Kupowanie francuskiego: wyprodukowane we Francji, rozwiązanie kryzysu?

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79008
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10940

Kupowanie francuskiego: wyprodukowane we Francji, rozwiązanie kryzysu?




przez Christophe » 12/12/11, 11:09

Zasada ekonologii wspiera, jak wiadomo, zakup „jak najbardziej lokalny”. Oczywiście dotyczy to również produkcji...

Konkretnie przejdźmy do „zorientowanego” zakupu i yapluki: w tym roku na przykład zdecydowałam się kupować wszystkie moje świąteczne zakupy od rzemieślników na jarmarkach bożonarodzeniowych (oczywiście zwracając uwagę na fałszywych rzemieślników „importerów chinoiseries lub indianries”…) lub w sprawiedliwym handlu (sklepy Oxfam w Belgii). . W tej chwili działa całkiem dobrze, mam „wskaźnik”, który wydaje się 100% ...jak to, co zajmuje niewiele i wciąż jest czas, aby odwrócić parę, myślę!

Małe gesty, wielkie konsekwencje!

Oto artykuł ze świata, który podsumowuje niektóre inicjatywy marketingowe oparte na „made in France” (może trochę zbyt marketingowe jak na mój gust, ale hej…)

http://www.lemonde.fr/rendez-vous/artic ... _3238.html

„Kupowanie Francuzów stało się gestem obywatelskim”

Alexandre Lopepe jest przekonanym Europejczykiem, ale od sześciu miesięcy chce kupować tylko francuskie produkty. „Kliknąłem po serii raportów na temat spustoszeń, jakie produkcja bawełny wyrządza środowisku w Chinach”, wyjaśnia ten 28-letni mieszkaniec Tuluzy, informatyk w sektorze kosmicznym. „Nigdy nie byłam aktywistką, ale teraz staję się nią poprzez aktorstwo.” Claire Nahoun miała „rewelację zeszłej zimy”, wspomina. „Pewnego wieczoru mój syn, który pracuje na zmianę w sklepie z zabawkami, powiedział mi, że 80% tego, co posiadam, zostało wyprodukowane w Chinach, paryskiej firmie prawniczej. „Od tamtej pory zdzieram metki i mam niespodzianki, takie jak ubrania głównych marek made in China. Jestem za globalizacją, ale teraz kieruję swoje zakupy”.

Jeśli chodzi o Thierry'ego Lehoux, kierownika biura projektowego w Nantes, jego świadomość sięga niespełna dwóch lat temu, w samym sercu światowego kryzysu. "Broniliśmy wolnego handlu z naiwnością, komentuje. Zanieczyszczenia i niskie płace są w Azji i stopniowo tracimy nasz przemysł, nasze działy badawcze, a nawet nasze centrale. Przywróć produkcję do Francji."

Nietypowi ci konsumenci? Wręcz przeciwnie. Według sondażu przeprowadzonego przez IFOP wśród 1 osób i opublikowanego w poniedziałek 004 listopada, 66% Francuzów jest gotowych zapłacić nieco więcej (5 lub 10%), jeśli produkt jest wyprodukowany we Francji. Deklaracje intencji oczywiście, ale które teraz znajdują odzwierciedlenie w faktach.

W sieci, która szybko ujawnia trendy, witryna Alittlemarket podwaja swoją wielkość co sześć miesięcy. Wystawia francuskie produkcje 20 000 rzemieślników - tekstylia, bagaż, dekoracje, biżuterię: 400 000 odwiedzin miesięcznie, 15 milionów odsłon. Ośmiu na dziesięciu klientów ankietowanych w październiku twierdzi, że kupuje w witrynie, aby pobudzić lokalną gospodarkę. „Stu nowych twórców dziennie prosi o ujawnienie się na stronie”, wyjaśnia wciąż zaskoczony współzałożyciel Nicolas Cohen.

