Ökofen, uruchamianie i zamykanie palnika V3V

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
tautin25
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 10/01/09, 23:01
Lokalizacja: Jura

Ökofen, uruchamianie i zamykanie palnika V3V




przez tautin25 » 11/12/10, 00:20

Bonjour à tous,
Posiadam Okofen Pellematic 15kW z nową białą regulacją V1.15M i sterownikiem kotła CMP2.33. Kocioł montowany jest od 2008 roku w miejsce kotła olejowego na ogrzewanej podłodze.
Obserwowałem działanie przez długi czas, aby dopracować wstępne ustawienia wykonane przez instalatora. Wszystkie moje obserwacje oraz historię zużycia zapisałem na swojej stronie http://granuleconso.free.fr

Temat ten dotyczy bardzo specyficznego zachowania się zapłonu drewna (pelety). Rzeczywiście, w przeciwieństwie do spalania gazu i oleju opałowego, które rozpoczyna się i zatrzymuje natychmiast, spalanie drewna przechodzi przez fazę zapłonu i wygaszania w każdym cyklu. Po zapaleniu palnik potrzebuje kilku minut, zanim osiągnie maksymalną moc. Ponieważ kocioł nadal pracuje, temperatura może spaść poniżej wartości minimalnej powodując zamknięcie V3V ORAZ jednoczesne zatrzymanie pompy. Zjawisko to potęgują okresy chłodu, kiedy kocioł jest bardzo obciążony. Może to prowadzić do zjawisk oscylacyjnych przy otwieraniu i zamykaniu V3V.

Zaobserwowałem to zachowanie w mojej instalacji i udało mi się je usunąć za pomocą poniższych ustawień temperatury.
Obraz
Chodzi o parametry T min grzanie 63.0° i T lim pompa 60.0°, które umożliwiają oddzielenie zapłonu palnika od zamknięcia V3V. T min gorąco wyzwala zapłon palnika, podczas gdy T lim pompa zabezpiecza kocioł przed zimnymi powrotami poprzez zatrzymanie pompy i zamknięcie V3V. Inny parametr regulatora kotła Tmin grzanie (p281) może również spowodować zamknięcie V3V. Ten ustawiony fabrycznie parametr 60.0° nie powinien być zmieniany.

Przetestowałem ustawienia, odwracając Tmin hot przy 60.0° i Tmin pump przy 63.0°, a następnie zaobserwowałem pełny cykl. Kocioł był wyłączony przy 57°: zapłon na żądanie regulacji ogrzewania z T.hot cons przy 74.0° (T min hot + kocioł++ tj. 60+14)
Po zatrzymaniu kotła przy 74.0°, temperatura spada, przechodzi do 63.0° bez żadnego działania, pompa kontynuuje pracę, a zawór V3V pozostaje otwarty :zaszokować:
Kocioł uruchamia się ponownie przy 60.0°C, temperatura nadal spada do 59.2°C, po czym ponownie wzrasta. Brak zamknięcia zaworu lub zatrzymania pompy, które występuje tylko przy 59.0° (istnieje histereza 1.0°).

Co sądzisz o tych obserwacjach i jakie jest Twoje podejście do tego tematu? :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 11/12/10, 09:07

Dziękuję.

Mam ten sam problem. Ale szary regulator TEM: problem jest nierozwiązywalny...

Waham się czy kupić biały reg. Ale sprawiasz, że się waham (w sensie zakupu)!
0 x
Avatar de l'utilisateur
manet42
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 631
Rejestracja: 22/11/08, 17:40
Lokalizacja: Lorraine




przez manet42 » 11/12/10, 09:51

Witam, W zeszłym roku z wersją V1 15 M miałem duże problemy z opuszczaniem reduktora. Dlatego został zastąpiony wersją V2.23M, która jest lepsza.
TAUTIN 25 masz te same problemy?
Dziękuję.

JC
0 x
Stale staramy, w końcu się uda. Więc dalej się nie uda, tym bardziej prawdopodobne jest to, że działa.
zefred72
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 52
Rejestracja: 12/11/10, 22:09
Lokalizacja: Sarthe




przez zefred72 » 11/12/10, 10:09

Więc co działa w jednym przypadku, nie działa w drugim?
Jeśli T min ogrzewanie=63.0° i T lim pompa=60.0°, V3V i pompa zatrzymują się poniżej 60°
Jeśli T min hot=60.0° i T lim pump=63.0°, V3V i pompa nie zatrzymają się poniżej 63°
Jak wytłumaczyć to zjawisko?
0 x
roy1361
x 17




przez roy1361 » 11/12/10, 10:17

Bonjour à tous,

Nie będę się wtrącał w wasze dyskusje techniczne na temat Okofenu, ponieważ nie jestem właścicielem tej marki.

Jednak działanie mojej grzałki jest relatywnie podobne, aż do tego stopnia, że ​​miałem takie samo zjawisko obniżania temperatury w przypadku nagłych silnych potrzeb, takich jak wznowienie grzania na "temperaturze dziennej" wczesnym rankiem.

