Zasady regulacji kotła pelematycznego Okofen

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
fbedon
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 17/03/07, 13:31
Lokalizacja: GRENOBLE
x 2

Zasady regulacji kotła pelematycznego Okofen




przez fbedon » 31/10/12, 23:09

Witam,
Instaluję używany kocioł PE20, posiada on regulator TEM 2940 z czujnikiem pokojowym FS5611.
Przeczytałem kilkadziesiąt wątków na temat kotłów Ökofen, ale wydaje mi się, że wszystkie dotyczą mniej lub bardziej dokładnych regulacji poinstalacyjnych...

Kocioł służył jako uzupełnienie słonecznego podgrzewacza wody, a część grzewcza musiała posiadać zbiornik akumulacyjny.
Mój obwód ogranicza się do bezpośrednich grzejników centralnego ogrzewania, bez zbiornika.
Nie modyfikowałem parametrów 2 przepisów.

Pierwsze uruchomienie przebiegło pomyślnie (zapłon, pompa, V3V itp.), jednak potrzebuję wyjaśnień od długoletnich użytkowników.

Czy to normalne, że kocioł uruchamia się po włączeniu, nawet jeśli temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura żądana?
Czy to normalne, że w tych samych warunkach grzejniki lekko się nagrzewają?
Myślałem, że kocioł wytwarza ciepłą wodę zgodnie ze swoim prawem wodnym (w zależności od temperatury zewnętrznej) i rozprowadza ją tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska.
Absurdem wydaje mi się utrzymywanie kotła w temperaturze 65°C w godzinach po przełączeniu na tryb obniżony, gdzie jakiekolwiek ogrzewanie nie ma sensu.

Co myślisz ? Dziękuję za Twoje światła.
Fred
0 x
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2




przez tomgey » 01/11/12, 10:09

Cześć i witaj!

Abyśmy mogli Ci pomóc, będziemy potrzebować kilku informacji:

1) klasyka: powierzchnia domu, jakość izolacji, same grzejniki lub ogrzewanie podłogowe, orientacja, wkłady zewnętrzne (wykusze, piec, kominek itp.). Prawdopodobnie jesteś w Grenoble. Krótko mówiąc, czy kocioł jest odpowiednio dobrany? Z ciekawości, jaki rodzaj paszy/silosu posiadasz?


2) Nie do końca rozumiem Twoją historię dotyczącą energii słonecznej: czy to tylko CESI (nieźle!), czy też panele przyczyniają się również do ogrzewania i zasilania zbiornika buforowego? Czy masz zbiornik buforowy czy ECS czy mieszany?

3) czy jest to szare czy białe pole regulacyjne? Czy czujnik zewnętrzny jest podłączony prawidłowo? Czy jest termostat pokojowy (nieobowiązkowy w przypadku klimatyzacji)?

Przepraszamy, jeśli pytania wydają się trochę banalne, ale musisz mieć jasny obraz sytuacji, aby móc Ci pomóc.
Jeśli chodzi o kocioł, który nagrzewa się „niepotrzebnie”, to na pewno są to ustawienia wymagające dopracowania, jeszcze do tego wrócimy.
Zajrzyj do wątku nieco niżej zapoczątkowanego przez Maneta dotyczącego ustawień, niewątpliwie znajdziesz tam pewne wskazówki.
Jeśli chodzi o „monitorowanie czasu pracy…”, to tak naprawdę sprowadza się to do dostrajania (choć mi to bardzo pomogło!). Aby zobaczyć, kiedy problem zostanie dobrze rozwiązany.

Cordialement
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 01/11/12, 11:40

Z Okofenem musisz wiedzieć wszystko, wiek kapitana, projekt, a także poprowadzić ich we właściwym kierunku!!

Czego wcale nie robię!!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2




przez tomgey » 01/11/12, 11:50

dedeleco napisał:Z Okofenem musisz wiedzieć wszystko, wiek kapitana, projekt, a także poprowadzić ich we właściwym kierunku!!

Czego wcale nie robię!!!


Oczywiście, mój stary, z tobą wszystko działa zawsze i wszędzie, niezależnie od warunków!
Dzięki Tobie nie trzeba myśleć i mówić, że ogrzewanie i regulacja muszą być dostosowane do ogrzewanego domu!

Mody tutaj są nadal miłe, gdy pozwalają tego rodzaju trollom szaleć...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 01/11/12, 12:24

Oczywiście, mój stary, z tobą wszystko działa zawsze i wszędzie, niezależnie od warunków!

Nie wszystko, ale dobrze zaprojektowana termoregulacja musi działać bez problemu, przede wszystkim poprzez samoadaptację, biorąc pod uwagę cenę swoich kotłów, które są bardzo dobre jako kotły i kotłownie, ale które mają niewystarczające możliwości regulacji.
Gdybym miał taki kocioł, ponownie przemyślałbym wszystkie regulacje, ponieważ powinny one działać bez konieczności ciągłego ich regulowania.

Charakterystyka cieplna, pojemność, stałe czasowe itp. domu są mierzone dokładnie, a przepisy muszą je mierzyć i dostosowywać się do nich, zamiast wymagać od użytkownika, aby wyrywał sobie włosy, aby to zrobić po zimach szukania po omacku ​​w pustce! !

Japończycy robią to dla swoich pomp ciepła (rozmyta logika rozmyta)!!!
1 x
Avatar de l'utilisateur
manet42
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 631
Rejestracja: 22/11/08, 17:40
Lokalizacja: Lorraine




przez manet42 » 01/11/12, 15:17

Witaj fbedonie,

Mam też Okofen z zasilaniem solarnym, zapewniam, że działa bardzo dobrze, a kocioł przechodzi w tryb czuwania, nie pozostając na 65°, gdy nie ma potrzeby grzania.

