Poznaj opinię na temat mieszanego kotła grzewczego pieca na drewno

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
NAWET
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 43
Rejestracja: 11/06/08, 10:25

Poznaj opinię na temat mieszanego kotła grzewczego pieca na drewno




przez NAWET » 11/06/08, 12:22

Halo

Zdecydowaliśmy się połączyć nasz główny tryb ogrzewania (kocioł gazowy) z piecem opalanym drewnem.

Moje roczne zużycie gazu wynosi około 5400 KWH na około 100 m2 powierzchni mieszkalnej. Biorąc pod uwagę instalację pieca, mam nadzieję zredukować to do 3000 KWH / rok przez naprzemienne ogrzewanie gazowe rano iw ciągu dnia w trybie zredukowanym oraz ogrzewanie piecem wieczorem (liczyłem na zużycie drewna maksymalnie 3 stery / rok)

Czy mamy podobne doświadczenia, które mogłyby zilustrować tego typu scenariusz?

merci d'Avance
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79459
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 11/06/08, 12:44

Cóż, mamy "trochę" tę samą instalację, z tym wyjątkiem, że nie mamy gazu, ale energię słoneczną (poprzez dużą przekładkę termiczną).

Działa całkiem dobrze, ale trzeba często ładować mini kocioł na drewno.
:)

Wszystkie wyjaśnienia i szczegółowe plany znajdziesz tutaj:
https://www.econologie.com/forums/chaudiere- ... t4589.html

W przeciwnym razie wspomnieliśmy już o klasycznym sprzężeniu kotła z drewnem lub energią geotermalną tutaj: https://www.econologie.com/forums/releve-de- ... t3771.html

Dla własnego zużycia, stos „dobrego” drewna zawiera około 2000 kWh, zakładając równoważną wydajność, dlatego należy bardziej zmniejszyć zużycie gazu. Potem zależy to od tego, jak zorganizowane jest twoje zakwaterowanie.

Nie wahaj się skorzystać z wyszukiwarki: https://www.econologie.com/forums/search.php

ps: Mogę się mylić, jeśli twój piec na drewno „tylko” podgrzewa powietrze, będzie dużo łatwiej, ale zawsze będziesz zależny od gazu do CWU…
0 x
Avatar de l'utilisateur
NAWET
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 43
Rejestracja: 11/06/08, 10:25




przez NAWET » 11/06/08, 13:17

tak masz rację to jest maksymalny limit zużycia bo raczej mam nadzieję zużyć 2500 kwh w gazie i tylko 2 metry sześcienne.

Moje pytanie wynika teraz z faktu, że mamy dziecko; podczas gdy zadowalaliśmy się 15-17 stopniami, teraz będziemy musieli podgrzać do 17-19 stopni.
Piec jest zainstalowany na tym samym piętrze co pokoje dzienne, podwójne drzwi zostały usunięte w celu rozprowadzenia w pozostałej części mieszkania przez centralny korytarz (obowiązuje dom „Nantes”).
Dodatkowo trzeba się zastanowić nad wyborem (B0 czy B1) umowy gazowej która jest tańsza jeśli zużywasz mniej niż 5000 kwh/rok bo abonamenty są tańsze ale w zamian cena kwh jest droższa.
Zasadniczo, jeśli wezmę 10 °/o wzrost zużycia (2 dodatkowe stopnie), ponieważ dziecko i ja zdecydujemy się na spożycie około 3000 kWh drewna (2 stery), spadnę do około 3000 kWh gazu.
Po obliczeniu zgodnie z taryfami regulowanymi GDF zarabiam 40 euro rocznie w Bo, a nie w B1. Porównując koszt według tej aktualnej konfiguracji trybu ogrzewania, oszczędzam około 80 € / rok (po zakupie drewna) w porównaniu z trybem ogrzewania wyłącznie gazem.
Tak więc w tej chwili i zgodnie z tymi obliczeniami sprawiłbym, że nasza instalacja będzie opłacalna za około trzydzieści lat (po uwzględnieniu premii podatkowej i stałych kosztów drewna): jesteśmy na dobrej drodze do zrównoważonego rozwoju.
Więc jeśli komuś udało się dopracować ten tryb grzania to jestem zainteresowany.

:D
Ostatnio edytowane przez NAWET 11 / 06 / 08, 14: 42, 1 edytowany raz.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 11/06/08, 14:39

liczby, które podajesz, przemawiają do mnie: 5400 kwh/rok dla domu o powierzchni 100 m2 w regionie Nantes (DJU~2340), to tylko 0.54 W/m3.°C, to bardzo mało. albo twój dom jest bardzo dobrze ocieplony, albo licznik gazu ślizga się w semolinie (nie śmiej się, to się zdarza)
przy tak małych stratach daje potrzebną moc grzewczą ~2,5kW dla 19°C wewnątrz przy 0°C na zewnątrz!!!
kolejną konsekwencją, jeśli jest to rzeczywiście rzeczywistość, z piecem o mocy około 8 do 12 kW, będzie to bardzo trudne do opanowania. Po godzinie pożaru trzeba będzie otworzyć okna, żeby było gorąco.
jak zauważyłeś oszczędność 3000kWh nie jest znacząca (po zakupie drewna)
teraz jeśli to dla uroku wieczorów przy ognisku to się nie kłócimy.....
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79459
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 11/06/08, 14:52

Dobra uwaga Pitta, nie przechyliłem się. W kWh EP faktycznie daje to 54 kWh EP/m2, co jest bardzo dobre.

