ANSES: Diody LED i zagrożenia związane z ich użytkowaniem

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12

ANSES: Diody LED i zagrożenia związane z ich użytkowaniem




przez zorglub » 28/10/10, 10:46

ANSES (Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Zdrowia w Pracy) przeprowadziła pierwszą ekspercką ocenę zagrożeń związanych z tymi lampami, które są coraz częściej stosowane ze względu na ich niskie zużycie energii i bardzo długą żywotność, przewyższające inne systemy.

„W ciągu kilku miesięcy liczba żarówek LED dostępnych w supermarketach zwielokrotniła się w olśniewający sposób”, podkreśla AFP Dominique Gombert, dyrektor oceny ryzyka ANSES.

Aby uzyskać białe światło, niebieska dioda, odpowiadająca promieniowaniu o krótkich długościach fal bliskich promieniom ultrafioletowym, jest sprzęgana z żółtym luminoforem. Jest to "najprostsza i najtańsza technologia", dlatego stosowana jest "w 90% przypadków", jak mówi pan Gombert.

Światła LED są niebezpieczne dla oczu

Jednak to niebieskie światło stanowi zagrożenie w szczególności dla siatkówki, która jest bardziej wrażliwa na światło fioletowo-niebieskie, ponieważ różne pigmenty obecne w jej komórkach mogą indukować reakcję u źródła zmian chorobowych poprzez stres oksydacyjny.
Według agencji to ryzyko fotochemiczne „generalnie wynika z powtarzających się ekspozycji o niskiej intensywności przez długi czas”, bez filtra.

Dzieci „są szczególnie wrażliwe na to ryzyko, ponieważ ich soczewki pozostają w fazie rozwoju i nie mogą zapewnić swojej skutecznej roli filtrowania światła”, mówi ANSES.
To niebieskie światło ma również „pogarszający” wpływ na patologię typową dla wieku, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) oraz u osób wrażliwych na światło z powodu chorób skóry lub leczenia farmakologicznego. Przewlekły alkoholizm jest również ryzykiem.

Kolejny problem: luminancja diod LED, czyli ilość światła emitowanego na jednostkę powierzchni, jest wysoka ze względu na punktowy charakter powierzchni emisyjnej. „Te nowe światła mogą prowadzić do + natężenia światła + do 1000 razy wyższego niż konwencjonalne światła, generując w ten sposób ryzyko olśnienia”, według agencji.

Agencja oceniła ryzyko związane z dziewięcioma typami diod dostępnych na rynku, zgodnie z istniejącą normą dla innego oświetlenia. W skali od 0 do 3 (wysokie ryzyko), okazało się, że większość była bez ryzyka lub z niskim ryzykiem, ale trzy diody stwarzały ryzyko poziomu 2 (ryzyko umiarkowane), z granicznym czasem ekspozycji wynoszącym co najwyżej kilkadziesiąt sekund.

W najbliższych latach "coraz więcej diod będzie pojawiać się w grupie ryzyka 2" - ocenia agencja.
Niektóre zawody są szczególnie zagrożone, takie jak technicy oświetlenia, statyści i technicy sceniczni, chirurdzy lub dentyści (i ich pacjenci) oraz profesjonaliści zajmujący się fototerapią.

ANSES zaleca w najbliższym czasie „unikać źródeł światła (...) o bogatej barwie niebieskiej w miejscach uczęszczanych przez dzieci”, takich jak oddziały położnicze, żłobki, szkoły lub w obiektach, z których korzystają. Uważaj też na reflektory samochodowe!
Dla ogółu społeczeństwa, który nie potrafi odróżnić ryzykownych diod LED od innych, ANSES prosi producentów o szybkie oznaczanie ich i wprowadzanie na rynek tylko diod LED o mniejszej intensywności i bez ryzyka.


Artykuł opublikowany w kilku gazetach codziennych
0 x
Codziennie rano wyglądasz nago w dużym lodzie po 3 minut widać, że domu i najgorszy obraz ......
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 28/10/10, 11:02

1) Jakie jest źródło artykułu?

2) To, co należy zapamiętać z artykułu, to myślę, że:

okazało się, że większość była bez ryzyka lub z niskim ryzykiem, ale trzy diody stwarzały ryzyko poziomu 2 (ryzyko umiarkowane), z granicznym czasem ekspozycji wynoszącym co najwyżej kilkadziesiąt sekund.

W najbliższych latach "coraz więcej diod będzie pojawiać się w grupie ryzyka 2" - ocenia agencja.
Niektóre zawody są szczególnie zagrożone, takie jak technicy oświetlenia, statyści i technicy sceniczni, chirurdzy lub dentyści (i ich pacjenci) oraz profesjonaliści zajmujący się fototerapią.


