Programowanie ogrzewania gazowego ...

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Jon1980
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 25/09/08, 11:12

Programowanie ogrzewania gazowego ...




przez Jon1980 » 25/09/08, 11:35

Bonjour à tous,
Jestem najemcą mieszkania wyposażonego w bojler gazowy (ciepła woda + ogrzewanie) ale bez termostatu. Dlatego chciałbym zamontować programowalny termostat, żeby nie tracić czasu na włączanie i wyłączanie kotła. Aktualnie (poprzednia zima) postępowałem następująco: włączałem ogrzewanie (poziom 1 z 5 na wybieraku kotła Saunier Duval) wieczorem jak wróciłem z pracy i wyłączałem rano wychodząc ( Zostawiłam go na noc, bo rano w łazience było ciężko). Temperatura wynosiła 23° po około godzinie (za gorąco) przy bojlerze na minimum (i połowie grzejników zamkniętych), więc często wieczorem obniżałem temperaturę, żeby trochę obniżyć temperaturę, inaczej bez włączania ogrzewania było 17 ° (za zimno). Dość powiedzieć, że nie jest wspaniale. Chcę zamontować termostat programowalny, ale nie wiem jak go wyregulować. Chciałbym ustawić termostat na 20° rano, gdy wstanę, następnie na 17°, gdy mnie nie ma, następnie z powrotem na 20°, gdy wracam z pracy do domu, a następnie z powrotem na 17° na noc . Moim zdaniem jest dość klasyczny. Problemem nie jest wybór programu, ale wiedza, na którym poziomie ustawić kocioł na 1, a raczej na 5. Drugi problem wynika z wyboru ilości cykli grzewczych. Mam możliwość wyboru ilości cykli grzewczych na godzinę: 2, 3, 4, 5 lub 6. Jakiego wyboru mam dokonać? Intuicyjnie myślę, że komfort będzie lepszy przy większej liczbie cykli (lepsza regulacja), ale z drugiej strony częste rozpalanie kotła wiąże się z ryzykiem zużycia większej ilości energii. Tak czy siak, nie wiem, czy wszystko, co przed chwilą powiedziałem, jest bardzo jasne, ale nie znalazłem w sieci żadnej precyzyjnej odpowiedzi, dlatego pozwoliłem sobie zamieścić tę małą (wszystko jest względne) wiadomość .
Z góry dziękuję jeśli znacie odpowiedź na mój problem.
0 x
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15




przez Matt113 » 25/09/08, 12:00

Co do poziomu kotła nie pomogę, nigdy nie miałam kotła gazowego i myślę, że trzeba to zmienić w zależności od kotła.
Przez wady, co rozumiesz przez liczbę cykli ogrzewania na godzinę? to i tak termostat musi sobie poradzić, prawda? gdy potrzebujesz ciepła, termostat automatycznie uruchamia ponownie kocioł.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 25/09/08, 13:03

: Arrow: Temat poruszaliśmy tutaj: Metoda optymalizacji cyrkulator kocioł w szczególności odnośnie rodzaju wyprowadzeń cyrkulatora na programatorze.
Po wypróbowaniu kilku jestem bardzo zadowolony z programatora, którego używam. Dwie klasyczne baterie, które go zasilają, wytrzymują kilka lat, choć niektórzy zużywają kilka kompletów baterii rocznie...
Mam jednego do oddania, jeśli jesteś zainteresowany.

Jeśli chodzi o ustawienie kotła, zależy to od typu kotła (kondensacyjny, spalinowy...)
oraz typ nadajników (grzejniki żeliwne, stalowe, ogrzewanie podłogowe...).
Istnieje optymalny zakres temperatur pracy w zależności od rodzaju kotła... i emiterów.
Nie wchodząc w szczegóły techniczne, o których trochę zapomniałem, ogranicza to zużycie i utlenianie kotła (szoki termiczne, utlenianie na skutek kondensacji oparów korozyjnych itp.).
Wreszcie, wydajność jest optymalna, gdy zachowana jest optymalna wartość Delta T°. Wartość Delta T° zależy od typu przetwornika.
0 x
Jon1980
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 25/09/08, 11:12




przez Jon1980 » 25/09/08, 14:00

Matt113 napisał:Co do poziomu kotła nie pomogę, nigdy nie miałam kotła gazowego i myślę, że trzeba to zmienić w zależności od kotła.
Przez wady, co rozumiesz przez liczbę cykli ogrzewania na godzinę? to i tak termostat musi sobie poradzić, prawda? gdy potrzebujesz ciepła, termostat automatycznie uruchamia ponownie kocioł.