Jak znaleźć 0.54 W/m3.°C?
0 x
Avatar de l'utilisateur
NAWET
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 43
Rejestracja: 11/06/08, 10:25




przez NAWET » 11/06/08, 14:55

dom jest dobrze ocieplony (mimo swojego wieku: pochodzi z 1958 roku)
podwójna izolacja na dachu, podwójne szyby i izolacja ścian zewnętrznych; ale są jeszcze mostki termiczne do poprawy (zwłaszcza w przypadku podłóg komunikujących się z garażem i tarasem zewnętrznym)
Tak jak mówiłem, nie grzejemy dużo (pierwszy rok ogrzewałem więcej, ale zorientowałem się, że dom ma próg ogrzewania 18°C ​​przy obecnej instalacji gazowej) i wykorzystuję zegar termostatu najlepiej jak potrafię do regulacji ogrzewania i bardzo mało ogrzewam parter
W tej chwili nie mam wystarczającego doświadczenia z moim piecem (ma 10 KW), ponieważ używałem go tylko w marcu i kwietniu i miałem tylko ścinki z ogrodu (bardzo średnia jakość); na ogrzewanie około 6 godzin wieczorem dom utrzymywał się w temperaturze 15-16 °C przed ogrzewaniem następnego dnia (wszystko bez doprowadzenia gazu, ponieważ grzejniki zostały zdemontowane ze względu na prace w pokoju dziecka)
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 11/06/08, 15:20

@Krzysztof,
Odsyłam do mojego wyjaśnienia w poprzednim poście:
tutaj
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
NAWET
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 43
Rejestracja: 11/06/08, 10:25




przez NAWET » 11/06/08, 15:28

Dirk Pitt napisał:liczby, które podajesz, przemawiają do mnie: 5400 kwh/rok dla domu o powierzchni 100 m2 w regionie Nantes (DJU~2340), to tylko 0.54 W/m3.°C, .


PITT jeśli weźmiemy pod uwagę, że ogrzałem tylko 80 m2 (ze 100) to jest 70,6 WH/m2 (dokładnie 5648 kwh / 1 rok) + 1 butla metanu (13,6 kg) w dodatkowym ogrzewaniu w kolorze do ogrzewania 17° C, czy nadal jest dla ciebie dobry?
Ostatnio edytowane przez NAWET 11 / 06 / 08, 15: 50, 1 edytowany raz.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79459
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 11/06/08, 15:31

Dirk Pitt napisał:@Krzysztof,
Odsyłam do mojego wyjaśnienia w poprzednim poście:
tutaj


Nie widziałem tego wtedy, dziękuję.

Myślę, że powinniśmy umieścić metodę w konkretnym temacie, ponieważ w tej chwili wszystkie metody, które przedstawiliśmy, są metodami złożonymi, które sprawiają, że większość ludzi mówi biegle.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 11/06/08, 15:55

jeśli ogrzałeś tylko 80 m2 zamiast 100, to jest to 0.68, ale uwaga, przez przypadek wygląda to na 5400 kWh / 80 m2, podczas gdy we wzorze, aby móc porównać różne typy mieszkań i użytkowania w różnych regionach, musisz wprowadzić DJU , intermittent rate (dla Ciebie wyceniłem 0.6, bo wygląda na to, że masz ważne okresy w ciągu dnia, kiedy się nie rozgrzewasz).
za ogólną sprawność grzewczą (kocioł + rozprowadzenie + przekaźniki) wziąłem 0.85 czyli całkiem nieźle jak na kocioł gazowy + grzejniki stalowe.
zobacz post cytowany powyżej, aby uzyskać szczegółowe informacje
uwaga: to przybliżone obliczenie uzyskane z obserwowanego zużycia zostało wykonane za pomocą DJU18, co oznacza, że ​​dotyczy temperatury wewnętrznej około 19°C (1°C wkładu zewnętrznego)
jeśli grzejesz poniżej, obliczony współczynnik jest zwykle przesadnie dobry, jeśli dużo grzejesz, jest odwrotnie. to tylko szybkie przybliżenie.

to powiedziawszy, 0.68 jest nadal bardzo dobre, ponieważ bierzemy pod uwagę nową obudowę między 0.7 a 0.9, starą izolowaną między 0.8 a 1.1 i starą nieizolowaną między 2 a 3.5
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 238