3) Wszyscy producenci wskazują, że nie należy patrzeć bezpośrednio w diody LED, zwłaszcza w białe diody LED (które zawsze są nieco niebieskawe).

Myślę, że ryzyko związane z tak zwanymi diodami otoczenia o „ciepłej barwie”, które są bardzo podobne do żarówek halogenowych, jest znacznie ograniczone, jeśli nie zerowe, artykuł dobrze mówi o białych żarówkach LED. Ale kto świeci białymi diodami LED? Kilku ludzi...

Teraz ta wiadomość bez wątpienia zostanie podchwycona i podchwycona przez kilku fanatyków żarówek (większość z nich to po prostu tani łyżwiarze, którzy nie chcą wkładać od 10 do 20 € w żarówkę i którzy nie rozumieją tego przez całe życie jest to o wiele bardziej interesujące niż oświetlenie żarowe).

Dokładnie tak jak fisaco o tzw. niebezpiecznych falach elektromagnetycznych na świetlówkach kompaktowych... Nadal czekam na opracowanie dotyczące neonów/świetlówek które są używane od 100 lat i które działają dokładnie na tej samej zasadzie co świetlówki kompaktowe ...

Różnica polega na tym, że informacje o diodach pochodzą od oficjalnej agencji, a nie od stowarzyszenia, którego metody przypominają pseudosektę...

Ale podobnie jak ludzie, którzy zostali źle wykształceni (i nie potrafią już poważnie analizować rzeczy… dziennikarze 1.zwiększone CSPE), cóż, amalgamat oświetlenia ledowego = niebezpieczeństwo będzie się rozprzestrzeniać… zwłaszcza w sieci.

Tutaj powiedz nam, jak zdobyłeś informacje :) Wcale bym się nie zdziwił, gdyby to było przez e-mail...


I obawiam się, że ta wiadomość wyrządzi wiele szkód rynkowi LED, który właśnie osiąga dojrzałość pod względem jakości / ceny, co pozwala mu naprawdę konkurować ze świetlówkami kompaktowymi i halogenami. Zobacz temat dotyczący SMD: https://www.econologie.com/forums/test-essai ... 10087.html

Czy to zwykły zbieg okoliczności jak 2 lata temu w czasach postępującego zakazu żarzenia, no nie odpowiedziałbym... : Mrgreen:

4) Dowiem się, czy jest opublikowany oficjalny raport na ten temat.
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 28/10/10, 11:07

Na pierwszy rzut oka:
Kolejny trik mający na celu uwolnienie ludzi od odpowiedzialności i narzucenie bzdurnych przepisów.
Uważam, że aby wymienić żarówkę, konieczna będzie wizyta u akredytowanego fachowca.

Ja też jestem podejrzliwy

Nie zagłębiałem się zbytnio, bo już mnie to wkurza. Ale gdyby EDF był jednym z ekspertów, nawet bym się nie zdziwił. I tak, podzielenie zużycia energii na oświetlenie przez 10 może im się zbytnio nie podobać. Słynne „energia to nasza przyszłość, chrońmy ją” jest bardziej jak „energia to nasze źródło utrzymania, zmuś nas, abyśmy z niej korzystali”

Sprawozdanie, o którym mowa tutaj
Z inną wiedzą tutaj na dole strony
"Raport" (raport bez rysunku, bez linku, czy to jeszcze raport) mówi tylko o diodach z niebieskim komponentem, które i tak mają bardzo nieprzyjemne świecenie (trochę jak niektóre neony) i mają katastrofalny kolor renderowania, co oznacza, że ​​nikt ich nie używa.
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.
Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 28/10/10, 11:11

osobiście interesuje mnie poznanie rzeczywistego ryzyka przed wyposażeniem się, ponieważ moja żona ma problemy z AMD i przeszła dwie operacje.
Oczywiste jest, że przeciwnicy mogą wykorzystać niewiedzę kupujących, aby odciągnąć ich od rynku. ale w moim konkretnym przypadku muszę się dowiedzieć
0 x
Codziennie rano wyglądasz nago w dużym lodzie po 3 minut widać, że domu i najgorszy obraz ......
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 28/10/10, 11:13

Rah, właśnie mnie wyprzedziłeś, miałem zamiar edytować temat, aby opublikować link : Mrgreen:

(cóż, to jest na Afsset, dobrze znane, kiedy ANSES była agencją, której nie znałem)

Oto, co można wynieść z tego linku: http://www.afsset.fr/index.php?pageid=2248&parentid=523

Zagrożenia zidentyfikowane jako najbardziej niepokojące, zarówno pod względem wagi związanych z nimi zagrożeń, jak i prawdopodobieństwa ich wystąpienia w kontekście uogólnienia stosowania diod LED, związane są z fotochemicznymi efektami światła niebieskiego i olśnienia. Wynikają one:

nierównowaga spektralna diod LED (wysoki udział światła niebieskiego w białych diodach LED);

bardzo wysokie luminancje5 diod LED (duże gęstości powierzchniowe natężenia światła emitowanego przez te bardzo małe źródła).

