Świat bez pieniędzy?

filozoficzne debaty i firm.
nic dość
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 06/03/21, 22:07
x 2

Re: Świat bez pieniędzy?




przez nic dość » 07/03/21, 20:32

eclectron napisał:
ABC2019 napisał:
eclectron napisał:
Ty na pewno nic nie rozumiesz.


to twój zwykły piruet, kiedy nie możesz znaleźć odpowiedzi na moje zdroworozsądkowe argumenty.

Tutaj masz rację!


Umieściłem link do filmu, który ilustruje to, co Electron próbuje wyjaśnić (w jakiś sposób na swój sposób): https://www.youtube.com/watch?v=EwK9glIxIoo
Jest to zbyt uproszczone i przesadzone, ale mechanika gry w filmie pasuje do mechaniki obecnego systemu.

W filmie,
Ojciec odpowiada instytucjom, które mają władzę (banki, duże grupy przemysłowe, miliarderzy itp.) i które chcą, aby system trwał, ponieważ jest to dla nich korzystne.
Matka reprezentuje wybrany rząd, któremu trudno oprzeć się „zalotom” ojca. Nie może się równać z ojcem i woli się z nim dogadać, aby system działał.
Syn odpowiada populacji, która jest „prawą ręką” ojca (można by dla uproszczenia powiedzieć „kierownikami wyższego szczebla”) i która ma jego poparcie (nawet jeśli ojciec zapewnia, że ​​syn pozostaje mu uległy).
W przeciwieństwie do syna, brat odpowiada za rozczarowania systemu, które w równym stopniu zwracają się ku niezgodzie z systemem, ale starają się wykorzystać system (a tym samym zapewnić jego trwałość).
Dziewczyna byłaby resztą naiwnej i beztroskiej populacji.
A przybysz reprezentuje nowe pokolenie (nowe pokolenie, które wideo chce być otwarte i kreatywne, szukające bardziej przyjemności życia niż komfortu życia).

Gra zbliżona do monopolu dotyczy aspektów kreacji monetarnej (oraz interesów, których system oczekuje od kreacji monetarnej), nieustannego wzrostu wraz z ciągłym napływem pieniądza do systemu oraz akumulacją bogactwa, która jest nierówna.

System jest tworzony przez ojca dla ojca. Od początku jest zwycięzcą (ponieważ tworzy pieniądze i pobiera od nich odsetki). I ma każdy interes, aby wszyscy grali w ten system. Wisi bogactwo, aby przyciągnąć i zatrzymać graczy. Dlatego upiera się, że każdy może wygrać (gromadzić bogactwo), jeśli „dobrze gra”. Ale inni gracze nie są zwycięzcami. I widzą to dopiero na „końcu” (kiedy ojciec od początku wie, że wygra).
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Świat bez pieniędzy?




przez izentrop » 07/03/21, 20:58

eclectron napisał:Możemy sobie wyobrazić systemy inne niż bitcoin, „aktywny” pieniądz – w przeciwieństwie do agenta zadłużenia – jak powiedziałby Gaël Giraud.
to wieczne pieniądze, które wchodzą do klasycznego obiegu, ale nie znikają na końcu.
Możesz podać link gdzie jest o tym mowa?
Bitcoin jest bardzo emisyjny pod względem emisji CO2, ale łańcuchy bloków ulegają poprawie https://www.bearingpoint.com/fr-fr/blog ... 3%A9tique/
0 x
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Świat bez pieniędzy?




przez eclectron » 08/03/21, 07:34

izentrop napisał:
eclectron napisał:Możemy sobie wyobrazić systemy inne niż bitcoin, „aktywny” pieniądz – w przeciwieństwie do agenta zadłużenia – jak powiedziałby Gaël Giraud.
to wieczne pieniądze, które wchodzą do klasycznego obiegu, ale nie znikają na końcu.
Możesz podać link gdzie jest o tym mowa?

tak, tutaj pozostaje zwięzły, wideo jest dopasowane do sekwencji.
społeczeństwo-i-filozofia/świat-bez-pieniędzy-t16779-20.html#p434452
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Świat bez pieniędzy?




przez eclectron » 08/03/21, 07:50

nic nie cierpiący napisał:
eclectron napisał:
ABC2019 napisał:
to twój zwykły piruet, kiedy nie możesz znaleźć odpowiedzi na moje zdroworozsądkowe argumenty.

