Basen bez chloru (alternatywne systemy dezynfekcji)

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79386
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11072

Basen bez chloru (alternatywne systemy dezynfekcji)




przez Christophe » 02/07/08, 10:00

Basen nie jest najlepszym rozwiązaniem pod względem „oszczędności energii w domu”, ale istnieją sposoby, aby uczynić go bardziej „eko”, zaczynając od nie używaj chloru do dezynfekcji ani „bardzo” chemicznych produktów…dla środowiska, ale także dla użytkowników!

Oto systemy dostępne na rynku (ceny są bardzo zróżnicowane), które są dobrą alternatywą dla chloru:

- Elektroliza soli (najpopularniejsza alternatywa: tworzy wybielacz w „zamkniętym” obiegu poprzez elektrolizę sodu, wymaga lekko słonej wody)
- Elektroliza miedzi i srebra (nowa i dość droga w elektrodach)
- Woda natleniona (najmiększa i myślę, że najmniej szkodliwa dla środowiska, ale też jedna z najdroższych)
- PHMB (substancja chemiczna http://fr.wikipedia.org/wiki/PHMB )
- Brom (niezbyt „eko” http://fr.wikipedia.org/wiki/Brome )

Ironia: te alternatywne systemy istnieją od 20 lat (do elektrolizy soli), ale we Francji (przynajmniej) obecnie w zakładach publicznych dozwolony jest wyłącznie chlor.
0 x
Avatar de l'utilisateur
geotrouvetout
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 108
Rejestracja: 18/09/05, 21:10
Lokalizacja: 76




przez geotrouvetout » 02/07/08, 13:28

Inną alternatywą dla produktów chemicznych jest O3 (ozon), który zabija bakterie.Pracowałem nad częścią wysokiego napięcia, która zasilała lampy generatora ozonu firmy specjalizującej się w uzdatnianiu wody basenowej.

Geo;).
Ostatnio edytowane przez geotrouvetout 02 / 07 / 08, 14: 31, 1 edytowany raz.
0 x
aidiv
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 103
Rejestracja: 20/12/04, 18:57




przez aidiv » 02/07/08, 14:30

Myślałem, że elektrolizer wytwarza chlor.

słona woda = chlorek sodu? NIE?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79386
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11072




przez Christophe » 02/07/08, 16:15

Nie do końca chlor, „tworzy” podchrolit sodu, wybielacz (tak mi się wydaje).

Tak w przypadku ozonu, ale nie wiem, czy istnieje on dla „ogólnego społeczeństwa”, jeśli tak, nie wiem, jak to działa.
0 x
Avatar de l'utilisateur
geotrouvetout
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 108
Rejestracja: 18/09/05, 21:10
Lokalizacja: 76




przez geotrouvetout » 02/07/08, 16:39

cóż, mówiąc prościej, generator (wysokie napięcie) do produkcji ozonu, który jest przesyłany przed pompą, a oczyszczana woda może być następnie ponownie wtryskiwana do basenu.

W HS tak jak mi Christophe zasugerował dlaczego nie zastosować ozonu przy domieszkowaniu wodą silnika spalinowego!!!
Koniec HS.

Geo;).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 04/07/08, 16:45

Do uzdatniania basenu używam wody utlenionej.
To 2 produkty, które trzeba wlać do basenu co roku
3 tygodnie, mimo to leczenie jest dość drogie
mój basen jest bardzo mały (20mXNUMX).
Dodałem, że zeszłego lata miałem problemy z glonami
2 g siarczanu miedzi na mXNUMX.Woda jest naprawdę krystalicznie czysta.
W przypadku basenu uruchamiam filtrację tylko na 2 godziny co 3 dni
nie jest używany, w przeciwnym razie 2 godziny w nocy, jeśli był używany w ciągu dnia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
crispus
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 401
Rejestracja: 08/09/06, 20:51
Lokalizacja: Rennes
x 1




przez crispus » 04/07/08, 19:28

5 lat temu zbudowałem basen 50m3, w którym zamontowałem elektrolizer: do prawidłowego działania trzeba dodać 3g soli na litr. Jest to stosunkowo przyjemne, ponieważ nie ma zapachu chloru. Pod warunkiem regularnego otwierania pokrywy basenu: co najmniej 1 godzinę dziennie przy bardzo upalnej pogodzie. To dobrze, to są dni, kiedy lubimy pływać :D

Zalety elektrolizy:

Nie ma potrzeby ciągłej pracy pompy: w pełnym ogniu wystarczy 10 do 12 godzin dziennie. Elektrolizer jest połączony z pompą.

wady:

- Kiedy pada deszcz, przez przelew wypływa słona woda i należy dodać sól: 3 do 5 worków po 25 kg rocznie. W przypadku parowania jest to mniej groźne, sól pozostaje w basenie.

