jeż ogródek warzywny

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
koziorożec alpejski
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 22/11/17, 09:18
x 11

jeż ogródek warzywny




przez koziorożec alpejski » 26/11/18, 09:48

Wczoraj pomyślałam o Didier i jego kąciku dla jeży: podczas przesadzania sadzonek malin prawie zabiłam jeża, który spał pod małym stosem chrustu!
Zrobiłem mu schronienie z 3 bali, kawałków desek i porządnej wiązki zeschłych liści, dopiero zaczynam ogródek warzywny i już mam pomoc!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 26/11/18, 09:59

Nie jesteśmy sobie równi... jeśli chodzi o jeże!!!

Ale to bardzo dobry znak!
0 x
koziorożec alpejski
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez koziorożec alpejski » 10/12/18, 10:52

Po tegorocznej suszy mam problem ze znalezieniem siana do ogródka warzywnego, więc postanowiłam dodać krok rozkładu i wykorzystać siano zjadane przez nasze konie i odrzucane w postaci łajna. Zbieram regularnie na łąkach i rozrzucam grubą warstwą, co najmniej 15 cm na starej łące.
Rzeczywiście jest to łajno, a nie obornik, nawet jeśli do łajna dodano trochę ziół.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 10/12/18, 11:51

Tak, to bardzo dobry „zamiennik”!!!
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez ENERC » 10/12/18, 14:15

Masz szczęście, że masz jeża. : Chichot:
Od maja nie widziałem żadnych jeży ani powolnych robaków - tylko kilka dżdżownic, odkąd w końcu zaczął padać deszcz.
Zwykle krety są pełne aktywności na własną rękę, aw tym roku jak dotąd nic.
W tym roku duży brak zwierząt w ogrodzie (oprócz robaka porowego - jeśli ktoś ma pomysł... - ale w sumie nie jest tak źle, bo pory pod koniec zimy regenerują się )
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 10/12/18, 14:36

Jesteś pewien, że to krety???

Kretoszczury (norniki lądowe) robią te same kretowiska najwyraźniej z zewnątrz… Obecnie są bardzo aktywne, docierając do swoich zimowisk: okolic żywopłotów, drzew, krzewów i kilku warzyw korzeniowych, które mogą jeszcze znajdować się na zewnątrz ( karczochy jerozolimskie). Spójrz, aby zobaczyć osie trasowania „kretowisk”, jeśli idzie w tym kierunku: uważaj!
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez ENERC » 10/12/18, 15:18

Jesteś pewien, że to krety???

Tak. Na początku brałem je za szkodniki i paliłem siarkę na galerii, żeby się ich pozbyć. Pamiętam, jak mój dziadek polował na krety z łopatą.
Na każdej bryle są dwa tunele, nic w kierunku karczochów jerozolimskich i najlepiej na terenach wilgotnych (trawa pod drzewami).
To trochę uciążliwe, gdy wchodzą do sadzonki w poszukiwaniu mokrego obszaru, ale nie niszczy to całkowicie sadzonki.

Teraz pozwalam im żyć w pokoju.

Z nornikami sprawa jest bardziej skomplikowana: miałam łasicę na strychu i milczałam aż do dnia, kiedy sąsiad przysłał mu salwę ołowiu (hoduje kaczki). Mam staw z kilkoma wężami, które widuję od czasu do czasu. powinno pomóc. Inaczej koty sąsiadów, ale biorąc pod uwagę ich wagę, to nie wygrane : Chichot:
0 x
koziorożec alpejski
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 22/11/17, 09:18
x 11

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez koziorożec alpejski » 12/12/18, 10:38

Koty nie są zbyt skuteczne w zwalczaniu norników żyjących pod ziemią, niektóre psy są groźne, ponieważ kopią, aby złapać stworzenia, a metoda ta nie jest zalecana w ogródku warzywnym!
Spora liczba ptaków drapieżnych żywi się nornikami, przynajmniej częściowo: myszołów zwyczajny, puszczyk i płomykówka.
Zamontowałem grzędy dla myszołowów i postawię budki lęgowe dla sów.
Na szczycie jest gronostaj, który wędruje zimą po galeriach, zdjęcia tutaj http://www.faune-jura.com/reportage_hermine.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Did67 » 12/12/18, 11:12

Moje doświadczenia idą w tym samym kierunku: mam koty, które "kręcą się" po domu; łapią gryzonie powierzchniowe, nie ma problemu; kretoszczury to inna historia.
Pies, kiedy go miałem, kopał, kopał, kopał... To był Verdun. Daj spokój, w ciągu kilku lat musiał zgarnąć dwóch lub trzech!
Mam okonia raptora. Na pobliskich jodłach są pary pustułek: stoją na przewodzie elektrycznym i czekają, aż powierzchniowe gryzonie się wiją, „nurkują” na nie… Nie widać żadnego wpływu na moją populację kretoszczurów.
Przypadkowo złapałem dużego węża w sieć (uwolniliśmy go), więc chyba te gryzonie je wabią...
W moim domu nie zaobserwowałem żadnych fretek ani łasic (za dużo lisów w okolicy???). Ale myślę, że jest najlepszy!
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jeżowy ogródek warzywny




przez Moindreffor » 12/12/18, 11:14

ibex napisał:Koty nie są zbyt skuteczne w zwalczaniu norników żyjących pod ziemią, niektóre psy są groźne, ponieważ kopią, aby złapać stworzenia, a metoda ta nie jest zalecana w ogródku warzywnym!
Spora liczba ptaków drapieżnych żywi się nornikami, przynajmniej częściowo: myszołów zwyczajny, puszczyk i płomykówka.
Zamontowałem grzędy dla myszołowów i postawię budki lęgowe dla sów.
Na szczycie jest gronostaj, który wędruje zimą po galeriach, zdjęcia tutaj http://www.faune-jura.com/reportage_hermine.html

fragment tekstu, do którego prowadzi link

Latem gronostaje szczególnie cenią sobie piargi, mordy czy zwykłe stosy kamieni. Te oferują mu wiele schronień z wieloma wejściami i wyjściami. Wtedy to ułożyłem stos kamieni na dnie ogrodu, aby zwabić gronostaja tak, aby wyprzedził norniki, które zadomowiły się na mojej grządce warzywnej... Następnego lata miałem w ten sposób przyjemność obserwowania gronostajów co wieczór w środku ogrodu, zapewniając w ten sposób zbiory warzyw!

Didier od ciebie zależy, czy później się pobawisz, ogródek warzywny jeża, rzuć się w piarg, kto wie, może będziesz miał więcej szczęścia : Mrgreen:
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 154