Termiczna turbina wiatrowa?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Odp: Turbina wiatrowa?




przez BaudouinLabrique » 14/06/23, 14:27

Remundo napisał:Wszystkie elementy mechaniczne muszą być zwymiarowane dla maksymalnej prędkości wiatru z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa. 40 m/s przy współczynniku zerwania 3 wydaje mi się dobrym startem, inaczej turbina zostanie zniszczona przez pierwszą burzę.

To co piszesz dotyczy wiatraków poziomych, które są najdelikatniejsze i najbardziej narażone na uszkodzenia (przypominam, zebrałem świadectwa na ten temat od członków stowarzyszenia ATOUVENT 2000 zrzeszającego samozwańczych pasjonatów wiatraków

Remundo napisał:Co do rotora mieszającego wodę to może trzeba by zapewnić odłączenie na wypadek burzy...albo i on też musi być zwymiarowany ale problem będzie dotyczył samego kubitainera a nie jest to zamierzone być gwałtownie poruszony. Jeśli metalowa klatka jest dość solidna, w szczególności tworzywo sztuczne może pęknąć.


1° Prędkość wirnika Savoniusa dość szybko osiąga pułap i dlatego nie może wymknąć się spod kontroli (nie jest konieczne odłączanie w przypadku burzy).

(2) szafka ma solidną ramę; ponadto zostanie zakopany i będzie odciąg w metalowej konstrukcji w kształcie piramidy. Nigdy nie słyszałem, aby turbina wiatrowa Savoniusa miała jakąkolwiek kruchość przy bardzo silnym wietrze, a zatem była przeciwieństwem poziomych turbin wiatrowych. Dlatego turbiny Savonius, podobnie jak turbiny wiatrowe Darrieus, nie wymagają urządzeń hamujących itp.
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Odp: Turbina wiatrowa?




przez BaudouinLabrique » 14/06/23, 15:05

PS Oto, co potwierdza to, co powiedziałem wcześniej o Savoniusie:

"jego duża wytrzymałość pozwala mu wytrzymać duże prędkości wiatru, gdy szybkie turbiny wiatrowe muszą zostać spowolnione lub zatrzymane ze względów bezpieczeństwa;"
https://hal.science/hal-03360342/document
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp: Turbina wiatrowa?




przez Ahmed » 14/06/23, 15:09

Kwadratowy kształt nie stanowi wady w niniejszej sprawie (zob Sicetaitsimple). Przegrody muszą być zwymiarowane zgodnie z tym, co jest możliwe/pożądane do uzyskania (zakłada to zatem dużą dawkę empiryzmu, przy braku obliczeń).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9897
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2706

Odp: Turbina wiatrowa?




przez sicetaitsimple » 14/06/23, 15:29

Ahmed napisał:Kwadratowy kształt nie stanowi wady w niniejszej sprawie (zob Sicetaitsimple).

Sprzeciw Wysoki Sądzie! Musisz pomylić!
Ponieważ to, co napisałem 11/06 o tym, to:
"Niezależnie od jego niewykonalności (dostęp 300 mm), to rozwiązanie jest rzeczywiście nieopłacalne mechanicznie. Schemat blokowy określający dane uwzględnione w symulacji nie powinien być mylony z realną realizacją.
Ze swojej strony powstrzymuję się zatem od jakichkolwiek innych komentarzy na temat tej idei kubika.
"
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16264
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5282

Odp: Turbina wiatrowa?




przez Remundo » 14/06/23, 17:01

Panie Labrique, to co opisuję dotyczy każdego rodzaju turbiny wiatrowej.

Twoje wiadra wytrzymają siłę wiatru, który zostanie porwany przez maszt i kotwice. Jeśli zaakceptujemy turbinę wiatrową o wymiarach 4m x 4m, oto metoda obliczeń:

1) siła wiatru przy 40 m/s jest rzędu Dm xv = ro S vxv = 1,2 kg/m3 x 16 m² x (40 m/s)² = 30 720 N

2) Wiatr o prędkości 40 m/s również wygeneruje obrót „wolnobiegiem” taki, że rxw = 40 m/s.

gdzie r jest w przybliżeniu promieniem punktu środkowego twoich ostrzy. Zaproponowałeś średnicę 4m, czyli r = 1 m i w = 40 rad/s, co daje nam około 400 obr./min. Siły odśrodkowe wyniosą mr w², jeśli na przykład każde ostrze waży 10 kg: 10 kg x 1 mx (40 rad/s)² = 16 000 N na ostrze