Tutaj masz rację!


Umieściłem link do filmu, który ilustruje to, co Electron próbuje wyjaśnić (w jakiś sposób na swój sposób): https://www.youtube.com/watch?v=EwK9glIxIoo
Jest to zbyt uproszczone i przesadzone, ale mechanika gry w filmie pasuje do mechaniki obecnego systemu.

„na swój sposób, jakoś”: potwierdzam! : Lol:
Nie mam już cierpliwości do chronicznych refrakcji/złej wiary*, z ich pierwotnym liberalnym lub antykomunistycznym dyskursem w tle.
To znaczy ludźmi rządzonymi przez lęki, które nie mają już miejsca.
i mówię to po swojemu, na dobre i na złe. : Wink:

* czy czysta głupota? czy wyrachowana złośliwość?
Zrzucą to na prawo do innego zdania. Rzeczywiście, mamy prawo być absurdalni i niespójni, ale nie w sposób powtarzalny i natarczywy, przede mną. : Mrgreen:

Bardzo dobry Twój film o walucie (widzieliśmy go gdzie indziej, nie wiem w jakim temacie).
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Świat bez pieniędzy?




przez eclectron » 08/03/21, 08:31

Wczoraj nie miałam czasu skomentować Twojego bloga.
nic nie cierpiący napisał:Chociaż nie byliśmy w stanie nic zrobić, podzielmy się pomysłami, aby przygotować się do przejścia na nowy, bardziej zrównoważony i humanitarny system.
Świetnie powiedziane, czujemy całą trudność w zmianie systemu, czujemy swoją bezradność pomimo obserwacji i czujemy intencje, do których zmierzamy.

O nową politykę pieniężną
O nową politykę pieniężną opartą na kontroli zadłużenia i zniesieniu stóp procentowych związanych z kreacją pieniądza,
Również doskonałe, intencja jest godna pochwały, nie sprawia już, że wzrost jest „obowiązkowy”.

Koniec z inflacją, celem byłoby utrzymanie tej samej ilości pieniędzy w obiegu przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji (kryptowaluty, takie jak bitcoin, mają tę zaletę, że mają maksymalną ilość pieniędzy, której nie można przekroczyć).
Widzę ideę stałej podaży pieniądza, ale nie rozumiem idei „podczas zwiększania produkcji”. masz na myśli wszystko z możliwością podwyższenia produkcji towarów i usług, lub chcąc zwiększyć produkcja towarów i usług?
Pragnienie tego wzrostu produkcji byłoby sprzeczne z trwałością twojego pierwszego zdania.
(z wyjątkiem rozważenia biednych krajów)

To obniżyłoby ceny, więc przy stabilnej pensji wzrost jest korzystny dla wszystkich (zwiększona siła nabywcza).
Wynagrodzenie jest uzależnione od sprzedaży. Nie wiem, jak to dobrze ująć, ale widzę tu pewną niekonsekwencję: ceny spadają, płaca pozostaje stała, a podaż pieniądza stała. Oszczędzanie byłoby niemożliwe, musiałbyś rygorystycznie wydawać co miesiąc całą swoją pensję.
Przy stałej podaży pieniądza, aby płace były stałe, demografia również będzie musiała pozostać stała.

Oznaczałoby to zakaz zarabiania pieniędzy na kreacji pieniądza, czyli koniec długów z odsetkami.
Wydaje mi się to pozytywne w tym sensie, że pożyczanie i oprocentowanie implikują wzrost (ale w skończonym świecie jest to niekonsekwencja) i blokują orientacje wyłącznie w obszarze rentowności. (brak wolności)



Minusem byłoby:
– wzrost mógłby zostać spowolniony (trudniej szybko sfinansować innowacje)
Nie wydaje mi się to wadą, wręcz przeciwnie zaletą (skończony świat…).
Innowacyjność jest jednak już na zadowalającym poziomie. Nie odrzucam innowacji (medycyna, zrównoważony rozwój itp.), ale chciałbym ją uspokoić do daremności, do „zarabiania pieniędzy”.
Na przykład powinniśmy wprowadzać innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju, wszystkie pojazdy napędzane olejem napędowym nie są zrównoważone z powodu energii, która taka nie jest.
Wzrost jest konieczny tylko w systemie pieniądza dłużnego.
Ten system nie pozostawia nam wyboru, czy tego chcemy, czy nie, musimy się rozwijać!

