sprężania jest stosunkiem objętościowym.

Wiadomo, że takie samo ciśnienie końcowe w cylindrze w górnym martwym punkcie (które odpowiada za samozapłon paliwa i decyduje o sprawności) można uzyskać przy lepiej napełnionym cylindrze w dolnym martwym punkcie (turbo, głowice 16V ) pomimo niższego stopnia kompresji...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "silników specjalnych, patentów, zmniejszenie zużycia paliwa"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 148