Badania informacyjne termosyfonu

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
mikołaj
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 10/02/09, 08:32

Badania informacyjne termosyfonu




przez mikołaj » 10/02/09, 09:44

Witam,

Od 2 dni przeszukuję internet w poszukiwaniu literatury na temat zasad zakładania centralnego (opalanego drewnem) ogrzewania za pomocą termosyfonu, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć.

Jak już wspomniano na niektóre tematy, chcę między innymi uniknąć używania pompy cyrkulacyjnej, aby nie blokować mojej instalacji w przypadku przerwy w dostawie prądu (to naprawdę denerwujące, że mały silnik 40 W nie korzysta już z ogrzewania)

Obecnie używam bojlera baxi/buforowego o pojemności 750 l i kolektora słonecznego 6 m² do przygotowania CWU (bez wspomagania elektrycznego) ALE w przypadku generalnego remontu domu chcę zamienić kocioł na kocioł kuchenny SAMOCHÓD:
straty mojego obecnego systemu (nawet jeśli pokazuje 85% sprawności kotła) są znaczne.
Moja kotłownia znajduje się w przybudówce i nawet jeśli jest maksymalnie ocieplona, ​​to jest źródłem strat ciepła w miejscu, które teoretycznie nie wymagałoby ogrzewania. w skrócie chcę repatriować w moim domu całą instalację grzewczą. Udaje mi się znaleźć miejsce na zasobnik CWU i bufor, jednak mam problem ze znalezieniem gdzie postawić kocioł, który swoją turbosprężarką też hałasuje. dlatego celuję w kuchenkę. Ponieważ całkowicie usuwam placo, aby umieścić powłokę izolacyjną (słoma ziemia czy wióry ziemi?), Muszę zatem również złożyć całą instalację radia.

Wracając do pytania, poszukuję zatem wszelkiej literatury (standard, dtu, książka techniczna, kurs itp.), która pozwoli mi zaplanować instalację termosyfonu, czyli przede wszystkim:
linijka do średnic,
reguła dla zboczy


Merci d'Avance
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 10/02/09, 10:13

czy dokonałeś „ilościowego” oszacowania strat kalorii, które chcesz wyeliminować?
Nie jestem pewien, czy twój ostateczny bilans ogromny zmiana jest pozytywna. (pod względem zużycia i komfortu)
To powiedziawszy, nie mam nic przeciwko systemom termosyfonowym.
Jeśli jednak korzystasz z kuchenki kotłowej, oznacza to, że możesz ogrzewać tylko podłogę grzejnikami. powyżej skąd jest kucharz.
Poziom, na którym znajduje się kuchenka, będzie ogrzewany tylko przez tę drugą, czyli w najlepszym razie pomieszczenie, w którym się znajduje, i sąsiednie.

Czy myślałeś o małym panelu słonecznym o mocy 150 W + baterii do zasilania cyrkulatora i dmuchawy kotła?
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 10/02/09, 10:29

Dirk Pitt napisał: jeśli używasz pieca kotłowego, oznacza to, że możesz ogrzewać tylko podłogę grzejnikami powyżej skąd jest kucharz.
Poziom, na którym znajduje się kuchenka, będzie ogrzewany tylko przez tę drugą, czyli w najlepszym razie pomieszczenie, w którym się znajduje, i sąsiednie.

Instalację termosyfonową można zaprojektować dodatkowo z cyrkulatorem. W przypadku braku prądu grzejniki i zasobnik CWU znajdujące się wyżej niż kocioł będą dalej grzać (zatrzymanie cyrkulacji nie wstrzymuje pracy termosyfonu).
Termosyfon działa bezproblemowo z rurkami 16 mm (zewnętrznymi) na każdy grzejnik. Wystarczające nachylenie wynosi losowo około 5 cm na metr.
Ostatnio edytowane przez Cuicui 10 / 02 / 09, 10: 34, 2 edytowany raz.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 10/02/09, 10:33

Jeśli jednak używasz kuchenki z kotłem, oznacza to, że możesz ogrzewać tylko podłogę nad podłogą, na której znajduje się kuchenka.