Wygląda na to, że absolutnie pragniesz wzrostu, a jednocześnie pragniesz zrównoważonego rozwoju?
0 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
nic dość
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 06/03/21, 22:07
x 2

Re: Świat bez pieniędzy?




przez nic dość » 08/03/21, 13:54

Nie mam jasnego i ustalonego stanowiska w sprawie wzrostu.

Ma zalety i wady. W rzeczywistości wszystko zależy od tego, co nazywamy wzrostem i jak go wykorzystujemy. Ogólnie mówię o rozwoju handlu, może on dotyczyć produkcji surowców lub produkcji produktów przetworzonych lub produkcji doradztwa (zarządzanie projektami i optymalizacja).

Z drugiej strony jestem przekonany, że obecny system jest nie do utrzymania i upadnie, bo nieustanny wzrost, którego żądamy, nie może trwać.
Myślę więc o bardziej elastycznym systemie:
- system godzący się na ustabilizowanie stanu nabytego (bez szukania dodatkowego wzrostu)
- a także akceptacja zmian zachodzących w czasie, jeśli wraz ze wzrostem możliwe są ścieżki postępu
- nawet system do łatwego powrotu (bez uzależnienia od długów systemowych)
Wyboru dokona społeczność.

Jestem też przekonany, że przy tak wielu ludziach nie jesteśmy w stanie utrzymać obecnego standardu życia.
Ponieważ większość ludzi chce go zachować, proponuję, aby zmianie systemu monetarnego towarzyszyła reforma demograficzna i reforma edukacji kładąca nacisk na automatyzację i autonomię.

i jestem przekonany, że ludzie nadal nie znaleźli odpowiedniego „czystego” rozwiązania, aby wyprodukować wystarczającą ilość energii na swoje potrzeby.
pozostałyby zatem do przeprowadzenia zbiorowe innowacje.

Ostatecznie pytanie dotyczące wzrostu nie polegałoby na tym, aby wiedzieć, czy jest to konieczne, czy nie.
Jeśli zechcemy, będzie to kwestia wygładzenia go w czasie, tak aby był w harmonii z naszym środowiskiem (zasobami, zanieczyszczeniem itp.). Dlaczego chcesz iść tak szybko i zrobić tak dużo? dlaczego nie dać sobie więcej czasu?

Aby uzyskać przegląd,
Podstawowe idee umieściłem w tym artykule:
https://riensufaire.wordpress.com/2021/02/11/un-autre-monde-possible/
0 x
Avatar de l'utilisateur
Exnihiloest
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5365
Rejestracja: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Świat bez pieniędzy?




