Ergonomia komputera i bepo

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Ergonomia komputera i bepo




przez Adrien (były nico239) » 29/06/18, 12:09

Początkowo chciałem po prostu poruszyć mały temat, aby podkreślić istnienie bepo.

Ale dopóki to robimy, równie dobrze możemy rozszerzyć to na wszystko, co może być częścią ergonomii komputera (co naprawdę tego potrzebuje).

Ergonomia łączy kilka sektorów

oprogramowanie - bepo lub cokolwiek, co pozwoli nam mniej klikać i szybciej wykonywać codzienne zadania na komputerze

sprzęt – począwszy od krzeseł, poprzez ekrany, klawiatury, myszy, tablety graficzne itp.


Nie wiem, czy niektórzy z Was wiedzą o istnieniu bepo, które odpowiada układowi liter na klawiaturze komputera specjalnie przystosowanemu do języka francuskiego.

Z tak zwaną linią „reszta” (od a do ç), która zawiera najczęściej używane znaki w języku francuskim
A przede wszystkim kilka naszych liter akcentowanych z bezpośrednim dostępem... do ç é è ê

Klawiatura Windowsa

oficjalny bepo.jpg
oficjalny bépo.jpg (38.2 KB) Przeglądano 3965 razy


Klawiatura Android z Anysoftkeyboard

Obraz

Używam go od lat na Windowsie i Androidzie i jest oczywiście bardzo wygodny w porównaniu z herezją układu azerty, który datowany jest na czasy maszyn do pisania, aby zapobiec kolizji klawiszy.

Jak widać, komputer może i jest nowoczesnym narzędziem, ale niektóre jego elementy nie ewoluowały przez stulecia i w dużej mierze uległy retrogradacji....

Strona internetowa bepo

https://bepo.fr/wiki/Accueil
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Ahmed » 29/06/18, 12:37

Powszechną obserwacją jest to, że stare cechy pozostają w nowych rzeczach: na pierwszy rzut oka nic nie jest zupełnie nowe. I tak pierwsze wagony kolejowe składały się z wagonów ustawionych na platformach... Pierwsze narzędzia ciągnikowe przypominały narzędzia ciągnione przez konie jak dwie krople wody, następnie połączone możliwości hydrauliki i siły chwytu otworzyły drogę konkretnym urządzeniom, aż za pomocą gigantyzmu często wracamy do narzędzi czysto holowanych...
W aplikacji opisanej w poprzednim komunikacie widzimy wyraźnie, że to automatyzacja operatorów jest przyczyną utrzymywania się tej mało ergonomicznej klawiatury i bez precedensu maszyny do pisania, nie ma wątpliwości, że ewolucja byłaby zupełnie inna.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Diabolorent » 29/06/18, 15:47

Chleb !!! Co to za rzecz? :zaszokować:
Kolejna rzecz, która skręca palce! : Chichot:

Czy myślisz o mojej chorobie zwyrodnieniowej stawów? : Lol: : Lol:

Faktem jest, że w ogóle nie wiedziałem... jako informacja, szkoda!!!! : Oops:

Chciałbym powiedzieć, że spróbuję... ale właściwie nie : Mrgreen: lub szaleć z kolegami :)
Nieważne, zapiszę to na tablecie mojej żony, nic jej nie mówiąc : Twisted: będzie miała trudności z komunikowaniem się na koziej twarzy : Lol:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Adrien (były nico239) » 30/06/18, 02:05

Ahmed napisał:Powszechną obserwacją jest to, że stare cechy pozostają w nowych rzeczach: na pierwszy rzut oka nic nie jest zupełnie nowe. I tak pierwsze wagony kolejowe składały się z wagonów ustawionych na platformach... Pierwsze narzędzia ciągnikowe przypominały narzędzia ciągnione przez konie jak dwie krople wody, następnie połączone możliwości hydrauliki i siły chwytu otworzyły drogę konkretnym urządzeniom, aż za pomocą gigantyzmu często wracamy do narzędzi czysto holowanych...
W aplikacji opisanej w poprzednim komunikacie widzimy wyraźnie, że to automatyzacja operatorów jest przyczyną utrzymywania się tej mało ergonomicznej klawiatury i bez precedensu maszyny do pisania, nie ma wątpliwości, że ewolucja byłaby zupełnie inna.


Tak, ale co wtedy zrobimy? Obraz

Zostajemy w Azerty czy próbujemy dostać się do bepo? Obraz
Ostatnio edytowane przez Adrien (były nico239) 30 / 06 / 18, 02: 09, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Adrien (były nico239) » 30/06/18, 02:09

Diabolorent napisał:Chleb !!! Co to za rzecz? :zaszokować:
Kolejna rzecz, która skręca palce! : Chichot:

Czy myślisz o mojej chorobie zwyrodnieniowej stawów? : Lol: : Lol:

Faktem jest, że w ogóle nie wiedziałem... jako informacja, szkoda!!!! : Oops:

Chciałbym powiedzieć, że spróbuję... ale właściwie nie : Mrgreen: lub szaleć z kolegami :)
Nieważne, zapiszę to na tablecie mojej żony, nic jej nie mówiąc : Twisted: będzie miała trudności z komunikowaniem się na koziej twarzy : Lol:


Zatem tutaj jest to dokładnie odwrotność „skręcania palców”, ponieważ wszystkie główne litery znajdują się w jednej linii.

