Poszukuje rejestratora danych, który zlicza impulsy licznika EDF

Różne doświadczenia członków forums dotyczące w szczególności małych urządzeń gospodarstwa domowego i zarządzania energią.
arcsinusmaster
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/05/12, 15:03

Poszukuje rejestratora danych, który zlicza impulsy licznika EDF




przez arcsinusmaster » 01/10/12, 12:13

Witam drodzy ekonolodzy,

Próbuję monitorować całkowite zużycie w moim domu, zliczając impulsy 1 Wh mojego licznika EDF. (jedno mignięcie diody na liczniku = 1Wh)

Wiem, że można podłączyć małe rejestratory danych, które będą zliczać te impulsy w określonym przedziale czasowym. Chciałem się dowiedzieć, czy ktoś z Was zna rejestrator danych spełniający następujące specyfikacje:

- możliwość rejestrowania liczby impulsów w dość dokładnym przedziale czasowym (na przykład 10 sekund

- posiadanie wystarczającej ilości pamięci, aby móc nagrywać w dość małych odstępach czasowych przez co najmniej tydzień bez konieczności opróżniania pamięci

- jeśli to możliwe, bez interfejsu wizualnego, chcę tylko odzyskać surowe informacje.

- co oczywiście nie jest bardzo drogie : Chichot:


Chciałem się też dowiedzieć czy operacja podłączenia rejestratora do licznika EDF jest operacją prostą i nie wymagającą interwencji elektryka. Czy da się go podłączyć "standardowym" złączem do licznika bez konieczności nadmiernej zabawy z licznikiem EDF?


Potrzebuję tego typu urządzenia, aby móc testować małe, „własne” algorytmy przetwarzania sygnału, które, jeśli dobrze zadziałają, pozwolą mi rozdzielić krzywą zużycia na kilka odrębnych elementów. Aby przeprowadzić operacje przetwarzania sygnału, potrzebowałbym dość drobnego kroku czasowego wynoszącego około 10 sekund, jeśli chcę uzyskać coś nadającego się do picia.


Z góry dzięki!

PS: Jestem inżynierem ds. badań i rozwoju w dziedzinie energii
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 01/10/12, 12:32

Hmm, nie możesz skorzystać z portu COM miernika? Informacje te muszą być dostępne bezpośrednio za pomocą impulsu elektrycznego, prawda?
Pełny arkusz danych znajdziesz tutaj: https://www.econologie.com/les-compteurs ... -4026.html

W przeciwnym razie miernik optyczny powinien wystarczyć...ale nie mam tu na myśli niczego konkretnego...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 01/10/12, 12:39

błysk diody na liczniku = 1Wh


Nie jest potrzebne żadne połączenie przewodowe, wystarczy dioda LED do wykrywania lub fotodioda lub fototranzystor, chronione przed światłem, do wykrywania mrugania i zliczania tych impulsów po wzmacniaczu operacyjnym, z podstawowym licznikiem (obwód CMOS, a następnie podstawowa karta programowalna z kilkoma przewodami wejściowymi ). tego typu montaży jest mnóstwo w Internecie, w języku francuskim, angielskim i niemieckim.

Pamięć nie zostanie nasycona rejestracją liczby impulsów co kilkadziesiąt sekund (8640 punktów dziennie).

Zabronione jest manipulowanie przy liczniku EDF (ołowiem!).
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/10/12, 13:20

dedeleco napisał:Zabronione jest manipulowanie przy liczniku EDF (ołowiem!).