Ryzyko niebieskiego światła:

Ryzyko efektu fotochemicznego związane jest ze światłem niebieskim, a jego poziom zależy od skumulowanej dawki światła niebieskiego, na którą została narażona dana osoba. Na ogół wynika to z powtarzających się ekspozycji o niskiej intensywności przez długi czas. Poziom dowodów związanych z tym ryzykiem jest wysoki.

Zidentyfikowano populacje, które są szczególnie wrażliwe na ryzyko lub szczególnie narażone na światło niebieskie, takie jak dzieci, osoby z niektórymi chorobami oczu, a nawet niektóre populacje profesjonalistów narażonych na intensywne oświetlenie.

Obecnie istnieje niewiele danych dotyczących narażenia ludzi na oświetlenie, niezależnie od tego, czy są to systemy wykorzystujące diody LED, czy inne rodzaje źródeł światła. Grupa robocza była zatem w stanie przedstawić ilościowe oceny ryzyka jedynie w przypadku narażenia na światło niebieskie, zgodnie z zasadami opracowanymi przez normę NF EN 62471. Norma ta dotycząca bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp proponuje podział na grupy ryzyka związane z maksymalny dopuszczalny czas ekspozycji oka na światło.

Z przeprowadzonych pomiarów luminancji6 wynika, że ​​niektóre diody LED dostępne w sprzedaży i potencjalnie stosowane w oświetleniu domowym, do zastosowań sygnalizacyjnych i świetlnych, należą do grup wyższego ryzyka niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego.
Ponadto wydaje się, że norma NF EN 62 471 nie do końca nadaje się do oświetlenia za pomocą diod LED (niedostosowane wartości graniczne ekspozycji, niejednoznaczne protokoły pomiarowe, nieuwzględnione pewne wrażliwe populacje):

Ryzyko olśnienia:

W oświetleniu wnętrz przyjmuje się, że luminancja większa niż 10 000 cd/m2 jest uciążliwa wizualnie niezależnie od położenia oprawy w polu widzenia. W szczególności ze względu na punktowy charakter ich powierzchni emisyjnej, diody LED mogą prezentować luminancję 7 razy wyższą. Poziom promieniowania bezpośredniego z tego typu źródeł może zatem znacznie przekraczać poziom dyskomfortu wzrokowego, znacznie bardziej niż przy tzw.
W odniesieniu do zagrożeń związanych z olśnieniem istnieją odniesienia normatywne8 w zakresie ergonomii wizualnej i bezpieczeństwa. W systemach oświetlenia LED dostępnych na rynku diody LED są często bezpośrednio widoczne, aby nie osłabiać poziomu wytwarzanego oświetlenia. Może to prowadzić do niezgodności z tymi wymogami normatywnymi.

ZALECENIA

W przypadku ANSES konieczne jest ograniczenie wprowadzania na „ogólnodostępny” rynek systemów oświetlenia LED, aby dopuszczać wyłącznie diody LED, które nie stwarzają większego ryzyka związanego ze światłem niebieskim niż oświetlenie tradycyjne. Ponadto ANSES zaleca dostosowanie normy NF EN 62 471 dotyczącej bezpieczeństwa fotobiologicznego lamp do specyfiki diod LED oraz uwzględnienie wrażliwych populacji i osób szczególnie narażonych (niektóre grupy pracowników: instalatorzy oświetlenia, pokazy itp.).

ANSES zaleca również przestrzeganie norm dotyczących komfortu i ergonomii wizualnej w miejscach pracy iw domach. W tym sensie ANSES zaleca zmniejszenie luminancji diod LED, w szczególności za pomocą urządzeń optycznych lub odpowiednich świateł, aby ograniczyć ryzyko olśnienia.

W celu lepszego informowania konsumenta ANSES zaleca również, aby na etykietach informacyjnych systemów oświetleniowych w przejrzysty sposób przedstawiano informacje dotyczące jakości światła i poziomu bezpieczeństwa fotobiologicznego zgodnie z normą NF EN 62 471.


