Incydent w warsztacie Arevy w Cadarache

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2

Incydent w warsztacie Arevy w Cadarache




przez Targol » 10/01/07, 16:40

Krótkie podsumowanie bez komentarza:
Wadliwa waga i instrukcje „nieprocedurowe” są przyczyną incydentu – bez konsekwencji dla środowiska i zdrowia – który miał miejsce 6 listopada 2006 r. w Pracowni Technologii Plutonu (ATPu). Ten obiekt Areva NC znajduje się na terenie Komisji Energii Atomowej (CEA) w Cadarache (Bouches-du-Rhône).

„Nagromadzenie błędów ludzkich i niepowodzeń zaobserwowanych w procesach zapewniania jakości uwidacznia istotne braki w kulturze bezpieczeństwa operatora”, ocenia Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN). Dlatego ASN ogłosił we wtorek 9 stycznia, że ​​sklasyfikował incydent na poziomie 2 w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych, która waha się od 1 do 7. CEA, który upublicznił incydent 10 listopada, zaproponował klasyfikację to na poziomie 1 tej skali.

Błąd w obsłudze doprowadził pracowników Areva NC, kierownika operacyjnego ATPu, do dwukrotnego załadowania kruszarki zużytymi granulkami paliwa MOX (mieszaniną tlenków plutonu i uranu). Przeprowadzona 16 listopada kontrola ASN wykazała, że ​​od marca 2006 roku pękła waga służąca do kontroli załadunku kruszarki.

BEZ „MASY KRYTYCZNEJ”

Na szczęście nie osiągnięto „masy krytycznej” – około 16 kg materiału rozszczepialnego – od której reakcja jądrowa może rozpocząć się spontanicznie. Zamiast dopuszczalnych 8 kg kruszarka zawierała 13 kg peletów, co odpowiada 3,9 kg materiału rozszczepialnego.

ATPu doświadczyło incydentu skażenia w 2004 roku: błąd ludzki spowodował niewielkie zanieczyszczenie pomieszczeń i operatora. Otwarty w 1964 roku warsztat, w którym wyprodukowano pierwsze zespoły MOX, jest obecnie w fazie porządkowania. ASN liczy na zakończenie eksploatacji do końca 2007 roku i przygotowuje zarządzenie dotyczące ostatecznego wyłączenia instalacji.

Podlegająca odpowiedzialności CEA ATPu od dawna jest zmorą stowarzyszeń ekologicznych. Już w 1995 roku Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego wezwał do jego zamknięcia ze względu na ponowną ocenę ryzyka sejsmicznego. Dopiero w lipcu 2003 r. Areva, rzeczywisty operator instalacji, spełniła wymagania.

źródło: le Monde.fr
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 10/01/07, 16:53

Mdr "otarliśmy się" o wybuch nuklearny...

waga służąca do kontroli załadunku kruszarki była zepsuta od marca 2006 roku.


Uwielbiam!!
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 10/01/07, 17:24

Ech, tak. Potem mówi się nam, że prywatyzacja EDF nie jest niebezpieczna, ponieważ sektor prywatny podejmuje tyle samo środków ostrożności, co władze publiczne: w przypadku AREVA mamy rażące potwierdzenie tego : Evil:
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Colmant
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 05/09/06, 10:40
Lokalizacja: Vaucluse




przez Colmant » 11/01/07, 05:11

+1

Tuż obok (Cadarache) zbudują ITER

witaj inwestycja

Tylko z tym będą się uważnie przyglądać

Targoll nie przejmuj się zbytnio bezpieczeństwem,

unika refleksji urzędników CGT
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 11/01/07, 10:37

Colmant napisał:Targoll nie przejmuj się zbytnio bezpieczeństwem,
Jestem zachwycony twoim optymizmem, ale osobiście martwię się, gdy tylko dotykamy rzeczy radioaktywnych. „Nie martwcie się” tak powiedziały władze francuskie w 1986 roku podczas katastrofy w Czarnobylu.
Cóż, ci, którzy nie słuchali tych kojących słów, mogli uniknąć raka tarczycy.

