Postaw kocioł, aby odciążyć kocioł

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Saturn
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/08/22, 18:20
x 1

Postaw kocioł, aby odciążyć kocioł




przez Saturn » 16/08/22, 19:35

Witam wszystkich.
Dobrze, spróbuję ustawić scenę. Mieszkam w domu z lat 2000 90 m2 na poziomie na 2 poziomach (piwnica i parter) oraz 55 m2 na poziomie 2.
Piwnica (poziom 0) jest częściowo ogrzewana (pralnia) i grzejnik w strefie DIY, utrzymując go zimą na poziomie 17°; drugie pomieszczenie jest ogrzewane przez system grzewczy (kocioł i rury).
Kocioł olejowy Dietrich z ogrzewaniem podłogowym na poziomie 1 oprócz łazienki, w której znajduje się również podgrzewacz do ręczników. to kocioł zarządza podłogą z czujnikiem zewnętrznym i termostatem pokojowym, to jest obieg A.
Obieg B to obieg grzejnikowy dla poziomu 0 i 2 jest 8 grzejników z zaworami termostatycznymi, w rzeczywistości kocioł zezwala na cyrkulację lub nie w zależności od CWU, czasu i termostatu pokojowego; temperatura w pomieszczeniach jest określana przez zawory termostatyczne.
Obieg CWU zarządzany przez kocioł.

A na poziomie 1 mam wkładkę 13 kw która tam "na dobrą pogodę" włączamy od czasu do czasu jak pogoda jest zepsuta, wtedy jest bardzo dobrze w 3 salonach i ciepło troszkę podnosi się na poziomie 2 w centralnej części bez kaloryfera czyli w sypialniach.

Wszystko to działa całkiem nieźle od 20 lat, zimą w domu pogoda jest dobra (21-22°), Madame jest chłodno, a konsumpcja wynosi od 2200 do 2300 litrów rocznie. Ale teraz wybuchła wojna na Ukrainie i tankowanie spowodowało dziurę w moim budżecie.

Podjęliśmy więc decyzję, że już teraz obniżymy temperaturę domu i wykorzystamy znacznie więcej wkładu, bo mamy szczęście, że mamy małą działkę drewna, która może zapewnić nam surowiec (i tak trzeba będzie zrobić to drewno).

Ale rurka (230 mm) przy wylocie wkładki jest aktualnie dostępna, pomyślałem sobie, że jeśli wstawię rekuperator (cewka w 50 cm części rurki pozwalająca uzyskać 8 kw wg niemieckiego producenta) to jest istnieje sposób na odciążenie kotła przy pomocy kalorii odzyskanych ze spalin.

Chciałbym układ bardzo prosty, powrót obiegu A i B przed powrotem kotła z początkowo ręcznymi zaworami pozwalającymi na odizolowanie pętli kotłowej od obiegu głównego lub przeciwnie wymuszaniem przepływu wody powrotnej, gdy jest pożary i powrót do kotła lub tuż przed, aby można było również zrobić CWU.

Moje pytanie (pytania), czy możliwy jest bardzo prosty system, taki jak mój, pętla o średnicy 22 będzie miała maksymalnie 10 m w obie strony, czy to utopijne powiedzenie, że to odciąży kocioł, więc mój portfel wie, że myślę, że to zajmie inwestycja 1000 euro, nie mówiąc już o drewnie do zrobienia??
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez sicetaitsimple » 16/08/22, 22:06

saturn napisał:Ale rurka (230 mm) przy wylocie wkładki jest aktualnie dostępna, pomyślałem sobie, że jeśli wstawię rekuperator (cewka w 50 cm części rurki pozwalająca uzyskać 8 kw wg niemieckiego producenta) to jest istnieje sposób na odciążenie kotła przy pomocy kalorii odzyskanych ze spalin.


Po prostu przedstawię swoją opinię, jest to z pewnością dyskusyjne i możesz z tym zrobić, co chcesz.
Jeśli dobrze zrozumiałem, chciałbyś wstawić rodzaj serpentyny wewnątrz odcinek komina znajdujący się przy wyjściu z wkładu drewnianego.

