Ekologiczny wpływ systemu depozytowego na napoje

Ocena wpływu na środowisko produktów końca życia: tworzyw sztucznych, chemikaliów, środków transportu, marketingu rolno-spożywczego. Bezpośrednie recyklingu i recyklingu (Upcykling lub Upcykling) i ponowne wykorzystanie dobrych pozycji do kosza!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Ekologiczny wpływ systemu depozytowego na napoje




przez Christophe » 25/11/11, 15:12

Wprowadzenie przepisów krajowych dotyczących instrukcji pakowania jest dozwolone w Unii Europejskiej tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione względami związanymi z ochroną środowiska. W związku z tym ADEME przeprowadził w latach 2008–2010 szereg prac mających na celu określenie wpływu złoża na opakowania napojów na środowisko, w szczególnym kontekście Francji.


2-stronny syntetyczny pdf: https://www.econologie.info/share/partag ... FNLQsZ.pdf

Wprowadzenie:

zagadnienia

Ograniczenie ilości odpadów i recykling to dwa priorytetowe cele europejskiej i francuskiej polityki gospodarki odpadami. Jeśli chodzi o opakowania, w dyrektywie europejskiej określono cele w zakresie recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, pozostawiając państwom członkowskim wybór środków.

Od dawna stosowany we Francji do pakowania szklanych napojów, depozyt stopniowo zanikał. Wciąż istnieje do dziś w niektórych obwodach (w obwodzie kawiarni i restauracji hotelowych dla szklanych butelek i beczek) i w niektórych regionach (na przykład piwo w Alzacji), bez żadnych zobowiązań regulacyjnych.

Ustanowienie krajowych przepisów instrukcji, które mogą generować ograniczenia, źródła zakłóceń konkurencji, jest dozwolone w Unii Europejskiej tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione względami związanymi z ochroną środowiska.

W związku z tym ADEME przeprowadził w latach 2008–2010 szereg prac mających na celu określenie wpływu złoża na opakowania napojów na środowisko, w szczególnym kontekście Francji.

Zasady techniczne

Opakowanie zwrotne to opakowanie, za które kupujący płaci sumę pieniężną, depozyt, który jest mu zwracany po zwrocie opakowania.
System depozytowy może być wykorzystany do zwiększenia zwrotu opakowań w dwóch celach: ponownego użycia do pakowania wielokrotnego użytku lub recyklingu. Kraje, które ustanowiły systemy depozytowe, dążą również do ograniczenia nielegalnych depozytów, które w efekcie stanowią „sygnał cenowy” dla konsumenta, zmuszając go do zwrotu danego opakowania.

Obecnie we Francji depozyt dotyczy wyłącznie ponownego wykorzystania.

(...)


Wyciąg:

Jeśli chodzi o opakowania do napojów stosowane w gospodarstwach domowych, wpływ szkła wielokrotnego napełniania na środowisko może być nawet 4 razy mniejszy niż w przypadku szkła jednorazowego użytku, jeśli obwody dystrybucji są krótkie (odległość w obie strony 260 km) i jeśli większość dystrybutorów jest przygotowana do odbioru opakowań zwrotnych.

Korzyści dla środowiska wynikające z ponownego użycia w porównaniu z opakowaniami jednorazowego użytku można jednak anulować, jeśli porównamy różne materiały. Na przykład, według organizacji logistycznych, plastikowa butelka jednorazowego użytku (PET), selektywnie zbierana, zapewnia lepszą równowagę różnych oddziaływań na środowisko niż szklana butelka wielokrotnego napełniania, ponieważ plastikowa butelka się mobilizuje, aby jego produkcja, znacznie mniej materiału.

Wpływ ekonomiczny ponownego zatrudnienia był przedmiotem bardzo niewielu badań we Francji i Europie. Trudno jest zatem ustalić ogólny bilans kosztów i korzyści.


Źródło: http://www2.ademe.fr/servlet/KBaseShow? ... atid=20266
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 25/11/11, 15:57

W Niemczech zwracane są plastikowe butelki, myślę, że również w Kanadzie.
http://news.massolia.com/bio-durable/co ... ca-marche/
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 25/11/11, 16:04

W Kanadzie nie wiem, w Niemczech tak, ale nie wszystko, co myślę.

