Żywotność baterii NiMh (cykle)

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 15/11/10, 19:38

Fajni faceci z forum serwisu Nicd.net przeprowadziliśmy cykliczne testy ładowania-rozładowania kilku akumulatorów NiMh o mniej lub bardziej dużej pojemności. To ta droga! Problem to stary (no ... 2007) temat i wiele załączników jest nieaktualnych (kiedy nalegam na użycie naszego hosta obrazu i plików, to z tego powodu).

Ale udało mi się tam znaleźć arkusz danych (link HS ale znaleziony w google) producenta Rayovak na NiMh 2100 mAh, który zawiera:

a) 4 krzywe napięcia rozładowania w zależności od natężenia prądu
b) 2 krzywe napięcia ładowania 1 szybko przy 1C i 1 wolna przy 0.1C (C = prąd odpowiadający pojemności, czyli 1A dla akumulatora 1000mAh)
c) A przede wszystkim: 1 krzywa cyklu życia ładowania / rozładowania przy prądzie znamionowym (= 1C)

Obraz

Opłata: 2100 mA do -dv = 8 mv
Odpoczynek: 30 minut
Rozładowanie: od 2100 mA do 0.90 V.
Temperatura: ° C 20


Zakładam, że rzędne mają pojemność Ah?

https://www.econologie.info/share/partag ... 4KbMUe.pdf

A oto odpowiednik w Varta dla AA 1800 mAh:

https://www.econologie.info/share/partag ... x01YXD.pdf
Obraz

Wniosek: brak utrzymania co najmniej 300 cykli ładowania / rozładowania nie jest zatem związany ze złą technologią lub fałszywą reklamą, ale z niewłaściwym użytkowaniem akumulatorów (złe przechowywanie, zbyt wysokie ładowanie, zbyt głębokie rozładowanie ... itd.). ..
Ostatnio edytowane przez Christophe 15 / 11 / 10, 20: 01, 1 edytowany raz.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 15/11/10, 19:41

A oto kopia / wklej od jednego z fajnych testerów forum ze strony NiCd:
Nowe baterie w przyszłości (oprócz AAA GP950 / 1000 i Varta 1000 mAh oraz AA Uniross 2500):

-Yuasa 2700 mAh (wyprodukowano w Chinach)
-Zasilacz 2650
-Sanyo 2700 (prawda czy fałsz, nie wiem), to będzie te z vincebdx

Baterie nie działają (podsumowanie):

-Varta Photo 2500 mAh n ° 1 po 115 cyklach (pojemność 980 mAh), przyczyna akumulatorów uważana za HS (mniej niż 60% pojemności nominalnej)
-Varta Photo 2500 mAh n ° 2 po 108 cyklach (pojemność 1026 mAh), jw

-Varta Professional 2700 n ° 1 po 76 cyklach (pojemność 2348 mAh) plastik powoduje, że wszystko topi się, a po tym jak tylko ktoś spróbuje je naładować, „rozłączają się” tak jak Varta 15 ”.
-Varta Professional 2700 n ° 2 po 105 cyklach (pojemność 1851 mAh) z tych samych powodów

-Sony stamina 2500 mAh n ° 1 po 140 cyklach (1568 mAh), ponieważ ładowarka odmówiła ich (zbyt wysoka rezystancja wewnętrzna), a pojemność <60% C nominalna
-Sony stamina 2500 mAh nr 2 po 118 cyklach (1370 mAh) z tych samych powodów.

-Microbatt Vvpow 800 mAh po 96 cyklach (713 mAh), ponieważ ładowarka odmówiła tego niezależnie od prądu ładowania (zbyt wysoka rezystancja wewnętrzna)

-Lacrosse AAA 700 mAh po 161 cyklach (646 mAh). Mogło to trwać długo, ale DeltaV jest brudna, a ładowarka nie wykrywa już niczego przy 500 mA. Akumulator był przeładowany, minęło ponad 8500 mAh, zanim to zauważyłem. Jego pojemność jest nadal dobra, ale koniec ładowania nie jest już wykrywany. To tylko pokazuje, że akumulatory Lacrosse nie są naprawdę takie złe ... Prądy ładowania 500 mA i rozładowanie 400 mA dla tego akumulatora (nie obsługuje ładowania przy 700 mA)

-Camelion "1100", po 105 cyklach (807 mAh) Ładowarka odrzucona, zbyt duży opór wewnętrzny.

Na razie mogę powiedzieć, że należy unikać akumulatorów Microbatt (przynajmniej modele „ogólnodostępne”… inne w pakiecie są czasami odrzucane przez ładowarkę z powodu zbyt dużej rezystancji wewnętrznej, ale mają tylko kilka cykli. .. a na dodatek drogie!
I oczywiście Varta :D


A oto 2 krzywe ich pomiarów (pojemność / liczba cykli):

Obraz

Obraz

Różnica w stosunku do krzywych producentów jest dość ważna, myślę, że wynika to z tego, że producenci doskonale regulują T ° podczas testów (klimatyzacja) i biorą chyba najlepsze testy, które wykonali (być może że niektóre serie akumulatorów są lepsze od innych, np. do paneli fotowoltaicznych?) ... fajne testery nie.

Docenimy konsekwencję i niezawodność Sanyo ... co do Varty powiedziałbym, że nie zostaliśmy numerem 1 (lub prawie) przypadkiem, jeśli wiesz, co mam na myśli : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

W oparciu o to wszystko powiedziałbym, że możemy zatem rozsądnie oprzeć się na liczbie cykli życia 300-400 w warunkach obecnego użytkowania, to znaczy bez złego traktowania akumulatorów i biorąc pod uwagę, że koniec żywotność nie jest osiągnięta dla 65% początkowej pojemności, ale dla 50%, a akumulator 2700 mAh przy 50% pojemności jest zawsze lepszy niż akumulator 1100 mAh, prawda?

