Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 13/02/22, 18:45

Did67 napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:
Istnieje styl „żółty” (z zbioru w 2019 r.) i „czarny krymski”, ale duży rozmiar
Obydwa są dość duże, co nie jest zbyt mądre, jeśli chcesz mieć pomidory na początku sezonu
Nie znaleźliśmy jeszcze „małego” pomidora, który by nam naprawdę smakował



Nie skupiaj się zbytnio na rozmiarze; Wśród przedwcześnie rozwiniętych mam Gregory'ego Altaï, który jest „duży”... Cóż, jak na gust, jestem słabo wyposażony. Nie trenowałem tej umiejętności. Powiem Wam, że klasyfikuję wina jako „dobre” i „obrzydliwe”!

Mój przedwcześnie rozwinięty dom, nie wiem, czy to kwestia psychologiczna, czy nie, ale wydaje mi się, że mam gust w porównaniu do tego, co możemy kupić!


Ach ok ...
Trzeba przyznać, że skupiałem się głównie na technikach dostosowanych do lokalizacji, a to w dzisiejszych czasach wymaga czasu.... Już 5 lat
Ten rok będzie pierwszym, w którym smak naprawdę zacznie odgrywać rolę w kolejnej prawdopodobnie niekończącej się wyprawie.

Żółte nie są zbyt powolne
Pozostałych nie znam
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 13/02/22, 18:53

Did67 napisał:Czy kiedykolwiek miałeś podwyżkę jesienią??? Pod niektórymi nogami miałam kiełki jesienią... Myślę, że są bardzo istotne różnice odmianowe. Z pamięci sądzę, że upadły na ziemię "Krwawy Rzeźnik" (???) wyrósł niemal natychmiast...

Ale poza tym tak naprawdę spędza zimę „zamrożona” i kiełkuje na wiosnę… Co roku mam mnóstwo spontanicznych wschodów – moglibyśmy zagrać na loterii, co to będzie!

pestek pomidorów nie trawimy, mój ojciec jak pracował w mieście to zbierał swoje sadzonki pomidorów z oczyszczalni ścieków, to była rzeczywiście świetna loteria, ale sadzonki pomidorów gratis pod warunkiem, że się chce i kiedy się chce , miało to stronę praktyczną : Mrgreen:

z drugiej strony, osad ze stacji rozrzucania naprawdę należy dozować do minimum, w pierwszym roku, jeśli użyjesz go za dużo, nie będzie on już działał jako środek chwastobójczy. : Mrgreen: nie wspominając już o tym, że może być naprawdę mocny
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez pi-r » 14/02/22, 09:49

Did67 napisał:Czy kiedykolwiek miałeś podwyżkę jesienią??? Pod niektórymi nogami miałam kiełki jesienią... Myślę, że są bardzo istotne różnice odmianowe. Z pamięci sądzę, że upadły na ziemię "Krwawy Rzeźnik" (???) wyrósł niemal natychmiast...

Ale poza tym tak naprawdę spędza zimę „zamrożona” i kiełkuje na wiosnę… Co roku mam mnóstwo spontanicznych wschodów – moglibyśmy zagrać na loterii, co to będzie!


nie do końca, bo zadbałam o to, żeby zrobić to pod koniec sezonu i postawić pojemniki w najzimniejszym zakątku ogrodu...ale to była, jak mówisz, mała loteria! Posortowałem pojemniki według kategorii: wiśnie, czerwone, żółte,...
z drugiej strony, co roku, jak mówisz, mam spontaniczne wschody jesienią i kultywuję je w roku n. Były tam stopy w roku n-1, czasem także na wiosnę... jak wszyscy, myślę!
Moindreffor napisał:pestek pomidorów nie trawimy, mój ojciec jak pracował w mieście to zbierał swoje sadzonki pomidorów z oczyszczalni ścieków, to była rzeczywiście świetna loteria, ale sadzonki pomidorów gratis pod warunkiem, że się chce i kiedy się chce , miało to stronę praktyczną : Mrgreen:

Potwierdzam, że kiedyś musiałem opróżniać małe szambo na farmie. na rogu pola, na którym opróżniłem taczki, była „prawdziwa dżungla” pomidorów najróżniejszych rozmiarów i kształtów! moja żona robi dżem z zielonych pomidorów od kilku lat....nie chciała już tego robić, bo miała ich za dużo!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 14/02/22, 10:17

Tak, w mojej stacji fito-pedooczyszczania, zanim została odpowiednio zarośnięta (trzciną), pierwszą rośliną inwazyjną był pomidor!!! Krótko mówiąc, kultura hydroponiczna na piasku!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 15/02/22, 00:13

Wynik „dzwonka”

Niedziela chłodna i niezbyt słoneczna
Rano otwieram drzwi, ale sejfy zostawiam zamknięte (oczywiście bez tapareli)

W nocy z niedzieli na poniedziałek prognoza pogody na deszcz/śnieg, niczego nie dotykaj: pień zamknięty, bez tapareli, bez dzwonka, natomiast pnie, które się nie boją (żują), pozostają otwarte
W poniedziałek deszcz i śnieg, kasy pozostają zamknięte przez cały dzień

Noc z poniedziałku na wtorek z obietnicą przejaśnienia we wtorek: kto zna mroźny wschód słońca z opadającym śniegiem (trochę, ale pokrywającym ziemię)
Więc o zmroku ponownie dzwonię i tym razem zamykam skrzynie taparelami.