We Francji panuje taka nieprzejrzystość i taka chęć ukrycia zagrożeń związanych z energią jądrową, że uważam, że wręcz przeciwnie, „zamartwianie się” i zachowanie czujności to najbardziej odpowiedzialna opcja.
Nie zabraniam ci preferowania opcji „pewnej błogości”. : Mrgreen:

Colmant napisał:unika refleksji urzędników CGT


uuuu duży Obraz: Lol: : Lol:
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Chuwee
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 57
Rejestracja: 05/05/06, 23:49




przez Chuwee » 23/01/07, 18:36

Targol napisał:Jestem zachwycony twoim optymizmem, ale osobiście martwię się, gdy tylko dotykamy rzeczy radioaktywnych. „Nie martwcie się” tak powiedziały władze francuskie w 1986 roku podczas katastrofy w Czarnobylu.
Cóż, ci, którzy nie słuchali tych kojących słów, mogli uniknąć raka tarczycy.

We Francji panuje taka nieprzejrzystość i taka chęć ukrycia zagrożeń związanych z energią jądrową, że uważam, że wręcz przeciwnie, „zamartwianie się” i zachowanie czujności to najbardziej odpowiedzialna opcja.
Nie zabraniam ci preferowania opcji „pewnej błogości”. : Mrgreen:


Co do Czarnobyla całkowicie się z tobą zgadzam Targol, wzięli nas za idiotów (prawie tak samo jak ekolodzy : Lol: ).
Od tego czasu wszystko ewoluowało tak samo, zauważyłem to nawet w tym artykule we fragmencie dotyczącym ASN (z którym możesz się skontaktować, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji).

Unikaj zbytniego zmartwienia, potas 40 jest we wszystkim, co jesz, radon w twoim domu (do 4000 Bq/m3 w zależności od regionu i stylu życia) itd. inni, jak węgiel 14, itd.
Prawie zapomniałem o słońcu, oparzenie słoneczne to 3 Grey na skórze iw krótkim czasie...

W związku z tym chciałbym poznać waszą „kulturę nuklearną”…

Czy znasz skutki promieniowania jonizującego i ich progi?
Różnice między efektami stochastycznymi i deterministycznymi?
Szkodliwość (wewnętrzna/zewnętrzna?) pierwiastków promieniotwórczych, takich jak 60Co, 137Cs, radon?
Zależność między dawką a aktywnością tych pierwiastków promieniotwórczych?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 23/01/07, 18:44

Chuwee napisał:W związku z tym chciałbym poznać waszą „kulturę nuklearną”…

Czy znasz skutki promieniowania jonizującego i ich progi?
Różnice między efektami stochastycznymi i deterministycznymi?
Szkodliwość (wewnętrzna/zewnętrzna?) pierwiastków promieniotwórczych, takich jak 60Co, 137Cs, radon?
Zależność między dawką a aktywnością tych pierwiastków promieniotwórczych?


Dobre pytania!

Wiem... to nie wiem! : Chichot: Ale z drugiej strony... nie jestem działaczem antynuklearnym...

Osobiście dodałbym jedno (trochę bardziej podstępnie zapytać antynuklearnych): do czego się rozgrzewacie? : Mrgreen:
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 24/01/07, 10:29

Christophe napisał:
Chuwee napisał:W związku z tym chciałbym poznać waszą „kulturę nuklearną”…

Czy znasz skutki promieniowania jonizującego i ich progi?
Różnice między efektami stochastycznymi i deterministycznymi?
Szkodliwość (wewnętrzna/zewnętrzna?) pierwiastków promieniotwórczych, takich jak 60Co, 137Cs, radon?
Zależność między dawką a aktywnością tych pierwiastków promieniotwórczych?


