Przełączyć się na pompę ciepła typu monosplit?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Przełączyć się na pompę ciepła typu monosplit?




przez Forhorse » 31/01/23, 21:24

Bonjour à tous,

Po mojej refleksji nad trybem grzania dla odległego projektu izolacja-cieplna/kocioł-płytkowy-możliwa-autonomia-t17403.html

Przyszedłem pomyśleć o krótkoterminowym projekcie dotyczącym ogrzewania naszego mieszkania.

Obecnie ogrzewamy „olejem” (CLAMC) piecem „elektronicznym” takim, jaki można bez problemu znaleźć w marketach budowlanych.
Nigdy nie było idealne (zwłaszcza pod względem zdrowotnym, z emisjami spalania, które trafiają do ogrzewanego pomieszczenia), ale do tej pory było stosunkowo praktyczne, stosunkowo niedrogie i stosunkowo dostosowane do naszej sytuacji mieszkaniowej. na 10 lat).

Porównywałem już 2 lata temu cenę za kWh ogrzewania między CLAMC a 100% elektrycznym i wtedy wygrał CLAMC (poniżej 1 € za litr), co zachęciło mnie do zmiany...

Dzisiaj CLAMC kosztuje prawie 1.9 € za litr, a nasz piec zaczyna wykazywać oznaki zmęczenia (z pamięci ma 5 lat), więc to na pewno jego ostatnia zima (czas wypalić ostatnie puszki, które mamy na stanie zakupione wcześniej ogromny wzrost cen)

Więc zanim go wymieniłem i głupio zainwestowałem w coraz droższy i niezdrowy tryb ogrzewania, ponownie przeliczyłem swoje obliczenia… ale mam wątpliwości.
Gdyby plusy równoważności energii mogły sprawdzić i potwierdzić moje przypuszczenia.

Mieszkanie do ogrzania ma nieco mniej niż 50 m², ale tylko jedno pomieszczenie (parter) jest ogrzewane poza łazienką, która jest czasami ogrzewana wentylatorem elektrycznym.
Izolacja słaba, wręcz żadna (10 cm wełny szklanej + 15 mm płyty wiórowej na ścianach zewnętrznych)
Stosowany obecnie piec olejowy podany jest na moc maksymalną 3000W przy mocy nominalnej 2000W
Myślałem o zastąpieniu go odwracalną klimatyzacją typu mono-split o mocy 3400 W (podana dla SCOP 4)

Oto moje obliczenia:
1 kg CLAMC daje około 12 kWh ciepła
przy cenie 1.875 € za litr daje to więc 0.15625 €/kWh (uprościłem 1l=1Kg nawet jeśli wiem, że to źle, jeśli ktoś chce dopracować...)
Przy tej cenie nadal wydaje się opłacalne ogrzewanie za pomocą CLAMC zamiast czystej energii elektrycznej (toster...), ponieważ kWh EDF wynosi 0.1841 €/kWh
ALE, biorąc pod uwagę pompę ciepła o COP 3, daje nam to 0.06137 €/kWh ciepła;
Czy jestem dobry do tej pory?

Teraz, jeśli weźmiemy pod uwagę:
- z jednej strony piec olejowy z początkową inwestycją 0 €, ponieważ już go mam (ignorując w ten sposób fakt, że wkrótce będzie musiał zostać wymieniony), a także ignorując własne zużycie energii elektrycznej (między 70 a 90 W), które kosztuje 0.15625 €/kWh
- z drugiej instalacja odwracalnej jednostki klimatyzacyjnej, która obecnie kosztuje 790 € (zainstalowałem sam z zestawem, który jest w porządku), co kosztuje 0.06137 €/kWh
Jeśli ułożymy równanie
x.0.15625=790+x.0.06137 daje nam opłacalną pompę ciepła po 8326kWh (x w równaniu)
nadal ci pasuje?
Jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność CLAMC (w przybliżeniu), daje nam to 694 kg oleju, czyli około 35 puszek.
Począwszy od zimy niezbyt mroźnej (jak ta) zużywamy średnio 4 puszki miesięcznie, przy okresie grzewczym średnio 4 miesiące w roku, mniej więcej za 2-3 lata max inwestycja w PAC się opłaca .

Mam się dobrze, wydaje ci się to poprawne, czy może gdzieś schrzaniłem?