Dzwon sondy 2 w skrzynce sondy 7
Na starcie około godziny 18:5 było niecałe XNUMX poniżej dzwonka.
Gdy tylko przewody zostały uruchomione, wskaźnik wzrósł do 12.6
Bagażnik jest na 7.5
Oczywiście sznury przechodzą pod dzwonami, które napełniają się gorącym powietrzem... i pełnią rolę drugiej skrzyni.

Bądź ostrożny, różnica nie jest taka sama, jeśli miałeś słoneczny dzień przed zapadnięciem zmroku
Bo w tym przypadku butelki przejmują kontrolę, a skrzynia i dzwonki wykazują niemal podobne wartości.

Następny eksperyment: wytnij puszkę kerdanu tak, aby nowa objętość stanowiła połowę bieżącej objętości i zobacz, czy w rezultacie temperatura będzie wyższa, czy nie.

Ciąg dalszy nastąpi
0 x
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez pi-r » 16/02/22, 09:32

szybkie pytanie za 2 centy:
Przygotowuję nasiona do przyszłego siewu i na opakowaniu dotyczącym bazylii czytam: „nie zakrywaj nasion, kiełkuj tylko na świetle”

Trochę dziwią mnie te rekomendacje... a Wy?
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Rajqawee » 16/02/22, 12:56

pi-r napisał:szybkie pytanie za 2 centy:
Przygotowuję nasiona do przyszłego siewu i na opakowaniu dotyczącym bazylii czytam: „nie zakrywaj nasion, kiełkuj tylko na świetle”

Trochę dziwią mnie te rekomendacje... a Wy?


Wydaje się, że wyszło z kapelusza, nie ma go w literaturze. To tak jak ze wszystkimi małymi nasionami: zbyt dużo gleby uniemożliwia im przebicie się.
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Biobomb » 16/02/22, 13:53

pi-r napisał:szybkie pytanie za 2 centy:
Przygotowuję nasiona do przyszłego siewu i na opakowaniu dotyczącym bazylii czytam: „nie zakrywaj nasion, kiełkuj tylko na świetle”

Trochę dziwią mnie te rekomendacje... a Wy?


Bazylię zawsze wysiewałam w bruzdach o głębokości 1 cm. Wszystko w porządku. Gleba nie powinna być zagęszczona, poniżej podlewam drobnym jabłkiem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 16/02/22, 14:44

pi-r napisał:
Przygotowuję nasiona do przyszłego siewu i na opakowaniu dotyczącym bazylii czytam: „nie zakrywaj nasion, kiełkuj tylko na świetle”

Trochę dziwią mnie te rekomendacje... a Wy?


Ja też uważam, że to przesada.

W przypadku nasion „potrzebujących światła” (przede wszystkim sałaty!) postępuję następująco:

- Terrina z lekko wilgotnej gleby doniczkowej
- "Hubuję" i wyrównuję deską, kawałkiem knagi itp. - czymkolwiek pod ręką
- Sieję („lekko” – zawsze siejemy za dużo!)
- Naczynie prasuję „pocierając” trochę jak murarz, zacierając tynk; wystarczy to, aby lekko zakopać i zwiększyć przyczepność nasion do gleby

Utrzymuj wilgotność poprzez zraszanie (aby nie spowodować zbytniego zskorupienia powierzchni). Dla tych, którzy nie są uczuleni na minimalne użycie plastiku, możesz owinąć terrinę folią plastikową w celu konserwacji żywności. Pozostaje wilgotny! Zrobiłem w nim kilka małych dziurek.

Uwaga: ryzyko zasypania za dużo jest znacznie większe niż ryzyko, że nie zrobimy tego wystarczająco dużo - w kiełkowniku wszystkie zwykłe nasiona kiełkują na wilgotnej bibule! Dlatego nie ma potrzeby zakopywania, pod warunkiem, że będzie ono wilgotne!!!! Testy kiełkowania przeprowadza się w ten sposób.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez pi-r » 16/02/22, 16:32

dziękuję wszystkim za „opinie”, która potwierdza mój punkt widzenia: wiadomość na opakowaniu jest dość absurdalna!
do tej pory zawsze praktykowałem w sensie, który wskazałeś, i dlatego będę to kontynuować...
Aby zaoszczędzić miejsce i czas, oto jak postępuję z moimi sadzonkami:
-wszystko w wiadrze lub terrinie z wyjątkiem rzodkiewki i dużych nasion typu fasola, fasola, groszek, które robię "na miejscu"
- w domowej ziemi doniczkowej = kompost platformowy przesiewający
-zagęszczanie poprzez „stukanie” w dno pojemnika
-przykryć bardzo lekką warstwą piasku, lekko wygładzoną palcem lub deszczem, jeśli planuje się to w kolejnych godzinach
-nawilżanie poprzez moczenie lub opryskiwanie, w razie potrzeby
-możliwość wejścia bez mrozu w nocy w zimie lub ustawienia "w cieniu" w lecie
...i to wszystko!
dzięki tej technice nawet ja mam spore sukcesy w uprawie sadzonek. ale nadal sieję za gęsto...brak pewności siebie niewątpliwie...ale to pozwala mi dawać rośliny sąsiadom i przyjaciołom...no cóż!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 191