Regulacja kotła Okofen

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Briinah
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 02/11/23, 14:33
x 2

Regulacja kotła Okofen




przez Briinah » 02/11/23, 16:30

Bonjour à tous,

Mam kilka problemów z moim kotłem okofen pellematic Compact 12 kW, który niedawno zainstalowałem w celu zastąpienia kotła olejowego o pojemności 2000 l w starym gospodarstwie. Dlatego izolacja nie może być najlepsza.

Przede wszystkim w trybie komfort żądam temperatury otoczenia na poziomie 20 stopni, ale wartość zadana wyświetlana na ekranie głównym jest systematycznie o 1 stopień niższa, czyli 19 stopni. W trybie zredukowanym nie ma tej różnicy, a wartość zadana jest identyczna z żądaną temperaturą otoczenia.

Następnie w trybie komfortowym kocioł nie wyłącza się po osiągnięciu żądanej wartości zadanej. Jeżeli wartość zadana wynosi 19 stopni, kocioł nagrzewa się do temperatury 19, po czym będzie oscylować pomiędzy 19 a 19,3, ale nie wyłączy się. W trybie zredukowanym, jeśli żądana wartość zadana wynosi 17,5, kocioł wyłączy się przy 18,5.

Dodatkowo temperatura różni się w zależności od pomieszczenia, jeśli w trybie komfortowym nastawa wynosi 19 stopni, gdy w salonie mamy 19 stopni, to w pozostałych pomieszczeniach (kuchnia, jadalnia i sypialnie) mamy około 18 stopni. na górę). Co więcej, temperatura termostatu pokojowego wskazuje 19 stopni, ale kiedy umieściłem termometr rtęciowy tuż nad termostatem, wskazuje on raczej 18-18,5 stopnia niż 19.

Oto aktualne ustawienia kotła:

- Stopa zakrzywiona pod kątem 35°
- nachylenie do 2,3 (podniesione za radą naszego inżyniera ds. ogrzewania, ponieważ początkowo ustawiono na 1,7, a następnie na 2, ale po całym popołudniu ustawione temperatury nie zostały osiągnięte, co martwi mnie ze względu na zużycie pelletu, gdy robi się chłodniej). W instrukcji wskazano, że w przypadku umiarkowanej temperatury, jeśli jest za zimno, należy zwiększyć podstawę krzywej i zmniejszyć nachylenie, ale w naszym przypadku inżynier ds. ogrzewania kazał nam zwiększyć nachylenie. Nie wiem, czy poszło nam dobrze, czy źle.

- obniżono temperaturę graniczną ogrzewania do 16 stopni (początkowo ustawiona na 5 stopni, ale w efekcie w nocy kocioł nie włączył się i zeszliśmy do 16 stopni, czyli poniżej zadanej temperatury 17 stopni);
- temperatura graniczna ogrzewania komfortowego na poziomie 18 stopni.

Proszę o pomoc, bo czuję się trochę zagubiony w tym kotle i tych skomplikowanych ustawieniach. Zacząłem nawet żałować, że mam stary kocioł olejowy, który był znacznie łatwiejszy w obsłudze, ale stał się o wiele za drogi w użyciu. Dziękuję.
2 x
Artur D
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 16/11/23, 09:29
Lokalizacja: Dolna Normandia

Re: Regulacja kotła Okofen




przez Artur D » 17/11/23, 16:59

Cześć Briinah,
Czy udało Ci się rozwiązać swój problem?

Szkoda byłoby wracać na olej opałowy ze względu na złe ustawienia : Chichot:

Czy utworzyłeś wykres zawierający następujące informacje?
Zrzut ekranu 2023-11-17 165631.png
Zrzut ekranu 2023-11-17 165631.png (16.85 KiB) Wyświetlono 1715 razy

==> nazwa w nawiasach zmienia się w zależności od instalacji

Ponadto, czy możesz opisać objętość do ogrzania (m² podłogi, wysokość sufitu, izolacja ścian i podłogi, podwójne szyby)?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 258