Z góry dziękuję za przemyślane opinie.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9871
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2688

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez sicetaitsimple » 01/02/23, 12:46

Nie sprawdzałem obliczeń, ale rozumowanie wydaje mi się dobre. Ale trzy uwagi:
- ten, który już zrobiłeś na stosunku l/kg swojego paliwa.
- dlaczego przyjmujesz COP równy 3, skoro SCOP, który jest zwykle reprezentatywny dla średniego COP w sezonie grzewczym, jest wyświetlany na poziomie 4? Tym bardziej, że w Normandii rzadko zdarzają się bardzo niskie temperatury w porównaniu do punktu odniesienia, którym według mnie jest Strasburg.
- ostatni punkt, efekt odbicia. Jeśli masz urządzenie, które jest bardziej praktyczne, nie zanieczyszcza środowiska i ma niższy proporcjonalny koszt, istnieje duża szansa, że ​​będziesz go częściej używać, oczywiście z korzyścią dla większego komfortu. Twoje roczne zużycie (w kWh ciepła) z pewnością nieznacznie wzrośnie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6528
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez Macro » 01/02/23, 13:35

hałas i przeciągi pompy ciepła w trybie ogrzewania... Fuj
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2229
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 511

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez phil59 » 01/02/23, 13:40

Przez długi czas ogrzewałem dodatkowo piecami naftowymi.

Wytrzymasz na jednym prawie 10 lat, biorąc pod uwagę, że codziennie tankowałem około 4L zbiornika, więc wszyscy wydali dużo litrów, w środku zimy.

Miałem do 5 na raz.

Zużycie około 600 W przy uruchomieniu, przez mniej niż minutę.

Już wszystko rozbierałem i składałem kilka razy, przewróciłem piecyk, żeby tylko opróżnić wszystko i mieszankę 0.5L oleju i 0.5L E85, którą zostawiłem "palącą się na zewnątrz"... do wyczyszczenia.

Nadal mam 2, które dałem jednej z moich córek w nagłych wypadkach.

Przestałem w 2018 roku, kiedy zainstalowałem kocioł na drewno.

Co do notowania w środku zimy za pac na 4 to mam wątpliwości. Dlaczego nie 2 dyfuzory?
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28737
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5541

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez Obamot » 01/02/23, 14:31

Biorąc pod uwagę cenę pomp ciepła, fakt, że kiedy ich najbardziej potrzebujesz, ich wydajność spada, przeciągi jak mówi Macro... Nigdy nie byłem przekonany.

Poza tym kusi nas, żeby kupić model z pierwszej ceny, bo inaczej drogie modele równie dobrze mogą się zepsuć, a wszystko to sprawia, że ​​rozgrzewa się energia atomowa... Nan vade retro.

A dlaczego nie samodzielnie zbudowany piec rakietowy lub piec masowy? Z tym ostatnim ogrzejesz dom prawie za darmo, średnio polan wytrzymuje 24 godziny!!! (40 cm x 15 cm)

To czego nie rozumiem to to, że nie masz jeszcze kominka!?

EDIT: Widziałem twój drugi wątek, masz tyle, żeby się ogrzać za darmo z masowego pieca!

Kurs nauki budowy 120€
https://www.atelierdusoleiletduvent.org ... e-de-masse

Myślę, że jest możliwość odbycia praktyki w domu (w niektórych stowarzyszeniach), potem to już tylko cegła ogniotrwała i kominek....

https://wiki.lowtechlab.org/wiki/Po%C3% ... sse_OXALIS

Po innych, brałem udział raz...
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2229
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 511

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez phil59 » 01/02/23, 15:28

Jak już wyjaśniono, drewno jest dobre, ale musi być opalane olejem, pompą ciepła, kotłem na paliwo lub gaz, jest automatyczne.

Szczególnie na noc, kiedy miałem tu noce między -8 a -2, bez bojlera gazowego do podtrzymania tp, gla-gla.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28737
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5541

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez Obamot » 01/02/23, 21:15

No nie, to cała zasada działania pieca MASSE, wygoda, która nie ma nic wspólnego z innymi rodzajami ogrzewania drewnem, gdzie spaliny mają temperaturę zbliżoną do paleniska, a straty są ogromne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez Forhorse » 01/02/23, 22:32

Gdybym mógł ogrzewać drewnem, to już byłoby zrobione.
Obecne mieszkanie jest "tymczasowe" (na 10 lat, ale hej...) a jego powierzchnia utrudnia zainstalowanie pieca na drewno: w zasadzie jest to pokój 24m² (6x4), który zawiera kuchnię/salon, łazienkę (6m² ), schody na górę.
Ściany obwodowe mają szerokość 60 cm.
Jedynym możliwym miejscem byłaby lokalizacja klatki schodowej... co oznacza przeniesienie jej do niezabudowanej części domu (budynek gospodarczy)
Obecnie uważam, że to zdecydowanie za dużo pracy jak na coś, co pozostanie tymczasowe (kiedyś skończymy prace nad prawdziwym mieszkaniem... kiedyś...)

