Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?

Forum dedykowane do druku 3D: technologie druku 3D (fdm, lcd, sla ...), sprzęt, oprogramowanie, krajalnice, ustawienia, użytkowanie, baza danych, wymiana modeli, porady i triki, optymalizacja, wymiana doświadczenie...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 26/08/20, 19:05

Edycja: przeczytaj koniec tego postu !!

6 lat po moim pierwszym doświadczeniu w drukowaniu 3D z K8200 (zobacz to forum), Właśnie zainwestowałem w moje różne prototypy w nową drukarkę 3D, Tronxy x5Sa-pro 500 z płytą 500x500, która pozwala na wykonanie dość dużych części, nie jesteśmy już w bibelotach maniaków!

tronxy_x5sa-pro_500.jpg
tronxy_x5sa-pro_500.jpg (236.46 KiB) Oglądane 30371 razy


Moja opinia i informacja zwrotna po kilku tygodniach… i 2 kg stopionego plastiku!

a) Drukarka działa dobrze pomimo swoich rozmiarów i trochę pracochłonnego montażu (niektóre kroki w ręcznej kupie w Chinach są po prostu odwrócone ...). Musisz być bardzo rygorystyczny ...

Ponieważ tak, biorąc pod uwagę wymiary po zamontowaniu, drukarka jest sprzedawana w zestawie, życzę miłego dnia na prawidłowym jej złożeniu, zrozumieniu oprogramowania i rozpoczęciu pierwszego wydruku.

Niektórzy YouTuberowie narzekają na ten model i nie mogą tworzyć kwadratowych kwadratów ani okrągłych kół, ponieważ oczywiście nie wiedzą, co oznacza poprawna prostopadłość ...

Jak ta piłka, która jest tylko frajerem w podstawowej mechanice ...



Kolejna poważniejsza rada:



b) Jest to wielkoformatowa drukarka CoreXY, to znaczy, że ruchy w XY są wykonywane za pomocą 2 zsynchronizowanych silników, co pozwala na lepszą precyzję (względnie pozostaje stopiony gwint ...).

Bardziej szczegółowa recenzja od profesjonalistów: https://all3dp.com/1/tronxy-x5sa-pro-re ... ter-specs/

c) Dostarczone oprogramowanie jest naprawdę dobre, bardzo dobrze przetłumaczone, bardzo wydajne i nie ma się czego zazdrościć oprogramowaniu drukarek 3 razy droższym od „marki”

d) Jest bardzo cichy (poniżej 100 mm / s)

e) Jest wielomateriałowy: PLA, ABS, PLA wzmocniony węglem, TPU (elastyczny plastik), PETG ...

Na razie testowałem tylko PLA i PETG ... kontynuacja!

f) Wreszcie jest dostępny pod adresem mniej niż 700 € w Hiszpanii (jest taniej w 330 i 400 mm ... poszukaj na tej stronie)

g) Dochodzę do głównego pytania w tym temacie… usprawnienie osi Z.

Biorąc pod uwagę jego wielkość, w osi Z znajdują się 2 silniki, po jednym z każdej strony podwozia i tam… mimo oznaczenia „pro” wciąż był błąd konstrukcyjny. Te 2 silniki nie są sprzężone mechanicznie.

A zatem nacisk lub tarcie z jednej strony przechyla płytę, co oczywiście nie jest dobre ...

Więc połączyłem te 2 silniki mechanicznie, dodając 1 szerokie zębate koło pasowe na każdej osi Z, a także domowej roboty spawany mechanicznie regulowany system napinacza. napinacz mógłby być opcjonalny, gdyby znaleziono zamknięty pasek o odpowiednim rozmiarze ... ale nie znalazłem.

engineZ.jpg
engineZ.jpg (44.11 KiB) Oglądane 30371 razy


napinacz_2.jpg
tendeur_2.jpg (156.01 KiB) Oglądane 30371 razy


Martwię się o montaż paska (jak są sprzedawane "otwarte") ... walczyłem z kilkoma zszywkami i odrobiną kleju ale jest bardzo brudny i nie wiem jak długo to potrwa (l `` Oś Z nie porusza się zbytnio, ale nadal ...)

pas.jpg
courrette.jpg (90.28 KiB) Obejrzane 30371 razy


Zresztą ktoś miałby sposób na poprawne złożenie małego paska zębatego 6 mm? Próbowałem z lutownicą bez rezultatu ... Dziękuję ... Należy pamiętać, że pasek zawsze musi krążyć na 3 kołach pasowych ... w przeciwnym razie było łatwo !!


Edytuj dodatek kilka tygodni później.

Podstawowy pomysł był zły: jestem teraz pewien, że jest korekta różnicowa silników 2 Z, czasami jeden silnik Z obraca się bardziej niż drugi ... Musiałem mieć duże wrażenie na zdaj sobie z tego sprawę!