Ten entuzjazm nie umknął Hervé Gibetowi i Fabienne Butin. Ci dwaj pionierzy, równolegle ze swoją pracą – on jest dziennikarzem w Paryżu, ona nauczycielką malarstwa w Cassis – stworzyli w 2008 roku witryny La Fabrique hexagonale i Madine-France, aby pomóc konsumentom znaleźć firmy produkujące w okolicy. „Na początku niektórzy wzięli mnie za petainistę” — wyjaśnia Hervé Gibet. „Ja, jak na skrajnie prawicowego aktywistę” – dodaje Fabienne Butin. „Dopiero pod koniec 2010 roku tendencja się odwróciła: kupowanie Francuzów stało się obywatelskim gestem” – rozpoznaje dwoje bohaterów.

Znak czasów, dwustuletnia firma Pleyel, znana na całym świecie ze swoich fortepianów, zadzwoniła tego lata do Hervé Gibet, aby można było o niej wspominać online. Od teraz mnożą się niebiesko-biało-czerwone strony sprzedaży: 100% Made in France, France-Avenue, Kupowanie francuskich to nie luksus itp. Umieszczono tam nawet strony przeznaczone dla małych portfeli. W ten sposób 30eurosmaxi.com stempluje sześciokątne produkty małą rozetą. „Nasza sprzedaż rośnie o 30% rocznie. Byłem zaskoczony różnorodnością francuskich przedmiotów dostępnych dla małych budżetów”, wyjaśnia jej założyciel Hanane El Riz. „Szaleństwo zaczęło się nieco ponad rok temu”, dodaje Alexiane Pesenti, kierownik marketingu firmy Vilac, której lalki Petitcollin są sprzedawane na tej stronie. To pozytywna konsekwencja kryzysu. Siła nabywcza spada, Francuzi kupują mniej, ale lepiej. "

W rezultacie niektórzy przemysłowcy, borykający się z trudnościami w ostatnich latach, podnoszą głowy. „W tym roku powiększyłem logo „made in France” na opakowaniach naszych zabawek, stało się to argumentem handlowym”, mówi Jacques Ecoiffier, szef firmy zajmującej się zabawkami o tej samej nazwie. Seria Klorofil firmy Vulli, ozdobiona trójkolorową flagą, znajduje się w te święta Bożego Narodzenia na szczycie gondoli w sklepach z zabawkami.

Francuski akcent rośnie również poza granicami. „Kiedy dziesięć nowojorskich parków wyposaża się w nasze krzesła (te z paryskiego ogrodu w Luksemburgu), kupują trochę Dzielnicy Łacińskiej i Sorbony”, przyznaje Bernard Reybier, dyrektor generalny Fermob, który realizuje prawie połowę swoich obrót za granicą. Jean-Yves Hepp z dumą prezentuje swój tablet Qooq z ekranem dotykowym, w 100% francuski, w światowej świątyni high-tech, targach Consumer Electronics Show w Las Vegas, w styczniu przyszłego roku. „Zamierzam go sprzedać Amerykanom, kiedy jego produkcja właśnie przeniosła się z Shenzhen (Chiny) do Montceau-les-Mines (Saône-et-Loire) bez dodatkowych kosztów” — wyjaśnia.

Żadnego angelizmu jednak. Konsument nadal będzie miał problem ze znalezieniem produktów przemysłowych z Francji – poza oczywiście przemysłem spożywczym – na półkach supermarketów i hipermarketów. „Niektórzy dystrybutorzy nie grają w tę grę i sprzedają zabawki wyprodukowane w Chinach droższe niż nasze”, powiedział Jacques Ecoiffier. Małej francuskiej firmie nie jest łatwo uwieść dużych detalistów, przyzwyczajonych do cztero- lub pięciokrotnego mnożenia chińskich cen i osiągania w ten sposób pokaźnych marż.

