Dopuszczanie pary wodnej Moto 1000 VOXAN

Modyfikacje i zmiany silników, doświadczeń, wniosków i pomysłów.
MichelM
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 411
Rejestracja: 14/02/05, 13:13
Lokalizacja: 94 Dolina Marny

Dopuszczanie pary wodnej Moto 1000 VOXAN




przez MichelM » 27/04/08, 22:36

Bonjour à tous

Używając tego motocykla (francuskiego i rzadkiego!) znacznie częściej niż mojego samochodu (patrz eksperymenty z Mercedesem 300TD) rozpocząłem montaż dopingu parą wodną.

Funkcje silnika Voxan Scrambler:

72 cm996 85° V-twin rozwija 100 KM w tej wersji (zamiast XNUMX KM w innych modelach).
Wtrysk Magnetti Marelli (IAW26V ECU), czujniki: potencjometr na wałku przepustnicy, N obrotów silnika, faza silnika, temperatura wody, temperatura powietrza, barometryczne ciśnienie powietrza. Brak więc pomiaru rzeczywistego przepływu powietrza lub regulacji przez sondę lambda.

Zużycie bez modyfikacji przy optymalnym ustawieniu potencjometru przepustnicy (150mV przepustnica całkowicie zamknięta).
stabilizowane biegi na 6. biegu (oryginalne przełożenie)
Pomiary te są zbliżone do tych podanych przez BMW na przykład dla R1150RS.

Obraz

Myślę, że warto zacząć od wartości przed modyfikacjami i na solidnych podstawach, dobrze wyregulowanym silniku itp.

Zmiany:

1° pomiar zużycia:

Zastosowałem dość prosty proces, sumaryczny czas wtrysku liczę układami logicznymi (generator impulsów CD4060 i 4011 z kwarcem, dzielnikiem i logicznym AND ze sterowaniem wtryskiwaczy), co X ms wysyłam impuls do licznika rowerowego (SIGMA), który daje mi Litry/Godzinę (zamiast Km/H). Mam więc sumę, średnią, maksimum i wartość chwilową.
Od 6 miesięcy mam możliwość porównania każdego tankowania i błąd to najwyżej kilka 1/10L.

2° miara bogactwa:

Podgrzana sonda lambda typu wąskopasmowego (rekuperacja samochodowa) jest umieszczona na tylnej rurze cylindra.
Mały montaż oparty na LM3914 zobacz: weryfikator bogactwa
pozwala mi wyświetlać bogactwo na desce rozdzielczej za pomocą bargrafu LED.

Regulacja nasycenia 3°:

Używam zmiennego rezystora (przyciemniony potencjometr na desce rozdzielczej), który modyfikuje wartość czujnika ciśnienia powietrza i może pozwolić mi pochylić się do około 40% (symulacja dużej wysokości i niskiego ciśnienia powietrza).

Generator pary 4°:

Składa się z 2 metrów miedzianych rurek o średnicy wewnętrznej 4 mm (zewnętrzna 6 mm) owiniętych wokół rury wydechowej tylnego cylindra. Temperatura jest bardzo wysoka (miedź zmienia kolor), ale zauważyłem, że kilka małych kropel gorącej wody nadal przepływa.
Istnieje element pośredni, który zapobiega łatwemu przedostawaniu się kropel wody (miedziany element Z).

Przybycie pary odbywa się w skrzynce powietrznej, dlatego nad motylami gazów podciśnienie jest słabe, ale para dociera pod lekkim ciśnieniem.

Wtrysk wody 5°:

Bez bełkotki, ale wtrysk wody z mini pompką wodną do ekspresu do kawy! Bardzo małe, dobre ciśnienie (do 3,2 bara).
Cena detaliczna 25 euro u dealera w moim mieście, można znaleźć używany w maszynie HS.
Ten typ pompy działa impulsowo, przy napięciu 220V zmiennym przy 50 Hz jest impuls co 10ms. Ale ta pompa nie może pracować na stałe przy 50Hz (grzanie) jest przeznaczona do użytku tymczasowego.
Steruje się tu dzięki układowi pomiaru zużycia z dzielnikiem (CD4060) a więc proporcjonalnie do wtrysku paliwa. Pompa jest przewijana na 12V. Uwaga do sterowania Używam MOSFET IRF840 ponieważ występuje silne przepięcie powyżej 400V (dioda Zenera i kondensator ochronny).
Impuls sterujący wynosi 10 ms (5 ms to za mało). Pompa się nie grzeje bo impulsy są rozstawione (nie jest to 50Hz) kilka sekund między każdym impulsem na biegu jałowym.

