Umieścić baterie w zamrażarce, aby je reanimować?

A jeśli oni naprawy, zamiast rzucać i zmienić? Odkryj na nowo przyjemność samemu napraw. Jak zdiagnozować problem lub znaleźć części zamienne? Naprawa jest sam sposób, aby zaoszczędzić na ogół pieniądze!
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7

Umieścić baterie w zamrażarce, aby je reanimować?




przez słoń » 26/06/13, 00:48

Znajomy zadzwonił do mnie dziś po południu i opowiedział mi o dziwnej przygodzie:

Mały majsterkowicz, kupił za 50 euro wiertarko-wkrętarkę, żeby popracować w domu. Mało używany, rzadko ładowany, akumulator szybko się rozładował po roku lub dwóch (prawdopodobnie Ni-Cd, biorąc pod uwagę cenę naczynia)

Oczywiście znalezienie kompatybilnego akumulatora jest trudne (niemożliwe). Za radą sprzedawcy narzędzi umieścił akumulator w zamrażarce (tak, tak, poniżej -18°C) na 24 godziny, po czym go naładował. Bateria wyraźnie odzyskała „włosy bestii”.

Czy ktoś już robił ten test? Czy ktoś ma wyjaśnienie zjawiska?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180




przez plasmanu » 26/06/13, 00:56

Wiedziałem, że umieściliśmy akumulator na słońcu, żeby go wzmocnić. Szczególnie alkaliczne.
W modelingu to prawdziwy hit. Ogranicz się do lutowania elementu.
na zimno: nie mam pojęcia. :zaszokować:
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 26/06/13, 01:21

Często miałem akumulatory NiCd, które powodowały zwarcie i dlatego nie można było ich naładować: być może ekstremalne zimno i ekspansja przerwały zwarcie

moja zwykła metoda jest bardziej radykalna: biorę 2 identyczne, dobrze naładowane elementy i podłączam je szeregowo z martwym elementem we właściwym kierunku, tak aby 2 pełne elementy ładowały pusty element za pomocą dużego przewodu elektrycznego: to tworzy duży prąd zbliżony do prądu zwarciowego, do jakiego zdolne są te elementy, co niszczy zwarcie wadliwego elementu

Dałoby się to zrobić przy dość mocnym zasilaczu, jednak trzeba by odpowiednio dobrać prąd maksymalny, żeby nie zniszczyć reanimowanego akumulatora... biorąc elementy tego samego typu to znajdzie odpowiedni prąd na swoim własny
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 26/06/13, 08:13

trudniejsze do zrobienia: generalnie akumulatory wkrętaków są starannie sklejone.... żeby nie było mądrych ludzi, którzy specjalizują się w rozwiązywaniu problemów poprzez wymianę elementów. Kiedy wiemy, że już w 2000 roku pakiet Hitachi był sprzedawany po cenie 90 euro (wydaje mi się, że bez VAT), od razu widzimy, skąd pochodzą producenci. : Mrgreen:
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 26/06/13, 08:43

Słyszałem już o tym triku.

Ideałem byłoby wykonanie „zimnego” obciążenia i uzyskanie porównawczych krzywych obciążenia z „gorącym” obciążeniem…

Znalazłem to na francuskiej stronie referencyjnej dotyczącej akumulatorów:
http://www.ni-cd.net/accusphp/forum/anc ... ageforum=7

Przechowywanie akumulatorów w zamrażarce
W przypadku długotrwałego przechowywania akumulatorów (NiMH, NiCD, Li-ion) często zaleca się umieszczenie ich w lodówce (3 do 4°C) w celu ograniczenia prądu samorozładowania (aktywność chemiczna maleje wraz ze wzrostem temperatury) . Jednakże zakresy temperatur podawane przez producentów to często -20 do 60°C, dlaczego więc nie przechowywać ich w zamrażarce (-18°C) w hermetycznym pudełku (bez wilgoci, a zatem bez lodu)?


Optymalna temperatura pracy akumulatora ołowiowego wynosi 19°C... więc to, co obowiązuje dla jednego, nie obowiązuje w przypadku innej technologii akumulatora!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16202
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5268




przez Remundo » 26/06/13, 08:49

Uważaj na akumulatory z wodnym elektrolitem, bo je rozerwiesz!!!

Bądź ostrożny...

W przypadku długotrwałego przechowywania w temperaturze od 0 do 5°C powiedziałbym „tak”, ogranicza to samorozładowanie. Jest nawet zalecany do litu.

Ale żeby bateria działała, zarówno podczas ładowania, jak i rozładowywania, uważaj na intensywne zimno... Elektrolity dowolnego rodzaju mogą żelować/zestalać się, możesz zepsuć akumulatory, zwłaszcza jeśli zmusisz je do ładowania.

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6528
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1643




przez Macro » 26/06/13, 09:07

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: Spróbuję z 4 monoblokami mojego saksofonu nuklearnego, które posmakowały płynu chłodzącego... Włóż je do zamrażarki w Mamita... Już gdy zobaczyła cenę używanych baterii do ich wymiany, poczuła mdłości ...Gwaranuję, że jeśli znajdzie je w zamrażarce... Nie ma potrzeby szukać baterii, zamiast tego je podłączę i pojadę 200... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 26/06/13, 12:25

Wyjaśnijmy sobie sprawę:

- nie chodzi o to, żeby je gromadzić, ale żeby dać im drugą szansę, jeśli okażą się beznadziejne.
- są to akumulatory do wiertarko-wkrętarek, prawdopodobnie Ni-Cd, biorąc pod uwagę
cena, może Ni-Mh, raczej nie Li-ion.

Gwarantujemy, że baterie litowe będą działać w temperaturze -20°C, czasem niższej.

Wydaje się oczywiste, że zaleca się je zawijać (nie w folię aluminiową!), aby uniknąć kondensacji i konsekwencji ewentualnego pęknięcia (niektóre gospodynie domowe nie lubią fasoli elektrolitowej, najwyraźniej- on :D )
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 26/06/13, 12:39

Słoń napisał:Wyjaśnijmy sobie sprawę:

- nie chodzi o ich przechowywanie, ale o danie im sekundy


Tak, dobrze zrozumiałem, ale na stronie ni-cd.net znalazłem tę dyskusję tylko po wpisaniu „zamrażarka lub lodówka”... czy są może inne?

Ponieważ jest to strona referencyjna… jeśli nie mówili tam o tym, dzieje się tak dlatego, że metoda ta prawdopodobnie nie jest zbyt skuteczna… prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 26/06/13, 13:36

Oczywiście nie jest to gwarancją, ale jeśli baterie są kiepskie, równie dobrze możesz spróbować sobie pomóc.

Właściwie mój przyjaciel i ja jesteśmy zaintrygowani: jakie zjawisko ma tutaj znaczenie? Czy inni czytelnicy mają jakieś uwagi?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "awarii, usterek i napraw: naprawić samodzielnie? "

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 131