Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez sicetaitsimple » 05/10/20, 17:37

Być może na zakończenie, myślę, że Julienmos nawiązuje do filmów „MSV”, a następnie do „produkcji dżdżownic”.

Nawet jeśli stowarzyszenie początkowo nosiło nazwę „Marketing na żywej glebie”, w praktyce wiele filmów jest bardziej skupionych na „uprawach polowych” (np. ogólnie filmy K. Schreibera, ale nie tylko), co jest bardzo interesujące, ale może sugerować w przemówieniu, że wszystko to ma zastosowanie niezależnie od kontekstu. Jednakże zastosowane środki i praktyki kulturowe są nadal bardzo różne.

Nie jest to wcale krytyka MSV, ale myślę, że może to prowadzić do pewnego zamieszania, nawet jeśli oczywiście niektóre podstawy biologiczne są identyczne.
Ale hodowca zbóż, nawet przy siewie bezpośrednim pod osłonami, nie ma takiej samej pracy jak ogrodnik.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Julienmos » 05/10/20, 17:46

nawet ogrodnicy (F Mulet, Ferme de Cagnolle itp.) wydają się uważać gospodarkę trawą za ważną, co dla nich stanowi problem. Chcą "czystych" działek pod zasiew, sadzenie... często zasypują całą zimę, żeby "zabić" trawę.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9913
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2715

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez sicetaitsimple » 05/10/20, 17:59

Tak, całkowicie się z tym zgadzam, dlatego moim zdaniem może wystąpić pewne pomieszanie praktyk „upraw polowych” z praktykami „ogrodnictwa rynkowego” w filmach MSV, które czasami są adresowane do jednego, a czasami do drugiego.
Ale osobiście nigdy nie spotkałem ogrodnika, organicznego czy nie (mówimy o profesjonalistach, a nie ogrodnikach-amatorach), który nie troszczyłby się o pokrycie trawą.
0 x
Rajqawee
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/02/20, 09:21
Lokalizacja: Occitanie
x 577

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Rajqawee » 06/10/20, 09:20

Julienmos napisał:nie ma to nic wspólnego z debatą o permakulturze, ale...

jak to się dzieje, że ogrodnicy „w żywej glebie” wszelkimi sposobami starają się zwalczać chwasty na swoich działkach (za pomocą perforowanych plandek itp.), skoro nieustannie wychwalają zalety „żywego” okrycia? „z gleby (wysięki korzeniowe, pokarm dla organizmów, zastrzyk „ciekłego węgla” itp.)


Zadałem to pytanie lokalnemu ogrodnikowi zajmującemu się sprzedażą produktów ekologicznych. Odwiedziłem jego gospodarstwo dwa lub trzy razy, ponieważ prąd działa dobrze (co sprawia, że ​​dzieci są szczęśliwe) i jesteśmy w gospodarstwie „bardzo rustykalnym”: panuje bałagan, wszędzie wszystko walające się, on naprawia stare traktory za pomocą silniki ratownicze... i w tym celu kładzie plandeki na niektórych deskach.

Zadałem mu pytanie, a on odpowiedział, że niektóre uprawy radzą sobie bez osłon (na przykład cukinia), ale w przypadku innych miałoby to zbyt duży wpływ na produktywność (na przykład sałatki), a nie tylko „wielkość sałatki” pogląd. Są też żniwa, które trzeba wykonać szybko. Szedłem za nim przez cały poranek i to, co w przypadku szczególnej uwagi wydaje się nieszkodliwe, staje się placem budowy, gdy zarządza się setkami m² (w tym przypadku są to dwa na 2 hektary). Prosty fakt, że trzeba szperać w krzakach pomidorów, aby je „znaleźć”, marnuje wiele godzin. To samo dotyczy szperania wśród chwastów, aby znaleźć granice sałaty.

Powiedział mi też, że tarping (?) pozwala na przygotowanie deski „kiedy tylko masz czas”, czasem wtedy, gdy nie masz nic innego do roboty. Na przykład we wrześniu, kiedy zbierze wszystkie dynie, może traktorem wszystko zmiażdżyć, przykryć, postawić kubki na otworach w plandece, ale poczekać do początku października z posadzeniem jesiennych sałat (w przeciwnym razie byłoby za gorąco) potencjalnie na początku września na Korsyce). Choć może nie mieć na to czasu na początku października, ze względu na inne prace do wykonania.

