Geotekstylna i biologiczna jakość gleb?

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090

Geotekstylna i biologiczna jakość gleb?




przez Christophe » 14/10/16, 11:07

Wczoraj posadziłem kilka bylin na małej grządce, na której przed laty położyłem geowłókninę. Geowłóknina była wówczas pokryta korą, następnie przez lata warstwą humusu (liści z pobliskich drzew), a następnie ostatnią warstwą RCW. W końcu ma około 20 cm głębokości...

Zauważyłem, że grunt pod geowłókniną jest bardzo zwarty i twardy, więc od razu pomyślałem o metodzie Didiera i leniwym ogródku warzywnym.

Geotekstylia wydają się zatem szkodliwe dla aktywności biologicznej i bakteriologicznej.

Uwaga ważna pod geowłókniną, ponieważ powyżej myślę, że jest raczej odwrotnie: próchnica była bardzo czarna, ponieważ była bardzo słabo rozcieńczona…co ostatecznie nie zapobiegło powierzchniowym chwastom…

Ale prawdą jest, że również dlatego je umieszczamy (aby zapobiec powierzchniowym chwastom) ... ale jeśli obniżają jakość gleby pod swoją warstwą, to ich układanie z roślinami ozdobnymi (w tym my raczej chcemy dobrego wzrostu) wydaje się mieć negatywne zainteresowanie...

Komentarze Zamis?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Jakość geowłókniny i gleby biologicznej?




przez Ahmed » 14/10/16, 11:28

Cóż, jeśli jedzenie znajduje się nad geowłókniną, a ta jest na głębokości dwudziestu centymetrów, nie ma się co dziwić, że pod nią niewiele się dzieje…
Zastosowany na powierzchni zachowywałby się inaczej, ale na dłuższą metę nie jest optymalny, ponieważ dopływ składników odżywczych, który odbywa się na powierzchni, jest zablokowany, z wyjątkiem korzeni roślin, które są tam zainstalowane (pod warunkiem, że nie są one ostrożnie wyrywane do końca sezonu, co wydaje się być normą wśród działaczy „czystego ogrodu”).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090

Re: Jakość geowłókniny i gleby biologicznej?




przez Christophe » 14/10/16, 12:38

20 cm to przez RCW założone kilka dni temu... wcześniej było 5 do 10 cm (kora + próchnica)... oryginalnie położyłem i przykryłem korą (około 5 cm)

Ahmed napisał:ale na dłuższą metę nie jest to optymalne, ponieważ wkłady składników odżywczych, które są wytwarzane na powierzchni, są blokowane


To właśnie chciałem podkreślić: pod geowłókniną (a więc tam, gdzie rośliny „chronione” przez geowłókninę czerpią swoje zasoby…) po kilku latach niewiele zostaje…
0 x

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 113