Na razie nie używam reaktora w wydechu, nie sądzę, żeby był przydatny do silnika benzynowego i przyznaję, że nie chcę wiercić rury wydechowej ze stali nierdzewnej, której cena jest z pewnością dość wysoka.

Chciałbym uzyskać 10-20%, jak pokazano tutaj: lepszy przebieg po prostu dostarczając parę do silnika.

Wyniki:

Pierwsze pomiary wskazują mi, że a priori bez modyfikacji bogactwa nie ma spadku konsumpcji.


kilka zdjęć

Pompa:

Obraz

Zdemontowana pompa (tłok z zaworem sprężynowym i uszczelkami):

Obraz

Pompa (uzwojenie 12V) z obwodem sterującym:

Obraz

Generator pary:

Obraz

Wydech z osłoną:

Obraz

Pulpit nawigacyjny z informacjami i ustawieniami:

Obraz

Dodana sonda lambda:

Obraz

Obwód pomiaru zużycia:

Obraz


Michel
Ostatnio edytowane przez MichelM 28 / 04 / 08, 12: 00, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 27/04/08, 23:51

cześć Michał

dobra robota 8)

W przypadku pompy do ekspresu do kawy nie rozumiałem, jak sprawić, by działała z impulsami 10 ms. (a nawet zasady jego działania).
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Doping parą wodną Moto 1000 VOXAN




przez Remundo » 28/04/08, 00:25

MichelM napisał:Pierwsze pomiary wskazują mi, że a priori bez modyfikacji bogactwa nie ma spadku konsumpcji.


Otóż ​​przy dopingu wodnym często się to zdarza, szczególnie w silnikach benzynowych zdaniem "specjalistów" :|

Z pewnością Christophe, André lub Kapitan zareagują...

W każdym razie bardzo dobry wybór motocykla... Nie jestem motocyklistą, ale Twój rower był robiony 13 km od mojego domu : Chichot: przez małe pudełko, które zapewnia jakość i oryginalność, ale które przetrwa pomimo wszystkich wysiłków :| ...to jest walcowane przez Hondę, Suzuki, BMW...
Ostatnio edytowane przez Remundo 28 / 04 / 08, 10: 27, 1 edytowany raz.
0 x
Obraz
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 28/04/08, 06:06

Halo
Używam zmiennego rezystora (przyciemniony potencjometr na desce rozdzielczej), który modyfikuje wartość czujnika ciśnienia powietrza i może pozwolić mi pochylić się do około 40% (symulacja dużej wysokości i niskiego ciśnienia powietrza).


To ta sama zasada, na której kontroluję bogactwo
na czujnik ciśnienia dolotowego stawiam garnek zmieniam napięcie B+ garnka. Jak silnik się nagrzeje to obniżam aż poczuję lekki spadek mocy, potem lekko podwyższam, daje 0,1V, działa też na 0,02V.
Z doświadczenia zdałem sobie sprawę, że zubożając zbytnio dopingiem wodnym, nie uzyskamy najlepszych efektów
jest trochę bogactwa do utrzymania, mniej niż 0,47 V, ale nie poniżej 0,1 V (chociaż uziemienie musi być idealne do tych wiarygodnych pomiarów)
Po znalezieniu regulacji jest to prawie stała wartość, zimą może się nieznacznie różnić, dwie diody szeregowo na B+ czujnika ciśnienia dają prawidłową wartość.

Ilość oparów jest minimalna w przypadku silnika benzynowego
Testowałem wiele ograniczeń, obecnie wilgotne powietrze przed wejściem do reaktora przechodzi przez ograniczenie 1/8 lub 3,2 mm.
Minęło dużo czasu na początku mojego montażu na Chevrolecie, aby uzyskać wyniki
Możesz spróbować przepuścić parę na podkładce filcowej przed pójściem do silnika to zatrzymuje krople wody,
W moim przypadku do zagłębienia kolektora (jak ERG) wchodzę małym przewodem.
Dzięki domieszkowaniu wodą silnik obsługuje większy postęp

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263




przez Remundo » 28/04/08, 10:48

Ach, wybacz mi, ale wydaje mi się konieczne, aby określić materiał Michelma :P
Obraz
Obraz
0 x
Obraz
MichelM
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 411
Rejestracja: 14/02/05, 13:13
Lokalizacja: 94 Dolina Marny




przez MichelM » 28/04/08, 12:34

Halo

Dziękuję za odpowiedzi.
Dodałem zdjęcie rozłożonej pompki, jest to mały tłok, który jest uruchamiany impulsem elektrycznym niezależnie od kierunku w tym modelu, niektóre mają diodę, która zmusza je do zasilania tylko w jednym kierunku, do sprawdzenia przed użyciem.