przez Exnihiloest » 08/03/21, 17:41

Pieniądz został wynaleziony od niepamiętnych czasów, ponieważ rozwiązał wiele praktycznych problemów związanych z wymianą barterową. Nadal chcą, żebyśmy wrócili do czasów jaskiń?
Pieniądze nie tworzą nierówności. Niezależnie od systemu, sprytni faceci zawsze dobrze sobie radzą, jak widzieliśmy w sowieckim komunizmie z nomenklaturą. Wiara, że ​​zredukujemy nierówności poprzez wyeliminowanie pieniędzy, to odwrócenie przyczyn i skutków.
I przykro to mówić, ale zarabianie pieniędzy, aspiracja prawie wszystkich :) kiedy pozostawiamy ludzi wolnymi, wyolbrzymiane przez korporacje wielonarodowe i MŚP, w końcu wydaje mi się zdrowym rozsądkiem, aw każdym razie o wiele lepszym niż wszystkie ideologie polityczne, które widzieliśmy do tej pory. Bo żeby zarabiać, trzeba robić produkty i usługi, które się sprzedają, to praca, pomysłowość, nadzieja, wśród ludzi, którzy tworzą, a wśród ludzi, którzy kupują, to oni decydują, generalnie o użyteczności, jaką z tego czerpią, lub przyjemność.
Jest co najmniej równie skuteczny, jeśli nie bardziej, w kierowaniu społeczeństwem w pożądanym przez nas kierunku, niż głosowanie (czy widzisz prawdziwą różnicę między polityką prawicową i lewicową?) Youtube, który nie zrozumiał, jak większość babas-fajnych i lewicowych, że nie ma „modelu kupieckiego”. Model komercyjny jest tym, do czego ludzie naturalnie dążą, gdy tylko przetrwanie jest już zagwarantowane: solidarność jest włączona do systemu społecznego, nie ma już potrzeby, aby potrzebujący pomagali sobie nawzajem, aby przetrwać, ograniczenie zwane „towarzystwem” przez pozbawionych inspiracji ma. Pozostaje tylko poprawić swoją zwykłą.
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Świat bez pieniędzy?




przez GuyGadeboisTheBack » 08/03/21, 17:46

Exnihiloest napisał: Niezależnie od systemu, sprytni faceci zawsze dobrze sobie radzą, jak widzieliśmy w sowieckim komunizmie z nomenklaturą.

Nie są „małymi mądralami” (sic!), są, jak w liberalnym kapitalizmie, wielkimi bękartami. Pomijam resztę twojego postu, przyprawiającego o mdłości i wypełnionego frazesami.
0 x
ABC2019
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12927
Rejestracja: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Świat bez pieniędzy?




przez ABC2019 » 08/03/21, 19:24

GuyGadeboisLeRetour napisał:
Exnihiloest napisał: Niezależnie od systemu, sprytni faceci zawsze dobrze sobie radzą, jak widzieliśmy w sowieckim komunizmie z nomenklaturą.

Nie są „małymi mądralami” (sic!), są, jak w liberalnym kapitalizmie, wielkimi bękartami. Pomijam resztę twojego postu, przyprawiającego o mdłości i wypełnionego frazesami.

dowodzi to jednak, że problemem nie są pieniądze, ale sposób, w jaki przyznawane są prawa do konsumpcji. Okazuje się, że w naszym społeczeństwie przechodzi to przez pieniądze, ale bez pieniędzy inaczej by je definiowano i mogłoby to powodować tyle samo problemów.

Ponieważ „losowanie” równie dobrze mogłoby być rozliczane pieniędzmi: jeden powszechny dochód dla wszystkich. To nie jest bardziej skomplikowane.
0 x
Udawać idiotę w oczach głupca to przyjemność dla smakoszy. (Georges KURTELINA)

Mééé zaprzecza, że ​​nui chodził na imprezy z 200 osobami i nawet nie był chory moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'utilisateur
Exnihiloest
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5365
Rejestracja: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Świat bez pieniędzy?




przez Exnihiloest » 09/03/21, 18:30

GuyGadeboisLeRetour napisał:
Exnihiloest napisał: Niezależnie od systemu, sprytni faceci zawsze dobrze sobie radzą, jak widzieliśmy w sowieckim komunizmie z nomenklaturą.

Nie są „małymi mądralami” (sic!), są, jak w liberalnym kapitalizmie, wielkimi bękartami. Pomijam resztę twojego postu, przyprawiającego o mdłości i wypełnionego frazesami.

„Mali mądrzy” to nie tylko wielcy dranie. To także wszyscy mali dranie, którzy również roją się wśród niższych klas, których mylisz ze zwykłymi ludźmi i którzy byliby szczęśliwi, gdyby byli wielkimi draniami, z pieniędzmi i władzą, które się z tym wiążą. Na szczęście dla nas są na to za głupi, gdyby nie byli, nie byliby nawet małymi bękartami.
Pomijam koniec Twojego postu, nękany zwykłą nietolerancją lewicowej moralności.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Towarzystwa i filozofii"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 169