- Ph stale rośnie: musiałem dodać regulator PH, który zużywa około 25 l puszki kwasu siarkowego rocznie. Niska dawka w stosunku do ilości wody.

- Na elektrodach osadza się kamień pomimo tzw. „samoczyszczącego” systemu zmiany polaryzacji. W rezultacie prąd koncentruje się na obszarach niezakrytych wapieniem, a płyty wymiennika ulegają wyżarciu, szczególnie w miejscach spoin (wymiana po 3 latach).

Krótko mówiąc, ten system nie jest tak cudowny, jak sugerują katalogi. Jednak w porównaniu z kosztem chemikaliów w puszkach, w dłuższej perspektywie jest to niewiele droższe przy znacznie zmniejszonych kosztach konserwacji: wystarczy kontrola raz w tygodniu, nawet przy bardzo upalnej pogodzie.

Odkąd się przeprowadziłam, nie wiem, czy będę odbudowywać basen, nadal jest to restrykcyjne. Nawet jeśli latem jest niezrównanie wygodny. 8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79386
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11072




przez Christophe » 04/07/08, 20:16

0) Hmm, jesteś pewien, że to był kwas siarkowy? Ponieważ istnieją inne, znacznie mniej żrące kwasy… zaczynając od… kwasu cytrynowego :)

1) pH rośnie? Zwykle na basenach zewnętrznych ma tendencję do zmniejszania się, wręcz odwrotnie (kwasowość deszczu/CO2, jak sądzę?), prawda? Być może jest to specyficzne dla elektrolizy soli?

3) Odciąganie pokarmu od 10 do 12 godzin dziennie to ogromna ilość, prawda? Zwłaszcza w porównaniu do tego, co zapowiada Lapin... przecież to zależy od mocy pompy i objętości basenu, mówisz mi...

Różnica między katalogiem a rzeczywistością jest częsta... (za duża?)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 04/07/08, 21:18

Mój mały basen o pojemności 20 mXNUMX zwykle potrzebuje
2 godziny filtracji piaskowej dziennie. Mój filtr + pompa przepływowa
12 M kostek/h Ale dzięki siarczanowi miedzi i ecoswimowi
(nazwa handlowa mojej wody tlenowej) Mogę być zadowolony
2 godziny dziennie. Ale ponieważ jestem spłukany, podzieliłem przez 3
filtracja, jak dotąd nie było żadnych problemów.

: Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
crispus
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 401
Rejestracja: 08/09/06, 20:51
Lokalizacja: Rennes
x 1




przez crispus » 05/07/08, 10:14

Christophe napisał:Jesteś pewien, że to był kwas siarkowy?

Nie mam już butelki przed oczami, ale tak mi się wydaje. Należy go rozcieńczyć, ale pozostaje bardzo żrący.
pH wzrasta? Być może jest to specyficzne dla elektrolizy soli?

Według sprzedawcy tak.
10–12 godzin odciągania pokarmu dziennie to dużo, prawda? Zwłaszcza w porównaniu do tego, co zapowiada Lapin... przecież to zależy od mocy pompy i objętości basenu, mówisz mi...

Tylko w bardzo upalne dni. Dzięki ścianom styropianowym i automatycznej osłonie przeciwsłonecznej straty są niskie, przyjemne już od kwietnia. Ale w przypadku dłuższej nieobecności (1 tydzień) temperatura sięgała 38°C: to za dużo!
W „normalnych” czasach (28-30°C) jest to bardziej jak 4 do 6 godzin filtracji przy pomocy pompy 50 m3/h. Ale latem tam, gdzie mieszkam, jest gorąco...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 115