Bateria: skojarzenie i przeładowanie

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39

Bateria: skojarzenie i przeładowanie




przez Boris591 » 22/06/08, 21:01

Bonjour à tous

Pracuję nad projektem roweru elektrycznego.

jego silnik byłby (na razie) 1200W 48v

pożądana autonomia wynosiłaby jedną godzinę, zatem potrzebna byłaby (przynajmniej) pojemność akumulatora 25 Ah

Tutaj jest trudniej : Chichot:

pierwsze pytanie o pojemność baterii.

O ile się nie mylę, mogę włożyć baterię 48 lub dwie 24 V, 4 12 V .... (szeregowo)

Chciałbym więc najpierw wiedzieć, czy pojemności też się sumują? (Zasadniczo czy mogę umieścić szeregowo dwie baterie 24v 15Ah lub 4 akumulatory 12v 8Ah, na przykład w celu przestrzegania moich „specyfikacji”)

następnie dotyczące przeładowania

w przypadku użycia kilku akumulatorów szeregowo możemy
podłączyć każdą baterię do niezależnych „źródeł”?

Np .: z dwoma akumulatorami 24v szeregowo, pierwszy ładuj panelami słonecznymi, drugi turbiną wiatrową (cóż, na rowerze może być pięknie : Chichot: )


tutaj mam nadzieję, że możesz mi pomóc, ale nie martw się, jeśli to brzmi dla Ciebie szalenie, ale na razie szukam teoretycznych rozwiązań i próbuję zrozumieć podstawy

dzięki tobie :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
crispus
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 401
Rejestracja: 08/09/06, 20:51
Lokalizacja: Rennes
x 1




przez crispus » 22/06/08, 22:40

Witam,

Daleko mi do bycia specjalistą od eBike'ów, chociaż na krótkie wycieczki kusi mnie to całkiem sporo.

1200 W wydaje mi się ogromne, jedna czwarta powinna wystarczyć, prawda?
Ponadto moc nie jest używana w sposób ciągły, chyba że zawsze rośnie : Mrgreen:

Więc do obliczenia energii weź średnią wartość opartą na przykład na 3/4 mocy znamionowej pomnożonej przez czas toczenia, nie zapominając o sprawności silnika. W przeciwieństwie do silników cieplnych, przystanki na czerwonym świetle się nie liczą: fajne:

W przypadku akumulatorów, niezależnie od tego, czy są one połączone szeregowo, czy równolegle, pojemności i zgromadzone energie są zawsze dodawane: 8 Ah x 4 = 48 Ah.

Akumulator 8 Ah poniżej 12 V odpowiada energii 8x12 = 96 Wh. Lub 384 Wh z 4 bateriami.

Następnie, szeregowo lub równolegle, zależy to od silnika: im bardziej zwiększysz napięcie, tym bardziej prąd się zmniejszy, a także przekrój kabli. Dlatego preferowany jest montaż akumulatorów szeregowo.

Kolejną zaletą połączenia szeregowego jest to, że każdy akumulator można ładować oddzielnie za pomocą „pływającej” ładowarki. Najbardziej wyrafinowani porównują napięcie każdego ogniwa (2 V dla ołowiu) i ładują najsłabsze, pobierając energię z najbardziej naładowanych, co równoważy rozładowania i poważnie wydłuża żywotność baterii. To brak równowagi ich zabija.

Gdy silniki były zasilane przez styczniki, przyjęto znamionowe napięcie silnika, które było identyczne z napięciem akumulatorów. Teraz, aby zapewnić elektronice wystarczający margines, napięcie znamionowe silnika musi być nieco niższe niż napięcie baterii. Pozwala również na posiadanie funkcji „overboost”, która daje czasowe uzupełnienie mocy. Nadal można go używać ... I nawet pod koniec ładowania napięcie dla silnika jest wystarczające.

Ex dla akumulatorów 48V wziąłbym silnik 42V "z kadzią"
Niebezpiecznym limitem dla ludzi przy prądzie stałym jest 60 V DC w wilgotnym środowisku, lepiej jest pozostać poniżej i ograniczyć się do 4 baterii połączonych szeregowo.

To zawsze jest pierwsza odpowiedź, ale są na niej projektanci użytkowników forum kto z chęcią dokończy, a nawet naprawi to wszystko ...

Dobry projekt! Pragnąc, żeby to się udało ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 22/06/08, 23:25

Crispus napisał:[…] Daleko mi do bycia specjalistą w VAE, choć nie bardzo kusi mnie to na małe podróże.

1200 W wydaje mi się ogromne, jedna czwarta powinna wystarczyć, prawda?
Ponadto moc nie jest używana w sposób ciągły, chyba że zawsze rośnie : Mrgreen:[...]
Cóż, jest to przede wszystkim całkowicie nielegalne! :zaszokować:

Rower elektryczny nie widzi silnika o mocy większej niż 250 W, a w praktyce, skoro mówimy o wspomaganiu pedałowania, jest to rzeczywiście więcej niż wystarczające, aw każdym razie ważniejsze niż to, co może zapewnić człowiek ” normalny ”w sposób ciągły przez długi okres.

Dla porównania: E-Solex 400 W.
Skuter „równoważny 50 cm3” od 800 do 2000 W w przybliżeniu
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79459
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 22/06/08, 23:30

Drwal napisał:Skuter „równoważny 50 cm3” od 800 do 2000 W w przybliżeniu


Uh, nie znam wielu skuterów 1cv na rynku, teraz jest raczej 4 do 5.