Zasadniczo, jak mówi Didier, pozwala zwiększyć wydajność na jednostkę pracy.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Moindreffor » 06/10/20, 10:53

Myślę, że nie powinniśmy piętnować używania plandek, rzeczywiście są one plastikowe, ale nie mamy do czynienia z ogromnymi masami i trzeba to zobaczyć całościowo, jeśli do chwastów używasz traktora, zużywasz paliwo i że za każdym razem mijasz go i co roku ułożenie plandeki w końcu ma z pewnością lepszy ślad węglowy, raz rozwinięty ręcznie zapewnia brak odrostu przez kilka miesięcy

po żywej glebie niekoniecznie oznacza żywą osłonę, nie należy ich mylić, kiedy przysypuję sianem swój ogród warzywny, jestem w żywej glebie, ale moja osłona jest martwa, siano już nie żyje, kiedy Didier testował cebulę kosząc chwasty, tak, był w żywej glebie i pod żywą osłoną, dla mnie zamieszanie leży na tym poziomie
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 06/10/20, 12:11

Brak dogmatyki oznacza:

a) z jednej strony nie brać za dobrą monetę wypowiedzi producentów „ekologicznych” (co jest jedynie odmianą wypowiedzi konwencjonalistów: „jesteśmy mili, nie robimy tego dla przyjemności, nie mamy wybór!"); tak, plandeki mają zalety; ale czasami można zrobić inaczej: przynajmniej pod osłoną nie biegam za warzywami, są wyrównane, powyżej i "widoczne" i równie łatwe do zbioru... Ale tak naprawdę, co jest w przypadku buraków albo kapusta nie jest do sałaty, marchewki i cebuli...

Myślę, że większość pozostaje, niestety, blokowana przez „trzeba czysto”. Przejście z konwencjonalnego na „organiczne” nie uległo zmianie.

b) w glebie występuje kilka stopni życia; gleba jest „mniej lub bardziej żywa”; i tak, możemy przetrwać bez katastrofy; tak, producent ma ograniczenia „rentowności” i musi zarabiać na życie; tak, nie może podjąć takiego ryzyka, jakie ja mogę podjąć...

Jestem tego na tyle świadomy, że rozpoczynam moje rozmowy z ostrzeżeniem dla hodowców komercyjnych – to, co mówię, jest skierowane do ogrodników-amatorów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 06/10/20, 17:11

UWAGA: W przypadku moich konferencji pierwotnie planowanych i ogłaszanych w Pas-de-Calais:


- odwołane są konferencje „ogólnospołeczne” (i już ustalono, że wrócę, gdy sytuacja się poprawi!); ograniczenia zdrowotne są zbyt drakońskie...

- konferencja, którą wygłoszę w czwartek 8 o godz. 20 w Bibliothèque des Annonciades w Boulogne-sur-Mer będzie transmitowana na żywo w sieciach (YouTube Live i być może Facebook) [na miejscu, miejsca są oznakowane priorytetowo dla partnerów różnych projektów, z którymi się spotkam; jeśli jeszcze coś zostanie, będzie to rezerwacja; patrz adres poniżej; będzie „otwarte” w ostatniej chwili]

- więcej informacji na temat:

https://www.facebook.com/Les-Paresseux- ... 6998002369
1 x
Mrik
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 71
Rejestracja: 31/07/17, 19:45
Lokalizacja: Normandia
x 10

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Mrik » 09/10/20, 20:41

Witam,
Oto znowu jestem na forum aby opowiedzieć Ci o moich pomidorach (patrz strony 1887). Sezon powoli się kończy, a ja wciąż kupuję małą, bardziej praktyczną szklarnię, która ma zastąpić mój tunel. 4mX2m. Kupiony za 100 euro. Nie chciałem kupować żadnego, kwestia opłacalności, poza tym lenistwo! Wreszcie bez wiązania nóg (lenistwo nakazuje) uzbierałam trochę ponad 10 kilo i tyle. W przyszłym roku dołożę więcej nóg i zwiążę je, żeby mieć ich więcej. Mógłbym też przenieść szklarnię, żeby uniknąć nicieni, chociaż według tego, co mówi Did67, to ponad dwa lata to nie problem.
Dlatego przesunąłem datę mojego pierwszego dojrzałego pomidora na 23 lipca, a kiedy zacząłem to zapisywać w 2017 roku, był to 15 sierpnia. Cel na rok 2021, 14 lipca!!

A przede wszystkim GRATULUJEMY Didierowi trzeciej książki, zdecydowanie najlepszej!!! Lepszego nie zrobisz, więc nie zawracaj sobie głowy pisaniem czwartego! Inaczej będziesz musiał zmienić temat! DOBRZE ZROBIONY!!!!

Zabawne było widzieć Didiera i André w tym samym filmie!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 09/10/20, 21:43

Już chyba 14 lipca można tam dojechać najwcześniejszymi odmianami: Maskotką, Stupice...

Nie mam zamiaru pisać na ten sam temat... Ale jest mnóstwo ciekawych tematów. W tym roku jestem zaszczepiona. Rok szabatowy. Ukończenie ostatniej książki było trochę trudne; Wyszedłem stamtąd w stanie dość bliskim wypalenia (poza poczuciem satysfakcji)!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Yool
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 225
Rejestracja: 16/08/19, 10:23
Lokalizacja: Pas de Calais
x 44

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Yool » 12/10/20, 10:44

Właśnie natknąłem się na tę perłę, którą czuję się zmuszona podzielić się z wami!

Albo facet mówi o „sterylnych” nasionach handlu około 1'35. I sprzedawczyni, która zapewnia, że ​​nasiona handlu nie są powtarzalne! :zaszokować:

To jest po prostu bolesne.

0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 115