Żółte kamizelki: Czy uzasadnione jest wezwanie 17 z listopada? #GiletsJaunes

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Adrien (były nico239) » 13/11/18, 23:31

Forhorse napisał:Mamy tu trolla konkursowego... Roll:


Obraz (uśmieszek ci nie przeszkadza)

Nie wiem, kogo masz na myśli, ale to dobrze, bo mam większą ochotę śmiać się z siebie
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Did67 » 14/11/18, 10:49

Podsumowanie wraz z infografiką „dekoderów” gazety Le Monde. Generalnie dość dobrze zagłębiają się w tematy:

https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/ar ... 55770.html

Na przyszłość możemy jedynie wyrażać przekonania! I tutaj myślę, że skrajny optymizm nie jest bardziej fałszywy niż całkowity pesymizm. I wzajemnie.

Jestem jednak przekonany, że ropa naftowa, podobnie jak żywność, to wrażliwe „produkty” (w ekonomii nazywamy to niską elastycznością w stosunku do podaży): że brakuje 10% w porównaniu do konsumpcji, a rynek pędzi.

Jednak azjatyckie rynki samochodowe eksplodują; ani tu, ani w Stanach ten odsetek nie maleje (a kilka dziesiątek, setek tysięcy samochodów elektrycznych rocznie nie zmieni absolutnie niczego w ciągu najbliższych 10 lat, ponieważ odnawianie floty przebiega tak wolno). Produkcja regularnie osiąga granice: a) geopolityczne (a marzenie, że w ciągu 10 lat wszystkie te kraje zaczną się uspokajać, wydaje mi się bardzo naiwne); b) techniczny (będziemy szukać dalej i dalej, głębiej, technicznie coraz droższej ropy)... Wątpię, czy ITER sprawdzi się na taką skalę... no cóż, będzie „odtwarzalny” na dużą skalę [My How ile czasu zajęło przejście od „pilotów” Cadarache do obecnej floty nuklearnej? A było prościej!]

Spotkanie tych dwóch krajów w ciągu najbliższych 10–20 lat spowoduje, moim zdaniem, eksplozję cen. To TYLKO moja lektura kryształowa kula. Nic więcej. Ale w tym duchu działam: wymiana kotła na pellet, gwałtowne zmniejszenie rozmiarów naszych samochodów (z C5 do C1), zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (z 3 kWh/rok do niecałych 700). I pewnie jak tylko uda się sfinansować inne krajowe "inwestycje", to pewnie pakiet "panele PV + EV"...

Optymiści mogą nadal jeździć SUV-ami i blokować rząd, ponieważ paliwo jest za drogie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że są bardzo naiwni. Nie dołączyłbym do tych cieląt (cytuję De Gaulle'a). Ale to tylko moja opinia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Christophe » 14/11/18, 10:58

Cóż, postanowiono, przygotuję (Cobie) „zestaw do znakowania„wykonane w Econology… tylko po to, żeby trochę ożywić sytuację polityczną (mouhahahha cholera, nie mów tak!) z okazji 17 listopada!

Moje najnowsze odkrycie to:

„Zanieczyszczam, więc ssę”

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Bardal » 14/11/18, 11:48

Did67 napisał:Podsumowanie wraz z infografiką „dekoderów” gazety Le Monde. Generalnie dość dobrze zagłębiają się w tematy:

https://www.lemonde.fr/les-decodeurs/ar ... 55770.html

Na przyszłość możemy jedynie wyrażać przekonania! I tutaj myślę, że skrajny optymizm nie jest bardziej fałszywy niż całkowity pesymizm. I wzajemnie.

Jestem jednak przekonany, że ropa naftowa, podobnie jak żywność, to wrażliwe „produkty” (w ekonomii nazywamy to niską elastycznością w stosunku do podaży): że brakuje 10% w porównaniu do konsumpcji, a rynek pędzi.

Jednak azjatyckie rynki samochodowe eksplodują; ani tu, ani w Stanach ten odsetek nie maleje (a kilka dziesiątek, setek tysięcy samochodów elektrycznych rocznie nie zmieni absolutnie niczego w ciągu najbliższych 10 lat, ponieważ odnawianie floty przebiega tak wolno). Produkcja regularnie osiąga granice: a) geopolityczne (a marzenie, że w ciągu 10 lat wszystkie te kraje zaczną się uspokajać, wydaje mi się bardzo naiwne); b) techniczny (będziemy szukać dalej i dalej, głębiej, technicznie coraz droższej ropy)... Wątpię, czy ITER sprawdzi się na taką skalę... no cóż, będzie „odtwarzalny” na dużą skalę [My How ile czasu zajęło przejście od „pilotów” Cadarache do obecnej floty nuklearnej? A było prościej!]