Aby poradzić sobie inaczej, nowe pokolenie przedsiębiorców zwraca się ku alternatywnym modelom dystrybucji. Powstały w 2008 roku producent mebli L'Edito oferuje na swojej stronie atrakcyjny model: Internauci z pewnością mogą kupić meble w 100% wykonane w Evry. Ale może też częściowo sfinansować rozwój prototypu oferowanego online. Może wtedy kupić obiekt ze zniżką (-20%), ale także zbierać, jako „współwydawca”, „tantiemy” za każdą sprzedaż (około 1 euro za sprzedany mebel za 100 euro zainwestowane na starcie). Firma nie ma zapasów, nie ponosi żadnych kosztów rozwoju i ma tylko salon-biuro w Paryżu.

Modelka jest wyraźnie uwiedziona: 100 tys. euro, czyli 000 proc. obrotu, trafi w tym roku do internautów - szacuje jej dyrektor generalny Francis Lelong, twórca kilka lat temu serwisu obuwniczego Sarenza. „Nie jesteśmy przyjazni dla środowiska, ale wyznajemy silne wartości, wyjaśnia. Równie dobrze możemy zrobić, produkując francuski i wykazując się nieco większą wyobraźnią”.

Inicjatywy mnożą się. Od 2009 roku strona Archiduchesse oferuje gamę 48 kolorów skarpet wykonanych w Limoges. Sprzedano już 50 000 par. Jacques & Déméter, szykowna marka butów za mniej niż 250 euro, właśnie pojawiła się w sieci w listopadzie. Za sterami młody duet twórców, który do Świąt pomnoży swoją obecność w „pop-upach”, tych efemerycznych miejscach sprzedaży, które pojawiają się niemal w całej Francji. „To dobry sposób na poznanie klientów” — wyjaśnia współzałożyciel firmy, Maxime Van Rothem.

Dla konsumenta mimo wszystko nie jest tak łatwa w nawigacji. "Pochodzenie produktów jest znacznie mniej widoczne niż dwadzieścia lat temu, zeznaje Thierry Lehoux. Niedawno chciałem kupić akumulator samochodowy. Zapytałem sprzedawcę, skąd pochodzą oferowane trzy modele... Nie był w stanie mi odpowiedzieć i tylko powiedział mi, że wszystkie trzy działają poprawnie!” Aby wyjaśnić sytuację, w maju uruchomiono etykietę Origine France Garantie. Certyfikowany przez prywatną instytucję Bureau Veritas, stwierdza, że ​​„50% wartości produktu zostało nabyte na terytorium kraju, a miejsca, w których uzyskał on swoje podstawowe cechy, znajdują się we Francji”. Dość niejasna definicja... i uciążliwa w praktyce.

„Chciałem uzyskać certyfikat, otrzymałem szacunkową kwotę około 3 euro”, wyjaśnia młody projektant tekstyliów Philippe Gaber, który postanowił stworzyć własne logo, aby pokazać swoją „franczyzę”. Optyk Atol certyfikował swoją najnowszą kolekcję okularów Nu.

Jeśli chodzi o firmy, które zbyt szybko poddają się trendom i wystawiają rozetę… 60 000 odwiedzających miesięcznie La Fabrique hexagonale obserwuje teraz. „Jest tak wielu ochotniczych specjalnych wysłanników, którzy przekazują informacje, takie jak dyskretne przeprowadzki miejsc produkcyjnych”, zauważa Hervé Gibet. Web 2.0 w służbie nowej kontroli obywatelskiej.

Laura Belot
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 12/12/11, 11:20

Ciekawe, że ci sami politycy, którzy opowiadali się za liberalizmem, będą musieli przeglądać swoje kopie, więc okłamano by nas w sprawie dobroczynności wolnego handlu? : Chichot:
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79008
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10940




przez Christophe » 12/12/11, 11:25

Gdyby tylko nas okłamano... kiedy ludzie zrozumieją, że to nie politycy rządzą krajem, ale interesy gospodarcze (ze wszystkim, co to oznacza), wtedy zrobilibyśmy duży krok!

