Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
kick1602
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 26/08/23, 10:19

Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez kick1602 » 26/08/23, 10:24

Bonjour à tous,

Mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi i zastanawiałem się, czy przypadkiem ktoś nie miałby czasu i życzliwości, aby mi pomóc.

Rok temu zainstalowałem kompaktowy kocioł na pellet Oköfen pellematic.
Zeszłej zimy zauważyłem, że w wędzarni było dużo kondensacji (myślę, że w chłodne okresy zbierałem od 3 do 4 litrów wody w ciągu 24 godzin.
Podczas interwencji mojego kominiarza powiedział mi, że w rurach jest za dużo wilgoci i osadza się sadza.
Skontaktowałem się z moim instalatorem, który przyjechał w celu usunięcia „turbulatora” (długie metalowe części tworzące fale). Bardzo niejasno wyraził się na temat wpływu, jaki będzie to miało na wydajność.

Martwię się, bo podczas drugiego kominiarstwa mój kominiarz był bardzo zaskoczony tą akcją.

Moje pytanie jest zatem następujące, czy demontaż tych części w celu zmniejszenia zużycia jest normalny i jaki będzie to miało wpływ na wydajność.

Z góry dziękuję każdemu, kto może rzucić mi trochę światła.

bardzo dobry dzień
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13726
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez izentrop » 26/08/23, 10:54

Witam, może niewystarczający wzrost temperatury?
Zbyt duża średnica rury w stosunku do mocy grzewczej?
Izolowana rura pozwala na szybszy wzrost temperatury rury dymowej, lepszy ciąg i ogranicza ryzyko kondensacji
https://www.forumconstruire.com/constru ... hp#6044183
1 x
kick1602
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 26/08/23, 10:19

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez kick1602 » 26/08/23, 11:47

Witam,
Dziękuję za odpowiedź.
Przyjrzę się Twojemu linkowi.

Zrobiłem literówkę w moim pytaniu.

Chciałem napisać:

Moje pytanie jest zatem następujące: czy demontaż tych części w celu zmniejszenia kondensacji (a nie zużycia) jest normalnym zjawiskiem i jaki będzie to miało wpływ na wydajność.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez sicetaitsimple » 26/08/23, 12:21

kick1602 napisał:Moje pytanie jest zatem następujące: czy demontaż tych części w celu zmniejszenia kondensacji (a nie zużycia) jest normalnym zjawiskiem i jaki będzie to miało wpływ na wydajność.

Witam,
Na wstępie chciałbym wyjaśnić, że osobiście nie jestem użytkownikiem kotła na pellet. Moja odpowiedź będzie zatem musiała zostać zweryfikowana.
Ale z tego, co zrozumiałem z działania klasycznych kotłów Okofen*, wynika, że ​​turbulatory pozwalają na poprawę współczynnika wymiany pomiędzy gorącymi gazami i wodą w obiegu grzewczym. Usunięcie niektórych (lub dodanie) pozwala również w pewnym stopniu dostosować moc nominalną kotła.
Jeśli instalator je usunął, jest pewne, że spaliny będą wychodzić gorętsze, a zatem mniej prawdopodobne jest, że będą się skraplać w komorze dymnej.
Z drugiej jednak strony należy to zrobić kosztem wydajności, przy tej samej ilości pelletu do obiegu wodnego będzie trafiać mniej kalorii, a więcej, które trafi do komina.
Powinien działać z punktu widzenia ograniczenia kondensacji, ale kosztem trudnych do oszacowania kosztów energii.

PS:* kompakt pellematyczny nie jest chyba kotłem kondensacyjnym?
2 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez sicetaitsimple » 26/08/23, 16:04

Uzupełnienie: jeśli chodzi o treść, należy uważnie przyjrzeć się uwadze Izentropa.
Czy wymianie kotła towarzyszyły modyfikacje przewodu kominowego, czy też była to jedynie modyfikacja połączeń na istniejącym kominie, niekoniecznie dostosowana do charakterystyki nowego kotła?
Widziane z daleka to tylko wskazówka, ale widziane z bliska jest nieco bardziej skomplikowane.
1 x
kick1602
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 26/08/23, 10:19

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez kick1602 » 26/08/23, 17:10

Witam i bardzo dziękuję za te odpowiedzi,

@izentrop
Zacząłem czytać temat Twojego linku i moja woda płynęła tak samo jak osoba, której temat dotyczy, przez wnętrze litery „T”.
Jeśli chodzi o średnicę i izolację kanałów w mojej instalacji, będę musiał przejrzeć faktury.
Ale jeśli dobrze zrozumiałem mojego instalatora, usunął turbulatory, dzięki czemu spaliny były cieplejsze, co zadziałało, ponieważ przeszedłem z 4L/24h na trzy krople miesięcznie.

