Supercool w mojej butelce piwa !!

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Supercool w mojej butelce piwa !!




przez Christophe » 10/06/16, 10:54

Wczoraj zrobiłem supercool z moją butelką piwa!

Nigdy mi się to nie przytrafiło (ani z wodą, ani tym bardziej z piwem)!

Kontekst: Wstawiłem kilka piw (szklana butelka 25cl) do zamrażarki, aby je szybciej schłodzić, drugie piwo otwieram, przy drugim łyku duża część piwa zamienia się w lód. Oczywiście próbowałem odtworzyć to zjawisko, ale żadna z pozostałych butelek (nie, nie wypiłam ich, zrobiła to!) Zrobiła to samo (potrzebujesz bardzo dokładnej temperatury, aby się tam dostać)

Ciekawe rzeczy, które zauważyłem:
- to nie otwarcie lub transport butelki doprowadziły do ​​przechłodzenia, ale jest to niewielkie zaburzenie, które prowadzi do przechłodzenia
- kostka lodu ponownie stopiła się znacznie szybciej niż gdyby była to „normalna” kostka lodu
- Myślałem, że przechłodzenie jest zarezerwowane dla bardzo czystej wody

Zobacz: https://fr.wikipedia.org/wiki/Surfusion et https://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_Mpemba
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Christophe » 10/06/16, 10:57

ps: efekt Mpemba zaprzecza wszystkiemu, czego zawsze uczyłem się w naukach fizycznych ... i to wcale nie jest anegdotyczne według tej krzywej:

350px-Mpemba-czas-temperatura.svg.png
350px-Mpemba-time-temperature.svg.png (10.34 KB) Konsultowano 5125 razy


Efekt Mpemby to nazwa nadana zjawisku, które pojawia się, gdy ciepła woda zamarza szybciej niż zimna w podobnych warunkach chłodzenia. Efekt ten jest czasami nazywany „paradoksem Mpemby”, ponieważ podczas chłodzenia woda musi koniecznie powrócić do niższej temperatury, a a priori schładza się dłużej niż przy niższej temperaturze. Zjawisko to nie jest systematyczne i pojawia się tylko w określonych warunkach.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Obamot » 10/06/16, 11:22

Czy próbowałeś odtworzyć to zjawisko?

Jeśli nie możesz, sugeruję, że to prawdopodobnie dlatego, że w pewnym momencie spowodowałeś „szok” (na krótko przed przechłodzeniem).

(może to być wstrząs kontaktowy, wstrząs spowodowany ruchem cieczy w szpulce, termiczny i / lub inny).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Did67 » 10/06/16, 12:16

Aby być jasnym i że mówimy o tym samym:

- przechłodzenie to fakt, że twoje piwo pozostało płynne w temperaturze w zamrażarce, w której powinno być zamrożone; piwo to nie czysta woda (nawet Stella Artois!), to nie zero stopni, ale mniej coś ...

- wtedy faktycznie „małe coś” może „zniszczyć” ten niestabilny stan, powodując przejście do normalnego stanu stabilnego dla danej temperatury, to znaczy stanu stałego w wystąpieniu; zjawiskiem, które opisujesz, jest nagłe zestalenie się po stanie przechłodzenia.

Możliwe, że Twoje inne piwa nie były przechłodzone = nie osiągnęły temperatury poniżej temperatury krzepnięcia tej „zanieczyszczonej wody”. Ten, na którym obserwowałeś to zjawisko, był może trochę chłodniejszy? (umieszczony bliżej ściany zamrażarki? bardziej od strony uchwytu obwodu zawierającego czynnik chłodniczy?).

Często są to „jądra” krystalizacji, które powodują wyjście przechłodzenia i szybkie krzepnięcie. Może też tylko twoja druga puszka zawierała takie "jądro", taką nieczystość? Inne były zbyt dobrze przefiltrowane?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Christophe » 11/06/16, 13:55

Obamot napisał:Czy próbowałeś odtworzyć to zjawisko?

Jeśli nie możesz, sugeruję, że to prawdopodobnie dlatego, że w pewnym momencie spowodowałeś „szok” (na krótko przed przechłodzeniem).

(może to być wstrząs kontaktowy, wstrząs spowodowany ruchem cieczy w szpulce, termiczny i / lub inny).


Tak, absolutnie: natychmiast wziąłem 2 inne butelki z zamrażarki,
a) Zdekapsułowałem jeden (= wstrząs fizyczny), potrząsnąłem i stuknąłem kciukiem w szyję (mouhaha)
b) Drugi wpisałem go na stole, kiedy był zamknięty ...

Mam nadzieję odtworzyć to zjawisko na wideo, ale nada w 2 przypadkach :(
Więc zepsułem lol butelki :płakać: ale to jest dla nauki!

Z pewnością jest to zjawisko, które wydaje się z dokładnością do 1/10 ° C (patrz jeszcze bardziej precyzyjnie) ... lub z bardzo bardzo precyzyjnymi wstrząsami (jak 7 G zamiast 7.1 nie działa) ... w skrócie, trudne do odtworzenia, ponieważ warunki uzyskania przechłodzenia są raczej niejasne ...

Ponadto pomyślałem, że dotyczy to tylko bardzo czystej wody (nie możemy powiedzieć, że piwo jest czyste, jeśli ???) ... więc byłem bardzo zaskoczony!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Christophe » 11/06/16, 13:57

Did67 napisał:Żeby było jasne i że mówimy o tym samym (...)


Trudno odpowiedzieć na wszystkie te pytania, ale całkowicie się z tobą zgadzam, zadaję sobie to samo ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Obamot » 11/06/16, 14:28

Christophe napisał:Z pewnością jest to zjawisko, które wydaje się z dokładnością do 1/10 ° C (patrz jeszcze bardziej precyzyjnie)

Tak, ponieważ w przeciwieństwie do tego, co myśli wielu ludzi, różnica 1 ° C jest ogromna w chemii / fizyce (a nawet w życiu codziennym ... termometry bez dziesiątych stopni są całkiem bezużyteczne, niewystarczające dokładne!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Supercooling w mojej butelce piwa !!




przez Christophe » 11/06/16, 14:33

Rozumiem, poświęcę się nauce, muszę tylko przeprowadzić testy, testy, więcej testów ...

To moja wątroba strzela do ust :D :D :D
0 x

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 157