André, jak wygląda marker, którego używasz, gdzie go możemy znaleźć?

Zauważyłem również przed domieszkowaniem wody, że maksymalna oszczędność wynosi około 0,1 V (pomiar sondą lambda), problem polega na tym, że w przypadku roweru zmiany są bardzo szybkie w normalnym obiegu. Przy niskim obciążeniu przy 2000/3000 obr./min jest zbyt ubogi, a czasem po prostu lub zbyt bogaty. Musiałbyś wrócić do kartografii, żeby zrobić to dobrze. Potencjometr jest dobry, ale przy ustabilizowanej prędkości.
Aby zmodyfikować wyprzedzenie zapłonu (i mapę) potrzebowałbym oprogramowania Direct Link:Bezpośredni link do badań technicznych, próbowałem skopiować pamięć (Flash EEPROM) ECU HS, ale nie mogę znaleźć tabeli wtrysków, a inny program do odczytu (edytor map ECU) nie działa z tym typem ECU...

Ale jeszcze tam nie jestem, jeśli już uda mi się obniżyć zużycie i zmniejszyć zanieczyszczenie przy stałej prędkości na długich dystansach dzięki temu systemowi, to będzie dobrze!

Dla Voxana fabryka znajduje się w Owernii w Issoire i nawet jeśli jest to trudne, dużo pracują nad ulepszeniem tych motocykli i uczynieniem ich konkurencyjnymi, ale dla mnie są już bardzo dobre.

Niektóre zdjęcia:

Scrambler (mój numer 83)

Obraz

Kilka nowych motocykli w fabryce kilka dni temu:
Precyzja: silnik jest francuski, podobnie jak rama i konstrukcja.

Obraz

Michel
0 x
Denis
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 944
Rejestracja: 15/12/05, 17:26
Lokalizacja: Rodan-Alpy
x 2




przez Denis » 28/04/08, 13:48

wiwat !! co za robota !!
0 x
Biały nie będzie istnieć bez ciemności, ale w każdym razie!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 28/04/08, 14:05

Hej Michelm, czy przypadkiem nie pracujesz w Voxan? :)

Nie mam wiele do dodania, biorąc pod uwagę „profesjonalizm” twojego montażu, podejście i różne przemyślenia poza tym, że wtrysk wody pozwoli na długą jazdę na ubogiej mieszance zmniejszając ryzyko zniszczenia silnika...teraz tak jak mówisz: będzie balo regulować bogactwo "w zmiennej prędkości" chyba że wszystko przeprogramujesz i tam trzeba laboratorium silnika...ale może masz do niego dostęp?

W każdym razie byłoby miło, gdyby twoje doświadczenie podsunęło Voxanowi kilka pomysłów… jeśli wiesz, co mam na myśli…

Gratulacje jeszcze raz!
0 x
MichelM
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 411
Rejestracja: 14/02/05, 13:13
Lokalizacja: 94 Dolina Marny




przez MichelM » 28/04/08, 14:44

Witaj Christophe i Denis, dziękuję za zachętę.

Nie, nie pracuję w Voxan, ale udało mi się złożyć tam wizytę w zeszłym tygodniu. Mają dużo pracy z nowymi modelami, które nadejdą, zrozumiałem też, że nie jest łatwo zmodyfikować produkt na skalę przemysłową i uzyskać homologację...
Jeśli coś dostanę, oczywiście poinformuję ich o szczegółach.
Uważam również, że doping wodny powinien umożliwiać pracę silnika benzynowego na ubogiej mieszance bez osiągania szkodliwych temperatur.

Michel
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 28/04/08, 14:48

nawet tak myślę biorąc pod uwagę, że wyższe temperatury spalania/płomienia (z pewnymi wyjątkami) w silniku benzynowym, możliwość domieszkowania wodą jest większa w przypadku tego typu silnika...pozostaje rozwiązać bolesny problem regulacji/mapowania na benzynie...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "wtrysku wody w silnikach: montaże i eksperymenty"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 119