Nauka i życie specjalne: budowanie zrównoważonego świata

Książki, programy telewizyjne, filmy, czasopisma lub muzyki dzielić, doradca do odkrycia ... Porozmawiaj z aktualnościami naruszające w jakikolwiek sposób econology, środowisko, energia, społeczeństwo konsumpcji (nowe przepisy lub normy) ...
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15

Nauka i życie specjalne: budowanie zrównoważonego świata




przez Matt113 » 12/06/08, 12:19

Obraz

oto podsumowanie

Gotowa planeta

Czasy się zmieniają. Już się zmieniły. Ponieważ dzisiaj, kto jeszcze może być nieświadomy tej długo ukrywanej rzeczywistości: planety, z tym, co zawiera wspaniałe zasoby, nie można rozszerzyć. To, co konsumują jedni, z definicji nie może być konsumowane przez innych. Dominujący do tej pory duch „Dalekiego Zachodu”, wspierany przez ideę, że nowe dziewicze przestrzenie zawsze będą znajdować się dalej, nowe złoża do eksploatacji, zostaje rozbity przez bardziej uporczywe fakty: wyczerpała się ropa, oceany są puste , gleby są zubożone, podczas gdy powietrze i woda są, że tak powiem, wzbogacone zanieczyszczeniami, które tam gromadzimy. Nie wspominając o tym, że w swoim uzasadnionym dążeniu do uprzemysłowienia narody takie jak Chiny czy Indie czerpią teraz na tych samych zasadach, co kraje bardziej rozwinięte gospodarczo z bogactwa naszej „małej” planety. Nagle na początku trzeciego tysiąclecia dominuje niepokój. Czy powinniśmy przygotować się na to, że zabraknie nam wszystkiego w świecie, który stał się zbyt ograniczony? Opuszczenie Ziemi w celu kolonizacji Marsa lub innych światów pozasłonecznych nie jest na razie, ludzkość nie ma innego wyboru, jak tylko poradzić sobie ze skończonym światem. Co oznacza podsumowanie tego, co faktycznie mamy i sprostanie wszystkim wyzwaniom, które się z tym wiążą. Nauka i nowe technologie mogą nam w tym pomóc. Nie będą one zbyt duże, aby „zarządzać” naszymi zasobami w sposób zrównoważony.

S&V-HS


Galopująca demografia, zmienione ekosystemy, miasta rozciągające się w nieskończoność, wyczerpujące się zasoby, piętrzące się odpady i przyroda, która gwałtownymi wstrząsami przypomina nam, że wciąż ma przewagę nad człowiekiem. Ze wszystkich stron zapalają się czerwone światła.

* Nasze potrzeby zbyt szybko wyczerpują planetę

Człowiek żyje na kredyt: konsumuje więcej, niż produkuje natura.
* Ziemia jeszcze pełna zasobów

Woda, powietrze, energie, minerały. Atlas wszystkich bogactw oferowanych przez Ziemię.
* Cywilizacje wystawione na próbę trwałości

W przeszłości firmy znikały, ponieważ nie potrafiły zarządzać swoimi zasobami. Przykłady.

* Wyżywienie 9 miliardów ludzi

Złożone równanie do rozwiązania do 2050 r.
* Produkuj za mniej

Wyzwanie biznesowe: być oszczędnym, aby zachować rentowność.
* Docenianie

zamiast wyrzucać Jak zamienić nasze śmieci w zasób, który można wykorzystać.
* Zanieczyszczenie krawężnika

Potrzebne są środki w celu oczyszczenia powietrza i wody.
* Zachować różnorodność biologiczną

Czy człowiek może nadal swobodnie czerpać z natury? Nic nie jest mniej pewne.
* Przemyśl miasto

Urbanizacja obciąża środowisko. Czas działać.

* Powolna realizacja

Dwadzieścia lat po raporcie Brundtland, spojrzenie wstecz na historię zrównoważonego rozwoju.
* Strategia „zanieczyszczający płaci”.

Pomysł? Oszacuj koszty zanieczyszczenia i spraw, aby ci, którzy je powodują, zapłacili.
* Wywiad z Alainem Grasem

Dla socjo-antropologa „ewolucja techniczna nie jest wynikiem determinizmu”.
* Od słów do czynów

Wbrew deklaracjom Francuzi niewiele robią dla środowiska. Mogliby jednak zyskać wszystko.
* Ucz się więcej

Książki i strony internetowe.