Podsumowanie sytuacji w .pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... Cz8S7O.pdf
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12

doprowadziło




przez zorglub » 28/10/10, 11:23

Tutaj powiedz nam, jak masz informacje, nie zdziwiłbym się, gdyby to było przez e-mail.


źródła:
świat, figaro
ale nic nie otrzymano e-mailem

oto, co znajdujemy w google na temat diod LED
0 x
Codziennie rano wyglądasz nago w dużym lodzie po 3 minut widać, że domu i najgorszy obraz ......
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 28/10/10, 11:28

zorglub napisał:osobiście interesuje mnie poznanie rzeczywistego ryzyka przed wyposażeniem się, ponieważ moja żona ma problemy z AMD i przeszła dwie operacje.
Oczywiste jest, że przeciwnicy mogą wykorzystać niewiedzę kupujących, aby odciągnąć ich od rynku. ale w moim konkretnym przypadku muszę się dowiedzieć


Masz absolutną rację, w tym przypadku myślę, że odpowiedzi na twoje pytania znajdują się w pytaniu/odpowiedzi .pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... Cz8S7O.pdf

Myślę, że warto tutaj skopiować/wkleić, aby „zabić pranie mózgu w zarodku”, a ponadto potwierdza dobrze, zobacz fragment na czerwono, co właśnie powiedziałem powyżej: z żarówkami LED o „ciepłej barwie”… ryzyko jest zerowe lub bardzo małe.

Jednak rzadko zdarzają się osoby, które chcą, aby zapaliła się zimna biel (jasnoniebiesko-biały kolor)...

LED – pytania praktyczne

1. Skąd biorą się zagrożenia?


Większość obecnie dostępnych na rynku diod do celów oświetleniowych charakteryzuje się dużym udziałem koloru niebieskiego w emitowanym świetle białym. Mogą mieć również tzw
bardzo duże natężenie światła. Główne zagrożenia zidentyfikowane przez Agencję dotyczą oczu: toksyczne działanie światła niebieskiego i ryzyko olśnienia.

2. Jakie dokładnie są dla mnie zagrożenia? dla moich dzieci?

Wielokrotna, długotrwała i z niewielkiej odległości ekspozycja na wiązkę światła diod LED o silnym składniku niebieskim zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy i zmian plamki żółtej (środkowa część siatkówki). Dzieci są bardziej podatne na to ryzyko, ponieważ ich soczewka rozwija się i
nie może w pełni pełnić swojej roli filtra ochronnego dla siatkówki.

3. Czy istnieją szczególne zagrożenia dla osób z patologiami oczu?

Osoby z niedoborem pigmentu plamki żółtej są z natury słabiej chronione przed agresją oka związaną z niebieskim światłem. Osoby, które nie noszą soczewek lub mają sztuczną soczewkę, są również gorzej chronione przed światłem niebieskim, ponieważ soczewka działa jak ochronny filtr światła.

4. Czy mój telewizor z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) jest niebezpieczny?

Telewizory LED wykorzystują technologię oświetlenia pośredniego (podświetlenie LED), o bardzo niskiej luminancji (ok.

5. Które z testowanych produktów są właśnie niebezpieczne?

Przeprowadzono różne testy w celu oceny ryzyka związanego z tymi nowymi lampami w odniesieniu do europejskiego standardu bezpieczeństwa fotobiologicznego. Celem było usytuowanie diod LED w stosunku do innych typów lamp.

Przetestowano około dwudziestu produktów: diody LED lub zespoły gołych diod LED, charakteryzując je osobno Królewskie niebieskie diody LED, zimne białe diody LED, neutralne białe diody LED i ciepłe białe diody LED. Oceniono również lampy LED wbudowane w oprawy oświetleniowe.

Z testów tych wynika, że ​​ogólnie preferowane jest preferowanie systemów oświetlenia LED o ciepłej bieli i niskim „natężeniu światła” oraz unikanie systemów oświetlenia LED, w których możliwy jest bezpośredni widok emitowanej wiązki, aby zapobiec olśnieniu. Wreszcie, jeśli masz już oświetlenie LED, preferowane jest oświetlenie pośrednie.

6. W jakim stopniu jesteśmy już narażeni na działanie diod LED (podświetlenia ekranów, telewizory LED)

Diody LED są już dziś szeroko stosowane w wielu aplikacjach oświetleniowych i sygnalizacyjnych, ale także w ekranach telewizyjnych. Produkty, które zidentyfikowaliśmy jako potencjalnie problematyczne, to diody LED lub zespoły diod LED stosowane w oświetleniu, są to produkty o wysokim udziale światła niebieskiego i wysokim
luminancja.

