Le Potager du Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
JardinierAmateur
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 179
Rejestracja: 25/06/18, 00:53
Lokalizacja: Brittany Center (22)
x 11

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez JardinierAmateur » 14/09/18, 11:39

Dziękuję Bobbysolo67 i dziękuję Didierowi.
Myślę więc, że w moim przypadku: gleba bardzo gliniasta, bardzo ciężka, tuja może długoterminowo przynieść pożytek
0 x
Wróg często przebiera się w geranium. Ale nie możemy się mylić, ponieważ podczas gdy geranium jest w naszych oknach, wróg jest na wyciągnięcie ręki
Kristof
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 14/09/18, 11:21

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Kristof » 14/09/18, 12:04

Witam wszystkich, właśnie skończyłem czytać „Ogródek warzywny leniwego człowieka”
Chciałem podziękować Didierowi za wszystko, czego dowiedziałem się o życiu w glebie. Nie sądziłem, że symbioza roślin i mikroorganizmów jest tak ważna.
Zamierzam już nie uprawiać gleby w moim ogródku warzywnym, a może nawet trochę go powiększyć. Tworzenie nowej fabuły za pomocą Twojej metody jest niezwykle proste! Kiedy pomyślę, że zakładając swój pierwszy ogródek warzywny na trawniku, złamałem nową rączkę łopaty…
Zastanawiam się nad wypróbowaniem eksperymentu polegającego na pokryciu brfem uzyskanym z przycinania żywopłotów i skoszonej trawy. Są to materiały, którymi dysponuję i które zazwyczaj kompostuję lub spalam. Brf dostarczał głównie węgla, a koszonej trawy azotu. Jeśli dobrze zrozumiałem?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 14/09/18, 14:09

Dobrze zrozumiane.

Ale bądź ostrożny: skoszona trawa = 95% wody!!! Zatem powtarzane dodatki, w cienkich warstwach (jeśli kultury są na miejscu).

Inna droga: „pompa azotowa” (nie wspomniana w książce). Posadź trawnik „ubogim” materiałem w dużych ilościach. Nie spodziewaj się, że od razu zaczniesz kultywować, ponieważ „głód azotu”: spowodowałby zbyt wiele rozczarowań! Zainstaluj koniczyny (najbardziej „produktywne” warzywa pastewne pod względem wiązania symbiotycznego): w odpowiedzi na głód azotu „wiążą” azot w powietrzu… W terminie do eksperymentowania (jeden, dwa lub trzy lata) , będzie masło i pieniądze na masło: bardzo dobra agradacja / substancje humusowe / wzbogacenie azotem...
3 x
JardinierAmateur
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 179
Rejestracja: 25/06/18, 00:53
Lokalizacja: Brittany Center (22)
x 11

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez JardinierAmateur » 18/09/18, 19:26

Wreszcie wyraźna poprawa sytuacji!
Siano ułożone bardzo grubą warstwą pod koniec kwietnia nie rozłożyło się aż tak bardzo... Ziemia w Bretanii pozostała bardzo ciężka... gliniasta.
Ponieważ nie było już żadnych plonów, usunąłem siano i zasiałem zielony nawóz. Następnie układam siano z powrotem, w jaśniejszej warstwie, aby młode pędy nie przedostały się przez ściółkę. Zasiałam żyto, nasiona są dość duże, nie bałam się. ALE dodałam też lucernę (albo facelię, nie wiem), w każdym razie drobne nasiona. Aby pobudzić kiełkowanie, obficie podlewałem. I och cud, w końcu siano czernieje w kontakcie z ziemią!!!
Więc myślę, że proces humifikacji się rozpoczął!!! Zajęło to chwilę!
Z perspektywy czasu nie jest to dla mnie zaskoczeniem, rolnik ekologiczny rozmawiał z nim o całym roku, aby uzyskać realne korzyści.
Tylko jedno pytanie: Didier, jeśli wykiełkowane nasiona nie przejdą przez ściółkę, czy powinienem je tymczasowo usunąć?
Merci

PS: Ahmed, miałeś rację, cierpliwość działa dobrze : Lol:
0 x
Wróg często przebiera się w geranium. Ale nie możemy się mylić, ponieważ podczas gdy geranium jest w naszych oknach, wróg jest na wyciągnięcie ręki
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 18/09/18, 21:39

Rzeczywiście, jeśli sadzonki nie mogą przejść, będziesz musiał odkryć...