W czasie burzy twoje urządzenie bez odłączania lub blokowania odzyskałoby około 20% z 1/2 ro S v^3, czyli 123 000 W, z pewnością kilkadziesiąt kW, które zostałyby rozproszone w twojej nieszczęsnej kabinie (niech spoczywa w pokoju)

Ale jak widzisz, Twoje urządzenie musi udźwignąć tony... Przysiadanie na 8 m wysokości jest ambitne...
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9897
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2706

Odp: Turbina wiatrowa?




przez sicetaitsimple » 14/06/23, 17:19

Remundo napisał:Panie Labrique, to co opisuję dotyczy każdego rodzaju turbiny wiatrowej.
.....

Nie, nie jest to zapisane w "aktach", to nie jest warte nawet jednego gwoździa... Chyba nawet tego nie czytałeś. :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Odp: Turbina wiatrowa?




przez BaudouinLabrique » 14/06/23, 17:19

sicetaitsimple napisał:Niezależnie od jego niewykonalności (dostęp 300 mm), to rozwiązanie jest rzeczywiście nieopłacalne mechanicznie. Schemat blokowy określający dane uwzględnione w symulacji nie powinien być mylony z realną realizacją.

Co masz na myśli poprzez "Dostęp 300mm"?"300 mm„To wciąż tylko 30 cm! Czy się mylę?
Czy miałeś na myśli 30 m między szafką a kolektorem pompy ciepła?

Tak naprawdę powinieneś wiedzieć, że w systemach ciepłowniczych jesteśmy w odległości co najmniej dziesięciokrotnie większej.

Izolacja termiczna musi oczywiście być na wysokim poziomie i dla przypomnienia planowałem nie tylko osłonę z betonu izolacyjnego otaczającego osłony o wysokich parametrach i zgodnie z zaleceniami belgijskiego magazynu konsumenckiego Test-Achats, są to osłony Armaflex (najlepsze z testów Test - Zakupy), który stał się K-Flex na początku 2022 roku (https://www.retrouversonnord.be/TA580_037040%20pdf.pdf). Notabene takie rozwiązanie zastosowałem w domu do izolacji rur ciepłej wody do ogrzewania + CWU).
Ostatnio edytowane przez BaudouinLabrique 14 / 06 / 23, 17: 28, 1 edytowany raz.
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Odp: Turbina wiatrowa?




przez BaudouinLabrique » 14/06/23, 17:27

Remundo napisał:Panie Labrique, to co opisuję dotyczy każdego rodzaju turbiny wiatrowej.


Jak powiedziałem powyżej, to nieprawda!
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9897
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2706

Odp: Turbina wiatrowa?




przez sicetaitsimple » 14/06/23, 17:28

BaudouinLabrique napisał:Co masz na myśli poprzez "Dostęp 300mm"?"


300mm średnica zaślepki boksu.
Powodzenia w instalowaniu czegoś „poważnego” w środku.
Ostatnio edytowane przez sicetaitsimple 14 / 06 / 23, 17: 35, 1 edytowany raz.
1 x
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Odp: Turbina wiatrowa?




przez BaudouinLabrique » 14/06/23, 17:34

sicetaitsimple napisał:
BaudouinLabrique napisał:Co masz na myśli poprzez "Dostęp 300mm"?"


300mm średnica zaślepki boksu.
Powodzenia w instalowaniu czegoś „poważnego” w środku.


Przestudiowałem już wykonalność z wyspecjalizowanym rzemieślnikiem, który potwierdził mi, że można sobie wyobrazić rodzaj mechanizmu, który rozwija się jak parasol (°) po wprowadzeniu do otworu. Ea, każdy z czterech deflektorów („przegrody”) składałby się z dwóch pionowych części zmontowanych na zawiasie, co umożliwiłoby jego wprowadzenie w stanie złożonym, a następnie rozwinięcie się w sposób naturalny w zbiorniku i pozostanie w takim stanie podczas pracy (hamulec hydrauliczny).
(°) Trochę jak kołek parasolowy lub kołek sprężynowo-wahaczowy (do pustych sufitów), który wchodzi w małą przestrzeń, a następnie łatwo się rozkłada

Obraz
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : gegyx i goście 157