Moim zdaniem nigdy tego nie rób! Skondensujesz na wężownicy hałdy smoły, popiołu, niespalonego, co z jednej strony bardzo szybko obniży drastycznie współczynnik wymiany Twojej wężownicy, ale przede wszystkim będzie idealnym ogniskiem na rozpoczęcie pożaru komina!

Moje doświadczenie to piec na drewno, którego metalowa rura wydechowa około 200mm przejechała około 3m w ogrzewanym pomieszczeniu początkowo pionowo, a na końcu poziomo około pół/połowa, przed połączeniem przez otwór prowadzi stary kamienny kominek o bardzo dużej Sekcja. Rurę trzeba było czyścić co dwa, trzy miesiące w okresie grzewczym, więc sam fakt „chłodzenia” przez temperaturę w pomieszczeniu przyniósł osady, robił wrażenie. Cóż, nie będąc autorem projektu instalacji, nie obwiniałem się, ale nadal bardzo nudno było rozbierać i przeczesywać bałagan 3 razy w roku. I to nie był tylko popiół lotny, ale lepkie aglomeraty.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez Ahmed » 16/08/22, 22:26

Rzeczywiście, opary chłodzące niekoniecznie są najlepszym możliwym pomysłem. Jednak wężownica wymiennika ciepła umieszczona na wylocie gazu i poza kanałem, w najgorętszej części i która pochłaniałaby niewielką część utraconych kalorii, można ewentualnie przewidzieć, jeśli pozostałe ciepło pozostanie wystarczające, aby uniknąć kondensacji i nie będzie miało zbyt negatywnego wpływu na ciąg. Zobaczymy, czy ta obniżona opłata uzasadnia tę zmianę...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez sicetaitsimple » 16/08/22, 22:32

Ahmed napisał:Rzeczywiście, opary chłodzące niekoniecznie są najlepszym możliwym pomysłem. Jednak wężownica wymiennika ciepła umieszczona na wylocie gazu i poza kanałem, w najgorętszej części i która pochłaniałaby niewielką część utraconych kalorii, można ewentualnie przewidzieć, jeśli pozostałe ciepło pozostanie wystarczające, aby uniknąć kondensacji i nie będzie miało zbyt negatywnego wpływu na ciąg. Zobaczymy, czy ta obniżona opłata uzasadnia tę zmianę...


Tak, nie kontynuowałem, ale rzeczywiście cewka na zewnątrz kanału, otoczona dwiema grubymi półskorupami izolacji, z pewnością byłaby rozsądniejsza.
Ale hej, musi być również „łatwo” zdejmowany, aby zamiatać kanał. Niełatwe.....
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez Remundo » 16/08/22, 23:48

Zgadzam się z panem Simple.

mówisz, że masz „wkładkę”, zawsze trudną a posteriori interweniować

Rury wodociągowe musiałyby być prowadzone przez kamienie na czas budowy

i poziom izolacji, jaki jest twój dom? od tego często trzeba zacząć...
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14980
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez GuyGadeboisTheBack » 16/08/22, 23:55

Specjalne poświęcenie Makro:
Włożyłem bojler do bojlera mamy, bardzo jej to ulżyło. Chwilowo.
1 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez phil59 » 17/08/22, 16:17

Nawet dobrze sobie radzi, nie sądzę, że przynosi dużo więcej niż 2 kW, ale zaletą jest już prawidłowe ogrzewanie w niektórych pokojach.
Ale te 2 kW, na przykład, są stałe, w przeciwieństwie do kotła, który zatrzymuje się, uruchamia się ponownie, a nawet nowoczesny, który przechodzi z 5 kW do 0, itd....

W miejsce wkładu wstawiłem piec kotłowy, który jest 8.5 kW powietrza i 7.5 kW wody.

