Kanadyjskie również: zakazane materiały?

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Kanadyjskie również: zakazane materiały?




przez Forhorse » 29/08/12, 12:00

Bonjour à tous,

Dla mojego domu chciałbym zrobić studnię kanadyjską. W tym celu kupiłem książkę „Kanadyjska studnia” Bruno Herzoga (wyd. Eyrollesa). Czytanie jej było dla mnie bardzo przydatne w planowaniu mojego projektu i uchroniło mnie przed zrobieniem czegokolwiek głupiego.

Obecnie wykopuję fundamenty pod pomieszczenie techniczne naszego domu. Idealny czas, aby przewidzieć wejście do domu kanadyjskiej studni.
Mam jednak problem z wyborem materiałów.
Widziałem, że jak na studnię kanadyjską trzeba było unikać rur z PVC (z powodu LZO, które uwalniają) i uprzywilejowywać bardziej „szlachetne” materiały. Dlatego myślę o wyborze szkła zeszklonego.
Jednak do wejścia do domu ten materiał wydaje się trudny do wdrożenia i wolałem materiał syntetyczny.
Z wyjątkiem rur, na przykład „specjalne kanadyjskie studnie” z polipropylenu, które są zawyżone, nawet na kilka niezbędnych metrów.

Czy naprawdę szkodliwe jest stosowanie PCW na ostatnich 5-6 metrach odwiertu? (Myślę, że stawiam PCW o rozmiarze 250, który ma już znaczną cenę)
Co o tym sądzisz?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 29/08/12, 13:11

5-6 metrów zaczyna się dużo robić, ryzykujesz utratą wszystkich zalet piaskowcowej pochwy ... szkoda!
W takim przypadku najlepiej jest użyć polietylenu spożywczego, ale nie jest to tanie!
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 29/08/12, 13:16

Spojrzałem na stronę PE, wydaje się to być dobrą alternatywą, cena prostych prętów jest nadal rozsądna, według łokci przeciwnych ouch :zaszokować:
Potrzebuję tylko kolanka 90 °, ale kosztowałoby to prawie 50% pełnej ceny łącza.
Chyba że umieścisz rurkę PE i kolanko z PCV? (w 250 cena kolana nawet w PCV nie jest już bez znaczenia)

Ogólnie rzecz biorąc w PE problemem są linki. Spojrzałem, zwykła samouszczelniająca się tuleja (nadal musisz wypożyczyć maszynę za) w 250 kosztuje więcej niż 700 € :zaszokować:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 29/08/12, 15:05

Biorąc pod uwagę ceny wszystkich tych materiałów, może być możliwe zastosowanie elastycznych aluminiowych lub plastikowych kanałów wentylacyjnych o dużych średnicach.

Z jednej strony ceny nie są wygórowane, az drugiej strony te rury przeznaczone do wentylacji mieszkania, wyobrażam sobie, że nie zawierają szkodliwych substancji. Ponadto jest bardzo prosty w obsłudze.

Z drugiej strony, jeśli zostaną pochowani, nie utrzymają nacisku na ziemię i należy przewidzieć system zapobiegający ich zmiażdżeniu.

Rozwiązaniem mogłoby być użycie długości tych aluminiowych rur wewnątrz rury PVC tylko dla obracających się części.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/08/12, 15:21

celem studni kanadyjskiej jest wykorzystanie dużej powierzchni kontaktu z ziemią

liczy się powierzchnia rury, to ilość materiału rur, która kosztuje: aby zmniejszyć ten koszt, konieczne jest zmniejszenie grubości rur

duża rura jest z konieczności grubsza niż mała ... więc lepiej mieć wiele małych rur niż jedną dużą

i aby w pełni wykorzystać pakiet małych rur, lepiej przepuszczać przez nie wodę niż powietrze
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 29/08/12, 15:37

chatelot16 napisał:celem studni kanadyjskiej jest wykorzystanie dużej powierzchni kontaktu z ziemią
liczy się obszar rur ...

dlatego karbowana rura wydaje się interesująca.

chatelot16 napisał:duża rura jest z konieczności grubsza niż mała ... więc lepiej mieć wiele małych rur niż jedną dużą

i aby w pełni wykorzystać pakiet małych rur, lepiej przepuszczać przez nie wodę niż powietrze