Moja maszyna nie zamyka V3V, tylko po prostu odcina pompy obiegowe na czas potrzebny do podniesienia temperatury kotła (2 do 3 minut, bez wpływu na poczucie komfortu wnętrza)

Problem rozwiązałem zwiększając różnicę między temperaturą stopu i restartu (jak tautin25), ale też i stąd wziąłem programując czasy ładowania zasobnika CWU tak, że wspomniane ładowanie nie wystąpią podczas pierwszych dwóch godzin „ogrzewania w ciągu dnia”.
Kocioł może więc zająć się tylko ogrzewaniem ogrzewanych podłóg i obiegu grzejników i szybko się ustabilizować...

Tym samym całkowicie wyeliminowałem oscylacje na początku grzania i "przeniżanie" temperatury kotła...

Pozdrowienia.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 11/12/10, 11:17

Jeśli nie niedyskretny to jakiej marki kocioł???? roy1361??
0 x
tautin25
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 10/01/09, 23:01
Lokalizacja: Jura




przez tautin25 » 11/12/10, 16:50

manet42 napisał:W zeszłym roku przy wersji V1 15 M miałem spore problemy z opuszczaniem reduktora. Dlatego został zastąpiony wersją V2.23M, która jest lepsza.
TAUTIN 25 masz te same problemy?

Obniżenie temperatury rzeczywiście nie było zbyt skuteczne, ale nie wiem, czemu to zjawisko przypisać. Zły algorytm w rozporządzeniu czy bardzo duża bezwładność mojego domu (ocieplenie ścian z cegły 42 cm + podgrzewana podłoga z lat 80tych o grubości 8 cm)?
Od tego roku zainstalowałem czujnik pokojowy, który zapewnia mi znacznie lepszą reaktywność. T zadana dzienna 21.5°, zredukowana T zadana 20.5°, histereza zatrzymania regulacji 1.0°, histereza startu 1.0° nieregulowana.
Zachowanie jest inne, przy przejściu na tryb zredukowany regulator odcina ogrzewanie (jeśli nie jest za zimno) i temperatura spada szybciej, ale bezwładność powoduje, że w ciągu nocy tracę tylko 2° w całkowitym zatrzymaniu przy około 0° na zewnątrz. Regulator uruchamia się ponownie dopiero przy 19.5°.
Moje instrukcje 21.5° i 20.5° mogą sprawić, że pomyślisz, że dużo się nagrzewam, ale powinieneś wiedzieć, że najlepsze termometry konsumenckie mają dokładność od 2 do 2.5°. Rzeczywista temperatura może być niższa.

Jak przejść z wersji 1.15M do wersji 2.23M, zmienić program lub zmienić rejestrację?
Ile to kosztuje ?
0 x
Avatar de l'utilisateur
manet42
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 631
Rejestracja: 22/11/08, 17:40
Lokalizacja: Lorraine




przez manet42 » 11/12/10, 17:25

Cóż, to potwierdza moje przypuszczenia.
W zeszłym roku prosiłem, żebyś poradził sobie z sondą int. i histerezy. W przeciwnym razie trzeba było poprosić o 12 ° obniżone, aby mieć 17 °/18 ° ... aw przypadku cięcia ... zimno
Okofen zmienił regulamin w ramach gwarancji.
Oto, co myślę, opublikowane w poście w zwolnionym tempie. Nie jesteśmy po prawej...! Szkoda.

https://www.econologie.info/share/partag ... I5zF8P.pdf
0 x
Stale staramy, w końcu się uda. Więc dalej się nie uda, tym bardziej prawdopodobne jest to, że działa.
Avatar de l'utilisateur
tomgey
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 13/10/10, 23:06
Lokalizacja: Na północ
x 2




przez tomgey » 11/12/10, 17:25

Właśnie też spojrzałem. Mam wersję 2.25 białego reg.
Z pompą Tlim przy 63°C i gorącą Tmin przy 60°C: nic się nie dzieje przy 63° (pompa jest włączona, V3V otwarty). Przy 60 kocioł uruchamia się ponownie. Nieco poniżej 60 (około 59,5°C) pompa zatrzymuje się i zawór V3V zamyka się. Nadir temperatura kotła przy 57°C, wzrasta, pompa uruchamia się ponownie przy 60°C.
To późne popołudnie, kiedy dom jest zrównoważony. Ale rano rzeczywiście mam więcej oscylacji z grzejnikami, które się nagrzewają, a potem nagrzewają… itd.
Jeszcze nie próbowałem odwrócić ustawień.
0 x
zefred72
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 52
Rejestracja: 12/11/10, 22:09
Lokalizacja: Sarthe




przez zefred72 » 11/12/10, 17:45

Ten problem słabej redukcji temperatury w trybie obniżonym wydaje się być ogólny (mam biały regulator w wersji 2.18M)

Komfort 19°
stopa 35°
Nachylenie 1,5
T° przepływu (przy 0° na zewnątrz) 55°
Zaobserwowano Tamb: 18,5 do 19° :D

Zmniejszone 14° (początkowo chciałem 16°)
stopa 35°
Nachylenie 1,5
T° przepływu (przy 0° na zewnątrz) 42,5°
Zaobserwowano Tamb: przy najniższym 16,9° : Evil:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i goście 232