A w przyszłości po prostu narysuj rzędy i siej w nich. Rząd facelii co 30 cm załatwi sprawę. Korzenie zasiedlą glebę na całej szerokości!
2 x
JardinierAmateur
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 179
Rejestracja: 25/06/18, 00:53
Lokalizacja: Brittany Center (22)
x 11

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez JardinierAmateur » 19/09/18, 00:14

Ok dzięki!
I tak, gdy tylko poziom zielonego nawozu będzie wystarczająco wysoki, ponownie wsypuję siano.... Czy dobrze zrozumiałem?
0 x
Wróg często przebiera się w geranium. Ale nie możemy się mylić, ponieważ podczas gdy geranium jest w naszych oknach, wróg jest na wyciągnięcie ręki
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 19/09/18, 09:06

Zawsze mówię „w teorii”, bo tego nie robiłem. „Myślę, że tak właśnie zrobię”. Więc to tylko wymiana pomysłów.

Nie, myślę, że „optymalizuj” zielony nawóz ORAZ niepracuj:

- więc w pozostałym sianie naciągam żyłki, aby się dostatecznie rozwarły i sieję (raczej rośliny nie strączkowe, z jesiennym wzrostem, bo chodzi o utrwalenie azotanów)

- Pozwalam mu rozwijać się bez zmęczenia, aż do końca stycznia/początku lutego

- „Poluję” na kilka chwastów określanych jako „irytujące”: jeżyny, powój, szarlotkę, rumex itp.

- na przełomie stycznia i lutego, w samą porę, żeby nie rozmnożyło się za bardzo, rozwałkowuję warstwę siana; będzie nadal wilgotny wskutek opadów, bez czerpania z zasobów gleby, co prawdopodobnie będzie miało miejsce, jeśli rozwinę się później; przy znaczącym rozwoju (żyto) stosuję rotofil, żeby najpierw wszystko położyć...
2 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Adrien (były nico239) » 19/09/18, 13:47

Did67 napisał:Nie, myślę, że „optymalizuj” zielony nawóz ORAZ niepracuj:


Śledzę to uważnie ::

Pytanie z innej półki...ponieważ wydaje się, że w tym roku wreszcie uda nam się odpowiednio przygotować do sezonu 2019 to w związku z tym będziemy siać w pomieszczeniach zamkniętych.

Która technika jest zatem najbardziej leniwa?
Myślałem o wiadrach z włókna drzewnego

A może jest coś lepszego?
Czy jest to bezużyteczne?
A może wręcz przeciwnie, należy tego zabronić?
Lub... itd.
0 x
ChristianC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 82
Rejestracja: 01/06/17, 13:51
Lokalizacja: Hérault, Cazilhac
x 25

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez ChristianC » 19/09/18, 14:04

Przeciwko fałszywym informacjom nie ma nic lepszego niż niektóre sekcje wprowadzone ostatnio przez media:
Zatem odnośnie dżdżownice :

Czy to prawda, że ​​dżdżownice stanowią 80% biomasy Ziemi?
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: The Kitchen Garden Sloth: Ogrodnictwo bez zmęczenia ponad Bio




przez Did67 » 19/09/18, 18:39

Odpowiedź podana w dokumencie jest dobra.

Przypominam, że moim zdaniem w internecie pisze zbyt wiele osób, które nie potrafią rozróżnić danych – nie ma już filtra „wiarygodności”. Mamy tu dobry przykład, gdzie „biomasa glebowa” (która stanowi tylko kilka%, przy czym zasadniczo stanowią gleby, z wyjątkiem szczególnych przypadków, takich jak torfowiska, minerały) staje się „biomasą lądową”. Wyraźnie widać genezę zamieszania: gleba – ziemia (kraina oracza) – ziemia (kula) – ziemska (cała ziemia)… A prawdziwe pojęcie staje się całkowitym idiotyzmem.

Dodaj do tego to, co pisałem wielokrotnie: w Internecie im bardziej „nieprawdopodobna” jest informacja, tym bardziej rozprzestrzenia się wirusowo!
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 222