Nie widziałem tematu w tej recenzji, myślę, że może to kogoś zainteresować, czy są osoby, które już to przeczytały? został wydany 6 czerwca, jak sądzę, i utworzono witrynę, aby rozszerzyć to specjalne wydanie.

http://mondedurable.science-et-vie.com/

Właśnie kupiłem zacząłem przeglądać powiem co jak już przeczytałem kilka artykułów.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 12/06/08, 12:21

Nie wiedziałem. Ten HS jest naprawdę niesamowity po szmata, którą ośmielili się położyć na odnawialne źródła energii...

Zobacz: https://www.econologie.com/forums/le-dossier ... t4996.html

Myślę, że S&V je na wszystkich półkach...
0 x
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15




przez Matt113 » 12/06/08, 12:28

Cóż, to temat, który się sprzedaje, więc jasne jest, że z tego korzystają, z pewnością w tym wydaniu specjalnym jest coś dobrego i mniej dobrego, ale i tak musi być dużo informacji do wzięcia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 12/06/08, 12:30

Nie powiedziałem, że ten HS był zły, jest niewątpliwie pełen dobrych informacji (prawdopodobnie niektóre odzyskane na tej stronie). Powiedziałem, że jest to sprzeczne z wnioskami z ich poprzedniego pliku.

Ale w ten sposób sprzedają wszystkim… nie głupią strategię :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16225
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5273




przez Remundo » 18/06/08, 11:58

Przeczytałem całość i ogólnie uważam, że jest dobrej jakości.

Kompletne, dość precyzyjne, nie mówiące sałatki.

„Najciekawsza” jest ta, w której szacują rezerwy w latach na podstawie bieżącej konsumpcji. Podnoszący na duchu.

@+
0 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 27/06/08, 18:02

Potwierdzam: jest dobrze, szczególnie podoba mi się artykuł o porównaniu „globalnego” bilansu ekologicznego niektórych wspólnych obiektów konsumpcyjnych oraz artykuł o miastach.

Niemniej jednak są w nim błędy, dostrzegłem (tylko przejrzałem) co najmniej 2:

a) gęstość energii akumulatorów podana w Wh/km ??? (zamiast Wh/kg)

b) komputer, którego zaprojektowanie wymagałoby 2800 kg surowca :zaszokować: Jeśli to nie pomyłka, proszę o wyjaśnienie... :?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16225
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5273




przez Remundo » 27/06/08, 23:05

Może to być pomyłka, ale kiedy policzysz wszystko... rudę na metale, litry ropy na plastik + litry na prowadzenie fabryki i transport zinzinu...
1 x
Obraz
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 27/06/08, 23:50

To nie może być na pewno...

Przeczytaj ponownie plik, następna strona ma lodówkę, gdzie mówi o 140 kg materiałów… co jest bardzo prawdopodobne, ale 2800 kg na PC, szczerze mówiąc, patrząc na obecne ceny komputerów, byłbym bardzo zaskoczony. Zobacz metodę pętli ucieleśnionej energii.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Nauka i życie Wydanie specjalne: Budowanie zrównoważonego świata




przez Christophe » 11/05/21, 10:36

Trafiłem na to przypadkiem: czasopismo historyczne Science et Vie zbankrutowało!

Dziennikarze "Sciences et Vie" rezygnują po "nieporozumieniu" z właścicielem pisma

Dziewięciu dziennikarzy zdecydowało się odejść z jubileuszowego magazynu. Towarzystwo Dziennikarzy magazynu ubolewa nad „całkowitym brakiem wiedzy naukowej” wśród ocalałej redakcji.


Jego jakość redakcyjna i naukowa zostanie całkowicie obniżona (spadła już wcześniej… czasami…)

Krwotok dziennikarzy trwa w „Science & Vie”

Kryzys, który wstrząsa miesięcznikiem naukowym od końca lata 2020 roku, spowodował jednoczesne odejście dziewięciu dziennikarzy.


https://www.lemonde.fr/economie/article ... _3234.html

https://www.francetvinfo.fr/sciences/es ... 52921.html

Zgadnij dlaczego?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Exnihiloest
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5365
Rejestracja: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Nauka i życie Wydanie specjalne: Budowanie zrównoważonego świata




przez Exnihiloest » 11/05/21, 19:55

Świat jest budowany sam przez 4 miliardy lat, a człowiek od 2 do 3 milionów lat.
Na szczęście nie czekał, aż dzisiejsi bezużyteczni ludzie będą wiedzieć, jak to robić i jak przetrwać.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Media & Aktualności: programy telewizyjne, raporty, książki, wiadomości ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 201