To w Azerty skręcasz palce szaloną implantacją.

Z resztą to dokładnie tak jak w fenokulturze....

Śmiejemy się z tego, to jest straszne, wolimy się bać.... niż odpoczywać...

Tym, którzy dużo piszą, do których należę, mogę powiedzieć, że to zmienia życie.

Tylko na początku musisz się trochę przycisnąć.

Ponieważ jednak ta skłonność jest zakorzeniona w naszym języku ojczystym (a zatem w naszej nieświadomości), automatyzmy pojawiają się bardzo szybko.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Grelinette » 30/06/18, 09:43

Witam,

Uważam to za interesujący temat, który kontrastuje z postępem innowacji... i (ciężkimi) utrzymującymi się niedociągnięciami tej samej innowacji!

Ze swojej strony, pracując przez lata w IT, często jestem zaskoczony odkryciem złożoności lub nielogiczności niektórych aplikacji IT lub dostrzeżeniem luk w niektórych aplikacjach IT, mimo że problem został rozwiązany przez dziesięciolecia.
Prosty przykład: zaskakujące jest, że gdy prosisz o fakturę w sklepie, do którego jesteś przyzwyczajony, a mimo to jesteś tam zarejestrowany już od dawna, sprzedawca nie może znaleźć Twojej teczki ze względu na akcent. podwójną literę lub T zamiast D! (słynny i powtarzający się dupond, dupont lub duppond...).

Dla anegdoty, w latach 80-tych (w każdym razie już 30 lat!) opracowałem mały program do zarządzania koktajlami (w bazie danych ponad 1500 przepisów), w którym algorytm wyszukiwania po nazwie nie przeszkadzał tym problemom niepewnej pisowni: można było poprosić o przepis na słynną Krwawą Mary, wpisując Bloudi-mari, blouddy-méri lub inną podobną pisownię.

W tym samym duchu często zauważyłem, że po wydaniu najnowszej wersji oprogramowania niektóre opcje przechodzą z jednego menu do drugiego, a my tak naprawdę nie rozumiemy, dlaczego...

Wreszcie pamiętam, że wraz z pojawieniem się mikrokomputerów na początku lat 80. niektórzy wydawcy oprogramowania, którzy stali się wzorcami pod względem jakości i wydajności produktów, utworzyli bardzo kompletne zespoły, aby opracowywać swoje aplikacje konsumenckie, nie zaniedbując wydajności i ergonomii oprogramowanie.
Tak też było w przypadku produktów NORTON i w menu „O programie” mogliśmy przeczytać, że w zespole programistów pracował „Ergonom” odpowiedzialny za sprawdzanie logiki obsługi oprogramowania.
Już dawno nie widziałem takich kwalifikacji w zespołach programistycznych i myślę, że często ich brakuje… ponieważ mózgi programistów kierują się inną logiką niż logika użytkowników.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez chatelot16 » 01/07/18, 21:07

Dla mnie problemem ergonomicznym nie są litery alfabetu, które odnajdujemy bez problemu... to klawisze funkcyjne komputera, powrót, backspace nad klawiszem kursora, które umieszcza się gdziekolwiek lub na laptopach różnych marek

jest to również problem ze skrótem klawiaturowym, którego nawet nie wiemy, jak go używać, ale wystarczy nacisnąć klawisz Ctrl zamiast klawisza Shift, aby wykonać nieodwracalną akcję

jeśli jest coś do wynalezienia dla ergonomii, to nie jest to przejście z azerty do bepo, ale raczej zarządzanie wszystkimi funkcjami

dla klawiatury Azerty nie zmienię, bo klawiatura Azerty jest warta dwóch
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Adrien (były nico239) » 01/07/18, 22:00

Grelinette napisał:Witam,

Uważam to za interesujący temat, który kontrastuje z postępem innowacji... i (ciężkimi) utrzymującymi się niedociągnięciami tej samej innowacji!

Ze swojej strony, pracując przez lata w IT, często jestem zaskoczony odkryciem złożoności lub nielogiczności niektórych aplikacji IT lub dostrzeżeniem luk w niektórych aplikacjach IT, mimo że problem został rozwiązany przez dziesięciolecia.
Prosty przykład: zaskakujące jest, że gdy prosisz o fakturę w sklepie, do którego jesteś przyzwyczajony, a mimo to jesteś tam zarejestrowany już od dawna, sprzedawca nie może znaleźć Twojej teczki ze względu na akcent. podwójną literę lub T zamiast D! (słynny i powtarzający się dupond, dupont lub duppond...).

