Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
preliator
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 26/03/23, 13:42
x 2

Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez preliator » 07/11/23, 13:35

Bonjour à tous,

Mam 4 panele, których wyjście chciałbym podzielić na 2. Pierwsze wyjście równoległe o napięciu 12 V do zasilania całego małego sprzętu (telefony, maszynki do golenia, latarki itp.) i drugie szeregowe o napięciu 48 V, które zostanie podłączone do falownika VICTRON Energy Phoenix 48/500 w celu podłączenia urządzeń o średnim zużyciu ( nie jednocześnie) (komputer o mocy 140W, hulajnoga i rowery elektryczne).

- 1x 100W 12V, Vmp 17.64V, Imp 5.67A
- 3x 140W 12V, Vmp 19V, Imp 7.37A
- Na 2 wyjścia mam 2 MPPT Victron 100|20

Oto schemat, który wymyśliłem (całkowicie otwarty na krytykę):
Obraz

Zatem panele 1, 2 i 3 są najpierw połączone równolegle, aby uzyskać napięcie wyjściowe 12 V, a następnie szeregowo z panelami 3 i 4, aby uzyskać napięcie wyjściowe 64 V.

Czy można umieścić ten sam panel na 2 różnych obwodach? Czy należy podjąć jakieś środki ostrożności?
Dziękuję.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2229
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 511

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez phil59 » 07/11/23, 19:41

Nie jestem specjalistą, ale mieszanie różnych rzeczy, pomiędzy 100 a 140 Wp, nie będzie optymalne...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13738
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez izentrop » 07/11/23, 20:40

1 można połączyć równolegle z 140 W, ale nie szeregowo, ponieważ 100 W grozi przepaleniem przy zbyt dużym prądzie i 140 W nie będzie w stanie dostarczyć całej swojej mocy

Na wejściu modułu Victron 4|140 MPPT można połączyć szeregowo 100 moduły fotowoltaiczne o mocy 20 W
0 x
preliator
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 26/03/23, 13:42
x 2

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez preliator » 08/11/23, 09:26

izentrop napisał:1 można połączyć równolegle z 140 W, ale nie szeregowo, ponieważ 100 W grozi przepaleniem przy zbyt dużym prądzie i 140 W nie będzie w stanie dostarczyć całej swojej mocy

Na wejściu modułu Victron 4|140 MPPT można połączyć szeregowo 100 moduły fotowoltaiczne o mocy 20 W


Ok, super, dzięki za informację.

Jeśli dobrze rozumiem, połączenie paneli szeregowo oznacza podanie równego napięcia w każdym z paneli, stąd fakt, że ten 100W, który ma moc niższą niż 140W, grozi spaleniem?

W przypadku 4 modułów PV o mocy 140 W połączonych szeregowo w moim 100|20 mam pewne wątpliwości. Zauważyłem, że konieczne było dodanie marginesu 20% do całkowitego Voc i porównanie z tym, co MPPT może wytrzymać jako napięcie, zwłaszcza w okresach ekstremalnie niskich temperatur, gdy napięcie wzrasta. W moim przypadku 23Voc * 4 = 92Voc to by nie zadziałało. Co myślisz ?

Wielkie dzięki.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13738
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez izentrop » 08/11/23, 11:21

preliator napisał:Jeśli dobrze rozumiem, połączenie paneli szeregowo oznacza podanie równego napięcia w każdym z paneli, stąd fakt, że ten 100W, który ma moc niższą niż 140W, grozi spaleniem?
Nie, wszystkie muszą zapewniać to samo natężenie dla danej ilości światła słonecznego, w przeciwnym razie średni prąd przepływający przez panele szeregowo będzie ograniczony przez najniższy:

Najsilniejszy nie będzie produkował na maksimum.
W południe słabszy będzie miał natężenie większe niż dopuszczalny prąd i grozi przegrzaniem.