7. Kupiłem żarówkę/oprawę z diodami LED? Jakie środki ostrożności powinienem podjąć, aby się chronić?

Jeśli masz już urządzenia oświetleniowe wykorzystujące diody LED, zdecyduj się na oświetlenie pośrednie. Aby uniknąć wszelkiego ryzyka, zwłaszcza w obecności dzieci, zaleca się preferowanie systemów oświetlenia LED o ciepłej bieli i niskim „natężeniu światła” oraz unikanie systemów oświetlenia LED, w których możliwe jest bezpośrednie widzenie emitowanej wiązki, aby zapobiec olśnieniu.

8. Żarówki są zabronione, diody są niebezpieczne, co mam jeszcze do zaświecenia?

Diody LED to obiecująca, rozwijająca się technologia, która jeszcze nie dojrzała do wykorzystania jako urządzenie oświetleniowe. Z regulacyjnego i
standaryzacji, nadal konieczne jest wprowadzenie dostosowań, w szczególności w celu dostosowania do specyfiki tych produktów. Jednak niektóre oświetlenie wykorzystujące diody LED (ciepłe białe diody LED o niskiej luminancji)
nie stanowią zagrożenia i mogą być stosowane do oświetlenia domowego. Konsument może również stosować żarówki fluorescencyjne (typu neonówki, świetlówki energooszczędne).

Znajdź cały plik na www.anses.fr


Podoba mi się pytanie 8) być związane z tak zwanym niebezpieczeństwem fal fluorescencyjnych... : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 28/10/10, 11:41

aerialcastor napisał:"Raport" (raport bez rysunku, bez linku, czy to jeszcze raport) mówi tylko o diodach z niebieskim komponentem, które i tak mają bardzo nieprzyjemne świecenie (trochę jak niektóre neony) i mają katastrofalny kolor renderowania, co oznacza, że ​​nikt ich nie używa.


Jeśli jest tutaj: http://www.afssa.fr/PMEC00H701.htm stopka.

Narodowa Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES)(1) publikuje dziś ekspertyzę na temat wpływu systemów oświetleniowych wykorzystujących diody LED na zdrowie; taka praca nigdy nie została wykonana. Dzięki niskiemu zużyciu energii i wysokiej wydajności oświetlenie wykorzystujące diody LED oferuje pierwszorzędną wydajność energetyczną i znajduje swoje miejsce w polityce oszczędzania energii. Ich rynek kwitnie. Zidentyfikowano jednak zagrożenia związane z używaniem niektórych lamp LED, które mogą mieć skutki zdrowotne dla ogółu społeczeństwa i profesjonalistów.


Pffff jest teraz na stronie Afssa...Afsset, Anses, Afssa...pfff niech żyje francuska prostota administracyjna (zapewniam cię, że jest gorzej: Belgia!)

Oto oficjalne doniesienia:

- Opinia i raport „Skutki zdrowotne systemów oświetleniowych wykorzystujących diody elektroluminescencyjne (LED)” (310 stron bez zmian... smacznego)
- Zestaw prasowy (bardziej strawny)

Cóż, myślę, że mamy wszystko pod ręką, aby poważnie przeanalizować ten problem... : Chichot:
0 x
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 28/10/10, 11:47

Christophe napisał:
aerialcastor napisał:"Raport" (raport bez rysunku, bez linku, czy to jeszcze raport) mówi tylko o diodach z niebieskim komponentem, które i tak mają bardzo nieprzyjemne świecenie (trochę jak niektóre neony) i mają katastrofalny kolor renderowania, co oznacza, że ​​nikt ich nie używa.



Tak widziałem. Na początku stwierdziłem, że opinia o zaleceniach, 12 stron na opracowanie, to mało.
Ale tam 282strony to robi tym bardziej, że brakuje mi motywacji : Mrgreen:
0 x
Zapisz drzewa, jeść bobra.

Nie ma sensu, aby odnieść sukces w życiu, czego potrzeba, to do pominięcia jego śmierć.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 28/10/10, 11:50

Nie lepszy ... : Mrgreen: : Mrgreen:

Ba, chciałeś numery... masz kilka : Chichot:

Liczą się wnioski i myślę, że pytania/odpowiedzi są na ten temat bardzo jasne.

Naukowiec może przejrzeć raport i różne krzywe, jeśli chce. Jeszcze zobaczę jakie modele i rodzaje żarówek dokładnie testowali...
0 x

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 115