Jeśli jest to woda, to nie jest już studnią kanadyjską i moim zdaniem znacznie bardziej skomplikowane (i droższe) jest krążenie płynu.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/08/12, 16:00

ziemia jest złym przewodnikiem, konieczne jest zwiększenie powierzchni podczas dalszego poszukiwania gruntu: powierzchnia małej rury z dalszej odległości jest przydatna, powierzchnia uzyskana przez falowanie rury jest bezużyteczna

obieg wody droższy niż obieg powietrza? nie przy równej wydajności rozwiązania wodne uważam za bardziej ekonomiczne

teraz pozostaje wiedzieć dokładnie, co będzie służyć tej kanadyjskiej studni ... niestety są przypadki, w których kanadyjska studnia jest w ogóle bezużyteczna
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 29/08/12, 18:14

Istnieją kanadyjskie studnie z cyrkulacją wody, w Internecie znajdziemy zestawy, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby je zbudować (w zasadzie to proste: długa rura PE, cyrkulator i wymiennik wody -klimatyzacja)
ma to kilka zalet: już znacznie mniejszy wybór materiałów tutaj odsłoniętych, dlatego nie ma ryzyka zanieczyszczenia powietrza, prostsza inżynieria lądowa (instalacja klasycznej kanadyjskiej studni wymaga dużej dyscypliny w pracach ziemnych aby uniknąć tworzenia się misek w rurze) bez obaw o odprowadzanie skroplin, bez problemu z ustawieniem wlotu powietrza.
Teraz, aby być tak wydajnym jak prawdziwa kanadyjska studnia, wymaga prawdziwego dużego wymiennika wodno-powietrznego, a ponadto występuje dodatkowy pobór prądu (cyrkulator) oprócz klasycznego wentylatora. Zwykle konieczne jest również wypełnienie obwodu przeciwzamrożeniowego (nawet jeśli celem jest zwykle to, że nigdy nie zawiesza się)

Ale po refleksji zastanawiam się, czy w końcu nie wybiorę tego rozwiązania ...
Wracam z Fransbonhomme i oprócz gotowych zestawów za kilka tysięcy euro, nie sprzedają niczego poświęconego studniom kanadyjskim: nie ma możliwości kupowania rur lub kształtek w sprzedaży detalicznej.
Dlatego przy wejściu do domu nie mam wyboru, jest to PVC lub nic, i ma już znaczną cenę (w 250 PVC kosztuje 28 € za metr, a bestia pochyla się przy 90 140 €)
ostatecznie przyniosło mi to prawie 400 € inwestycji na rezerwację czegoś, co być może zostanie wykonane dopiero za 5 lat! opłacalne może być trudne ...
Umieszczenie dwóch przewodów TPC w trybie gotowości w celu przepuszczenia później dwóch 2 rur PE, stanowi znikomą inwestycję i nie żałuje, że studnia kanadyjska nigdy nie zostanie wykonana.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 29/08/12, 21:29

rury z polietylenu bardzo dobrze utrzymują żel bez pękania, więc nie ma potrzeby stosowania środka zapobiegającego zamarzaniu

jeśli celem jest ochłodzenie w lecie, wodę można przesyłać w podgrzewanych podłogach

na zimę nie rozumiem, do czego można użyć prostej kanadyjskiej studni

w celu wentylacji w zimie wymiennik z podwójnym przepływem sprawia, że ​​powietrze jest cieplejsze niż w Kanadzie

zimą zimne ciepło gruntu można wykorzystać tylko na pompę ciepła

chyba że jest używany do zamrażania domu, gdy nie jest on zajęty przez przepuszczanie wody z ziemi do ogrzewanej podłogi
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 30/08/12, 09:09

Forhorse napisał:Kanadyjskie studnie z cyrkulacją wody [...]
po refleksji zastanawiam się, czy ostatecznie nie zdecyduję się na to rozwiązanie ...

Nie wiem, czy moje pytanie jest dobre, ale kanadyjską studnię (lub prowansalską), która wysyła świeże lub gorące powietrze, można dość łatwo zainstalować w każdym domu: wystarczy mieć otwór wlotowy, który napędza powietrze z piwnicy bezpośrednio do domu z prostą filtracją.

Z drugiej strony wydaje mi się, że instalacja z obiegiem wody, nawet jeśli zasada ta jest bardziej wydajna, musiała zostać zapewniona podczas budowy z ogrzewaną podłogą lub systemem wodno-kanalizacyjnym rozprowadzającym płyn przenoszący ciepło w domu.

Chyba, że ​​kalorie zostaną przeniesione z płynu do powietrza, które zostaną wprowadzone do domu, ale w tym przypadku nie ma strat kalorii podczas transferu, co czyni tę technikę mniej wydajną?

Czy moje przesłuchanie jest dobre?

Czy istnieją szkice porównawcze tych 2 kanadyjskich technik kopalni?
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 105