Ogrzewanie słoneczne

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
który
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 29/10/23, 09:33
x 7

Ogrzewanie słoneczne




przez który » 29/10/23, 10:13

Bonjour à tous,

Rozważam kolektory słoneczne na dachu ze zbiornikiem akumulacyjnym i podgrzewaną podłogą.

Jakie urządzenie umożliwia wtłaczanie do podłogi wody o temperaturze 27°C przy założeniu, że woda w zbiorniku ma temperaturę 90°C?

Dziękuję za radę.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez Remundo » 29/10/23, 10:23

trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Nagrzewnice wężownicowe nie mają jednakowej temperatury, pomiędzy wlotem wężownicy a jej wylotem wystąpi w przybliżeniu liniowy spadek temperatury.

Jeśli przepływ jest niski, drugi koniec będzie miał temperaturę pokojową, jeśli jest bardzo wysoki, woda nie będzie miała czasu na ochłodzenie i powróci do prawie 90° w zbiorniku.

Natężenie przepływu cyrkulatora, jak równieżtermostat na wodzie powrotnej aktywować go lub nie, powinno rozwiązać Twój problem.

Musi istnieć odpowiednio duża różnica temperatur pomiędzy wodą obiegową a podłogą, w przeciwnym razie wymiana ciepła będzie zbyt wolna.

Do ogrzewania konserwacyjnego zalecana jest temperatura 35°C, a w przypadku szybszego ogrzewania 45°C.
1 x
Obraz
który
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 29/10/23, 09:33
x 7

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez który » 29/10/23, 10:52

Dziękuję. Czy potrzebujesz cyrkulatora o zmiennej prędkości, czy działa on tylko i wyłącznie?

Głupio pomyślałem o mieszaczu, który dostarcza trochę bardzo gorącej wody ze zbiornika i dużo zimnej wody z wężownicy.
Nie wiem, czy istnieje? Nie znam się za bardzo na ogrzewaniu.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez Ahmed » 29/10/23, 11:01

Nazywa się go zaworem 3- lub 4-drogowym i w rzeczywistości pozwala na zmieszanie mniejszej ilości gorącej wody z powrotu z wodą pochodzącą bezpośrednio ze źródła gorącego; prosta dźwignia z podziałką umożliwia regulację żądanej temperatury poprzez zmianę odpowiednich przepływów...
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez Remundo » 29/10/23, 11:02

Myślę, że Twoja woda o temperaturze 90°C jest od początku za gorąca. Normalnie ogrzewane podłogi mają standardową temperaturę maksymalnie 50°C, aby nie przekroczyć 28°C na powierzchni.

Ryzykujesz bardzo, bardzo gorącym podłożem na wejściu do cewki, co może poparzyć stopy lub spowodować rozszerzanie się materiałów i problemy z pęknięciami/zużyciem w wyniku cykli termicznych.

Ogrzewana podłoga jest precyzyjnie zaprojektowana tak, aby nie działała z bardzo gorącą wodą. Temperatura zbiornika ciepłej wody nie powinna przekraczać 50°C. Zamiast tworzyć skomplikowane systemy, konieczne byłoby ograniczenie tego od początku. Podgrzewanie i dodawanie zimnej wody wcale nie wydaje się logiczne.
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez sicetaitsimple » 29/10/23, 11:15

Remundo napisał:Myślę, że Twoja woda o temperaturze 90°C jest od początku za gorąca.

Nie mam doświadczenia z ogrzewaniem energią słoneczną, ale osiągnięcie 90°C w zbiorniku buforowym w okresie grzewczym wydaje mi się i tak nierealne.
0 x
który
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 29/10/23, 09:33
x 7

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez który » 29/10/23, 11:15

Remundo napisał:Myślę, że Twoja woda o temperaturze 90°C jest od początku za gorąca. Normalnie ogrzewane podłogi mają standardową temperaturę maksymalnie 50°C, aby nie przekroczyć 28°C na powierzchni.

Ryzykujesz bardzo, bardzo gorącym podłożem na wejściu do cewki, co może poparzyć stopy lub spowodować rozszerzanie się materiałów i problemy z pęknięciami/zużyciem w wyniku cykli termicznych.

Ogrzewana podłoga jest precyzyjnie zaprojektowana tak, aby nie działała z bardzo gorącą wodą. Temperatura zbiornika ciepłej wody nie powinna przekraczać 50°C. Zamiast tworzyć skomplikowane systemy, konieczne byłoby ograniczenie tego od początku. Podgrzewanie i dodawanie zimnej wody wcale nie wydaje się logiczne.

Tak, zgadzam się, podgrzewana podłoga nie powinna przekraczać 27°C ze względów zdrowotnych, ze względu na krążenie krwi w nogach.
Wyobrażam sobie, że temperatura wody może wzrosnąć nieco powyżej 27°C, ale na pewno nie do 90°C.

Mój problem polega na tym, jak magazynować jak najwięcej energii słonecznej, gdy pogoda jest bardzo dobra.
Przechowywanie wody o temperaturze 40 lub 50°C zmusiłoby mnie albo do zwiększenia objętości magazynowania, albo do marnowania energii.
Już latem marnowałbym dużo z powodu zmniejszonej objętości przechowywania.

Ten rodzaj ogrzewania dobrze współpracuje bezpośrednio z czujnikami, zmieniamy prędkość cyrkulacji, aby dostosować temperaturę.
Pomysł jest taki, żeby zrobić trochę lepiej niż bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej.

To piłka wszystko komplikuje.
0 x
który
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 29/10/23, 09:33
x 7

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez który » 29/10/23, 11:21

sicetaitsimple napisał:
Remundo napisał:Myślę, że Twoja woda o temperaturze 90°C jest od początku za gorąca.

Nie mam doświadczenia z ogrzewaniem energią słoneczną, ale osiągnięcie 90°C w zbiorniku buforowym w okresie grzewczym wydaje mi się i tak nierealne.

Może się to zdarzyć pod koniec lata, przed sezonem grzewczym.

Rozważam najgorszy przypadek.
Ostatnio edytowane przez który 29 / 10 / 23, 11: 23, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez Remundo » 29/10/23, 11:22

sicetaitsimple napisał:
Remundo napisał:Myślę, że Twoja woda o temperaturze 90°C jest od początku za gorąca.

Nie mam doświadczenia z ogrzewaniem energią słoneczną, ale osiągnięcie 90°C w zbiorniku buforowym w okresie grzewczym wydaje mi się i tak nierealne.

To zależy od czujników termicznych.

JEŚLI są to lampy próżniowe, może wzrosnąć znacznie wyżej.

solar_sensors.png
solar_sensors.png (10.68 KB) Przeglądano 943 razy
2 x
Obraz
który
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 29/10/23, 09:33
x 7

Re: Ogrzewanie energią słoneczną




przez który » 29/10/23, 11:29

Ze względu na koszty użyłbym płaskiego czujnika.
Chociaż wydajność czujnika spada wraz ze wzrostem temperatury wody, możliwe jest zagotowanie wody.
Zrobiłem to już latem z małym, domowym czujnikiem płaskim, żeby zobaczyć.
Dlatego rozważam 90°C.
Każdy uzyskany stopień jest zmagazynowaną energią, nawet jeśli jest dużo straconych.
0 x

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 108