Nadszedł czas, aby złożyć wniosek antykryzysowy protekcjonizm dalej przechodząc na „założycielskie i moralne” (hum hum) zasady WTO…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 12/12/11, 11:31

Christophe napisał:Gdyby tylko nas okłamano... kiedy ludzie zrozumieją, że to nie politycy rządzą krajem, ale interesy gospodarcze (ze wszystkim, co to oznacza), wtedy zrobilibyśmy duży krok!

Nadszedł czas, aby złożyć wniosek antykryzysowy protekcjonizm dalej przechodząc na „założycielskie i moralne” (hum hum) zasady WTO…


Czy WTO jest globalistyczną organizacją oszustów? : Mrgreen:

Protekcjonizm to termin zabroniony przez prawo, nie chciałbyś robić degrowthu i też iść do więzienia! :)
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15943
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5162




przez Remundo » 12/12/11, 11:37

ciekawe, że chce się kupić francuski, ale wcześniej trzeba by wyprodukować francuski...

problem z kurą i jajkiem oraz Zasłużona Organizacja Koguta (WTO)...

: Idea:
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79008
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10940




przez Christophe » 12/12/11, 11:47

Sen-no-sen napisał:Protekcjonizm to termin zabroniony przez prawo, nie chciałbyś robić degrowthu i też iść do więzienia! :)


Tak, to właśnie „mówimy”… ale jakim prawem? Samozwańcza WTO? WTO, która nie ma nic wspólnego z instytucją demokratyczną...

Zastanawiam się, czy to nie po powstaniu dyktatów WTO pojawiło się lub przynajmniej w dużym stopniu rozwinęło pojęcie sprawiedliwego handlu!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 12/12/11, 12:02

Christophe napisał:
Sen-no-sen napisał:Protekcjonizm to termin zabroniony przez prawo, nie chciałbyś robić degrowthu i też iść do więzienia! :)


Tak, to właśnie „mówimy”… ale jakim prawem? Samozwańcza WTO? WTO, która nie ma nic wspólnego z instytucją demokratyczną...


Prawo ponad prawem, prawo globalizmu.
Gdy tylko dochodzi do kwestii strategicznych, demokracja zanika.
WTO odgrywa główną rolę w rozpowszechnianiu globalnego modelu gospodarczego, podobnie jak MFW, celem jest ustanowienie globalnego zarządzania* pod egidą totalitaryzmu kupieckiego.

*Zarządzanie, które niekoniecznie jest bezpośrednie.
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79008
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10940




przez Christophe » 12/12/11, 12:04

Jeszcze nie jest za późno, by ich powstrzymać...

Widzimy, że to nie działa...

Zobacz obecny kryzys...chyba że ten jest "w ich planie"... :| :| ale tutaj wchodzimy w tryb "paranoi na zawsze"... :|
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 12/12/11, 12:09

Christophe napisał:
Zobacz obecny kryzys...chyba że ten jest "w ich planie"... :| :| ale tutaj wchodzimy w tryb "paranoi na zawsze"... :|


Nie, obecny kryzys ma charakter systemowy, z drugiej strony niektórzy wyraźnie wykorzystują jego skutki (plan oszczędnościowy, prywatyzacja)… a będą inne, znacznie bardziej dotkliwe (kryzys naftowy).


:?
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79008
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10940




przez Christophe » 12/12/11, 12:12

Dobrze zrobiłeś, wprowadzając kryzys naftowy...

A gdyby wszystko, co się obecnie dzieje, było właśnie z tym związane, z myślą o „przewidywaniu” starcia, z myślą o strategii manipulacji odroczonego…

Cóż, to bardziej tryb „parano na zawsze”, ale „pół parano, pół realista” : Mrgreen:
0 x

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 96