Dobre pytania!

Wiem... to nie wiem! : Chichot: Ale z drugiej strony... nie jestem działaczem antynuklearnym...


Ja jestem przeciwny atomowi i nie wiem, jak odpowiedzieć na żadne z twoich pytań, Chuwee. Nie sądzę, aby nieznajomość wszystkich szczegółów dotyczących zagrożenia zwalniała cię z bycia ostrożnym. Biorąc twój konkretny przykład, nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, w jaki sposób słońce zaatakuje moją skórę i narazi mnie na raka, ale to nie przeszkadza mi zwracać na to uwagi.
Nie możemy specjalizować się we wszystkim, 10 żyć to za mało. Czasami trzeba wiedzieć, jak zadowolić się głównymi liniami.

Chuwee napisał:Unikaj zbytniego zmartwienia, potas 40 jest we wszystkim, co jesz, radon w twoim domu (do 4000 Bq/m3 w zależności od regionu i stylu życia) itd. inni, jak węgiel 14, itd.

Wiadomo, że radioaktywność naturalna jest naturalna (chociaż w domu zbudowanym na piasku nie wydaje mi się, żeby były jej masowo) i że jest niebezpieczna. Stamtąd, aby powiedzieć sobie „skoro jest trochę naturalnie, dodajmy warstwę” (przez elektrownie i wytwarzane przez nie odpady lub przez napromienianie owoców w celu zatrzymania procesu dojrzewania), jest krok, którego odmawiam.

Christophe napisał:Osobiście dodałbym jedno (trochę bardziej podstępnie zapytać antynuklearnych): do czego się rozgrzewacie? : Mrgreen:


Ogrzewam się gazem. Wybór, którego dokonałem na krótko przed moim "przebudzeniem" do ekologii i którego dziś żałuję. Gdybym dziś miał dokonać wyboru, wybrałbym kolektory słoneczne i drewno. Niestety nadal płacę za instalację i nie stać mnie na zmianę wszystkiego. :płakać:
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Avatar de l'utilisateur
antoinet111
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 874
Rejestracja: 19/02/06, 18:17
Lokalizacja: 29 - Landivisiau
x 1




przez antoinet111 » 24/01/07, 14:28

robisz komorę fermentacyjną i uruchamiasz kocioł na biometan.
www.eden-enr.org/spip/article.php?id_article=37
0 x
Zagłosuję na piśmie o betonowym słupkiem i praktyczność.
Dół talkers i wentylator pod sufitem!
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 24/01/07, 15:02

antoinet111 napisał:robisz komorę fermentacyjną i uruchamiasz kocioł na biometan.
www.eden-enr.org/spip/article.php?id_article=37


To rzeczywiście bardzo dobry pomysł.

Jedynym - DUŻYM - problemem jest to, że nie mam świń w domu (dokumenty znalezione w linku dotyczą fermentatorów gnojowicy) i wątpię, czy te małe odpady organiczne, które produkujemy w 4 (i które obecnie kompostuję) są wystarczające wyprodukować wystarczającą ilość biometanu, aby pokryć potrzeby rodziny w zakresie ogrzewania, ciepłej wody i gotowania :płakać:

A może odłączenie mojej toalety kanalizacyjnej i umieszczenie jej na fermentatorze....
Rodzi to jednak kilka pytań:
  • Czy materia organiczna z kuchni + z toalet wystarczy na pokrycie naszych potrzeb? Wątpię.
  • Co zrobić z „szlamem” po tym, jak „wyplują” swój metan? kompostować je?
  • Czy istnieją komory fermentacyjne umożliwiające łatwe opróżnianie osadu?


Krótko mówiąc, jeśli jestem zainteresowany pomysłem, to jego realizacja nie wydaje mi się zbyt realistyczna. Zajrzę na stronę „biometan”, żeby zobaczyć, czy znajdę tam jakieś odpowiedzi…
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 176