Biodynamika, techniki rolnicze

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Knut
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 77
Rejestracja: 24/04/06, 01:53
Lokalizacja: Normandia




przez Knut » 03/06/06, 22:46

Bardzo interesujące !


To pies autorstwa Jeana de Nivellesa, który ucieka na zawołanie... :D
0 x
Do zrobienia
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 25/07/06, 13:04




przez Do zrobienia » 26/07/06, 01:58

Gratuluję tej przemiany!
Pomyśl też o Terra Preta: przed konkwistadorami Indianie z Amazonii użyźnili tamtejszą biedną glinę... WĘGLEM!!! Zmierzony wynik: wydajność większa o 890%.
W rzeczywistości tak naprawdę nie wiemy, jak to działa; ale w przeciwieństwie do uprawy typu „slash-and-burn” (która wymaga przeprowadzki co 2 lata i ostatecznie zuboża glebę), wydaje się, że węgiel drzewny sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują czernienie gleby i wiązanie składników odżywczych. Ta bakteria musi być tlenowa (potrzebuje powietrza), ponieważ ziemia czernieje na maksymalnej grubości 70 cm. Ale jeśli usuniemy 50 cm, aby umieścić je w innym miejscu, w ciągu 10 lat warstwa 70 cm zostanie odtworzona.
Spróbowałem: rozdrobniony na proszek węgiel drzewny z grilla, wymieszany z drobną ziemią tak, aby zasiać pietruszkę o grubości około 3 cm. Pietruszka była w porządku, nie zamarzła, ale... czy to była terra preta? Zapomniałem zrobić taśmę świadka z niczym. Ale 2 lata później moja żona chce tam posadzić tulipany: gleba jest czarna i podobno „bogata” na głębokość ponad 15 cm! Tak więc proces ten działa również we Francji. Grupa rolników i szkoła rolnicza przeprowadzą eksperyment na ubogiej działce. Ciąg dalszy nastąpi. Widzieć : http://www.loindevant.be/modules.php?na ... le&sid=198
Śledź także doświadczenia z Causses, gdzie rolnik nawadnia swoje pustynne paecelle... świeżymi rozdrobnionymi zrębkami! Trwa półtora roku i zastępuje podlewanie.
Powodzenia, dobrych badań.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 26/07/06, 08:44

Peumieufaire pisze:Pomyśl też o Terra Preta: przed konkwistadorami Indianie z Amazonii użyźnili tamtejszą biedną glinę... WĘGLEM!!! Zmierzony wynik: wydajność większa o 890%.

Śledź także doświadczenia z Causses, gdzie rolnik nawadnia swoje pustynne paecelle... świeżymi rozdrobnionymi zrębkami! Trwa półtora roku i zastępuje podlewanie.
Powodzenia, dobrych badań.


Ciekawe uderzenie węgla drzewnego, musi przypominać okolice wulkanów uważanych za bardzo żyzne...

Wybór materiału do uprawy pod zrębkami drzewnymi lub innymi matami mającymi na celu umożliwienie nawadniania deszczów przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie wilgotności próchnicy jest szeroki.

Możemy również przytoczyć technikę bezpośredniego siewu.
Na przykład na polu pszenicy zbieramy tylko kłosy, przejeżdżamy wałem po słomie, siejemy fasolę (na przykład) fasola wyrośnie bez nakładów, podniesie azot tuż pod powierzchnią, zbierze fasolę, zostawi jej ściernisko na zimę, co pozwoli zachować różnorodność biologiczną, wilgotność i zapobiegnie wypłukiwaniu gleby.
Wreszcie:
- Idziemy od 150L oleju napędowego zużywanego na hektar do 15L !
- Przywracamy różnorodność biologiczną 90% koncentruje się w pierwszych 10 centymetrach gleby.
- Możesz zrobić 3 zbiory rocznie bez nakładów.
- Polepsz wykonanie...

Kraje Ameryki Łacińskiej, które jako pierwsze „spróbowały GMO”, traciły 10% plonów rocznie = 50% mniej plonów po 4 do 5 latach. „zatrzymali GMO”, aby wdrożyć te znacznie bardziej dochodowe ORAZ ekologiczne (ekonologiczne) techniki. : Chichot:

Sprzedawcy GMO chcą więc przekazać nam swoje śmieci, zanim się o tym dowiemy. : Evil:
0 x
Do zrobienia
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 25/07/06, 13:04

Wióry




przez Do zrobienia » 26/07/06, 10:07

Uwaga, tu nie chodzi o "ściółkę", przysypanie wiórami drzewnymi, ale o zmieszanie z ziemią zrębków świeżego rozdrobnionego drewna (np. kruszarką). Wydaje się, że te chipsy działają jak gąbka, zatrzymując wodę i stopniowo ją uwalniając. Nie działa z suchym drewnem.
0 x
Denis
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 944
Rejestracja: 15/12/05, 17:26
Lokalizacja: Rodan-Alpy
x 2

Biodynamika, techniki rolnicze




przez Denis » 26/07/06, 22:55

za efekt odpowiadają owady z dżdżownicami, robactwo zostaje wyeliminowane, np. listeria, która jest najniebezpieczniejsza w produktach pasteryzowanych.
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 130