Właśnie odkryłem to pojęcie cyklu. Wcześniej myślałem, że termostat jest ustawiony na np. 20°. Po osiągnięciu temperatury + tolerancji następuje cięcie. I odwrotnie, gdy zostanie osiągnięta temperatura - tolerancja, zostaje ona uruchomiona. Z tego, co zrozumiałem, pojęcie cyklu odpowiada minimalnemu czasowi między 2 ponownymi uruchomieniami. Na przykład ustawiłem termostat na czas cyklu wynoszący 10 minut. Temperatura 20° osiągana jest w temperaturze T0. Następny cykl ogrzewania odbędzie się za 10 minut, aby skompensować spadek temperatury. Jeśli dobrze zrozumiałem, konsekwencją są krótkie, ale częste cykle grzania, więc regulacja jest dokładniejsza niż przy długich cyklach. Wreszcie może nie zrozumiałem zasady. Można to znaleźć na przykład w termostatach TheBen RAMSES 821. To wszystko co wiem...
0 x
Jon1980
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 25/09/08, 11:12




przez Jon1980 » 25/09/08, 14:11

Dziękuję Citro za odpowiedź i za link (przepraszam, że nie znalazłem na stronie forum i nagle mój post jest chyba za duży).
Jedyne, co wyniosłem z tego wszystkiego, to to, że jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż myślałem. Tak naprawdę mam dwa przewody połączone kostką domino wystającą ze ściany mojego salonu (pozostałości po starym termostacie) i pomyślałem, że wystarczy podłączyć termostat do tych 2 przewodów i ustawić wybierak w dobrej pozycji na kocioł i żeby wszystko działało samo. Mój kocioł obecnie działa samodzielnie i nie jest najlepiej. Wyobrażałem sobie, że cyrkulator działa tylko wtedy, gdy kocioł się nagrzewa, ale właśnie przeczytałem, że niekoniecznie tak jest. Za 15 dni mam coroczną konserwację kotła to zapytam go w tym temacie.
Twoja propozycja jest bardzo fajna, ale jeśli w końcu zdecyduję się na termostat, rozsądniej będzie kupić go od lokalnego instalatora, na wypadek gdybym nie był w stanie go poprawnie wyregulować.
Dziękuję.
0 x
Avatar de l'utilisateur
swift2540
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 383
Rejestracja: 04/08/08, 00:48
Lokalizacja: Liege
x 1




przez swift2540 » 26/09/08, 00:33

Witaj JON1980,
zasada cykli jest prosta, pozwala na dostosowanie termostatu do różnych instalacji.
Z tego co czytałem masz kocioł naścienny, ogrzewanie grzejnikiem => duża ilość cykli, bardzo mała bezwładność, postaw na maksimum
I odwrotnie, stara, przewymiarowana instalacja olejowa, ogrzewanie podłogowe => duża bezwładność, znacznie dłuższe cykle, 1 do 2/h wystarczą.

Podobnie jak w przypadku gradientu t°, ustawia się go możliwie najdokładniej, ponieważ kocioł naścienny = natychmiastowy start palnika.
Te 2 parametry są stosowane tylko do profilu instalacji, w zależności od bezwładności i szybkości reakcji, aby uzyskać maksymalny komfort i uniknąć efektu lodówki-sauny, który tak dobrze opisujesz.

Czy w przypadku ustawień od 1 do 5 mówisz o aquastacie kotła? Jeśli tak, to proste, ustawiasz go jak najniżej (pozycja 1) i w miarę upływu zimy podnosisz go, nie więcej niż to konieczne
0 x
Jon1980
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 25/09/08, 11:12




przez Jon1980 » 26/09/08, 09:28

Swift2540, dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście, mam kocioł ścienny z grzejnikami (chyba stalowymi) we wszystkich pokojach (stare mieszkanie). Jeśli chodzi o bezwładność, nie jestem pewien, jak to zmierzyć (duża bezwładność = długo się nagrzewa i ochładza? prawda?).
Przełącznik (może Aquastat), o którym mówię, to przycisk włączający ogrzewanie: pozycja letnia, a następnie pięć pozycji zimowych z podziałką od 1 do 5. To, co zmienia się a priori, to temperatura w obiegu grzewczym (ta wyświetlana na kocioł). Przez całą zeszłoroczną zimę ustawiłem tylko na 1, to było więcej niż wystarczające (kocioł pracował tylko autonomicznie, myślę, że zaczyna się ponownie nagrzewać, gdy temperatura wody w obiegu grzewczym spadnie o około 10°) .
Na koniec, aby zainstalować programowalny termostat, muszę po prostu usunąć kostkę domino (w moim salonie), która łączy 2 przewody prowadzące do kotła za pośrednictwem termostatu i ustawić kocioł na 1. Czy się mylę?
Dzień dobry.
0 x
Avatar de l'utilisateur
swift2540
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 383
Rejestracja: 04/08/08, 00:48
Lokalizacja: Liege
x 1




przez swift2540 » 26/09/08, 21:45

Witaj Jon1980,
Liczy się bezwładność instalacji. Kocioł ścienny = mała pojemność wodna, grzejnik = szybko się nagrzewa (w porównaniu z podgrzewaną podłogą)
==>bardzo mała bezwładność, dlatego często należy korygować temperaturę==>ustawiać na maksimum