Spotkanie tych dwóch krajów w ciągu najbliższych 10–20 lat spowoduje, moim zdaniem, eksplozję cen. To TYLKO moja lektura kryształowa kula. Nic więcej. Ale w tym duchu działam: wymiana kotła na pellet, gwałtowne zmniejszenie rozmiarów naszych samochodów (z C5 do C1), zmniejszenie zużycia energii elektrycznej (z 3 kWh/rok do niecałych 700). I pewnie jak tylko uda się sfinansować inne krajowe "inwestycje", to pewnie pakiet "panele PV + EV"...

Optymiści mogą nadal jeździć SUV-ami i blokować rząd, ponieważ paliwo jest za drogie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że są bardzo naiwni. Nie dołączyłbym do tych cieląt (cytuję De Gaulle'a). Ale to tylko moja opinia.


Cóż, tak, wzrost cen ropy był i pozostaje przewidywalny, podobnie jak jej niedobór, przy czym jedno wyjaśnia drugie…
Jest coś innego do przewidzenia: napięcia społeczne, a nawet gwałtowne napięcia międzynarodowe, które będą towarzyszyć napięciom związanym z ropą naftową i źródłami energii... Posmakowaliśmy już tego trochę podczas wojny w Zatoce Perskiej, a niektórzy nawet twierdzili, że destabilizacja Bliski Wschód nie jest pozbawiony związku z historiami o ropie...

Z pewnością możemy naśmiewać się z naiwnych ludzi, którzy znajdują rozwiązanie jedynie w blokowaniu skrzyżowań; w zasadzie tej krytyki, trochę elitarnej, naiwności narodu jest niewątpliwie nie do powstrzymania, ale...

Ale

Sztuka rządzenia to przede wszystkim sztuka planowania, a nie umiejętność komunikowania się. Od kilkudziesięciu lat jesteśmy informowani o tym dramatycznym problemie po jego konsekwencjach, potrafimy go ocenić, dokładnie zmierzyć, a od 20 lat zwlekamy; nasze kochane elity, podobnie jak inne naiwne, począwszy od gadżetowych środków opartych na chińskich panelach fotowoltaicznych (które swoją drogą znacząco przyczyniają się do zużycia paliw kopalnych) po mikrodziałania komunikujące się gospodarki, jeśli nie toczy się to w absurdalnych obskurantystycznych walkach przeciwko energii nuklearnej czy glifosatowi... Mamy prawo popełniać błędy, ale ponosimy ich konsekwencje (a dziś to nic w porównaniu z tym, co nam obiecuje).

Czy zatem zaczynamy od wyjścia z energii węglowej, czy też powoli czekamy na rozwój wydarzeń?

Istnieje 50 sposobów rozwiązania problemów związanych z wychodzeniem z energii węglowej; nie jest to kwestia dostępności energii (nawet jeśli ITER nie jest i nie może być rozwiązaniem krótkoterminowym; nie jest przeznaczony do wytwarzania energii elektrycznej), ani możliwości technicznych, jest to prosta kwestia woli politycznej (cóż. ..prosto, tak się mówi). Za 30 lat odejdziemy od większości paliw kopalnych opartych na węglu...
Cóż, to nie rozwiąże wszystkich problemów (pozostaje jeszcze kwestia zasobów wydobywczych, znacznie groźniejszych, i zasobów planety). Ale...

nb. we Francji sprzedano 2 miliony pojazdów prywatnych; przy prostym celu: połowa w wersji elektrycznej, to wciąż 10 milionów w 10 lat; nie jest to w żadnym wypadku nieistotne... Moglibyśmy dokonać tego samego rozumowania w przypadku zabudowań wraków termicznych...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Christophe » 14/11/18, 12:25

0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Did67 » 14/11/18, 12:46

Przyznaję się do krytyki elitaryzmu...

Ale tylko mała uwaga: moje dochody są znacznie niższe niż większość tych, które widziałem w telewizji, czasami (ale nie zawsze, nie należy uogólniać) dużymi samochodami.

Będę gotówką: miałam „prawie” 1 euro netto, razem wzięte wszystkie plany emerytalne. A CSG wzrosło. Moja żona zarabia około 500 euro. Nie narzekamy, nawet jeśli w granicach 1 euro przekroczę pułap, który pozwoliłby mi skorzystać z obniżki podatku mieszkaniowego… Irytujące.

