Tworzenie centralnego ogrzewania z ogrzewanymi ścianami

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Loki91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 25/11/09, 23:57

Tworzenie centralnego ogrzewania z ogrzewanymi ścianami




przez Loki91 » 25/11/09, 23:59

Bonjour à tous,

Jestem dumnym posiadaczem nowego domu niedaleko Fontainebleau wybudowanego w tym roku.

Od 2-3 tygodni korzystam z ogrzewania: pompa ciepła powietrze/powietrze z podziałami we wszystkich pokojach i piec na drewno w salonie/salonie/otwartej kuchni
Jeśli ogólnie jestem z niego zadowolony (brak uczucia przeciągów, bardzo szybkie nagrzewanie...), to są 2 mniej przyjemne punkty:

1/
Hałas podczas pracy, który jeśli jest niezauważalny w ciągu dnia, może być słyszalny w nocy (a w nocy jest u nas bardzo cicho)

2/
Nie dobre samopoczucie, jakie zapewnia promieniowanie cieplne

W związku z tym planuję zamontować centralne ogrzewanie z wkładem wodnym na drewno (kratki, które będą montowane w miejsce mojej Invicty) i ogrzewane ściany, aby połączyć zalety 2 trybów.

Skoro ominąłem pytanie dotyczące produkcji ciepła, to mam kilka pytań odnośnie wykonania ogrzewanych ścian:

1/
Czy na ścianie zewnętrznej ocieplonej płytą g-k można układać rury wielowarstwowe lub polibutylenowe? Na ścianie gipsowo-kartonowej?

2/
Jeśli chodzi o powłokę, według różnych stron wydaje się, że najlepsza jest mieszanka ziemi i włókien. Ale czy istnieją alternatywy dla drogich produktów dystrybuowanych przez AKTERRE lub innych? Czy beton lub tynk to dobre alternatywy?

Dziękuję za odpowiedzi
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 26/11/09, 00:14

Witam,

normalnie ogrzewana ściana jest raczej na ścianie ocieplonej od zewnątrz. Płyty gipsowo-kartonowe nie są dobre...

Alternatywnie możliwy jest beton, który ma dobrą bezwładność cieplną, ale trudno będzie go wylać lub rzutować na ścianę hydrofilową (tynk).

Tynk nie jest zalecany ze względu na małą bezwładność cieplną (w porównaniu z betonem czy ziemią).

Ściany z ziemi i słomy są jak najbardziej odpowiednie do tego rodzaju prac. Ale to zależy od Ciebie.

Jeśli chodzi o ceny, wysokiej jakości grunt można znaleźć gdzie indziej niż w Arkterre, nawet jeśli oferują one kompletne systemy budowlane (mniej osobistych badań...). Poszukaj w swojej okolicy dostawców gliny, cegielni itp.
0 x
Loki91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 25/11/09, 23:57




przez Loki91 » 26/11/09, 07:40

minguinhirigue napisał:Witam,

normalnie ogrzewana ściana jest raczej na ścianie ocieplonej od zewnątrz. Płyty gipsowo-kartonowe nie są dobre...


Witam i dziękuję za szybką odpowiedź,

Chciałbym zachować izolację wewnętrzną w Placoplâtre, ale nie będę jej tynkować ziemią ani betonem bez uprzedniego uszczelnienia. Myślałem o zastosowaniu produktu do przygotowania płyty gipsowo-kartonowej przed położeniem płytek pod prysznicem.
Czy to rozwiązałoby problem?
Inaczej wyobrażałem sobie montaż okładziny z betonu komórkowego w kontakcie z placem.

Idę przestudiować ślad cegielni (powiecie mi, że u mnie dużo gliniastej ziemi :P) w przeciwnym razie będzie to powłoka cementowa.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 26/11/09, 07:54

Witaj Loki,
Nie zapominaj, że Twój dom jest nowy i że ogrzewanie działa od niedawna.
Może być tak, że wilgotność jest zbyt wysoka, co powoduje uczucie dyskomfortu.
Radziłbym więc poczekać kilka miesięcy, aż ściany wyschną.
Ale za hałas... tam... :?
0 x
Aumicron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 387
Rejestracja: 16/09/09, 16:43
Lokalizacja: bordeaux
x 1




przez Aumicron » 26/11/09, 10:51

Witaj Loki91,

Dobry pomysł z podgrzewaną ścianą. Poniżej znajdują się 2 linki do materiałów dotyczących autokonstruktorów, które mogą Cię zainteresować:

http://amet.pierre.free.fr/yvesgern/Mur ... ntsWeb.htm

http://amet.pierre.free.fr/beaujard/beaujard.html

Powodzenia.
0 x
Argumentować.
Loki91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 25/11/09, 23:57




przez Loki91 » 26/11/09, 14:20

lejustemilieu napisał:Witaj Loki,
Nie zapominaj, że Twój dom jest nowy i że ogrzewanie działa od niedawna.
Może być tak, że wilgotność jest zbyt wysoka, co powoduje uczucie dyskomfortu.
Radziłbym więc poczekać kilka miesięcy, aż ściany wyschną.
Ale za hałas... tam... :?