Nigdy nie byłem fanem PAC, zawsze miałem wrażenie, że to oszustwo oparte na planowanym starzeniu się (zwłaszcza instalacje za 20.000 3 €, które nie działają tak długo, jak obiecano ... i których części zamienne są, na szczęście miałby, niestety nie jest już dostępny, gdy się zepsuje) i że ogłoszony COP był fałszywy (stąd fakt, że wolę liczyć na 4, gdzie producent zapowiada XNUMX ...)
Ale za 800 €, które stało się opłacalne w ciągu 3 lat, pomyślałem, że można to wypróbować… nawet jeśli trwa to tylko 5 lat, będzie „opłacalne” (na pewno nie dla środowiska).

Ideą jest też to, że jest odwracalny i robi klimatyzację latem, wykorzystując nadwyżkę fotowoltaiki (3.6kWp w oczekiwaniu na montaż)
Obecnie używamy mobilnego klimatyzatora (bardzo mało, tylko po to, żeby móc spać podczas kilku letnich upałów), ale sama zasada działania tego typu urządzeń powoduje, że i tak wydajność jest kiepska.

Nie nagrzewamy dużo, tylko gdy jesteśmy obecni, tylko główny pokój (nigdy sypialnia na górze) i tylko w ciągu dnia (nigdy w nocy, kiedy śpimy) z termostatem ustawionym na 17°C, aby zapobiec rzecz od obracania się dokładnie przez cały czas.
Klimat normański jest raczej łagodny pod względem temperatury (tej zimy mróz wynosi obecnie -7°C tylko przez 1 noc, w ciągu dnia temperatura rzadko jest ujemna, tej zimy zdarzało się to tylko przez 2 tygodnie)

Potem rzeczywiście istnieje ryzyko efektu odbicia, o którym wspomniał sicetaitsimple, kiedy nie jesteś świadomy zużycia (puszka oleju do napełnienia ...) naturalnie masz ochotę podgrzać więcej ...

Ale tak, gdybyśmy mogli ogrzewać się drewnem, to pytanie by się nawet nie pojawiło! (cóż, wiem z góry, kto będzie wykonywał prace związane z drewnem, ale szkoda)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28737
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5541

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez Obamot » 02/02/23, 00:28

Nie znam Twojej sytuacji i nie próbując Cię przekonywać, chciałbym zgłosić, że mam znajomego, który ma stary dom wiejski z tego typu grubością ścian, a zimą pompę ciepła ze ścianami 60 cm i bezwładnością cieplną l co reprezentuje, cóż, obawiam się, że gorzko tego pożałujesz. Pomyśl intensywnie.

Może rozwiązanie w „prawym rogu”?

Tutaj odkrywam „piec masowy w zestawie” do samodzielnego złożenia, zaprojektowania na wysokość i niedrogiego! 1h30 szybowania i nagrzewa się przez 24 godziny przy trzykrotnym braku drewna...
Screenshot_2023-02-02-00-48-42-98_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2023-02-02-00-48-42-98_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg (107.11 Kio) Consulté 1717 fois
https://www.coeurdefoyer.fr/coeur-compl ... -33-2.html
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2229
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 511

Re: Zmiana pompy ciepła na monosplit?




przez phil59 » 02/02/23, 10:12

Forhorse napisał:
Nie nagrzewamy dużo, tylko gdy jesteśmy obecni, tylko główny pokój (nigdy sypialnia na górze) i tylko w ciągu dnia (nigdy w nocy, kiedy śpimy) z termostatem ustawionym na 17°C, aby zapobiec rzecz od obracania się dokładnie przez cały czas.
Klimat normański jest raczej łagodny pod względem temperatury (tej zimy mróz wynosi obecnie -7°C tylko przez 1 noc, w ciągu dnia temperatura rzadko jest ujemna, tej zimy zdarzało się to tylko przez 2 tygodnie)

Potem rzeczywiście istnieje ryzyko efektu odbicia, o którym wspomniał sicetaitsimple, kiedy nie jesteś świadomy zużycia (puszka oleju do napełnienia ...) naturalnie masz ochotę podgrzać więcej ...

Ale tak, gdybyśmy mogli ogrzewać się drewnem, to pytanie by się nawet nie pojawiło! (cóż, wiem z góry, kto będzie wykonywał prace związane z drewnem, ale szkoda)


Masz szczęście, dawno nie ogrzewaliśmy pokoju, a czasami okno było otwarte, nawet jeśli na dworze było tylko 5°....
Madame jest teraz chłodno, a 15° to minimum w sypialni.
Przyznaję, że zaczynam doceniać trochę ciepła.

Mając panele o mocy 3 kWp, powinieneś wymazać znaczną część swojego zużycia, z wyłączeniem grudnia-stycznia.

Zresztą spójrzcie na cennik EDF "2023"....

https://particulier.edf.fr/content/dam/2-Actifs/Documents/Offres/Grille_prix_Tarif_Bleu.pdf

Trochę baterii by nie zaszkodziło...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 213