między składowanie sezonowe energia słoneczna

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Christophe » 23/12/22, 11:16

Remundo napisał:Pomysł, który chodził mi po głowie od kilku lat.

Czy nie moglibyśmy rozważyć odkrytego basenu
1) dość dobrze ocieplony na bocznych i górnych ścianach (dlaczego nie szklarnia nad basenem i ściany o dużym oporze cieplnym)
2) z wężownicą na dnie basenu i używać jej jako rewersyjnej pompy ciepła z wodą glikolową.

Latem kalorie mogły być dostarczane, zarówno przez słońce, jak i chłodzenie domu, kalorie, które przenikałyby w głąb ziemi.

Wręcz przeciwnie, zimą ogrzewanie domu pobierałoby kalorie z dna basenu.

Basen zachowywałby się jak studnia, z której ciepło byłoby pobierane lub doprowadzane.

Po kilku latach duża masa gleby pod basenem może mieć temperaturę 20-25°C, może więcej. W miarę optymalna temperatura, niezależnie od tego, czy chcesz ogrzewać, czy klimatyzować (współczynniki COP maszyn wynoszą wtedy co najmniej 5)

Mówię to mokrym palcem, przyszedł mi do głowy ten pomysł DLSC.ca który stosuje tę zasadę znacznie bardziej „przemysłowo”.

Chciałbym zobaczyć symulacje dyfuzji termicznej w gruncie ze scenariuszami pogodowymi, moim zdaniem jest wystarczająco dużo do modelowania.


„Basen” nie wystarczyłby (przynajmniej nie tam, gdzie zimą mocno zamarza), z mokrym palcem też myślę, że zajęłoby to co najmniej staw o pojemności 150 do 200 m3, więc duży grunt złap… i daj sobie radę odparowanie latem nie będzie łatwe...

Magazynowanie i odzysk w 200 m3 może kosztować więcej niż taka sama ilość energii zmagazynowanej w MCP, cena „all inclusive”, bo to nie cena wody będzie istotna…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16223
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5271

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Remundo » 23/12/22, 11:23

Materiał MCP może być fajny.

Dobrze uwięziony w skorupie termoizolacyjnej.

Ale co właściwie kładziemy?

olej parafinowy? coś innego ?

Trzeba uważać, parafina topi się w temperaturze 60°C, tworzy znaczny gradient termiczny z gruntem lub powietrzem, krótko mówiąc, następuje stymulacja strat ciepła.

temperatura topnienia maksymalnie 20-30°C... jakie jest najlepsze ustawienie? Czy stosujemy odwracalną pompę ciepła, czy tylko cyrkulatory wymiany ciepła?

Rodzi się wiele pytań...
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Christophe » 23/12/22, 11:43

Ach, ale nigdy nie powiedziałem, że to proste... Jeśli nie widzimy tak wielu, to dlatego, że są problemy do rozwiązania... nie jesteśmy wokistami, damy radę! : Mrgreen:

Zasadniczo zależy to od tego, jak chcesz go używać… albo centralnie, albo lokalnie…

Zlokalizowane jest tam, gdzie musi działać: jeśli umieścisz go w ścianach, brak izolacji kadłuba i niższa temperatura. Wybór materiału zależy od jego lokalizacji: centralnie 60°C jest dobre, lokalnie, na przykład w ścianach, około 30°C jest lepsze...

Absolutnie konieczne jest, aby temperatura była zbliżona do temperatury topnienia, w przeciwnym razie nie będzie zainteresowania.

Na przykład za piecem opalanym drewnem w temperaturze 40°C interesujące będzie przechowywanie kilku kWh po wygaśnięciu ognia. Przez lata topiłem kilka kg parafiny w miseczkach na swojej, żeby zobaczyć, czy wytrzymałość w czasie jest wystarczająca... nic się nie zmieniło przez 10 lat...

W przeciwnym razie masz jeszcze 1 pokój do ocieplenia w domu? Mógłbyś postawić znak... Roll: Roll: Roll:
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Christophe » 17/04/24, 10:09

Widziane na Facebooku:

Vaanta Energy, spółka należąca do Helsinek i Vaanty w Finlandii, planuje zbudować największy na świecie system magazynowania energii cieplnej w oparciu o jaskinie.

Instalacja ta, złożona z trzech podziemnych komór, będzie magazynować energię odnawialną w postaci ciepła, a jej pojemność wyniesie 90 gigawatogodzin (GWh). Ma on zaspokoić potrzeby grzewcze średniej wielkości miasta przez okres do jednego roku.
Projekt rozwiązuje problem nieciągłości odnawialnych źródeł energii, zapewniając rozwiązanie w zakresie magazynowania na skalę przemysłową, co stanowi znaczący postęp w infrastrukturze zrównoważonej energii.


Link: https://eu-mayors.ec.europa.eu/fr/node/818?etrans=fr

Aby zwiększyć efektywność, Vantaa Energy planuje budowę największego na świecie magazynu ciepła. Obiekt ten miałby zdolność magazynowania miliona metrów sześciennych wody pod skałą macierzystą. Woda byłaby podgrzewana nadmiarem ciepła wytwarzanego latem, które można następnie wykorzystać do bardziej zrównoważonej produkcji ciepła zimą.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 17/04/24, 11:50

Jeśli dobrze zrozumiałem, nie chodzi tu o magazynowanie ciepła pochodzącego ze słońca, ale o ciepło wytwarzane i niezużywane latem w wyniku spalania lokalnych odpadów z gospodarstw domowych. Jest trochę inaczej.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Christophe » 17/04/24, 12:29

Pozostaje to przechowywanie międzysezonowe...