Przeczytaj uważnie mój podpis :P unikać czytania czegokolwiek, zwłaszcza Dédéléco, który dużo mówi, ale nigdy niczego nie osiągnął poza teorią i wiatrem.

W razie potrzeby jestem gotowy Ci pomóc. Proszę trochę opisać swoją instalację i problem.

Jc
0 x
Stale staramy, w końcu się uda. Więc dalej się nie uda, tym bardziej prawdopodobne jest to, że działa.
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2




przez tomgey » 01/11/12, 18:46

Dobry pomysł! : Chichot:
0 x
Jeśli to nie zadziała, wysiąść młotka ...
Avatar de l'utilisateur
fbedon
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 51
Rejestracja: 17/03/07, 13:31
Lokalizacja: GRENOBLE
x 2

Zasady regulacji kotła pelematycznego Okofen




przez fbedon » 04/11/12, 20:45

Dobry wieczór i dziękuję za pierwsze odpowiedzi.
Nie zaszkodzi opisać moją instalację, ale w tej chwili niepokoi mnie bardziej zasada działania.

Mam średnio ocieplony dom o powierzchni 200 m2 (18 metrów sześciennych drewna na zimę) i ogrzewam go do 22°C, a nie 19.
Ogrzewam na 100% zamkniętym paleniskiem Fondis przystosowanym do automatycznego ciągu związanego z dystrybucją gorącego powietrza na poddaszu.
( wiedzieć więcej http://frederic.bedon.perso.neuf.fr/AIR_CHAUD/)

Kupiłem używany kocioł Okofen PE20, który ma 6 lat i zamierzam go uruchomić tej zimy. Mam 400-kilogramowy zbiornik tekstylny. Celem jest uzyskanie prawidłowej regulacji przed użyciem go jako głównego źródła ogrzewania w przyszłym roku poprzez zbudowanie stałego zbiornika.

Poprzedni właściciel miał panele fotowoltaiczne i zbiornik buforowy, u mnie tak nie jest, kocioł podłączony jest bezpośrednio do mojej stalowej sieci CO.

Myślę, że zanim włożymy ręce pod maskę przepisów, trzeba poznać zasady obsługi, jakie rządzą tego typu kotłami.

Czy możemy powiedzieć następujące rzeczy?
- Regulator TEM i on sam uruchamia i zatrzymuje kocioł.
- Regulator TEM wykorzystuje działanie w oparciu o prawo wodne, które określa temperaturę wody na podstawie temperatury zewnętrznej.
- Ustawiona temperatura jest regulowana za pomocą pilota FS5611
- Regulator TEM zatrzymuje kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury.



Moje pierwsze testy wydają się przeczyć tym zdroworozsądkowym zasadom, ale nie jest wykluczone, że niektóre parametry związane z konfiguracją instalacji (solar, ciepła woda, zbiornik) mogą wymagać modyfikacji, przyjrzę się temu dokładnie.

Dziękuję za uwagi.
Fred
0 x
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2

Re: Zasady regulacji kotła pelematycznego Okofen




przez tomgey » 04/11/12, 22:03

fbedon napisał:- Regulator TEM wykorzystuje działanie w oparciu o prawo wodne, które określa temperaturę wody na podstawie temperatury zewnętrznej.

Tak!

fbedon napisał:- Ustawiona temperatura jest regulowana za pomocą pilota FS5611


NIE! Ustawiona temperatura jest ustawiana tylko na TEM. Pilot o ile jest taki sam jak mój nie wskazuje temperatury. Domyślnie znajduje się w neutralnej pozycji pośrodku. Gdy skręcimy w prawo, temperatura mierzona przez kocioł maleje, co powoduje wzrost temperatury zasilania. Cofnij, jeśli skręcisz w lewo.

fbedon napisał:- Regulator TEM zatrzymuje kocioł po osiągnięciu zadanej temperatury.


NIE! Taka jest specyfika przepisów klimatycznych. Gdy krzywa grzewcza zostanie odpowiednio ustawiona, kocioł będzie stale wytwarzał kalorie niezbędne do utrzymania zadanej temperatury w domu. Oznacza to, że grzejniki rzadko będą bardzo gorące, przez większość czasu będą letnie.
Zalety: szczególnie nadaje się do pelletów, gdzie preferowane są długie cykle, większy komfort.
Jest to wielokrotnie używany przez Dida obraz butelki z wodą przebitej pod kranem. Dobrze ustawiona krzywa grzania odpowiada przepływowi wody, przy którym jej poziom w butelce pozostaje stały.
Oczywiście po przekroczeniu określonej temperatury zewnętrznej (T°lim cons i T°lim obniżona) lub temperatury wewnętrznej (Tcons + histereza) kocioł zatrzymuje się.

Nastawy niewątpliwie wymagają przeglądu i to nie tylko na poziomie krzywej grzewczej, gdyż bez BT kocioł nie jest zarządzany w ten sam sposób.
0 x
Jeśli to nie zadziała, wysiąść młotka ...
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2




przez tomgey » 04/11/12, 22:09

istnieje również ten wątek, w którym szczegółowo omówiono drobne regulacje Okofenu: https://www.econologie.com/forums/suivi-du-t ... t6424.html

Tutaj znalazłem informacje, które pozwoliły mi optymalnie wyregulować kocioł (dzięki Didowi, Dirkowi Pittowi i innym!)
0 x
Jeśli to nie zadziała, wysiąść młotka ...

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 151