To co mówisz Dirk ma sens..
Ale widziałem 10 lat temu w Polsce ogrzewanie węglowe, bez cyrkulacji, w mieszkaniu... tylko jeden poziom.
Może kocioł był trochę niżej niż kaloryfery...
W każdym razie, powiedziałem sobie, działa!, i to bez cyrkulatora
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
mikołaj
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 10/02/09, 08:32




przez mikołaj » 10/02/09, 11:14

Właściwie zapomniałem dodać kilku szczegółów:
- na parterze jest tylko jedno pomieszczenie (5x10), w którym znajdowałaby się kuchenka, umieszczona na środku pokoju. Powinno wystarczyć do ogrzania pomieszczenia bez promieniowania.
- Radiatory powinny ogrzewać (umiarkowanie) tylko 2 sypialnie i łazienkę na 1. piętrze.
- maleńki i ocieplony dach w R=5 mieści 2 dodatkowe sypialnie, które można by ogrzać, chociaż z doświadczenia wynika, że ​​jest tak mały (2 metry w kalenicy, ze spadkiem 45°), że potrzeby grzewcze są naprawdę słabe .
- próba obliczenia moich strat niespecjalnie mnie interesuje. wystarczy mi tylko następująca uwaga:
Zapomniawszy któregoś wieczoru włączyć pompę ciepła, ze zdziwieniem stwierdziłem, że następnego ranka mój zbiornik buforowy, który widziałem poprzedniej nocy miał 70°C na 3 termometrach (umieszczonych na dole, na środku i na górnej części balonu 750 l) był w połowie rozładowany (tj. 40° na dole, 50° w środku i 70° na górze). Ponieważ cyrkulator nie działał, straty ciepła nastąpiły, jak sądzę, przez rozproszenie w kotłowni (rury, ale także względna izolacja balonu)
Reasumując, myślę, że przywrócenie do domu urządzenia paleniskowego i zasobników (bufora i CWU), nawet jeśli kuchenka ma niższą teoretyczną sprawność, zostanie (w dużej mierze) zrekompensowane przez odzyskanie strat.
Pomijam też spostrzeżenie już poruszone w innym temacie: co wieczór, gdy ponownie włączam kocioł, muszę podgrzać jego 128 l (które nie są używane do przechowywania) o około 30° (od 40 do 70°), zanim być w stanie zaopatrzyć mój zbiornik buforowy. to czysta strata...z powodu systemu, który zainstalowałem zbyt daleko od mojego miejsca zamieszkania, aby z niego skorzystać (oprócz suszenia prania w kotłowni, ale nie obchodzi nas to...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 10/02/09, 11:40

Ogrzewam 4 pokoje prostym piecem na drewno. Piec instaluje się pomiędzy 2 dolnymi pomieszczeniami, w otworze wykonanym w ścianie działowej. Rosnące ciepło wystarczy do ogrzania 2 górnych pomieszczeń. Bez rur, bez awarii!
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 10/02/09, 11:42

chłodzenie twojego zbiornika buforowego reprezentuje około 3.5 kWh, jak to opisałeś, więc kiedy mówisz, że zrekompensuje to „w dużej mierze” ??? Nie jestem pewny.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 10/02/09, 13:07

0 x
mikołaj
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 10/02/09, 08:32




przez mikołaj » 10/02/09, 14:11

OK, dziękuje bardzo !
Zastanawiałem się też, czy promienie mogą być obojętnie na wzniesieniu lub zjeździe obwodu

Umieściłem ten termin w dużej mierze w nawiasach, ponieważ właściwie nie jestem pewien. Ale jeśli dodamy do tego stratę bojlera (128 l), codzienny wzrost temperatury, rury łączące kocioł z balonem i wreszcie ogrzewanie wylotu/powrotu, jest to na pewno coś, co nawet jeśli istnieje z systemem kuchenki, jak to sobie wyobrażam, zostanie w pełni odzyskane na potrzeby mieszkaniowe.
Planuję również odprowadzić opary budując terakotowe buszle, które pozostaną widoczne i pomogą odzyskać pewną ilość ciepła.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 10/02/09, 14:38

mikołaj napisał:OK, dziękuje bardzo !
Zastanawiałem się też, czy promienie mogą być obojętnie na wzniesieniu lub zjeździe obwodu

Wejście grzejnika jest podłączone do kolektora obwodu wznoszącego.
Wyjście grzejnika jest podłączone do kolektora obwodu opadającego.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 71