Ale śmieci faktycznie można magazynować „fizycznie”, ponieważ są one łatwiej namacalne niż letnie promieniowanie słoneczne! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16223
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5271

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Remundo » 17/04/24, 13:33

Remundo napisał:Pomysł, który chodził mi po głowie od kilku lat.

Czy nie moglibyśmy rozważyć odkrytego basenu
1) dość dobrze ocieplony na bocznych i górnych ścianach (dlaczego nie szklarnia nad basenem i ściany o dużym oporze cieplnym)
2) z wężownicą na dnie basenu i używać jej jako rewersyjnej pompy ciepła z wodą glikolową.

Latem kalorie mogły być dostarczane, zarówno przez słońce, jak i chłodzenie domu, kalorie, które przenikałyby w głąb ziemi.

Wręcz przeciwnie, zimą ogrzewanie domu pobierałoby kalorie z dna basenu.

Basen zachowywałby się jak studnia, z której ciepło byłoby pobierane lub doprowadzane.

Po kilku latach duża masa gleby pod basenem może mieć temperaturę 20-25°C, może więcej. W miarę optymalna temperatura, niezależnie od tego, czy chcesz ogrzewać, czy klimatyzować (współczynniki COP maszyn wynoszą wtedy co najmniej 5)

Mówię to mokrym palcem, przyszedł mi do głowy ten pomysł DLSC.ca który stosuje tę zasadę znacznie bardziej „przemysłowo”.

Chciałbym zobaczyć symulacje dyfuzji termicznej w gruncie ze scenariuszami pogodowymi, moim zdaniem jest wystarczająco dużo do modelowania.

i co o tym myślisz?

Nie musimy budować basenu.

Moglibyśmy umieścić wężownicę solanki lub nawet inną wężownicę serwisową (np. do doprowadzenia ciepłej wody ze źródeł odnawialnych i/lub ścieków) pod fundamentami/parterem domu.

Oto fizyczne pomysły, ale nic nie jest szyfrowane

1) bezwładność cieplna gruntu pod domem jest bardzo duża, dostarczanie lub usuwanie kalorii przypomina trochę przyjmowanie płynu (kalorie) lub utrzymywanie go na stałym poziomie (temperatura)
2) używanie klimatyzacji latem powoduje doprowadzenie ciepła do piwnicy, podobnie jak ewentualne gromadzenie energii słonecznej lub spalanie śmieci
3) zimą czerpiemy z piwnicy do ogrzewania domu
4) konieczne byłoby podniesienie temperatury piwnicy do około 20°C po kilku cyklach, aby mieć wysokie COP zarówno w klimatyzacji, jak i ogrzewaniu, słyszałem, że bardzo głębokie piwnice miały naturalnie temperaturę 10-15° C w naszych szerokościach geograficznych.
5) Mała fotowoltaika włącza rewersyjną pompę ciepła.


Trzeba by to wszystko symulować za pomocą oprogramowania elementów skończonych, które zajmuje się dyfuzją cieplną z lokalnym dostarczaniem/odprowadzaniem ciepła
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 17/04/24, 14:39

Remundo napisał:i co o tym myślisz?

Oto fizyczne pomysły, ale nic nie jest szyfrowane[/b]
1) bezwładność cieplna gruntu pod domem jest bardzo duża, dostarczanie lub usuwanie kalorii przypomina trochę przyjmowanie płynu (kalorie) lub utrzymywanie go na stałym poziomie (temperatura)
2) używanie klimatyzacji latem powoduje doprowadzenie ciepła do piwnicy, podobnie jak ewentualne gromadzenie energii słonecznej lub spalanie śmieci
3) zimą czerpiemy z piwnicy do ogrzewania domu
4) konieczne byłoby podniesienie temperatury piwnicy do około 20°C po kilku cyklach, aby mieć wysokie COP zarówno w klimatyzacji, jak i ogrzewaniu, słyszałem, że bardzo głębokie piwnice miały naturalnie temperaturę 10-15° C w naszych szerokościach geograficznych.
5) Mała fotowoltaika włącza rewersyjną pompę ciepła.


Trzeba by to wszystko symulować za pomocą oprogramowania elementów skończonych, które zajmuje się dyfuzją cieplną z lokalnym dostarczaniem/odprowadzaniem ciepła



Pomijając fakt, że nie ma tu żadnej zakopanej wężownicy, a jedynie „basen” wyposażony w wymienniki, to to co opisujesz wygląda dość podobnie do systemu Christophe’a. I nie mam wrażenia, albo źle zrozumiałem, że na dłuższą metę stabilizuje temperaturę.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez Christophe » 17/04/24, 15:32

W tym roku obniżyłem temperaturę do 14-15°C... Cyrkulator na pełnych obrotach 24 godziny na dobę, 20 dni w tygodniu... to rekord, zanim przestałem go używać w temperaturze XNUMX°C...

Nie sądzę, że może już spaść niżej, więc jest stabilność (spożycie kalorii w płycie)...

W piwnicy zazwyczaj utrzymuje się temperatura około 13°C...tak, z pompą ciepła typu woda-woda, działałaby ona lepiej, ale zużywałaby znacznie więcej...niż pompa obiegowa o mocy 40W...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Odp: Inter sezonowe przechowywanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 17/04/24, 16:56

Christophe napisał:W tym roku obniżyłem temperaturę do 14-15°C... Cyrkulator na pełnych obrotach 24 godziny na dobę, 20 dni w tygodniu... to rekord, zanim przestałem go używać w temperaturze XNUMX°C...


Czy masz na myśli, że po przejściu przez wymienniki temperatura wody wpływającej do ogrzewanej podłogi wynosiła około 14/15°? Trzeba umieć robić na drutach, kiedy przyjeżdża się do domu zimą! :D
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 148