Myślę, że nie jest to obowiązek prawny i że należy do dobrej woli sprzedawcy (na przykład Lidl Niemcy)

W Belgii są to (małe) butelki piwa.

To zawsze zaskakuje Francuzów, kiedy to mówię ...
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202




przez phil53 » 25/11/11, 16:12

Depozyt musi być wolą polityczną, a następnie zostałby wdrożony ekonomicznie, a podatki ekologiczne (problem odległości) muszą zostać dostosowane.
Ale istniejące sektory płakałyby skandalem, redukcją miejsc pracy wraz z przejściem do telewizji niezadowolonych konsumentów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 25/11/11, 18:34

cytat:

jeśli kanały dystrybucji są krótkie


Nadal znałem (urodzony w 54 roku) wycieczkę po browarze z końskim łajnem (niezbędny, aby w niektóre dni sprowadzić go do portu ... : Mrgreen: ), z browaru wiejskiego, w butelkach z porcelanowym korkiem z dźwignią.

W '63 wciąż kupił sobie „hit” i około 68 roku zamknął sklep, wyprzedzony przez produktywność przeciętnego przemysłu.

Nie zamknęliśmy drzwi: puste kosze czekały na niego w pralni z pieniędzmi.

W tym czasie „główna droga” była utwardzona, miała tylko 2 pasy ruchu plus tor rowerowy i miejsce na tor tramwajowy.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 25/11/11, 18:40

Tak!

Nie jesteś sam, wiedząc o tym!

Uwaga: odrodzenie mikro-browarów w reakcji na bibeloty przemysłowe, czasem z krótkimi cyklami (śmieje się, gdy ADEME mówi o 260 km; w Alzacji najgorszy browar był w sąsiedniej wiosce!) Należy pamiętać, że nadal istnieje to w Bawarii bardzo często, z lokalnymi browarami, w których ludzie przychodzą z plastikową stalą, aby wymienić puste butelki na pełne i przejść do kasy. Dlaczego w domu ????
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 25/11/11, 19:32

Czy 67 powiedział:

Nie jesteś sam, wiedząc o tym!


Na pewno nie i widzisz, że jestem zachwycony.

Moja żona powie, że jestem starym baronem, ale o której: jechaliśmy jak szaleni, myliśmy bardzo mało, my (cóż, moja żona) piliśmy mleko z wymienia , Itp. ...

i wciąż żyjemy :D
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6534
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1647




przez Macro » 28/11/11, 08:54

Urodziłem się prawie 20 lat po twoim słoniu ... i znałem tego rodzaju wycieczkę z koniem i mamami, które biegają na ulicy w Irlandii w latach 80. .. Mleko, węgiel, piwo, napoje gazowane ... wszystko w szklanym opakowaniu zwrotnym.
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 28/11/11, 09:26

Widzisz mnie zachwyconego. Wciąż chciałbym, aby węgiel był dostarczany w zwrotnych butelkach ........ :D
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/11/11, 13:57

Aby zamknąć sekwencję nostalgii i wrócić do tematu: ADEME mówi o „wpływie na środowisko”, ale trzeba to jeszcze zdefiniować!

- energia?
- olej?
- surowiec?

W tym przypadku, gdy piasek jest „nieograniczony” (w stosunku do potrzeb), butelkę szklaną należy rozpatrywać w aspekcie „energia”: wyprodukować ją, a następnie przetransportować ... następnie wodę / energię dla czystych / sterylizować ....

Plastikowa butelka „unieruchamia” trochę oleju (czekając na spalenie w elektrowni?), To trzeba ją przetransportować? Wydaje mi się, że tutaj chodzi przede wszystkim o kwestię recyklingu. Gdyby wszystkie butelki były dobrze poddane recyklingowi, moglibyśmy powiedzieć, że zamiast spalać olej opałowy w celu podgrzania lub przekształcenia ropy naftowej w odzież, najpierw wykonujemy plastikowe butelki, transportujemy nimi płyn, a następnie butelkę poddajemy recyklingowi („polarny” lub ogrzewanie). Nagle „plastik” jest znacznie mniej denerwujący, niż się wydaje.

A szkło jest znacznie mniej „zielone” niż się wydaje, bez wątpienia ????
0 x

Powrót do "odpadów, recyklingu i ponownego wykorzystania starych obiektów"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 47