Pompowanie słoneczne

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
marou
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 15/08/20, 13:35

Pompowanie słoneczne




przez marou » 15/08/20, 13:41

Witam,

Mam pytanie odnośnie instalacji która jest już mini z pompą 13KW, właściciel chce zrobić pompowanie solarne, przepływ 125m3/d; HMT=187m .

Kiedy zwymiarowałem instalację fotowoltaiczną, znalazłem moc szczytową 69 kWp. Wydaje mi się nielogiczne utrzymywanie pompy, ponieważ podstawowa pompa zużywa tylko 13 kW.

Czy muszę dopasować rozmiar mojego pola fotowoltaicznego do tej mocy pompy, czy też muszę całkowicie zmienić pompę?

Dziękuję za odpowiedzi
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: pompowanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 15/08/20, 14:19

Za mało danych, aby odpowiedzieć. Mówisz o 125m3/d, ale jednak? Przez ile godzin pracy? Czy obecna pompa pracuje cały czas?
Krótko mówiąc, jakie jest zapotrzebowanie hydrauliczne, dzienna objętość lub gwarantowany przepływ przez X godzin dziennie?

HMT 187m to już dużo. Jakie to zastosowanie?
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: pompowanie energii słonecznej




przez ENERC » 15/08/20, 19:53

maroo napisała:Witam,

Mam pytanie odnośnie instalacji która jest już mini z pompą 13KW, właściciel chce zrobić pompowanie solarne, przepływ 125m3/d; HMT=187m .

Kiedy zwymiarowałem instalację fotowoltaiczną, znalazłem moc szczytową 69 kWp. Wydaje mi się nielogiczne utrzymywanie pompy, ponieważ podstawowa pompa zużywa tylko 13 kW.

Czy muszę dopasować rozmiar mojego pola fotowoltaicznego do tej mocy pompy, czy też muszę całkowicie zmienić pompę?

Dziękuję za odpowiedzi

Ponownie wykonałem obliczenia średniej mocy w ciągu 24 godzin w następujący sposób:
125*1000*9.81*187/24/3600=2600W. Ze stratami pompy jesteśmy w 3 kW.
Jeśli pompujemy przez 8 godzin w systemie solarnym, jesteśmy na 9 KW, aby podnieść 125 m3. Pompa może zużywać 13 kW podczas rozruchu, jest to normalne.

Aby uniknąć utraty mocy PV, zacząłbym od 12 kWp energii słonecznej (36 paneli o mocy 330 W) i falownika 9 KW.

[to głupie, ale we Francji ZABRONIONE jest umieszczanie falownika 9 KW na własne potrzeby - dzięki lobby nuklearnemu. Limit prawny wynosi 3 KW i aby złożyć deklarację należy zarejestrować się na portalu ENEDIS. Inaczej to falownik który nie wstrzykuje (Fronius lub falownik hybrydowy) i nikomu nie mów - Zero wtrysku w sieci publicznej = niewykrywalny]
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: pompowanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 15/08/20, 20:55

ENERC napisał: Zacząłbym od 12 kWp fotowoltaiki (36 paneli po 330 W) i falownika 9 KW.


Idziesz za szybko! Ważną rzeczą jest najpierw określenie zapotrzebowania hydraulicznego i rodzaju zastosowania. Jeśli to na przykład nawadnianie (tak latem), ale może to coś zupełnie innego?
To powiedziawszy, zadajesz dobre pytanie: czy nie jest autonomiczne? Innymi słowy, sieć przychodzi dodatkowo, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca?
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: pompowanie energii słonecznej




przez ENERC » 15/08/20, 21:21

sicetaitsimple napisał:
ENERC napisał: Zacząłbym od 12 kWp fotowoltaiki (36 paneli po 330 W) i falownika 9 KW.


Idziesz za szybko! Ważną rzeczą jest najpierw określenie zapotrzebowania hydraulicznego i rodzaju zastosowania. Jeśli to na przykład nawadnianie (tak latem), ale może to coś zupełnie innego?
To powiedziawszy, zadajesz dobre pytanie: czy nie jest autonomiczne? Innymi słowy, sieć przychodzi dodatkowo, gdy nie ma wystarczającej ilości słońca?

Tak, jeśli nie jest podłączony do sieci i jest przeznaczony do użytku rolniczego, w takim przypadku lepiej jest wykorzystać energię słoneczną do podtrzymania generatora niż na baterie. Ale wiąże się to z podlewaniem w ciągu dnia, co nie sprzyja utracie wody.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: pompowanie energii słonecznej




przez sicetaitsimple » 15/08/20, 21:33

Niech Marou już odpowie na zadane pytania dotyczące dziennego zapotrzebowania na hydraulikę i jego możliwej zmiany w ciągu roku, a także dodatkowej sieci lub nie, wtedy zobaczymy, czy możemy mu coś doradzić! Przynajmniej jeśli o mnie chodzi.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 169