Problem z pompą Guinard 4000, zespół zaworu zwrotnego

A jeśli oni naprawy, zamiast rzucać i zmienić? Odkryj na nowo przyjemność samemu napraw. Jak zdiagnozować problem lub znaleźć części zamienne? Naprawa jest sam sposób, aby zaoszczędzić na ogół pieniądze!
Willy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 08/05/09, 17:30

Problem z pompą Guinard 4000, zespół zaworu zwrotnego




przez Willy » 08/05/09, 17:42

bonjour,

Mam mały problem z pompą
dwa dni temu wszystko działało bardzo dobrze
po mojej nowej instalacji już nie działa, zauważyłem, że zamontowałem zawór zwrotny odwrotnie!
ARF
czy moja pompa jest zepsuta? w ogóle już nie aspiruje.
najwyraźniej dobrze wypuszcza powietrze, gdy jest pusty.
Używam go do mycia samochodu i ogrodu ze zbiorników na wodę.

Rozebrałem go żeby zobaczyć, trochę brudny w środku, ale nic złego. Ma jakieś 3-4 lata.

czy moglibyście mi powiedzieć, czy moja pompa jest uszkodzona z powodu zaworu zwrotnego (nieumyślnego zamontowania jej do góry nogami)?
czy to coś innego? co mam sprawdzić?
Dziękujemy za pomoc drodzy ekologiczni rodacy.
0 x
boubka
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 950
Rejestracja: 10/08/07, 17:22
x 2




przez boubka » 08/05/09, 19:13

cześć
Czy poprawnie ponownie uruchomiłeś pompę, napełniając rurę ssącą i korpus pompy?
najwyraźniej dobrze wypuszcza powietrze, gdy jest pusty.

nie tak dobrze. jeśli pompa będzie pracować zbyt długo na pusto, „spalisz” uszczelkę, a następnie zostanie ona uszkodzona.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 08/05/09, 22:45

Gdzie zawór był zamontowany odwrotnie? Przy dostawie czy przy odsysaniu? Jak długo to trwało?
0 x
Willy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 08/05/09, 17:30




przez Willy » 08/05/09, 23:12

zawór jest po stronie ssawnej, długo nie działał, bo woda nie docierała, przeciąłem go i próbowałem ze starą rurką o mniejszej średnicy, pomyślałem, że może jest za duża. wróciłem tak do winy pompy.
Jak rozpoznać, że jest „spalony”?
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 08/05/09, 23:29

Istnieją „tanie” pompy, które nie mogą pracować puste.
Jeśli zbyt długo pracuje na sucho, wirnik jest czasami wykonany z tworzywa sztucznego i topi się... :?
Zwykle łatwo jest zdemontować pompę i sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń.
Ale...przed demontażem trzeba zadać sobie pytanie czy prawidłowo zalałeś pompę. (musi być korek wlewu).
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 08/05/09, 23:33

Ok, z próżnią jest mniej gorzej niż odwrotnie... Zatem Twoja pompa „po prostu” pracuje pusta i jeśli trwa to tylko kilka sekund, wątpię, czy coś uszkodziłeś! Po stronie ssawnej rura musi być jak DUŻA, wręcz przeciwnie!! Im jest on mniejszy, tym większe trudności będziesz miał z gruntowaniem. Podciśnienie zalewania nie zależy od masy wody zawartej w rurze, ale od średnicy rury (straty ciśnienia).

Mam także pompę Guinard 4000: jeśli nie napełnisz jej ręcznie (za pierwszym razem), naprawdę będzie trudno zalać (a mam mniej niż 1 m do „podniesienia” bez napełniania, nie da się tego zrobić) . Krótko mówiąc: aby był samozasysający, musi być „wypełniony”!

Obok gniazdka znajduje się mała czarna zakrętka (jeśli masz taką samą wersję jak ja). Nie zapomnij o szczelnym zamknięciu z uszczelką typu O-ring na swoim miejscu.