Łączenie ich w parę nie jest dobrym pomysłem.. drugi youtuber się myli ... Mea Culpa za to, że słuchała go bez weryfikacji ...!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 26/08/20, 19:14

ps: naprężenie paska do przyklejenia nie jest bardzo ważne (mam 3 cm strzały na najdłuższej długości) i wysiłek też nie ma znaczenia, ponieważ to tylko pas synchronizacyjny ... które przydadzą się tylko w przypadku wyżej wymienionych uszkodzeń mechanicznych.

Prawdopodobnie dlatego po kilku godzinach nadal trzyma się zszywkami : Chichot:
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Ahmed » 26/08/20, 19:49

Wypróbuj klej wulkanizacyjny na zimno ze znacznym skosem: są do tego kleje, na przykład do dętek rowerowych. Jeśli tak się nie stanie, gorący klej wulkanizacyjny byłby bardziej skuteczny, ale delikatniejszy w zastosowaniu.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 26/08/20, 20:00

Ach? Ok, dziękuję, spróbuję ... ale symetryczne fazowanie będzie trudne ... jest mniej niż 1 mm w wycięciu. Jedynym rozwiązaniem jest zatem usunięcie nacięć z zewnętrznego pasa.

Czy masz referencje do wulkanizacji na gorąco? Ile należy podgrzać?

Kiedy zrobiłem test lutownicy, rozpłynęła się w sercu (pa pa zęby ...). Widziałem, że pas został wzmocniony splotkami ... (jak wszystkie nowoczesne pasy powiesz mi eh ...)
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Ahmed » 26/08/20, 20:15

Temperatura wynosi od 60 do 90 °, a czas jej trwania zmienia się w zależności od mocy grzewczej ... To zależy w dużej mierze od rodzaju gumy. Być może innym prostszym rozwiązaniem byłoby użycie Loctite 406: nadaje się do tych materiałów i jest bardzo szybki. Co do wzmocnienia tekstylnego nie ma wiele do zrobienia, ale przy niewielkich naprężeniach mechanicznych nie będzie to problemem.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 26/08/20, 20:46

Ok ok, zobaczę :) dziękuję

Trzeba tylko powiedzieć, że był wzmocniony (nawet taki mały pasek ...)
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Ahmed » 26/08/20, 22:05

W czasie, gdy było to jeszcze możliwe, byłem świadkiem naprawy opon samochodowych, które były rozdarte lub dziurawe: krawędzie zostały starannie oszlifowane, nałożono gumowany materiał i uformowano szczękę. 2 opory elektryczne doszły do ​​kompresji całości. Po wulkanizacji otrzymano bardzo regularny i bardzo solidny „ziemniak”. Dawno minęły czasy ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 27/08/20, 12:02

Ahmed napisał:Po wulkanizacji otrzymano bardzo regularny i bardzo solidny „ziemniak”.


Co to jest bardzo zwykły ziemniak?

Nie znam tej formy w matematyce! : Mrgreen:

Mała uwaga, którą właśnie zauważyłem na operacji: oś Z "porusza się" na stałe, czyli na tej samej warstwie przesuwa się tam iz powrotem w zależności od położenia głowicy drukującej, nie przeżyłem tego zauważono bez tego pasa sprzęgającego, ponieważ są to bardzo małe ruchy. Pasek przesunie się o kilka mm ... musiałby obliczyć ile µm odpowiada mojej modyfikacji.

Więc nie wiem, czy:

a) Jest to dobrowolne i to silniki korygują Z zgodnie z położeniem XY *

b) Jest to konsekwencja nacisku głowicy drukującej na część i spowodowania ruchu osi Z.

Mógłbym pomyśleć a) ponieważ wysiłek związany z przesunięciem płyty jest nadal znaczny ... a głowica drukująca jest gorąca i powinna pasować do plastikowej części, więc ...

* jest korekta płaskości płyty przed drukiem, która wydaje się więc interweniować ... z drugiej strony korekta ta nie jest obowiązkowa tj. nie prosi o robienie tego systematycznie przed rozpoczęciem druku więc pozostaje trochę wątpliwości!

Zepsuję to i poeksperymentuję, aby zobaczyć, czy oś Z już się poprawia!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Ahmed » 27/08/20, 12:39

Mówiłem o „ziemniaku”, ponieważ wkład gumowy utworzył małe wybrzuszenie w porównaniu z oryginalnym profilem; trochę jak spaw, jeśli wiesz, co mam na myśli ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Re: Recenzja Tronxy X5SA-500 PRO. Poprawa osi Z, jak przykleić pasek zębaty?




przez Christophe » 27/08/20, 12:40

Tak, widzę (trochę, jeśli znajdziesz zdjęcie, to lepiej) ... a balansowanie trwało?
0 x

 


Wróć do sekcji „Drukarki 3D i druk 3D: maszyny i technologie, sprzęt, oprogramowanie, użytkowanie i optymalizacja”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 8