Łańcuch paneli: montaż szeregowo VS w //?

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
chris34
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 110
Rejestracja: 18/08/11, 17:34
Lokalizacja: Lodeve (34)
x 4
Kontakt :

Łańcuch paneli: montaż szeregowo VS w //?




przez chris34 » 16/08/23, 16:41

Cześć!
Tutaj zainstalowałem (dzięki twoim jasnym wyjaśnieniom : Chichot: moje nowe panele (AlmaSolar, 410 Wp, 37 V, 14 A). Biorąc pod uwagę niestandardową konfigurację mojego domu, musiałem je rozdzielić na 3 łańcuchy: 1 po 4 PV i 2 po 2 PV każdy.
Połączyłem to z 4 PV szeregowo-równolegle, ale nurtuje mnie pytanie: czy teoretycznie istnieje zasada, która potwierdza, że ​​​​łańcuch zamontowany w // ładuje akumulatory szybciej niż w przypadku połączenia szeregowego?
I to rodzi drugie pytanie: moje 2 aktualnie podłączonych PV wydaje się „luźnych graaave” w słoneczny dzień, biorąc pod uwagę dane (napięcie/prąd) akumulatorów. Podejrzewam więc, że moje akumulatory (8 pule po 2 akumulatory każdy o napięciu 4 V / 12 Ah) są za małe w porównaniu do paneli i dlatego szybko się zapełniają. Podobnie, czy istnieje zasada, która to wszystko reguluje?

Z góry dziękuję ! :D
0 x
Chris34
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez sicetaitsimple » 16/08/23, 17:28

Hmm... Przepraszam jeśli bredzę, nie znam się (w praktyce) na instalacjach fotowoltaicznych.
Ale jeśli Twoje akumulatory mają pojemność 90 Ah poniżej 12 V, oznacza to około 1 kWh magazynowania na akumulator, pomiędzy pełnym naładowaniem a całkowitym rozładowaniem.
Jeśli masz 8, będzie to 8 kWh.
Wyobrażam sobie, że nigdy nie rozładowujesz ich do końca? Czy rano masz do dyspozycji około 4 kWh pojemności ładowania?
Pewne jest, że przy 8 panelach o mocy 410Wp trzeba to szybko zapełnić już teraz!
1 x
rpsantina
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 182
Rejestracja: 17/12/04, 16:11
Lokalizacja: 81 - South Tarn
x 12

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez rpsantina » 16/08/23, 18:11

Witam,

Wyważę otwarte drzwi, ale:
2 panele szeregowo: dodajesz napięcia paneli, ale nie intensywności, które będą takie same jak dla najsłabszego panelu.
2 panele równolegle: dodajesz prądy, ale nie napięcia.

W przypadku ciągów 4 paneli wychodzisz 74V i 28A.

W przypadku innych zależy to od tego, jak je umieścisz.
Domyślam się, że w serii, ale to zależy od ciebie, aby potwierdzić.

Dzięki akumulatorom możesz przechowywać 8 kWh, a panele mogą generować szczytowo 3.2 kW. W dobry, słoneczny dzień: akumulatory są pełne po maksymalnie 3 godzinach, jeśli są całkowicie rozładowane, czego nigdy nie należy robić, jeśli akumulatory są kwasowo-ołowiowe.
1 x
RPS (Dpt Tarn Południowa 81)
I Tylko ci, którzy nic nie mają racji
ii-Wszystko jest możliwe tak długo, jak mało czasu spędziliśmy tam
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez sicetaitsimple » 16/08/23, 18:41

chris34 napisał:Cześć!
Podejrzewam więc, że moje akumulatory (2 pule po 4 akumulatory każdy o napięciu 12 V / 90 Ah) są za małe w porównaniu do paneli i dlatego szybko się zapełniają. Podobnie, czy istnieje zasada, która to wszystko reguluje?

W tej chwili są z pewnością niewymiarowe w porównaniu do tego, co mogą pomieścić…
Ale za 4 miesiące będzie inaczej...
Czy jesteś całkowicie poza siecią? Daleki jestem od posiadania „magicznej formuły” na temat „właściwego rozmiaru” systemu fotowoltaicznego + baterii, ale nadal są to niezbędne dane.
Albo powiemy „pragnienie”, czemu nie, albo to tylko dane wejściowe, kropka: brak sieci.
1 x
chris34
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 110
Rejestracja: 18/08/11, 17:34
Lokalizacja: Lodeve (34)
x 4
Kontakt :

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez chris34 » 17/08/23, 09:43

Dziękuję dziękuję za odpowiedź! :D

Jestem na 100% odizolowanej stronie.

w rzeczywistości moje pierwotne i główne pytanie brzmi:
- czy istnieje zasada mówiąca, że ​​łańcuch zamontowany // ładuje akumulatory szybciej niż w przypadku połączenia szeregowego?

