Modyfikacja Solex

Transport i nowy Transport energii, zanieczyszczenie środowiska, innowacje silnika, samochód, samochody hybrydowe, prototypy, kontrola zanieczyszczenia, normy emisji, podatek. nie poszczególne rodzaje transportu: transport, organizacja Carsharing lub carpooling. Transport bez lub z mniejszym oleju.
Avatar de l'utilisateur
cel
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 31/03/07, 21:17
Lokalizacja: Bordeaux Aglo

Modyfikacja Solex




przez cel » 31/03/07, 21:36

Dobry wieczór wszystkim,

Natknąłem się na to poprzez gugule forum, Proszę o poradę dotyczącą projektu.
Moja żona jeździ soleksem, to prawda, nie jest najbardziej ekologiczny, ale i tak lepszy niż samochód...
Z drugiej strony przyznaję, że nadal martwię się, że powiedziano mi, że wjechało pod samochód, biorąc pod uwagę zachowanie kierowców : Evil:

Chcę więc zabezpieczyć jego urządzenie: dodać prawdziwe kierunkowskazy, światła pozycyjne i reflektor, który naprawdę świeci.
Ponieważ silnik solexa nie produkuje nic bardzo znanego, chcę do niego podłączyć mały akumulator motocyklowy 12 V, aby móc majstrować przy wiązce do zasilania lampy błyskowej i loupiotów.

Tylko problem, trzeba będzie doładować bestię... Na początku myślałem o piaście rowerowej na 12V z dynamem, z tą różnicą, że wypluwa tylko 0,5A, więc żeby naładować nawet przy 30 km/h nie mam ochoty nie wierzę w to.

Mały alternator samochodowy, boje się, że spali akumulator (pomyślałem o układzie paska z przekładnią na tylne koło, żeby się kręcił, ale jak już musi być za mocny, to nie jest to kara).

Solar, nie mam nic przeciwko, przydałoby się jeszcze miejsce na czujniki, a boję się przerobić jego maszynę na lotnię, żeby mieć wystarczającą powierzchnię. Co gorsza, czujniki są drogie...

Jeśli więc przypadkiem ktoś z Was ma pomysły na osiągnięcie tej modyfikacji, jestem zainteresowany! Ostatni punkt, u mnie monumentalna piwnica z elektrycznością (oprócz podstawy oczywiście...), a elektronika jest gorsza... : Mrgreen:

Z góry dziękuję za światła! : Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 31/03/07, 22:37

Latarnię, która naprawdę świeci, można zobaczyć lub być widzianym, pozwólcie, że wyjaśnię:
Aby zobaczyć wydajny reflektor, zużywa się dużo, aby zobaczyć, że reflektor LED jest raczej wydajny i zużywa znacznie mniej.
Oczywiście musisz to zrobić sam :| , białe diody LED z przodu, czerwone, żółte lub pomarańczowe typu AllnGaP z tyłu (czerwony i pomarańczowy mają zbyt zbliżony kolor, a żółty jest wystarczająco „pomarańczowy dla kierunkowskazu).
Zrobiłem nim lampkę STOP mojego roweru i za dnia jest ona widoczna, gdyż pojazdy jadące za mną reagują, gdy tylko hamuję :D .
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 01/04/07, 13:17

Halo

W przypadku soleksa cewka oświetleniowa wytwarza naprzemiennie około 6 woltów przy pełnej prędkości (33 km/h). Można spróbować naładować akumulator 6 V, ale najpierw należy skorygować prąd. (mostek diodowy)

Inne rozwiązanie.
Cewka zapalająca jest stosunkowo mała (pod względem średnicy) w porównaniu z cewką zapłonową. Masz więc miejsce na nawinięcie wielu dodatkowych zwojów na cewkę oświetleniową.
Nowe zwoje (o tej samej średnicy drutu) nawijamy w tym samym kierunku co poniższe i łączymy szeregowo. Jeśli podwoisz liczbę zwojów, powinieneś uzyskać napięcie zbliżone do 12 woltów przy tej samej prędkości. (Zamiast tego celuj w napięcie 13 V, jeśli chcesz naładować akumulator).

Nadal konieczne będzie prostowanie prądu mostkiem diodowym i dostarczanie białych diod LED o znacznie lepszych parametrach niż oryginalne żarówki, jak stwierdził Delnoram.

Jak widać, dzieciaki z sąsiedztwa znalazły inne rozwiązanie, umieściły zielony lub niebieski plastik na reflektorze. To coś, co przyciąga wzrok, ponieważ jest bardzo nietypowe na drodze. Nie jestem pewien, czy jest to całkowicie legalne, ale dzieje się tak w szczytnym celu.

Witam.
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 01/04/07, 13:44

powitanie

najprostszy, najtańszy i bardzo skuteczny.

nowoczesny akumulator motocyklowy 12V do skutera: pluje i nic nie zużywa. 6 godzin pełnego działania baterii i ładowanie w domu.

jeśli mieszkasz w słońcu, możesz dodać mały panel słoneczny, aby uniknąć ponownego ładowania (wystarczy 20 cm x 30 cm).

@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)
To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Avatar de l'utilisateur
cel
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 31/03/07, 21:17
Lokalizacja: Bordeaux Aglo




przez cel » 01/04/07, 14:12

Dziękuję bardzo obu za te informacje! Obraz

Zamierzam przejść w stronę uzwojenia 12/13V, choćby po to, żeby dobrze sterować kierunkowskazami. Uważam również, że oświetlenie 6 V jest nadal bardzo sprawiedliwe.
Chciałbym postawić na diody LED, ale z drugiej strony bardzo się waham. Próbowałem bezskutecznie założyć trochę na motocykl, po prostu wygrałem załamanie nerwowe. Jednak miałem opór, aby się przystosować, aby nie doprowadzić rośliny do szaleństwa, to nigdy nie zadziałało, a jestem zbyt ignorantem w elektro, aby radzić sobie sam. Chyba że teraz znajdziemy zestawy LED dla manekinów! Obraz


Ups, nie widziałem twojej odpowiedzi, Zac, odpowiedziałeś szybciej niż ja.