Dla anegdoty, w latach 80-tych (w każdym razie już 30 lat!) opracowałem mały program do zarządzania koktajlami (w bazie danych ponad 1500 przepisów), w którym algorytm wyszukiwania po nazwie nie przeszkadzał tym problemom niepewnej pisowni: można było poprosić o przepis na słynną Krwawą Mary, wpisując Bloudi-mari, blouddy-méri lub inną podobną pisownię.

W tym samym duchu często zauważyłem, że po wydaniu najnowszej wersji oprogramowania niektóre opcje przechodzą z jednego menu do drugiego, a my tak naprawdę nie rozumiemy, dlaczego...

Wreszcie pamiętam, że wraz z pojawieniem się mikrokomputerów na początku lat 80. niektórzy wydawcy oprogramowania, którzy stali się wzorcami pod względem jakości i wydajności produktów, utworzyli bardzo kompletne zespoły, aby opracowywać swoje aplikacje konsumenckie, nie zaniedbując wydajności i ergonomii oprogramowanie.
Tak też było w przypadku produktów NORTON i w menu „O programie” mogliśmy przeczytać, że w zespole programistów pracował „Ergonom” odpowiedzialny za sprawdzanie logiki obsługi oprogramowania.
Już dawno nie widziałem takich kwalifikacji w zespołach programistycznych i myślę, że często ich brakuje… ponieważ mózgi programistów kierują się inną logiką niż logika użytkowników.


Ach, pewne jest, że na poziomie oprogramowania mamy pewną tendencję do regresji ekonomicznej...

Chociaż nie generalizuję, bo rzadko korzystam z konkretnego oprogramowania (lub sprzętu).... chyba że poprawiam ergonomię i tym samym zwiększam ogólne lenistwo : Mrgreen:

Mały przykład oprogramowania pocztowego. Według mojej wiedzy są tylko dwa, które umożliwiają bezpośredni podgląd załączników w oknie wiadomości e-mail za pomocą jednego kliknięcia: Outlook (chociaż nie mam najnowszej wersji, ale zakładam, że tak) i stary wersja Foxmaila 7.0.93

Kiedy widzimy liczbę otrzymywanych załączników, ta prosta mała „sztuczka” pozwala zaoszczędzić dużo czasu na koniec dnia i pozwala uniknąć niezliczonych otwarć określonego oprogramowania: zdjęcia PDF, zdjęcia Worda i zdjęcia Excela. przykład

Wszystko odbywa się w oprogramowaniu pocztowym i jest o wiele bardziej praktyczne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Adrien (były nico239) » 01/07/18, 22:09

chatelot16 napisał:Dla mnie problemem ergonomicznym nie są litery alfabetu, które odnajdujemy bez problemu... to klawisze funkcyjne komputera, powrót, backspace nad klawiszem kursora, które umieszcza się gdziekolwiek lub na laptopach różnych marek

jest to również problem ze skrótem klawiaturowym, którego nawet nie wiemy, jak go używać, ale wystarczy nacisnąć klawisz Ctrl zamiast klawisza Shift, aby wykonać nieodwracalną akcję

jeśli jest coś do wynalezienia dla ergonomii, to nie jest to przejście z azerty do bepo, ale raczej zarządzanie wszystkimi funkcjami

dla klawiatury Azerty nie zmienię, bo klawiatura Azerty jest warta dwóch


Cóż, bepo jest jednym z kamieni w budowie uproszczeń dla języka francuskiego, nie można temu zaprzeczyć: ale żeby to sobie uświadomić, trzeba regularnie wpisywać dużo tekstu.

Jeśli chodzi o kilka e-maili dziennie, jest to zbędne.

Jest zatem jednym z kamieni budowli, ale nie jedynym.

Jeśli chodzi o użycie wielu klawiszy do tworzenia określonych akcji w stylu ctrl C lub V do kopiowania i wklejania, radzę używać myszy, która pozwala zrobić to wszystko jednym kliknięciem.

Przez długi czas istniał tylko legendarny Trackball Explorer firmy Microsoft, który obecnie można nabyć w serwisie Ebay za 100, 200 lub 500 euro...

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... acat=23160

Ale od jakiegoś czasu ulepszony klon z większą liczbą możliwych programów, Elecom zaczął go zastępować.

https://www.trackballmouse.org/elecom-m ... trackball/

Dzięki temu nie zadajesz już sobie żadnych pytań na temat kombinacji klawiszy i oczywiście pracujesz bez nich znacznie szybciej, a ponadto musisz martwić się o powierzchnię roboczą, ponieważ mysz jej nie używa, ponieważ jest to trackball.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Ergonomia komputera i bepo




przez Diabolorent » 03/07/18, 08:49

Chciałem powiedzieć, że Pani ma wykształcenie sekretarskie i niezwykle szybko pisze na AZERTY, które zna na pamięć. Jeśli zmienię klawiaturę, może być epicko : Mrgreen: : Mrgreen: ...ale zabawne : Twisted:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 106