@sicetaitsimple
Tak, chodzi o to, aby spaliny były cieplejsze, aby wyeliminować kondensację poprzez usunięcie turbulatorów.
Ale zauważyłem, że usunął ich 6 (wszystkie?) i zastanawiałem się, czy byłoby możliwe usunięcie tylko części z nich, aby nie zmniejszyć za bardzo plonu.
Potwierdzam, że kocioł nie jest kotłem kondensacyjnym oraz że cała fuga jest nowa i została zamontowana w kotle.


Przyznam, że martwi mnie to, że kilkukrotnie pytałem instalatora, jaki będzie spadek mocy kotła i nigdy nie udzielił mi jednoznacznej odpowiedzi. (Teoretycznie kocioł powinien mieć sprawność 84%)
Chciałbym wiedzieć, czy rozwiązanie zastosowane do rozwiązania problemu jest właściwe i czy jest optymalne.

Życzę miłego wieczoru
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez sicetaitsimple » 26/08/23, 18:08

kick1602 napisał:Chciałbym wiedzieć, czy rozwiązanie zastosowane do rozwiązania problemu jest właściwe i czy jest optymalne.

Nie ma wątpliwości, że „dobrze” jest, jeśli ilość kondensatów wzrosła z 3 do 4 l/dzień do kilku kropli miesięcznie.
Na ile „optymalne” – nie wiem. Podczas przyszłej rewizji może zaistnieć potrzeba próby odłożenia na przykład 2 turbulatorów i porównania.
Ale to tylko fizyka/chemia, pelety mają zawartość wody około 10% plus wodór, który podczas spalania będzie wytwarzał wodę.
Olej opałowy lub gaz mają zawartość wody zwykle bliską zeru oraz wodór.
Jest całkiem normalne, że spaliny z kotła na pellet mają znacznie wyższą wilgotność i dlatego są bardziej podatne na kondensację w instalacji, która nie jest specjalnie do tego zaprojektowana (w przeciwieństwie do kotła kondensacyjnego, gdzie jest odwrotnie).
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13726
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez izentrop » 27/08/23, 00:12

kick1602 napisał: Przeszedłem z 4L/24h do trzech kropli miesięcznie.
Więc to rozwiązane...
kick1602 napisał:(Teoretycznie kocioł powinien mieć sprawność 84%)
Chciałbym wiedzieć, czy rozwiązanie zastosowane do rozwiązania problemu jest właściwe i czy jest optymalne.
Jakby to było proste nie jestem ekspertem. Bardziej prawdopodobne jest, że taki znajdziesz forum jak ten https://www.forumconstruire.com/constru ... e_bois.php
0 x
kick1602
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 26/08/23, 10:19

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez kick1602 » 29/08/23, 18:52

Witam,

Dziękuję za wszystkie informacje, które będą dla mnie przydatne.

Tak, problem został rozwiązany, z tą różnicą, że mój instalator nie udzielił mi żadnych technicznych wyjaśnień na temat swojego działania, a przede wszystkim zawsze odpowiadał na moje pytania dotyczące wydajności.

Znam również forum buduję, ale wydaje mi się, o ile się nie mylę, że o kotłach Oköfen nie ma nic, natomiast zauważyłem, że było kilka wątków dyskusji na ten temat forum.

Miłego wieczoru
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9846
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Re: Kocioł Oköfen i nadmierna kondensacja




przez sicetaitsimple » 29/08/23, 19:18

kick1602 napisał:Witam,

Dziękuję za wszystkie informacje, które będą dla mnie przydatne.

Tak, problem został rozwiązany, z tą różnicą, że mój instalator nie udzielił mi żadnych technicznych wyjaśnień na temat swojego działania, a przede wszystkim zawsze odpowiadał na moje pytania dotyczące wydajności.


Dobra, wyjaśnijmy sobie...
Moim zdaniem instalator sprzedał Ci kocioł za duży w stosunku do Twoich potrzeb i zrekompensował to demontażem turbulatorów i (mam nadzieję?) zatykaniem odpowiednich rur dymowych.
Krótko mówiąc, mogłeś kupić kocioł o mocy 20 kW na papierze, ale dzisiaj produkuje on tylko 12 lub 15.
Niekoniecznie jest to dramatyczne, o ile działa prawidłowo.
Zobaczysz tej zimy.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 184