Stamtąd mamy już podstawę roboczą do porównania z baterią.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79398
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 15/11/10, 20:18

Ważna uwaga ...

Chodzi o to, że 300 do 400 cykli dla większości użytkowników to OGROMNE!

To ponad 10 lat żywotności. W rzeczy samej; 40 cykli rocznie to ładowanie co 9 dni !!

Osobiście jestem od tego bardzo daleko na naszych bateriach, zbliżam się do 100 dni !! Są tylko profesjonalne zastosowania (lub oświeceni i pełni pasji amatorzy), którzy również często ładują swoje baterie. Większość przeciętnych użytkowników (takich jak ja) wykonuje tylko 10 do 20 ładowań rocznie ...

Dlatego uważam, że „liczbę cykli” należy porównać ze zużyciem chemicznym akumulatora w czasie, które może nastąpić znacznie szybciej niż cykliczne zużycie ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 15/11/10, 20:50

liczba cykli w idealnym stanie to jedno: liczba cykli w rzeczywistym użytkowaniu to druga, musimy zobaczyć tolerancję na złe traktowanie

jest to nawet paradoksalne: baterie litowe mają absolutnie zerową tolerancję na złe traktowanie: wniosek dobry obwód ograniczający ładowanie i rozładowanie jest obowiązkowy: wynik przy odpowiedniej liczbie cykli

I odwrotnie, NiCds są znacznie bardziej tolerancyjne, więc nie boimy się sprzedawać ich z niewłaściwą ładowarką

co gorsza, NiMh są mniej solidne i nadal je sprzedajemy bez dobrego rozwiązania do ładowania ... ale ponieważ ich cena jest rozsądna, zadowalamy się dość niską liczbą cykli, która wciąż jest bardziej opłacalna niż baterie
0 x
lemontval
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 26/07/10, 13:10




przez lemontval » 15/11/10, 21:07

Bonjour à tous,
Czy są jakieś baterie, które nie zostały wyprodukowane w Azji?
A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 15/11/10, 21:10

dla NiMh nie podoba mi się automatyczne wykrywanie końca ładowania, które działa tylko przy szybkim ładowaniu

przy powolnym ładowaniu niemożliwe jest wykrycie końca ładowania: tylko teoretyczne rozwiązanie czasu ładowania: problem z akumulatorem nigdy całkowicie rozładowanym

potrzebujesz ładowarki, która całkowicie się rozładuje przed każdym ładowaniem? informacja, którą właśnie podałeś, mówi: tak: te baterie nie boją się wykonywania dużej liczby poprawnych cykli: znacznie bardziej cierpią z powodu przeciążeń

Tak więc w przypadku akumulatorów, które przechodzą od jednego urządzenia do drugiego, potrzebujesz ładowarki, która całkowicie się rozładuje przed teoretycznym powolnym ładowaniem

W następstwie problemu istnieją różne pojemności dla tego samego wymiaru: potrzebujesz systemu do identyfikacji baterii: jeszcze inteligentniejsza ładowarka do odczytu etykiet?

ponumerowana bateria i jeszcze bardziej inteligentna ładowarka, która rejestruje cykle i pozwala statystycznie określić stan baterii
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 21:34

Aby dojść do zmagazynowanej energii, a także wpływu prędkości rozładowania na odzyskaną energię, oto kilka bardzo interesujących krzywych, zawsze z tego samego miejsca:

http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... ostcount=1

Im wolniej, tym więcej energii jest odzyskiwane. Dopóki jesteśmy powyżej samorozładowania ;-)
0 x
A bientôt!
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 21:37

A na litowo-jonowym drżą, jeśli trzeba je kupić za 15000 XNUMX euro w samochodzie:

http://www.ni-cd.net/accusphp/theorie/lithium/index.php
Pojawia się jednak duża wada: ta technologia zużywa się nawet wtedy, gdy nie jest używana.

Według opinii niektórych specjalistów oraz obserwacji, które udało mi się poczynić, żywotność akumulatora Li-ion byłaby ograniczona do okresu wahającego się od 2 do 3 lat od daty produkcji ...


Jest przynajmniej jasne. I to jest pierwszy, który widzę, jest tak jasny.
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 15/11/10, 21:52

To nie jest oczywiste: kupiłem używanego laptopa 10 lat temu: jego bateria wydaje się wyczerpana, ale były tylko 2 elementy z 6 martwych: pozostałe 2 nadal służą mi do innego doświadczenia i mamy prawie normalna pojemność

bez podłączonego do niego obwodu sterującego minęło 10 lat: samorozładowanie jest znikome, zostawiłem je już na 2 lata bez ładowania

Myślę, że krótka żywotność baterii litowych jest często spowodowana obwodami elektronicznymi, które zużywają zbyt dużo nawet po zatrzymaniu i które rozładowują baterię poniżej minimalnego napięcia, jeśli nie jest używana wystarczająco często
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 15/11/10, 22:24

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną cyklu ładowanie-rozładowanie, nie znalazłem na razie dokładniejszego:

http://www.ni-cd.net/accusphp/baba/gene ... nement.php
Ładowanie, jak każda faza konwersji energii, nie jest pozbawione strat. Wydajność ładowania nie wynosi zatem 1, ale raczej oscyluje między 0,5 a 0,75 w zależności od technologii i trybu ładowania. Dlatego ładowanie baterii wymaga więcej energii, niż jest w stanie przywrócić.
0 x
A bientôt!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Remundo i goście 188