Najnowsze liczniki elektroniczne nie są bezpłatne! o ile już za nie zapłaciłeś, równie dobrze możesz skorzystać z możliwości, jakie oferują

dziękujemy za dokument do pobrania: widzimy, że istnieje prawie wyjście RS232, które stale powtarza wszystkie dostępne informacje

to nie jest prawdziwy RS232, ale ten sam sygnał ASCII co RS232 z modulacją amplitudy 50 kHz: ten typ sygnału jest łatwiejszy do przesyłania na duże odległości niż normalny RS232, który jest zbyt wrażliwy na pasożyty
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/10/12, 13:29

oczywiście w przypadku starszego licznika istnieje możliwość zliczania błysków diody LED

liczenie impulsów w danym czasie nie jest zbyt mądre: pogarsza to jakość informacji: bardziej interesujące jest, jeśli ilość pamięci jest wystarczająca do zapisania daty każdego impulsu

można nawet nagrać sygnał z diody LED za pomocą rejestratora MP3 tak, jakby to była muzyka: jest to duże marnotrawstwo pamięci, ale pozwala na korzystanie z odtwarzacza MP3 z funkcją nagrywania

jedyną elektroniką do zrobienia jest mały obwód przechwytujący impuls diody LED i przekształcający go w sygnał dźwiękowy nagrywany w formacie MP3
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 01/10/12, 13:32

Wszystkie dostępne sygnały znajdują się w 62-stronicowym pliku .pdf, który zacytowałem powyżej.

Nie chodzi tu o majsterkowanie, ale o dostęp do informacji, jakie dostarcza licznik!

4.9 LICZNIK IMPULSÓW METROLOGICZNYCH
Kod sekwencji = 8

Licznik impulsów jest synchroniczny z impulsami przesyłanymi na diodę elektroluminescencyjną (stała = 1 Wh). W dowolnym momencie można ją zresetować do 0, naciskając przycisk PRZEWIJANIE.

Jego maksymalna wartość wynosi 9999. Kiedy osiągnie tę wartość, następna watogodzina przywraca ją do 0.
Uwaga: Licznik impulsów metrologicznych pozostaje wówczas aktywny niezależnie od przeprowadzonych manipulacji.
Zerowanie następuje tylko po naciśnięciu przycisku SCROLL.


Patrz str. 39 Teleinformacja:

Stan wyjścia teleinformatycznego i sygnału czuwania

Bit 1: obowiązuje dla aktywnego wyjścia
przy 0: impulsy metrologiczne


Wystarczy zatem wziąć to wyjście i podłączyć do niego licznik impulsów, ten mógłby odpowiadać: https://www.econologie.com/shop/enregist ... p-115.html aby sprawdzić dokładny charakter sygnału z miernika...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 01/10/12, 14:00

arcsinusmaster napisała:Chciałem się też dowiedzieć czy operacja podłączenia rejestratora do licznika EDF jest operacją prostą i nie wymagającą interwencji elektryka. Czy da się go podłączyć "standardowym" złączem do licznika bez konieczności nadmiernej zabawy z licznikiem EDF?
Nie ma problemu, złącze jest dostępne w bezołowiowej części licznika (jak wyjście sterujące przekaźnika dzień/noc).

Uwaga: domyślnie wyjście „informacja zdalna” jest nieaktywne.
Musi zostać aktywowana przez EFRR, który wystawi fakturę za przejazd, jeżeli modyfikacja ta nie zostanie dokonana w tym samym czasie co inna (np. modyfikacja abonamentu).
0 x
arcsinusmaster
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/05/12, 15:03




przez arcsinusmaster » 01/10/12, 14:25

Dziękuję za odpowiedzi!

Przyjrzę się dokumentacji miernika EDF podanej przez Christophe'a i charakterystyce rejestratora sygnału.

Nie jestem zbyt dobry w elektronice, ale spróbuję sobie poradzić! Prawdopodobnie widziałbym rzeczy wyraźniej z doktorem i miernikiem przede mną!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/10/12, 15:47

bądź ostrożny, to jest dokument licznika siemens ... nic nie dowodzi, że dotyczy on wszystkich liczników

przydatne może być zażądanie od edf dokumentu jego licznika

Nie mogę patrzeć na mój licznik. Nie mam EDF
0 x
arcsinusmaster
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 14/05/12, 15:03




przez arcsinusmaster » 01/10/12, 15:48

Tak, po powrocie do domu sprawdzę swoją markę!
0 x

Powrót do "econological Laboratorium: różne doświadczenia dla econologic"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 22