Opary kotłów Okofen

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
manu 38
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 29/08/12, 18:39
Lokalizacja: Isère

Opary kotłów Okofen




przez manu 38 » 22/12/12, 19:14

Dobry wieczór wszystkim,

Mam problem z moim kotłem Okofen!
Po powrocie wieczorem zauważyłem, że w piwnicy, w której zainstalowany jest kocioł, zalegał zapach dymu (znaczący, wręcz irytujący). Szukając skąd pochodzi zapach dymu wydało mi się że dochodzi on zza kotła na wysokości wentylatora dymu...
Skontaktowałem się z moim inżynierem ogrzewania, który przyjechał sprawdzić swoją instalację (ale mnie nie było!) nie znalazł nic konkretnego, wróci na początku roku z technikiem Okofen.
Jeśli jednak ktoś napotkał wcześniej tego typu problem, chciałbym wiedzieć, jakie rozwiązania zostały rozważone.
Z góry dziękuję za pomoc i życzę wszystkim wesołych świąt.

Manu
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 22/12/12, 20:25

brak ciągu lub zatkany sadzą wylot dymu.
wystarczy otworzyć okrągłą pokrywę górnej części kotła, aby sprawdzić.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
manu 38
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 29/08/12, 18:39
Lokalizacja: Isère




przez manu 38 » 23/12/12, 17:59

Dobry wieczór,

Emisja dymu z kotła była prawdopodobnie spowodowana brakiem wentylacji w piwnicy po zainstalowaniu termodynamicznego podgrzewacza wody, co spowodowało „obniżenie” piwnicy…
Z drugiej strony poszedłem za radą Dirka Pitta, wyczyściłem całe palenisko i płytę kotła (w załączeniu zdjęcie kawałków, które wyjąłem z płyty i które uważam za pokaźne po zaledwie 2 miesiącach od uruchomienia ? ??).
Dzięki Dirk Pitt za pomoc!
Dobry wieczór,

Manu



Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 23/12/12, 18:07

Miałeś płytki tego rozmiaru na wywierconej tarczy ??? Czyli obszary, które już nie funkcjonowały poprawnie???

Nigdy nie widziany od 5 lat w moim domu.

Przypuszczalnie twój problem z dymem był „poza bojlerem”. Bo normalnie jest „depresometr”, który mierzy podciśnienie w palenisku. Jeśli to nie wystarczy, kocioł przechodzi w stan domyślny. Miałem to na swoim, gdy mój kondensator był zatkany. Wtedy nie da się tego obrócić...

Dlatego myślę, że dzięki wentylatorowi oparów wgłębienie w palenisku pozostało dobre. Ale dopiero potem już się nie ewakuowało, twój przeciąg został odwrócony przez depresję utworzoną przez podgrzewacz wody.
0 x
Avatar de l'utilisateur
manu 38
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 29/08/12, 18:39
Lokalizacja: Isère




przez manu 38 » 23/12/12, 18:37

Cześć

Nie na wywierconym dysku wewnątrz paleniska.

Obraz


Tak, losowanie zostało odwrócone, problem rozwiązany przez otwarcie drzwi garażowych.
Skorzystam z wakacji, żeby powiercić wentylację.

Dziękuję +

Manu.
0 x
bidouille23
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1155
Rejestracja: 21/06/09, 01:02
Lokalizacja: Brytania BZH powaaa
x 2




przez bidouille23 » 23/12/12, 22:12

dziwka,

małe pytanko, kiedy mówisz o talerzu, czy mówisz o tyglu, w którym pellet spada i pali się???

jeśli to prawda, wygląda to na żelazo do żucia, przyjaciel miał problem z piecem na pelety.

Jakim pelletem palisz?

poziom pyłu?
skład?

Dinplus?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 24/12/12, 11:59

podręcznik 38 napisał:Cześć

Nie na wywierconym dysku wewnątrz paleniska.
.


OK.

Mam też "kołnierz" z "karmelu" wokół rury wznoszącej, w pobliżu dysku.

Myślę, że to pellety (które docierają z dołu do Okofen), które są "podgrzewane" i "karmelizowane". To nie jest klinkier.

