Oczyść swoje grzejników (centralnego ogrzewania)

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

Oczyść swoje grzejników (centralnego ogrzewania)




przez oli 80 » 07/12/18, 22:23

Dobry wieczór, oto sprytny dodatek do czyszczenia grzejników



jest wykonany ręcznie i na rynku są dostępne modele elastyczne, ale krótsze niż ja

raz od góry i raz od dołu grzejników bo to prawdziwe gniazda kurzu, nie wiem czy temat już istnieje więc otworzyłem

dobry wieczór
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez Christophe » 09/12/18, 15:36

Dobry pomysł! Myślę, że 99% ludzi nie myśli o czyszczeniu grzejników...

Zatkane kurzem grzejniki blokują przepływ powietrza, w związku z czym następuje mniejsza wymiana ciepła, a co za tym idzie, cieplejszy powrót do kotła, a zatem z pewnością źródło nadmiernego zużycia... Ale chciałbym wiedzieć, jak bardzo? Jakieś %...10%, 15% ????

Ktoś miałby jakiś pomysł?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez sicetaitsimple » 09/12/18, 17:23

Christophe napisał:Dobry pomysł!
Zatkane kurzem grzejniki blokują przepływ powietrza, w związku z czym następuje mniejsza wymiana ciepła, a co za tym idzie, cieplejszy powrót do kotła, a zatem z pewnością źródło nadmiernego zużycia... Ale chciałbym wiedzieć, jak bardzo? Jakieś %...10%, 15% ????
Ktoś miałby jakiś pomysł?


Hmm... Tak naprawdę, im bardziej są brudne (w przypadku tego typu grzejników), tym mniej zużyjesz... ale tym bardziej będziesz je ścinać poniżej określonej temperatury zewnętrznej.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez Christophe » 09/12/18, 18:16

Ach, dobrze? Im wyższy powrót kotła, tym sprawność kotła będzie gorsza... stąd nadmierne zużycie!

Mówię oczywiście o „równoważnej temperaturze komfortu”…
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9838
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez sicetaitsimple » 09/12/18, 19:20

Christophe napisał:Mówię oczywiście o „równoważnej temperaturze komfortu”…


To kwestia bardzo teoretyczna… „Doskonały” system grzewczy zasadniczo zależy od prawidłowego doboru grzejników w zależności od geometrii pomieszczenia, jego nasłonecznienia lub dominującego wiatru.
Jeśli staną się mocno zakurzone, to tak, jakbyś zmniejszał ich powierzchnię.

Jednak w praktyce rzadko kiedy mamy system idealny, dla odpowiedniej „przeciętnej” temperatury często mamy pomieszczenie, w którym jest raczej „za gorąco” lub inne, które uważa się za „za zimne”. W takim przypadku pozostawienie grzejnika w „zbyt gorącym” pomieszczeniu, aby się zatkał, zmniejszy zużycie.

To powiedziawszy, zawór termostatyczny istnieje……

A układy regulacji temperatury wylotowej kotła mogą być bardzo różne, co moim zdaniem nie pozwala na wyciąganie ogólnych wniosków.
1 x
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez thibr » 09/12/18, 19:40

na wylocie chłodnicy znajduje się również zawór regulacyjny służący do zrównoważenia sieci hydraulicznej chłodnicy
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez oli 80 » 09/12/18, 21:56

Dobry wieczór, zdziwicie się ile kurzu może pomieścić grzejnik.Ja użyłem klasycznego odkurzacza z workiem, do dużego grzejnika 2 worki bez problemu, nigdy bym w to nie uwierzył, tutaj używam tego


bardzo praktyczne i przydatne również dla tych, którzy mają suszarkę do czyszczenia lokalizacji filtra bębnowego, ale to inny temat
do grzejników myślę, że odkurzacz do wody i kurzu będzie bardziej odpowiedni, ponieważ ma większą pojemność

dobry wieczór
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez Christophe » 09/12/18, 22:18

sicetaitsimple napisał:Jeśli staną się mocno zakurzone, to tak, jakbyś zmniejszał ich powierzchnię.


Absolutnie: mniejsza wymiana ciepła, a co za tym idzie wyższa temperatura powrotu, a co za tym idzie niższa wydajność kotła... Nie widzę problemu w Twoim pomyśle...

sicetaitsimple napisał:To powiedziawszy, zawór termostatyczny istnieje……

A układy regulacji temperatury wylotowej kotła mogą być bardzo różne, co moim zdaniem nie pozwala na wyciąganie ogólnych wniosków.


Hm, dla mnie zawór termostatyczny jest automatyczny (więc uwzględniłem „przed” moją uwagą)!

Jest to warunek konieczny dalszych oszczędności energii w sieci ciepłowniczej!

Czyli faktycznie nie ma sensu czyścić grzejnika bez termoregulacji! : Chichot:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79364
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez Christophe » 09/12/18, 22:20

thibr napisał:na wylocie chłodnicy znajduje się również zawór regulacyjny służący do zrównoważenia sieci hydraulicznej chłodnicy


Tak, zdecydowanie i myślę, że niewielu instalatorów wie, jak prawidłowo zbilansować sieć... czy po prostu to robią????

W niekolektywie mam wątpliwości...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13718
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1525
Kontakt :

Re: Czyszczenie kaloryferów (centralne ogrzewanie)




przez izentrop » 09/12/18, 23:48

Christophe napisał:Ach, dobrze? Im wyższy powrót kotła, tym sprawność kotła będzie gorsza... stąd nadmierne zużycie!
Mówię oczywiście o „równoważnej temperaturze komfortu”…
To tak, jakby grzejniki dostarczały mniejszą moc cieplną. Kocioł zrekompensuje czas osiągnięcia wartości zadanej, ale zużycie energii będzie w przybliżeniu takie samo. Tylko wtedy, gdy temperatura zewnętrzna jest niska i słaba izolacja, temperatura zasilania będzie musiała wzrosnąć, co w rzeczywistości spowoduje nadmierne zużycie w przypadku kotła kondensacyjnego.
0 x

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 248