Witam,

Wilgotność chyba nie jest jeszcze ważna, bo dom został nam przekazany w styczniu, a my mieszkamy w nim od połowy czerwca, jak tylko skończyliśmy prace.
To naprawdę nie jest uczucie dyskomfortu. Cel instalacji tego centralnego ogrzewania jest dwojaki:

- waloryzuj energię drzewną, bo mamy ją za niską cenę. Piec, który mamy sprawuje się bardzo dobrze, ale dystrybucja ciepła, biorąc pod uwagę powierzchnię domu, oczywiście nie jest wcale jednorodna... stąd pomysł na Kratki Zuzia 19.
Pozwoli nam to obniżyć zużycie energii elektrycznej, gdy temperatury są niskie i być trochę bardziej w zgodzie z ekologią.

- chociaż szczeliny doskonale spełniają swoją rolę, to wytwarzane przez nie ciepło nie daje takich samych odczuć jak masa termiczna. Stąd pomysł na grę po obu stronach: podziały, aby precyzyjnie zarządzać temperaturą, lub bardzo szybkie ogrzewanie pomieszczeń i ogrzewanie promiennikowe dla jeszcze większego komfortu.

Nie wspominając już o możliwości schłodzenia domu latem podczas dużych upałów (wiem, że mówiłem o ekologii, ale wstawienie dziecka do pokoju przy 30°C, bo zapomnieliśmy zamknąć okiennice np. sport.. .)


Aumicron napisał:Witaj Loki91,

Dobry pomysł z podgrzewaną ścianą. Poniżej znajdują się 2 linki do materiałów dotyczących autokonstruktorów, które mogą Cię zainteresować:

http://amet.pierre.free.fr/yvesgern/Mur ... ntsWeb.htm

http://amet.pierre.free.fr/beaujard/beaujard.html


Witam,

Wielkie dzięki za bardzo ciekawe linki!

Myślę o zainspirowaniu się nim i zrobieniu tego samego bezpośrednio na hydrofobowej płycie gipsowo-kartonowej (produkt wspomniany powyżej), która zapewnia izolację od wewnętrznej strony mojego szczytu.
A więc w kolejności:
1- instalacja i mocowanie cewki pexalu
2- zainstaluj na tej ścianie kołki obrobione maszynowo
3- montaż wysokości hydroizolacji BA13
4- wylewanie tynku (z drugiej strony nie użyję tynku, który nie wydaje się być bajeczny, ale albo gliny, albo, co bardziej prawdopodobne, szybkowiążącego tynku cementowego).

Czy zapomniałem pułapki?
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 26/11/09, 17:23

Witam,

Bardziej interesujące byłoby, gdyby technicznie możliwe było wykonanie ściany grzewczej na przegrodzie, a nie na ścianie zewnętrznej, aby uniknąć wzrostu strat na skutek wzrostu różnicy temperatur powierzchni wewnętrznej i zewnętrznej.

Grubość powłoki lub nawet jej skład należy dobrać w zależności od wymaganej bezwładności układu. Gruba, ciężka powłoka będzie nagrzewać się wolniej, ale także wolniej stygnie, podczas gdy cieńsza, lżejsza powłoka pozwoli na większą reaktywność.

Trzeba być bardzo ostrożnym (no cóż, tak mi się wydaje : Chichot: ) w niskich punktach, które mogłyby „uwięzić” pęcherzyki powietrza.
0 x
Loki91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 25/11/09, 23:57




przez Loki91 » 26/11/09, 21:16

Przeszukuję sieć, aby obliczyć, jakiej grubości ścian należy się spodziewać.
Werdykt: poza odwieczną radą „skonsultuj się z termotechnikiem” niewiele nowego :|

Znalazłem jednak kilka rad, jak udoskonalić technikę szalunków Placoplatre:

-użycie uzbrojonego BA15
- stosowanie zaprawy cementowej z kruszywem o różnej granulacji od drobnego piasku do grubego otoczaka
-zastosowanie metalowego wzmocnienia umożliwia dalszą poprawę przewodności cieplnej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28765
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5556




przez Obamot » 26/11/09, 22:58

minguinhirigue napisał:normalnie ogrzewana ściana jest raczej na ścianie ocieplonej od zewnątrz. Płyty gipsowo-kartonowe nie są świetne.


Ditto.

Zobacz kilka opcji i porównaj koszty wdrożenia, bo to przygoda, która może być kosztowna.

— placo nie jest tak naprawdę „izolatorem termicznym” (patrz wydajność w tabeli porównawczej różnych materiałów).
— Przewodność cieplna w ścianach, lepiej unikać => ponieważ przewodność ciepła na zewnątrz też. Trudno tego uniknąć, jeśli dom nie był do tego zaprojektowany od początku...
0 x
Loki91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 25/11/09, 23:57




przez Loki91 » 26/11/09, 23:11

Obamot napisał:
minguinhirigue napisał:normalnie ogrzewana ściana jest raczej na ścianie ocieplonej od zewnątrz. Płyty gipsowo-kartonowe nie są świetne.


Ditto.

Zobacz kilka opcji i porównaj koszty wdrożenia, bo to przygoda, która może być kosztowna.

— placo nie jest tak naprawdę „izolatorem termicznym” (patrz wydajność w tabeli porównawczej różnych materiałów).
— Przewodność cieplna w ścianach, lepiej unikać => ponieważ przewodność ciepła na zewnątrz też. Trudno tego uniknąć, jeśli dom nie był do tego zaprojektowany od początku...


W rzeczywistości myślałem o zainstalowaniu rur grzewczych na przegrodzie z płyt gipsowo-kartonowych lub, w przypadku ściany zewnętrznej, najpierw zamontowaniu okładziny z betonu komórkowego na ociepleniu placo (ze szczeliną powietrzną między 2 ) i zainstalowaniu rur.

Qu'en pensez-vous?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 161