103 było 3.5, jeśli dobrze pamiętam ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 22/06/08, 23:53

Christophe napisał:
Drwal napisał:Skuter „równoważny 50 cm3” od 800 do 2000 W w przybliżeniu


Uh, nie znam wielu skuterów 1cv na rynku, teraz jest raczej 4 do 5.

103 było 3.5, jeśli dobrze pamiętam ...
Tak, teraz i termicznie, ale elektryka jest bardzo mocna. 103 było bardziej jak 2.2.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 23/06/08, 02:45

szeregowo pojemność w Ah nie jest dodawana: po dodaniu napięcia dodaje się pojemność w wh

Potrzebujesz więc 4 akumulatorów 12 v 25ah połączonych szeregowo

ale czas trwania 1 godziny będzie teoretyczny: akumulator daje swoją teoretyczną pojemność przy bardzo powolnym rozładowaniu

w ciągu 1 godziny jest za szybko, faktycznie dostępna pojemność nie wyniesie nawet połowy, a bateria szybko się zużyje

dlatego konieczne będzie wprowadzenie większych, aby mieć rozsądną żywotność

wszystkie akumulatory należy ładować szeregowo tym samym prądem

gdyby akumulatory były ładowane oddzielnie, konieczne byłoby monitorowanie napięcia wszystkich akumulatorów podczas rozładowywania, aby zatrzymać się, gdy jeden z nich jest prawie pusty
0 x
Avatar de l'utilisateur
crispus
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 401
Rejestracja: 08/09/06, 20:51
Lokalizacja: Rennes
x 1




przez crispus » 23/06/08, 09:03

chatelot16 napisał:szeregowo pojemności w Ah nie są dodawane

Ups! Za dużo luzu w WE ... Dziękuję za poprawienie tego dużego błędu. : Oops:
to z dodatkiem napięcia dodaje się pojemność w wh
Z drugiej strony, przeczytaj ponownie to zdanie, jest ono sprzeczne z poprzednim : Lol:

gdyby akumulatory były ładowane oddzielnie, konieczne byłoby monitorowanie napięcia wszystkich akumulatorów podczas rozładowywania, aby zatrzymać się, gdy jeden z nich jest prawie pusty

O to właśnie chodzi w „pływającej” ładowarce, ale właściwie nie można o tym mówić.
0 x
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39




przez Boris591 » 23/06/08, 11:14

Crispus napisał:
Akumulator 8 Ah poniżej 12 V odpowiada energii 8x12 = 96 Wh. Lub 384 Wh z 4 bateriami.



dziękuję za jego odpowiedzi

więc najpierw uwaga: na pewno będę dążył do mniej niż 1200 W, ale w rzeczywistości jest to coś więcej niż pomoc w pedałowaniu, czego chcę ... tak naprawdę to skuter, jeśli chcesz ^^


więc jeśli dobrze rozumiem, Ah nie są dodawane, więc 4 akumulatory szeregowo nie mają 4-krotnej pojemności akumulatora pod względem amperów (to też wydało mi się trochę za dobre. ..)

tutaj jak 4 baterie w serii dają mi 384 Wh, Dlatego potrzebowałbym faktycznie 16 akumulatorów 8 Ah mieć pożądaną autonomię? (niezależnie od napięcia na razie mówię tylko o autonomii)

Byłoby tam około 50 kilogramów baterii, która nie jest fajna
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 23/06/08, 12:56

tak nie lekka bateria

a na dodatek ten wynik jest tylko teoretyczny: aby rozładować się w ciągu jednej godziny jest za krótki, aby akumulator kwasowo-ołowiowy zużywał je zbyt szybko i nie dawałyby nawet połowy teoretycznej energii

akumulatory nicd lub nimh są nieco bardziej wydajne w szybkim rozładowaniu, ale znacznie droższe

a baterie litowe są dla mnie za drogie ...

aby zrobić coś zrównoważonego z ołowiem, potrzebujesz znacznie większych baterii i staraj się skompensować dodatkowy ciężar własny dobrym odzyskiem energii podczas zejścia

potrzebujesz również kół, które utrzymają ładunek bez utraty energii: małe kółka do hulajnogi są bezwartościowe: lepiej mieć duże i wąskie koła prawdziwego motocykla
0 x
Boris591
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 26/04/08, 13:39




przez Boris591 » 23/06/08, 14:00

więc chodziło głównie o odzyskanie energii.


czy możliwe jest ładowanie akumulatora (ze źródła takiego jak panel słoneczny lub inny) podczas używania go do zasilania silnika?

Myślę, że to nie jest możliwe ... :zmarszczyć brwi:


pomysł polegałby wtedy na posiadaniu dwóch oddzielnych zasilaczy: jednego, który zasilałby silnik, drugiego, który ładowałby się (zasilany przez dynamo, panel słoneczny i cokolwiek innego)

i gdy tylko jedna z baterii (lub grupa baterii) będzie zbyt niska, zespół przełączy się na drugą grupę zasilania

(a pierwszy zestaw bębnów ładował się po kolei)

czy jest to łatwo osiągalne? jak wtedy miałby być przeprowadzony montaż?

dziękuję :)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 163