SCiO, kieszonkowy analizator spektroskopowy!

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090

SCiO, kieszonkowy analizator spektroskopowy!




przez Christophe » 23/05/14, 13:35

Myślałem, że to żart, ale najwyraźniej to poważna sprawa (?):

Izraelski start-up Consumer Physics właśnie ogłosił rychłą wprowadzenie na rynek (grudzień 2014 r.) całkowicie rewolucyjnego obiektu za 149 dolarów, pierwszego miniaturowego czujnika molekularnego (spektroskopu) umożliwiającego natychmiastową analizę składu chemicznego wszystkiego, co jest wokół ciebie, żywności, rośliny, leki, płyny itp.

Urządzenie nosi nazwę SCiO i właśnie stało się przedmiotem kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze. Kampania odniosła ogromny sukces i osiągnęła swój pierwotny cel w ciągu 24 godzin, gdy inwestorzy dostrzegli przełom technologiczny, jaki przyniósł SCiO.

Korzystanie z SCiO sprawia wrażenie uczestnictwa w doświadczeniu science-fiction, godnym Star-Treka. Na przykład wystarczy umieścić czujnik na kawałku sera, aby dowiedzieć się, ile zawiera kalorii, jego wagę, zawartość tłuszczów, białek lub węglowodanów. W przypadku żywności zastosowania są nieograniczone i sięgają od analizy jakości oleju spożywczego po analizę poziomu alkoholu lub obecności leku w płynie, ale zakres analizowanych obiektów wykracza daleko poza żywność, ponieważ jest to możliwe aby sprawdzić skład leku lub kontrolować poziom wilgotności rośliny, ostrzegając, gdy nie jest ona wystarczająco nawadniana. Wyniki tych analiz są natychmiast dostępne na smartfonach (IOS i Android) za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Zastosowana i zminiaturyzowana technologia to „spektroskopia w bliskiej podczerwieni”, która opiera się na fakcie, że każdy typ cząsteczki wibruje w unikalny sposób i że wibracje te oddziałują ze światłem, tworząc własną, niepowtarzalną i możliwą do zidentyfikowania sygnaturę optyczną. Dlatego SCIO posiada źródło światła oświetlające analizowany obiekt oraz czujnik optyczny (spektrometr), który zbiera światło odbite od obiektu. Spektrometr rozbija światło i identyfikuje cząsteczki obecne w obiekcie.

Do tej pory spektrometry używane do spektroskopii bliskiej podczerwieni były bardzo drogie (kilkadziesiąt tysięcy euro) i nieporęczne. Wyczynem izraelskich badaczy jest uproszczenie technologii dzięki kilku nowym algorytmom i miniaturyzacja obiektu. Sukces tego projektu i inteligencja koncepcji spektroskopu kieszonkowego są wynikiem jakości izraelskiego zespołu badawczego. Wielu inżynierów, z prestiżowych instytucji, takich jak MIT, Harvard i Instytut Weizmanna, stworzyło ten przełom technologiczny.

W ostatnich dniach najważniejsi przedstawiciele prasy międzynarodowej entuzjastycznie podeszli do SCiO. Dror Sharon, dyrektor generalny Consumer Physics, wyjaśnił, że w najbliższej przyszłości możliwości analityczne SCiO zostaną jeszcze bardziej rozszerzone o pomiar właściwości molekularnych kosmetyków, kamieni szlachetnych i odzieży.


Źródło: http://siliconwadi.fr/14448/revolution- ... t-au-monde

wideo: https://www.youtube.com/watch?v=BrtGSEwfIJY
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 23/05/14, 15:46

Wow! Zacząłem przyglądać się używanym spektrografom masowym... :D

Nie żądaliśmy od nich zbyt wiele: mielibyśmy już stałą wersję za 1500 euro z gniazdem USB, z której już bylibyśmy zadowoleni!

Mam nadzieję, że wprowadzą na rynek opcję „analityczną” i nie poprzestaną na światowym uznaniu, że pewne produkty uda nam się tanio skopiować….
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
kocham69003
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 26/05/14, 15:16




przez kocham69003 » 26/05/14, 15:34

cześć

niestety ten produkt jest oszustwem identycznym z tym, które prawie zaprezentowano kilka tygodni temu
http://tellspec.com/
Co ciekawe, te 2 projekty zostały sfinansowane w ten sam sposób, wykorzystując środki prywatne (crowdfunding) i pojawiły się w tym samym czasie!
W przeciwnym razie każdy specjalista od analizy bliskiej podczerwieni (a mam dwóch w pobliżu mojego biura) śmieje się, czytając parametry techniczne i możliwości tego urządzenia oddanego w ręce ogółu społeczeństwa.
Ale wciąż świetna sztuka pod względem prezentacji i reklamy wokół tych gadżetów....
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 26/05/14, 15:39

Oh? Też miałem (duże) wątpliwości co do technologii...
0 x
kocham69003
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 26/05/14, 15:16




przez kocham69003 » 26/05/14, 15:45

Oszustwem jest nie tyle zastosowana technologia, ile wykorzystanie wyników (widma podczerwieni) dostarczonych przez maszynę.
ŻADNE urządzenie tej wielkości nie będzie miało takiej czułości w zakresie rozdzielczości, która umożliwiłaby uzyskanie wyników tak DOKŁADNYCH i PRECYZYJNYCH, jak te opisane w reklamach.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 26/05/14, 22:52

OK, znowu zaczynam szukać, więc... :płakać:
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 27/05/14, 00:12

lolive69003 napisała:Oszustwem jest nie tyle zastosowana technologia, ile wykorzystanie wyników (widma podczerwieni) dostarczonych przez maszynę.
ŻADNE urządzenie tej wielkości nie będzie miało takiej czułości w zakresie rozdzielczości, która umożliwiłaby uzyskanie wyników tak DOKŁADNYCH i PRECYZYJNYCH, jak te opisane w reklamach.


Tak też mi się wydawało...

Oto krótki kurs analizy spektroskopii w podczerwieni: www.ac-grenoble.fr/champo/IMG/pdf/B3a_s ... pie_IR.pdf
0 x
chevesne51
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 26/10/05, 19:19
x 1




przez chevesne51 » 27/05/14, 09:59

Tak naprawdę wcale nie radzą sobie lepiej. to.
0 x

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 62