Rozważałem to rozwiązanie po obejrzeniu paneli na ebayu do ładowania akumulatorów 12V. Zastanawiam się tylko, czy jest wystarczająco mocny pod względem amperażu, aby ładować prawidłowo, o ile oświetlenie prawdopodobnie będzie na nim dużo strzelać… Muszę się o tym dowiedzieć. Warto rozważyć także rozwiązanie z ładowarką, nawet jeśli nie wydaje mi się ono najpraktyczniejsze (wyobrażam sobie, że konieczne będzie dodanie jeszcze wskaźnika poziomu naładowania).

Kopę, kopę!
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6996
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2915




przez gegyx » 01/04/07, 15:18

Notatka dla Flytox
Twoje zdjęcie w awatarze jest niesamowite.
Dopiero jego imponujący rozmiar powoduje, że poszerza kolumnę po lewej stronie i wypycha kolumnę pism po prawej stronie.
Co, nie oszukujmy się, nie jest lepszą rzeczą.
W Twoim profilu dla awatara zalecane jest:
"Wyświetla mały obrazek pod Twoimi danymi w Twoich postach. Jednocześnie może być wyświetlany tylko jeden obraz; jego szerokość nie może przekraczać 150 pikseli, wysokość 150 pikseli, a rozmiar pliku nie może przekraczać 24 kB. "

Na przykład mój awatar ma wymiary 136 x 150 pikseli.
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 01/04/07, 18:39

Visant napisała:Zamierzam przejść w stronę uzwojenia 12/13V,


powitanie

naładowany akumulator ma napięcie 13.2 V; ponieważ ładowanie wymaga napięcia 1.4 V DDP; raczej zobacz 14/15 V dla swojego uzwojenia (teoretycznie 14.6).

@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)

To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 01/04/07, 20:43

Bonjour à tous

Zac napisał:
naładowany akumulator ma napięcie 13.2 V; ponieważ ładowanie wymaga napięcia 1.4 V DDP; raczej zobacz 14/15 V dla swojego uzwojenia (teoretycznie 14.6).

@+


Problem polega na tym, że nie ma żadnej regulacji napięcia i prądu dostarczanego przez koło zamachowe. Napięcie w przybliżeniu odpowiada prędkości obrotowej silnika, gdy obciążenie żarówki jest „stałe”.

Gdy tylko zmieni się obciążenie, na przykład po przepaleniu żarówki... napięcie natychmiast wzrasta o x woltów i bardzo szybko przepala się druga żarówka.

Tak więc, aby przewidzieć liczbę cewek, które należy zwinąć, aby móc załadować bez spalenia wszystkiego, jeśli zjedziesz w dół, co przyspieszy silnik, lub jeśli spalisz żarówkę… wymaga to przetestowania.

Lub, jak zalecasz, należy dążyć do napięcia 14/15 V, aby prawidłowo naładować akumulator, ale z zabezpieczeniem takim jak dioda Zenera?

Gegyx

Obraz jest w rzeczywistości większy niż przeciętny. Dopilnuję, aby nie przekroczyć standardu. (Po prostu pomyślałem, że jeśli rozmiar obrazu nie będzie pasował, zostanie odrzucony przez oprogramowanie. Wszystko po to, żeby działać szybko, zamiast liczyć moje piksele.....)

Econologiquement twoje.
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.

[Eugène Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
cel
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 31/03/07, 21:17
Lokalizacja: Bordeaux Aglo




przez cel » 01/04/07, 21:20

Głupie pytanie, czy regulator ładowania nie byłby prostszy, gdyby odcinał się, gdy akumulator jest rozładowany?
Widziałem 12 V/24 V, które są używane do ładowania akumulatora za pomocą paneli słonecznych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
crispus
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 401
Rejestracja: 08/09/06, 20:51
Lokalizacja: Rennes
x 1




przez crispus » 01/04/07, 21:37

Visant napisała:Próbowałem bezskutecznie założyć trochę na motocykl, po prostu wygrałem załamanie nerwowe. Miałem jednak opór, aby się przystosować, aby nie doprowadzić elektrowni do szaleństwa, to nigdy nie działało


Oryginalna lampa błyskowa jest przystosowana do normalnego błysku przy użyciu dwóch żarówek o mocy 2W, czyli 21W. Poniżej uznaje, że żarówka jest przepalona i miga z dużą prędkością, sygnalizując usterkę kierowcy.

W przypadku diod LED (2W za wszelką cenę) jednostka sterująca uznaje, że należy wymienić 2 lampy... W rzeczywistości należy wymienić jednostkę sterującą!

Jeśli nie chcesz zmieniać jednostki centralnej to musisz równolegle dołożyć rezystor który "zjada" pozostałe 40W, ale to katastrofa ekologiczna: niepotrzebna strata energii w bardzo drogim rezystorze mocy...

Aby wymienić jednostkę sterującą, weź na przykład mały, stabilny zespół, taki jak 555. Istnieją zestawy wskaźników (czasami gotowe) firmy Conrad i innych...
0 x

Powrót do "Nowej transporcie: innowacje, silniki, zanieczyszczenie środowiska, technologii, polityki, organizacji ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 180