Dopóki piec pracuje dobrze, mam w rurach stałe 7-8 kW. Ale nawet przy dużej ilości grzejników i tak trzeba uważać na wylot TP, może bardzo szybko iść w górę jeśli na dworze nie jest bardzo zimno, a mało grzejników się otwiera.... w przeciwnym razie to zawór bezpieczeństwa i odrzuca obieg wody na zewnątrz i uzupełnia obwód zimną wodą...

Rozwiązaniem jest zbiornik buforowy, ale to dodatkowa inwestycja i potrzebujesz miejsca, aby go umieścić.
Ja to w piwnicy, 500L, który miałem w OCCAZ za 100 €, musisz uzbroić się w cierpliwość.

A więc tak, odciąża kocioł lub/i pompę ciepła.

Ale 13 kW wkładu, amha, nie robisz maxa, chyba że na starcie, albo po prostu jak jest bardzo zimno. Tak więc 2 kW odzysku może być tylko jeden.

Przyznam, że przy wyłączonej pompie i wyłączonym kotle piec zapewniał minimum we wszystkich używanych przez nas pomieszczeniach, ale stary dwór, sufity na 3.2m i 26 czy 27 grzejników... .
Ponad 1000m3, jeśli to wszystko podgrzejesz.

Aby sprawdzić, czy możesz uzyskać pomoc na przykład na wkład kotła na pelety lub pompę ciepła, powietrze/wodę i odpowiedniego rzemieślnika.

Wkładowy kocioł na drewno też istnieje, ale wydaje mi się mały wybór....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Saturn
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 16/08/22, 18:20
x 1

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez Saturn » 17/08/22, 19:28

Jedyną zaletą dla mnie jest dostęp do wkładki; znajduje się pomiędzy dwoma dużymi pokojami z osłoną z blachy perforowanej, bardziej przypomina piec.
Przeciąg jest doskonały, na zewnątrz wyprowadzam świeże powietrze rurką 110, a wylot 230 ze stali nierdzewnej, ok. 1 m do pomieszczenia, potem ok. 5 - 6 m do ceglanego przewodu kominowego. Nie mam problemu z sadzą a coroczne zamiatanie nie napełnia kubka.
Z drugiej strony zgadzam się z rozwarstwieniem wężownicy, czyli niedrożnością wymiennika wielorurowego z powodu kondensacji spalin
Pozostaje zatem wężownica zewnętrzna na żeliwnym stożku wylotowym wkładu oraz kocioł na zewnątrz kanału; w skrócie, odzyskanie kilku kalorii to dużo pracy. Czy gra naprawdę jest warta świeczki?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez Ahmed » 17/08/22, 19:38

To z pewnością więcej niż „kilka kalorii”, a cewkę można po prostu zamontować na metrowej rurce startowej ze złączami na obu końcach, co ułatwia demontaż. Żeby było ciekawie, trzeba by było umieć go samemu złożyć: to nie jest zaawansowana technologia...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Umieść kocioł, aby odciążyć kocioł




przez sicetaitsimple » 17/08/22, 20:00

saturn napisał:Jedyną zaletą dla mnie jest dostęp do wkładki; znajduje się pomiędzy dwoma dużymi pokojami z osłoną z blachy perforowanej, bardziej przypomina piec.


Ach, w skrócie to „wkładka”, której nie montuje się w kominie i masz łatwy dostęp do wszystkich części tego wkładu, w tym do rury wydechowej 1m przed (wyobrażam sobie?), że łączy się z kanałem murowanym na poziomie sufitu?
Jeśli możesz umieścić zdjęcie lub dwa, pomocne może być upewnienie się, że zrozumiałeś.

A ty mówisz, że jest między dwoma dużymi pokojami? W korytarzu? A czy są połączenia (kanały do ​​podłączenia gorącego powietrza) pomiędzy miejscem montażu a tymi częściami? A może między dwoma dużymi pokojami bez ścianek działowych? salon/jadalnia np. z wstawką mniej więcej pośrodku?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 168