Zastanawiam się... :-)
0 x
Chris34
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez Remundo » 17/08/23, 10:04

nie ma na to reguły.

W połączeniu bezpośrednim napięcie PV musi być już wyższe niż napięcie akumulatorów, ale połączenia bezpośrednie nie działają dobrze z wielu powodów.

Pytanie jest na wyższym poziomie. W rzeczywistości punkt pracy musi zostać dostosowany pomiędzy fotowoltaiką a akumulatorami. Ogólnie wybieranym rozwiązaniem jest regulator ładowania słonecznego który stara się wydobyć maksymalną moc z paneli, a następnie przekazać ją do akumulatorów, z dodatkiem zabezpieczeń progowych wysokiego/niskiego napięcia, aby nie uszkodzić akumulatorów.

Jeśli nie wszystkie panele fotowoltaiczne mają tę samą orientację/konfigurację zwróconą w stronę słońca, już wtedy mogą wystąpić straty.
1 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez Christophe » 17/08/23, 11:03

Jeśli w każdym razie istnieją jakieś zasady, które określą szereg lub równoległość: maski, mechanika instalacji… a zwłaszcza napięcie robocze.

Inwerter (cokolwiek to jest) zacznie „produkować” od określonego napięcia, a nie od pewnego A... (tak, 2 są połączone, ale nadal ...)

Mam na myśli kogo, jeśli chcesz faworyzować produkcję przy słabym nasłonecznieniu (rano, wieczorem i zimą, więc...)...priorytet należy nadać serializacji...jeśli "mechanika orientacji" na to pozwala...

X ogniw fotowoltaicznych połączonych szeregowo wyprodukuje więcej zimą (i w ciągu roku) niż te same panele połączone równolegle...

Ponadto serializacja zmniejsza straty na linii poprzez obniżenie A...
2 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez Remundo » 17/08/23, 11:18

w rzeczywistości regułą jest dostosowanie paneli fotowoltaicznych do zakresu napięcia dozwolonego przez przetwornicę.

Najlepiej iść na wyższe napięcie, tak, jest lepiej, ale może to również prowadzić do tworzenia połączeń równoległych, każdy przypadek jest indywidualny.

Kolejną zasadą jest umieszczenie między sobą identycznych paneli, skierowanych w stronę tego samego słońca i pod tym samym kątem.
1 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez Christophe » 17/08/23, 11:35

Tak, kolejnym problemem związanym z łączeniem równoległym są różnice napięcia między ciągami zwłaszcza nie wkładaj //różnych paneli... nawet jeśli wszystkie panele są diodowe, aby uniknąć inwersji prądu...

Nawet przy tej samej konfiguracji i orientacji 2 strun wystarczy, że na jedną z 2 strun spadnie duża ptasia kupa lub liście lub inna tymczasowa maska, aby zmieniła napięcie zanieczyszczonej struny i nie zakładam Nie wiem, co dokładnie dzieje się w tym przypadku… ale jest mała szansa, że ​​​​zostanie ustawiony na najwyższe napięcie (innymi słowy, to tak, jakby 2 struny były zanieczyszczone…).

Aby dowiedzieć się, co się dzieje, weź 2 identyczne baterie, jedną rozładowaną (np. 0.7 V) i jedną nową (1.5 V)... włóż je do // i zmierz całkowite napięcie... jest szansa, że ​​to jest średnia z 2...

Myślę, że aby zoptymalizować i jeśli musimy zrobić // to trzeba to zrobić z 2 falownikami „niezależnymi od strony PV”, po prostu… 1 falownik na łańcuch…

Wiele falowników ma funkcję Dual MPPT (= 2 wejścia energii słonecznej i 1 wyjście „użytkowania”)...
2 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16183
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Łańcuch paneli: montaż seryjny VS w //?




przez Remundo » 17/08/23, 12:23

dla akumulatorów nie będzie to „średnia”, ale rzeczywiście gdzieś pomiędzy 2 napięciami przy otwartym obciążeniu.

baterie połączone równolegle będą chwilowo krążyć prądem od najsilniejszego do najsłabszego, dopóki 2 baterie nie będą miały tego samego napięcia.

Matematycznie będzie to punkt przecięcia U = E1 - R1 x I i U = E2 - R2 x I, i ponownie zakładając, że pozostajemy w domenie afinicznej akumulatorów (co zakłada niezbyt głębokie rozładowanie).

W przypadku fotowoltaiki napięcie równowagi pojawia się również po ich podłączeniu, gdzieś pomiędzy ich dwoma napięciami bez obciążenia. Prawa matematyczne są tutaj znacznie bardziej złożone i zależą również od oświetlenia otrzymywanego przez każdy panel.
1 x
Obraz

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 106