Częściowo rozumiem złość ludzi.

Chciałbym jednak, abyśmy zamiast głupio podsycać ich gniew, wyjaśnili im to, co właśnie podzieliliśmy się na temat nieuniknionej podwyżki cen paliw. To niczego nie zmieni. Ściśle nic. Zgadzamy się, że ceny paliw, choć podlegają wahaniom, będą rosły. No, może to inny sposób na zabawę w sobotę niż mecze piłkarskie. Możemy nawet postrzegać to jako interesującą nową formę organizacji społecznej za pośrednictwem Internetu i innych GAFA.

Nienormalny był spadek cen paliw w ciągu ostatnich dwóch lat. Nagle odezwały się cykady. Zamiast przewidywać. Tutaj uważam, że rząd dopuścił się zaniedbania: tę obniżkę trzeba było złagodzić tymczasowym, płynnym opodatkowaniem (w skali europejskiej; ale tutaj to marzę!).

I jeśli przypadkiem rząd był dziś na tyle głupi, żeby „wyrozumieć” (wobec „ludu ludu”) i obniżyć podatki od paliw, to wszyscy wiedzą, że będzie opodatkowywał gdzie indziej: jego budżet znajduje się na granicy dozwolonego w kategoriach deficytu. Francja w dalszym ciągu popada w długi, co w dalszym ciągu stanowi poważny problem moralny dla przyszłych pokoleń. Każda rozsądna osoba wstydziłaby się wiązać takie dziedzictwo. Wspólnie jednak damy radę!

Jeśli zrozumie, to pójdziemy do 40 dzieci w klasie, zwalniając nie wiem ile tysięcy nauczycieli? Zatem ci sami ludzie, tym razem już po czerwonych czapkach i żółtych kamizelkach, w zielonych kurtkach, będą demonstrować przeciwko zamykaniu zajęć! Na drogach są już dziury i pojawiają się znaki „dziury w formacji”. Hej, kolejny motyw demonstracyjny dla różowych majtek...

Więc jaki podatek??? VAT, który wszyscy, w tym zwykli ludzie, płacą na rzeczy jeszcze ważniejsze niż benzyna??? Hej, dlaczego by nie zrobić przeciwko temu demonstracji fluorescencyjnej bielizny???

Ach, zapomniałem, święty Graal popularnych ludzi: opodatkowanie bogatych!!! Zapominając, że ich pieniądze już dawno były gdzie indziej. Wiem, że to nie moralne, ale taka jest rzeczywistość. I taki morał: nie licz na bogatych. Inaczej by ich nie było. Nigdy nie zadali sobie trudu, żeby się wzbogacić - na plecach biednych, bo ktoś mi wyjaśnił, jak uczciwie można stać się bogatym o własnych siłach???

Więc tak, ryzykując, że zostanę nazwany superelitarnikiem, utrzymuję, że myślenie leżące u podstaw demonstracji 17-tej nie wykracza poza poziom krów, o którym mówił de Gaulle! Kiedy nie ma celów bardziej tajnych, ale bardziej politycznych – we Francji chcieliśmy prezydenta-króla i regularnie ludzie obcinają królowi głowę. Tradycja. Wyjaśnię: nie jestem rojalistą za grosze!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Ahmed » 14/11/18, 13:06

Obcinanie głów królom, nawet prezydentom, wyszło z mody; poza tym, co z tego, jeśli zastąpi go jednym z jego sobowtórów (ponieważ niekonsekwentne królobójstwo nigdy nie było w stanie wyeliminować rodziny królewskiej).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Christophe » 14/11/18, 13:51

Aby zrównoważyć budżet, możemy pracować nad dochodami (=podatkami, cłami...etc...)...ale także nad wydatkami!

Po co więc zawsze próbować opodatkować, aby zrównoważyć budżet, skoro wystarczyłoby... aby osiągnąć znacznie lepszy wynik, anulować (feudalną) część odsetek od długu publicznego? Islandia to zrobiła i wsadziła niektórych finansistów do więzienia!