I myślę, że jeśli się rozwinie, te skorupy są usuwane przez ciśnienie peletów, doprowadzane do dysku i spalane jak węgiel lub koks... (nie mówię o narkotykach, ale starzy znawcy mogą jeszcze te skompresowane i odgazowane „jaja” węglowe?).

W każdym razie przez 5 lat, poza coroczną konserwacją (i w razie potrzeby pomocną dłonią przy opróżnianiu popielniczki, jeśli palnik jest zimny) nigdy się o nic nie martwiłem. I działa bardzo dobrze...

Pokusiłbym się o stwierdzenie: „poczekaj, a zobaczysz…”
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 24/12/12, 13:37

to jest popiół.
wynika to z jakości pelletu
Mam tylko jeden rok.
nic od.
brak czujnika podciśnienia na moim kotle. Chyba tylko te wyposażone w pomiar ostrości.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
bidouille23
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1155
Rejestracja: 21/06/09, 01:02
Lokalizacja: Brytania BZH powaaa
x 2




przez bidouille23 » 24/12/12, 13:51

Koniec

ok pellet nie spada na te maszyny tylko jest pchany...

W przeciwnym razie rzeczywiście nagle, jeśli pellet ma czas na wystarczające ogrzanie, lignina musi się stopić i utworzyć tę skorupę

http://www.valbiom.be/files/gallery/rap ... 320328.pdf

dixit: struktura szklista, żelazo mache nie jest szkliste

„Lignina to trójwymiarowy amorficzny polimer złożony ze struktur
metoksylowany fenylopropan.31, 32, 33 Jest to polimer termoplastyczny, który można
używany z większością tworzyw termoplastycznych do wytwarzania kompozytów.34
Ogólnie rzecz biorąc, ligniny z drewna iglastego mają Tg (temperatura zeszklenia)
nieco wyższy niż w przypadku drewna liściastego, co można wytłumaczyć strukturą
bardziej siatkowate w miękkim drewnie. Niemodyfikowana lignina w drewnie ma najniższą Tg
(65-105°C). Dla modyfikowanych lignin Tg jest wyższa: 110-160°C dla ligniny
ekstrahowany z drobno zmielonego drewna i 124-174°C dla ligniny siarczanowej (lignina znaleziona
w ługu czarnym w celulozowniach.35"


Lignina spala się (26.63 MJ/kg), więc właściwie nie ma zmartwień a priori.

Co do koksu :) nawet młodszy niż stare, które znam, nadal nie jest źle używany w Wielkiej Brytanii, w piecach węglowych.

Tak myślałem, że wiem, koks (właśnie sprawdziłem na wiki) nie jest z drewna tylko z węgla;) który jest minerałem więc nie ma historii gazu drzewnego :) .

Ale jest szklisty i wygląda jak lignina ;) .

To nie wyjaśnia zapachu dymu...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 25/12/12, 08:10

Tak, tak, koks pochodzi z węgla. Powiedziałem, że te „skorupy”, gdy się je oderwie, palą się jak koks…

Wydaje mi się, że zapach można wytłumaczyć faktem, że kocioł pracował normalnie, wentylator wyciągał spaliny z kotła (który inaczej by się zepsuł; podciśnienie w komorze spalania mierzone jest w sposób ciągły; jeśli jest poniżej pewnej progu przez jedną minutę, kocioł zatrzymuje się).

Więc kocioł lma "wyciągnięty".

Z drugiej strony zasysanie balonu termodynamicznego tworzy zagłębienie w pomieszczeniu. W kanale powietrze zamiast się unosić, opada...

I tak owa depresja wytworzona przez balon termodynamiczny "zasysała" część spalin "wyciągniętych" z grzałki.

Więc trzeba wpuścić powietrze, to wszystko, żeby zadowolić zarówno balon termodynamiczny, jak i bojler...

Kolejna instalacja „nie spełniająca norm”: producenci kotłów ustalają normy dotyczące wlotów powietrza, właśnie po to, aby tego uniknąć. I niestety, siedzi na nim wielu inżynierów ogrzewania!
0 x

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 376