Ups, to odpowiedź LeJuste’a (nie czytana wcześniej), która miała rację, myślę! Obraz

ps: to nie jest tania pompa, ale za swoją zapłaciłem 4000€ (kietis 300)... to nasza pompa solarna, przepracowała tam 1000 godzin (przy temperaturze wody dochodzącej do 48°C! :D, instrukcja mówi o maksymalnej temperaturze 40°C, myślę...hihihiih)

Oto ona:

Obraz

Wyraźnie widzimy 2 mosiężne nakładki (w moim przypadku są plastikowe, to nie ma znaczenia) to:

a) góra: korek wlewu do gruntowania
b) dół: korek spustowy (np. do zimowania)

Oto 3 tematy poruszające temat naszej pompy solarnej:

https://www.econologie.com/forums/pompe-mult ... t3473.html
https://www.econologie.com/forums/performanc ... t3526.html
https://www.econologie.com/forums/rendement- ... t4317.html
0 x
Willy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 08/05/09, 17:30




przez Willy » 09/05/09, 09:50

wielkie dzięki za odpowiedź

w gruntowaniu mam około 10M poziomo na zbiorniki, wcześniej działało z nieco mniejszą średnicą, ale dobrze.
Spróbuję zalać go ręcznie, może to ten mały mosiężny przycisk ze śrubą Torcx
to dokładnie ta sama pompa co Twoja, którą kupiłem jako nową
na etykiecie jest napisane 4000.2
W każdym razie dziękuję za pomocną dłoń. W obu przypadkach będę Państwa informował.
skrzyżowane palce.
Zamówiłem nawet pompę wspomagającą, żeby zasilić małą sieć toalet i pralkę z filtrami, które dobrze pasują
do zobaczenia wkrótce
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 09/05/09, 11:15

Nie ma za co, po to tu jesteśmy! 8)

Przy samozasysaniu liczy się m w pionie, w poziomie można zrobić setki metrów jeśli:
- sztywność
- hydroizolacja
- a średnica rur jest wystarczająca

Próżnia absolutna (niemożliwa do osiągnięcia za pomocą pompy) odpowiada wysokości słupa wody wynoszącej 9.8 m

W praktyce osiągamy 7 do 8 m w pionie, ale bardzo rzadko więcej (w tym przypadku potrzebna jest pompa zanurzeniowa). Jest to ogólnie określone w instrukcjach.
0 x
Willy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 08/05/09, 17:30




przez Willy » 11/05/09, 13:11

ponownie,

OK, to działa!
Trzeba było tylko zalać pompę!!! niebieski !! pff
Ale pozwalam sobie na nadużycie Twojej wiedzy w celu uzyskania dodatkowych informacji,
Zamontowałem wzmacniacz nad pompą,
Osiągam 2 bary.

Kiedyś korzystałem z wylotu węża ogrodowego do ogrodu i samochodu.
ale teraz, gdy otwieram rurę, ciśnienie spada, myślę, że jest to normalne? i nie wypływa już woda!
inny zestaw, być może, aby używać go równolegle?
Planuję wykorzystać moją instalację do zasilania sieci pralki i toalet.
ale mam wrażenie, że będę miał ten sam problem?To ten sam system, prawda? (na obwodzie ciśnieniowym), w toaletach i pralce ciśnienie spadnie do 0 barów? Czy to zadziała?
jeszcze raz dziękuję za cierpliwość i pomoc w sprawie siniaka, który jeszcze chce!!!
:P
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79396
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11078




przez Christophe » 11/05/09, 13:14

Hej, proszę bardzo!
Najlepsze LeJuste!

Nie bardzo rozumiem Twój drugi problem... czy jest to problem spadku ciśnienia na wylocie wzmacniacza?

Jeśli tak, spójrz na to: https://www.econologie.com/forums/probleme-f ... t3853.html

I użyj: https://www.econologie.com/forums/search.php
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "awarii, usterek i napraw: naprawić samodzielnie? "

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 104