Ups, przepraszam, zapomniałem, że nie możemy krytykować banków i wielkich finansów we Francji! : Mrgreen:

Czy znacie jakieś w 100% darmowe banki we Francji? Nie, wszyscy dostają smar (mniej więcej)... choć powinni spłacać każdy grosz, jaki masz na koncie! W Belgii istnieje w 100% darmowy bank: https://www.argenta.be/

Poza tym każdy Francuz może tam otworzyć konto: nazywa się to Europa… ale większość z nich oczywiście będzie nadal smarować swojego „ukochanego bankiera”… Krótko mówiąc, trzeba przestań narzekać bez podejmowania działań, ponieważ istnieją rozwiązania!

Cóż, założę się, że średnia dopłata za olej napędowy wynikająca z nowego opodatkowania jest niższa niż średnia opłata bankowa we Francji! : Mrgreen: Można też rozumować kumulatywnie: co roku Francuzi płacą bankom miliardy „za zupełnie nic”…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Exnihiloest
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5365
Rejestracja: 21/04/15, 17:57
x 660

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Exnihiloest » 14/11/18, 14:39

Moim zdaniem „optymiści” widziani przez Did67 opierają się na następujących kwestiach dotyczących kosztów energii:

  • "będziemy szukać ropy dalej i dalej, głębiej" : Tak, "technicznie coraz droższe„: to prawda, ale „droższe” zasadniczo na początku stosowania nowych technologii, ponieważ trzeba je opracować i prototypować. A wtedy sama ekstrakcja stanowi tylko niewielką część końcowego kosztu udoskonalonego produktu, ceny ropa naftowa stanowi jedynie 1/4 ceny pompy.
  • nie chodzi tylko o ropę naftową, ale o wszystkie paliwa kopalne. Widzieliśmy, że masowa eksploatacja gazu łupkowego w USA jest alternatywą, która obniżyła cenę ropy poprzez zmniejszenie popytu.
  • synteza jądrowa: z pewnością technologia ta jest trudna do opracowania, fizycy borykają się z kwestią zamknięcia plazmy. Jednak teoria działania jest solidna i znamy ludzką wynalazczość, którą wykazaliśmy w przeszłości. Nawet jeśli prognoza na 15 lat np wspomniany tutaj jest wątpliwe, nie ma wątpliwości, że odniosą sukces w ciągu najbliższych 2–3 dekad. Pewni siebie, już widzą poza Iterem.
  • wtedy konieczność staje się prawem. Kupujący ustalają ceny – jest to dobrze znana zasada ekonomiczna: sprzedawca wybiera maksymalną cenę, jaką kupujący są skłonni zapłacić, wiedząc, że należy dopasować cenę do liczby kupujących. Tak długo jak sprzedający będzie w stanie wypracować sobie marżę, nie będzie karał się zbyt dużą podwyżką.
  • i wreszcie, paliwo jest drogie ze względu na podatki, które wzrosły w ostatnich latach. Ropa naftowa spadała, więc państwo skorzystało z okazji, aby dyskretnie podnieść podatki i jak można było się spodziewać, nie obniży ich teraz, gdy cena ropy rośnie. Nikt nie narzekałby na płacenie za paliwo po jego rzeczywistej cenie wynoszącej 0,9 euro za litr.
To zatem państwo ma największe pole manewru w obniżaniu cen paliw, dziś lub w przyszłości. Wiemy, że w tym obszarze, podobnie jak w innych, władza jest głucha, nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego życia zwykłego obywatela, chyba że wyczuje krach gospodarczy lub społeczny. Aby mu o tym przypomnieć, wzywa się wezwanie z 17 listopada.

PS - Dziś po południu usłyszałem w radiu, że międzynarodowi kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Francję zaczynają wyposażać swoje pojazdy w dodatkowe zbiorniki, aby nie musieli już tankować we Francji. Tu właśnie dochodzi do idiotycznych ekscesów przewodu zasilającego.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Odp .: Listopadowe wezwanie 17 jest uzasadnione?




przez Christophe » 14/11/18, 15:00

Exnihiloest napisał:nie potrafiąc sobie wyobrazić codziennego życia zwykłego obywatela,


Ledwie!

Pamiętamy bułki Jean-François Copé (fakt, który moim zdaniem przyniósłby mu bułkę w wersji Balboa, prosto w twarz i bezpośredni koniec kariery politycznej...), przyjrzyjmy się dobrze, jak próbuje utopić rybę, odbijając się od czekolady… z tej strony jest to absolutnie „dobra” polityka…



Exnihiloest napisał:chyba że wyczuje krach gospodarczy lub społeczny. Aby mu o tym przypomnieć, wzywa się wezwanie z 17 listopada.


Ledwo i dlatego chcę wziąć udział! Tylko po to, żeby „poczuć” ludzi…
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 195