Opary kotłów Okofen

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2675

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez sicetaitsimple » 20/02/18, 18:53

Axoul napisał:Witam,

Mam podobny problem i może będziecie w stanie mi pomóc.
Mam inteligentny kocioł okofen pellematyczny i ciągle wpada w błąd „dym z wiatru”, znajduję w palenisku pełno niespalonego pelletu, sadzy itp.
Początkowo myślałem, że kanały są zatkane, ale nic nie znalazłem, wentylator wydaje się działać prawidłowo..
Wygląda na to, że wystąpił problem z przeciągiem (duży biały dym, stłumiony ogień).
Zaczęło się podczas pierwszego dużego mrozu tej zimy i od tamtej pory nie da się już tego uruchomić, więc powiem, że to pilne :/

Z góry dziękuję za odpowiedzi

CDT


Czy sprawdziłeś (był to problem opisany na początku tego wątku), czy do kotłowni dociera wystarczająca ilość powietrza?
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Axoul » 24/02/18, 17:24

Jak to sprawdzić?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2675

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez sicetaitsimple » 24/02/18, 18:37

Wykonując test, otwierając drzwi lub otwory (okna itp.) pomiędzy kotłownią a otoczeniem, aby sprawdzić, czy zjawisko nadal występuje. Jeśli masz już bezpośredni i odpowiednio zwymiarowany otwór z kotłowni na zewnątrz, to nie warto, to coś innego.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Did67 » 26/02/18, 15:32

Axoul napisał:Witam,

Mam podobny problem i może będziecie w stanie mi pomóc.
Mam inteligentny kocioł okofen pellematyczny i ciągle wpada w błąd „dym z wiatru”, znajduję w palenisku pełno niespalonego pelletu, sadzy itp.
Początkowo myślałem, że kanały są zatkane, ale nic nie znalazłem, wentylator wydaje się działać prawidłowo..
Wygląda na to, że wystąpił problem z przeciągiem (duży biały dym, stłumiony ogień).
Zaczęło się podczas pierwszego dużego mrozu tej zimy i od tamtej pory nie da się już tego uruchomić, więc powiem, że to pilne :/

Z góry dziękuję za odpowiedzi

CDT


Wydaje mi się, że rozmawialiśmy gdzie indziej.

Na jakim poziomie widzisz „duży biały dym”????

Bo właśnie przy kondensacji na wylocie kanału na dachu nie zostaje już zbyt dużo pary do skroplenia i smuga w moim przypadku jest ledwo widoczna (na dachu)...

Przypomina mi to pellety, które odzyskały wilgoć.

Sugeruję sprawdzenie w następujący sposób:

a) odważyć 1/2 cm warstwę pelletu w otwartym naczyniu przeznaczonym do kuchenki mikrofalowej; zauważyć
b) mikrofalować przez 1 minutę, ponownie zważyć; zwykle jest lżejszy, ponieważ odparowała część wody
c) lekko zamieszaj pelety, zacznij od nowa; ponownie zważyć
itp. itd. itd., dopóki waga nie spadnie... Zatrzymaj się, gdy przestanie spadać lub pellety zaczną się brązowieć...

Uwaga: zawsze trzymaj się blisko, może się zapalić!!!!

Wilgotność powinna wynosić maksymalnie 8% (zgodnie z przepisami max. 10%): masa wody (różnica między pierwszym i ostatnim ważeniem) / masa końcowa (przyjmuje się, że jest to sucha masa)
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Axoul » 27/02/18, 15:18

Myślę, że powietrza jest wystarczająco dużo, sprawdzałem otwierając drzwi i efekt jest taki sam.
Właśnie myślałem o jakości pelletu.
Przetestuję to dziś wieczorem i dam znać.

Z poważaniem.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2675

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez sicetaitsimple » 27/02/18, 16:22

Axoul napisał:Myślę, że powietrza jest wystarczająco dużo, sprawdzałem otwierając drzwi i efekt jest taki sam.


OK, sprawa zamknięta, żeby zaczerpnąć powietrza. Czy masz bezpośredni dopływ powietrza z zewnątrz do kotłowni?
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Axoul » 27/02/18, 22:12

Nie mam przewodu prowadzącego bezpośrednio z zewnątrz do kotła, ale nigdy o tym nie słyszałem?

Testowałem pellet i stwierdziłem wilgotność 7,5%.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2675

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez sicetaitsimple » 28/02/18, 14:06

Axoul napisał:Nie mam przewodu prowadzącego bezpośrednio z zewnątrz do kotła, ale nigdy o tym nie słyszałem?



Nie jest to wymagane, ale zalecane. W przeciwnym razie nie może być przeszkód dla dobrej cyrkulacji powietrza pomiędzy wlotem powietrza z zewnątrz (w innym pomieszczeniu) a kotłownią.
- jak to wygląda u Was (między czerpnią powietrza zewnętrznego a kotłownią)?
- i przede wszystkim, czy jest to zjawisko nowe (Twój kocioł jest zainstalowany już kilka lat i działał poprawnie, czy dopiero go zamontowałeś)?
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Axoul » 01/03/18, 10:09

Mój kocioł stoi w garażu. W nawiewniku nie ma nic specjalnego, mój instalator nigdy mi o tym nie mówił.
Minęły 2 lata od montażu kotła i od początku miałem takie problemy, ale problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy nastaje mróz.
0 x
Axoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 17/02/18, 21:13

Re: Emanacje dymu z kotła Okofen




przez Axoul » 02/03/18, 10:10

22C6D0E4-74C6-443A-8BFA-8B90DC206684.jpeg
22C6D0E4-74C6-443A-8BFA-8B90DC206684.jpeg (327.65 Kio) Consulté 3883 fois
4E12746C-3774-4F72-A945-5E7F795D1ECA.jpeg
4E12746C-3774-4F72-A945-5E7F795D1ECA.jpeg (294.72 Kio) Consulté 3883 fois
0 x

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 169