W przypadku paneli równoległych, jeśli wytwarzają to samo napięcie, nie ma obaw, ale jak właśnie zobaczyłem, tak nie jest. W najgorszym wypadku to, które ma najwyższe napięcie, grozi przedostaniem się do drugiego.
Tę podaną dla 17.64 V raczej należy odłożyć na bok.
Widziałem, że konieczne było dodanie marginesu 20% do całkowitego Voc
Gdzie ?
i porównaj z napięciem, jakie MPPT może wytrzymać, szczególnie w okresach ekstremalnie niskich temperatur, gdy napięcie wzrasta.
Jednocześnie otrzymywana energia słoneczna jest znacznie niższa, podobnie jak LZO, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Piotr
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 363
Rejestracja: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez Piotr » 08/11/23, 11:46

Ogniwo fotowoltaiczne to dioda, prawda?!
0 x
preliator
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 26/03/23, 13:42
x 2

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez preliator » 08/11/23, 12:16

izentrop napisał:
preliator napisał:Jeśli dobrze rozumiem, połączenie paneli szeregowo oznacza podanie równego napięcia w każdym z paneli, stąd fakt, że ten 100W, który ma moc niższą niż 140W, grozi spaleniem?
Nie, wszystkie muszą zapewniać to samo natężenie dla danej ilości światła słonecznego, w przeciwnym razie średni prąd przepływający przez panele szeregowo będzie ograniczony przez najniższy:

Najsilniejszy nie będzie produkował na maksimum.
W południe słabszy będzie miał natężenie większe niż dopuszczalny prąd i grozi przegrzaniem.

W przypadku paneli równoległych, jeśli wytwarzają to samo napięcie, nie ma obaw, ale jak właśnie zobaczyłem, tak nie jest. W najgorszym wypadku to, które ma najwyższe napięcie, grozi przedostaniem się do drugiego.
Tę podaną dla 17.64 V raczej należy odłożyć na bok.
Widziałem, że konieczne było dodanie marginesu 20% do całkowitego Voc
Gdzie ?
i porównaj z napięciem, jakie MPPT może wytrzymać, szczególnie w okresach ekstremalnie niskich temperatur, gdy napięcie wzrasta.
Jednocześnie otrzymywana energia słoneczna jest znacznie niższa, podobnie jak LZO, prawda?


Widziałem kilka źródeł, które podają, że temperatura (zwłaszcza zimno) może powodować znaczne różnice w zawartości Voc.
Źródło 1 (forum) https://forum-photovoltaique.fr/viewtopic.php?t=37181
Źródło 2 (artykuł naukowy z grafiką): https://lesolairepourtous.fr/etiquettes ... ovoltaique

W źródle 2 zauważamy, że panel referencyjny wytwarza Voc ~23 V przy 25° i ~27 V przy -10°.
Na innym forum, poradzono mi, aby spojrzeć na te dane z odpowiedniej perspektywy. Victron to dobra marka i pewnie mają pewien margines tolerancji jeśli przekroczę sumaryczne napięcie 100V, ale nie wiem co o tym myśleć.
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13738
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez izentrop » 08/11/23, 12:18

Piotr napisał:Ogniwo fotowoltaiczne to dioda, prawda?!
W działaniu należy je raczej porównać do ogniw akumulatorowych.
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13738
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1528
Kontakt :

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez izentrop » 08/11/23, 19:06

preliator napisał:Widziałem kilka źródeł, które podają, że temperatura (zwłaszcza zimno) może powodować znaczne różnice w zawartości Voc.
Źródło 1 (forum) https://forum-photovoltaique.fr/viewtopic.php?t=37181
Źródło 2 (artykuł naukowy z grafiką): https://lesolairepourtous.fr/etiquettes ... owoltaiczne

W źródle 2 zauważamy, że panel referencyjny wytwarza Voc ~23 V przy 25° i ~27 V przy -10°.
Voc, o którym mowa, to wartość teoretyczna podana przy stałej mocy słonecznej wynoszącej 1000 W/m²
Obraz
Gdy będzie -10°, otrzymana energia słoneczna, w zależności od szerokości geograficznej, zostanie w najlepszym razie podzielona przez 2, a maksymalne napięcie bez obciążenia nie osiągnie wartości odniesienia Voc...
Obraz https://apalis.fr/herve.silve/solaire.htm

Zatem nie ma problemu z połączeniem szeregowym 4 PV przy Voc = 23 V

Z drugiej strony, 2 PV o różnych napięciach połączonych równolegle pojawiają się problemy... http://fr.smartnewenergy.com/info/tips- ... 56027.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79422
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11084

Re: Połączenie równoległe i/lub szeregowe (początkujący)




przez Christophe » 08/11/23, 21:13

Czy nikt jeszcze nie zauważył, że 3 z paneli miało zwarcie???? :zaszokować: :zaszokować: :zaszokować:

To absolutnie nie może działać!!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 138