Przełącznik = aquastat = termostat wody w kotle
jeśli na 1=ok, to zostaw tak, lepszy komfort i oszczędność

Tak, podłącz TA do 2 przewodów i to wszystko ::

@+
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 26/09/08, 23:18

Jon1980 napisał:Jedyne, co wyniosłem z tego wszystkiego, to to, że jest to o wiele bardziej skomplikowane, niż myślałem. Tak naprawdę mam dwa przewody połączone kostką domino wystającą ze ściany mojego salonu (pozostałości po starym termostacie) i pomyślałem, że wystarczy podłączyć termostat do tych 2 przewodów i ustawić wybierak w dobrej pozycji na kocioł i żeby wszystko działało samo.
Czy to nie jest bardziej skomplikowane?
Wystarczy podłączyć programowalny termostat do 2 przewodów.
Programowalny termostat działa jak termostat mechaniczny, z tą różnicą, że zawiera zegar i ustawione są 2 nastawy temperatur (czasami 3 lub 4). Jest to temperatura komfortowa (kiedy mieszkasz w domu) i temperatura nocna (kiedy jesteś poza domem i w nocy). noc) Zegar umożliwia wybór dni tygodnia, zakresów dziennych i nocnych.
Jon1980 napisał:Mój kocioł obecnie działa samodzielnie i nie jest zbyt dobrze. Wyobrażałem sobie, że cyrkulator działa tylko wtedy, gdy kocioł się nagrzewa, ale właśnie przeczytałem, że niekoniecznie tak jest. Za 15 dni mam coroczną konserwację kotła to zapytam go w tym temacie.

Pompa obiegowa zostaje zatrzymana, gdy kocioł znajduje się w trybie letnim.
W trybie zimowym możliwe są 2 podłączenia: 1/ pompa obiegowa w pracy ciągłej. 2/ pompa obiegowa sprzężona z pracą palnika. to tryb nr 2, który wybrałem w domu (początkowo był w 1).

Być może moje wyjaśnienia są niejasne... :?
Po corocznej konserwacji oszacowałem, że płacenie 80 € za 5 minut interwencji, pociągnięcie pędzla na palniku itp... to strata pieniędzy, aby mieć przyjemność płacenia dodatkowego rachunku : Evil:
Ja to robię sam z dokładniejszym demontażem, odkurzeniem, wyczyszczeniem komina... : Arrowl:
0 x
Jon1980
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 25/09/08, 11:12




przez Jon1980 » 29/09/08, 09:45

swift2540 napisał:Liczy się bezwładność instalacji. Kocioł ścienny = mała pojemność wodna, grzejnik = szybko się nagrzewa (w porównaniu z podgrzewaną podłogą)
==>bardzo mała bezwładność, dlatego często należy korygować temperaturę==>ustawiać na maksimum

Przełącznik = aquastat = termostat wody w kotle
jeśli na 1=ok, to zostaw tak, lepszy komfort i oszczędność

Tak, podłącz TA do 2 przewodów i to wszystko


Dziękuję za wszystkie podane szczegóły. Wydaje mi się to dużo jaśniejsze!

Citro napisał:Być może moje wyjaśnienia są mało jasne... Pytanie
Po corocznej konserwacji oszacowałem, że płacenie 80 € za 5 minut interwencji, pociągnięcie pędzla na palniku itp... to strata pieniędzy, aby mieć przyjemność płacenia dodatkowego rachunku
Ja to robię sam z dokładniejszym demontażem, odkurzeniem, wyczyszczeniem komina...

Nie, nie, było jasne, tylko ja nie do końca zrozumiałem, ale to normalne, nic na ten temat nie wiem.
Rzeczywiście uważam, że roczna umowa na konserwację nie jest koniecznie konieczna (co więcej, jedna z osób, która przyszła do mojego domu, aby to zrobić, powiedziała mi, że w przypadku nowych kotłów konserwację można przeprowadzać co 2 lata, ponieważ brudzą się one bardzo rzadko ), ale jest to obowiązkowe w przypadku mojego ubezpieczenia domu (jestem najemcą, nie wiem, czy to coś zmienia w tej kwestii). Nawet jeśli nie wygląda to na zbyt skomplikowane, to nie czuję się na siłach, aby to zrobić (a wtedy nie mam sprzętu do zamiatania kanału - jestem na 2-gim i prowadzi do 5-tego).

W każdym razie dziękuję bardzo za bardzo pouczające odpowiedzi. Nie wiem forum ale w każdym razie są tam bardzo mili członkowie!
Dzień dobry.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 170